Donderdag, 23 April. N° 633. 1868. buitenland. Int op RK, schrijvende, rweg. oplng ;ren. i t, geheel PARTIJ RSLIG- gen op het ding franco 1 e. k. aan Klommen te ECTIE. Uitgave van A. BRINKMAN. MEU- ge Mans- Jssel. i ook nog niet gepreciseerd te hebben op welke posten zij be- hoe al de protestantsche kerkge- Pruisen zijn gister KMAN. i talrijk opge- i f STRATIEF MEN OTARIELE idres franco tgever dezer n zijn in- NIJHOFF 1 1868, des au het huis 'tolwijk, van VENTABIS, ^KEL, eene e SCHOUW i zal worden Notaris Mr. Lange TiendeicegD. n°. 60. GOUDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post 2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. ten sterf- van Eene eenen. en, Maten ngsdag ’smor- lagen ’s mor- is 6j/2 uur. J dagen ’sna- >nds 5 uren. ten. ’IE. eeft opgemerkt, s veel slechter nboven, dat de afgeven. Hij igst der posterij il komen door an een halten en de kroonprins van De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. huize van :ne groote nen kuap- fel, voorts Londen, 19 April. In junij aanstaande zal door den prins van Wallis het Alexandra-paleis worden ingewijd, dat in Max- LoJ en dat het kristallen paleis te Syden- concurrentie zal aandoen. Het reusachtige steen, ijzer en glas opgetrokken gebouw heeft eene lengte 900 voet en eene br a. van 86 voet. In het midden 170 voet in diameter en die 220 het o heeft sir R. Napier, de laatste gedagteekend van 1 april. Het i waren tot op 30 mijlen van op 20 mijlen afstands van Baohilo, waar gekampeerd. De troepen en de gevan- was ontboeid zninigingen wenscht gebragt te zien. De Moniteur meldt het volgende: Gisteren heeft de keizer de voorzitters en bekroonden van het concours der ge leerde maatschappijen ontvangen. Z. M. heeft zijne tevreden heid te kennen gegeven over de voor de wetenschap zoo vruchtbare werkzaamheid dezer maatschappijen in de departe menten. Volgens de Patrie kan men eene belangrijke mutatie in het personeel der prefecten te gemoet zien. Bij het wetgevend ligchaam zijn de volgende ontwerpen ingediend1°. tot voltooijing der buurtwegen2°. tot goed keuring van de overeenkomst der hoofdstad met het crédit fancier, betreffende remboursement van 398 millioen 3°. tot vermindering der kosten van telegrafische depeches in Frankrijk. De kamer komt woensdag weder bijeen. 21 April. De Moniteur bevat de benoeming van negen prefecten. Prins Napoleon alhier aangekomen. De Moniteur meldt van den 28“ maart, dat de Brazilia nen nog geene expeditie tegen de hoofdstad van Paraguay hadden ondernomen het leger had eene observerende houding aangenomen. De gezanten en de consuls hadden het gouver nement hunne gelukwenschen aangeboden, wegens de behaalde Overwinning. Generaal Battle is benoemd tot president van Uruguay. Frankfort, 20 April. Naar men uit Bern schrijft, heeft het radicale Grütli-Verein aldaar zich onledig gehouden met de kwestie van den toestand der arbeiders. De vereeniging uitte de meening dat de wortel van het kwaad gelegen is in het europesche militarisme, en dat zoo lang dit heerscht aan eene grondige verbetering van den toestand der werklieden niet te denken is; dat het derhalve de taak is van de arbeiders in gemeenschap met de werkgevers, om dit militarisme te bestrij den. De vergadering gaf verder ook nog als hare stellige meening te kennen, dat het staken van den arbeid een gevaar lijk en zeer dikwijls slechts half tot het doel leidend middel is, en dat de verbetering van den toestand der ’werklieden veel zekerder kan worden bereikt door de oprigting van zooge naamde cooperative vereenigingen. Weenen, 20 April. Men schrijft uit Bucharest van gis teren De consuls der vreemde mogendheden te Jassy hebben eene bijeenkomst gehouden, waarin geconstateerd is, dat de Israëlieten in het district Bakou vervolgd zijn. De rapporten der moldavische autoriteiten zijn in dat opzigt onjuist. Het rapport der commissie van den rijksdag voor de unificatie der schuld zal eerlang worden uitgebragt; men ver wacht d?' en un’ tiug vondei 21 meening toegedaan, heeft gesproken, zoo merkt op, dat dweepzucht haar oude kracht verloren schijnt te hebben, want zij antwoordt slechts met zwakke stem op J* kreet van „Weg met de papen!" 21 April. Sir S. Northcote heeft in de zitting van lagerhuis medegedeeld, dat hij drie depeches ontvangen T> -KT „„,1 wnn 1 on.il van hoofdkwartier en de eerste brigade Magdala genaderd, en koning Theodorus was genen genoten eene goede gezondheid. Rassam en werd goed behandeld. Parijs, 19 April. Men verzekert, dat de heer Rouher in eene vergadering van de commissie voor het budget de vrede lievende verzekeringen heeft herhaald, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn, en dat hij heeft verklaard, dat Frankrijk geneigd is de andere mogendheden na te volgen, wanneer deze het voorbeeld tot eene ontwapening zullen geven. In Frankrijk heeft thans de loting van dienstpligtigen voor het staande leger, naar de bepalingen der nieuwe wet, plaats. Volgens de officieuse bladen gaat die operatie geheel naar den wensch der regering voort, en voldoen de jonge lieden overal bereidwillig, ja op vele plaatsen blijmoedig en met opgewektheid, aan de eischen der nieuwe wet. 20 April. De Patrie geeft zich alle moeite om te be wijzen, dat men ongelijk heeft met nog wantrouwen te koeste ren. Voor het officieuse blad zijn alle zwarte stippen aan den politieken hemel verdwenen en zijn wij nooit zoo ver van een oorlog verwijderd geneest als thans. Een woord van den grootzegelbewaarder, minister van gratie en justitie, is voldoende geweest om de Patrie te doen gelooven, dat de duitsche, de italiaansche, de donausche en de oostersche kwestien zijn op gelost. Tooverachtig effect van de gastronomische welsprekend heid De Etendard, een ander officieus dagblad, waaraan de regering bij bijzondere gunst de geregtelijke advertentien geeft, wordt door de Patrie behandeld als een blad zonder lezers en zonder gezag, omdat het heeft durven zeggen, dat de minister van binnenl. zaken de redevoering van den heer Baroche niet als een specimen van de keizerlijke gedachte aan de prefecten heeft gezonden. Omtrent de verminderingen op de begrootingen van oor log en marine, door de commissie voor het budget verlangd, is nog altijd niets nieuws bekend. Al wat men weet, is dat de ministers van oorlog en van marine zich geen „sou" willen laten beknibbelen op de door hen aangevraagde kredieten. Zal de commissie bij hare oppositie blijven volharden Men twijfelt er zeer aan, want die commissie bestaat uit leden der meer derheid, en men weet hoe gemakkelijk deze meerderheid zich laat overtuigen door de welsprekendheid der heeren ministers, waarbij nog in dit geval de pressie komt, die ongetwijfeld de keizer zelf zal aanwenden. Tot hiertoe schijnt de commissie gunstig luiden zal voor het plan tot conversie schuld en dat de minister, nu ook de belas- jrmogen geen bijval in de commissie heeft ge- genoodigd zal worden nieuwe plannen te ontwerpen. April. Een gerucht loopt, dat de rapporteur van de sub-commissie, betreffende de staatsschuld, een nieuw ontwerp tot unificatie van de schuld zal voorstellen, volgens hetwelk de staatsschuldbrieven, behalve de niet rentedragende loten, in 4 per cents rentedragende schold zullen veranderd worden. De nieuwsbladen melden heden ochtend, dat aan den bessarabischen oever van de Pruth inkwartiering wordt voor bereid voor 40,000 man geregelde kavallerietroepen en kozakken. Florence, IS April. In de zitting der kamer van afge vaardigden heeft de minister van financiën medegedeeld, dat bet deficit voor 1869 berekend wordt dat het tot op 46 mil lioen zal worden verminderd. binnenland. GOUDA, 22 April ÏÏX Jl. zondag avond hebben de antwerpsche looneellistcn bij vernieuwing groot genoegen gegeven aan 1 -«-=v wall Hill is aangelegd ham een groote van van bevindt zich een toren va voet hoog is, Daily News toont aan nootschappen de noodzakelijkheid van de afschaffing der iersehe staatskerk hebben aangenomen. De wesleyaansche methodisten, wier afschuw van de r. k. kerk en gehechtheid aan de epis copaten zoo bekend zijn, verklaren hoewel met groote smart, dat de iersehe staatskerk een gevaar voor het protestantsche geloof is geworden. De vrije kerk van Schotland is dezelfde meening toegedaan, en indien immer de volksstem duidelijk is het in dit geval. De Daily Telegraph de

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1