Buitenland. talen Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. LLLIGE ING aril G. J. OUDERKERK ten 4 Mei 9 ure, aan van DAM >7, in den •oude, van; IS Bij deze Courant behoort een afzonderlijk blad, houdende drie plaatselijke afkondigingen. BEKENDMAKING. 1S6S. surplus bekomen ten J. SPRUIJT '■mida. n even/iuieen. boerden. ebben of op n, alsmede eene appen, Men erende Goe- ireeder om- De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. bekomen ten ■is SPRUIJT Otaris A. N. nxreen. TLLIGF ’ING PRIL 1868, in de Bouw- ABRAHAM an Beneden- :jk, van 16 tbben of op 1OEIJEN, 3 IN, 1 bruin erse BOUW EN en eene stten breeder i, doch tegen n geen mid- het zou ook nde apotheek er te zoeken, tin’s, die ze- der aan echte baat heeft ge- inmatiek ver- bestaan had, k dezer Wat- door de bui- kramp, jicht, kiespijn, pijn enz.als ook Roos, brand, en dergelijke r dit middel i dadelijk alle jch en bloed n te benadee- toe te brengen. Dépot te Delft tie tot bewijs nderteekent en baar heeft ge- heeft reeds veel te lang volgehouden; onmiddellijk had het na de mislukking der tweede ontbinding moeten wijken en zijn blijven is groote schade voor den volkszin en brengt eene verbittering te weeg, waarvan de gevolgen lang gevoeld zullen worden. Onze afgevaardigde de Brauw, die tegen het ministerie spreekt en voor al de begroetingen zal stemmen, heeft eene voorzigtige taktiek gekozen, die hemzelven goede vrachten kan opleveren, als anderen het halstarrige ministerie omverwerpen, die wij echter minder achten dan opentlijke ad hesie naar eigen overtuiging, maar het is reeds zoover geko men, dat niemand durft optreden als verdediger vau deze zich zei ven overlevende bewindslieden en de meesten zich verge noegen met de afkeuring van het verwerpen der begrootingen om redenen daarbuiten, terwijl zij zelven niet kunnen looche nen, dat zij meermalen denzelfden regel toepasten en al zoo slechts getuigen van eigcu iucousequcntie. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p. post 2.25 Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA, 25 April. De pogingen ter regeling der oostenrijksche financiën wek ken groote belangstelling. Het hulpmiddel, waardoor tot nu, sedert zoo vele jaren de zaken gaande gehouden werden, raakt uit geput. Verwonderlijk lang heeft men steeds onder allerlei benamingen en op allerlei voorwaarden geld geleend om een slecht bestuur te haudhaven en nu schijnt er geene redding mogelijk zonder eene belangrijke verhooging en uitbreiding der couponbelasting, dat in elk geval een soort van bankroet is en de mogelijkheid van i en stand van Europa zeer steeds voort te gaan op den weg ceren. Men is het te Weenen nog ver men reeds thans moet gaan en te wachten, waar men bezig is r beginselen op de staatsinstellingen. GOUDSCHE COURANT. Het voorbeeld van Italië is niet bemoedigend, ook daar is men in weinige jaren tot aan den rand van het financieel verderf genaderd. De cenige troost is, dat de geheele wereld verarmt en dat de landen met de grootste schulden nog altijd het meeste crediet genieten, als Engeland, Amerika, Nederland. Maar het vooruitzigt is treurig; alle volken van Europa beijveren zich in het uitzetten der uitgaven; de wapeningen putten alles uit en eindelijk zal het eenige redmiddel in den oorlog gezocht moeten worden. De vredesverzekeringen nemen altijd toe en alle daartegen strijdende geruchten worden da gelijks gelogenstraft. Engeland wordt geheel bezig gehouden door den strijd over de iersche staatskerk en men zou daardoor bijna de abyssini- nische expeditie vergeten, die toch weldra eenig resultaat zou kunnen opleveren. Het is een kostbare aardigheid, die geen wezentlijke vruchten zal dragen Zij is echter niet te vergelij ken bij de mexicaansvhe expeditie, waarvan de verderfelijke uitkomst onvermijdelijk was. Italië viert feest en de thans in Spanje bovendrijvende partij treurt over het verlies van den maarschalk Narvaez. Het proces van den amerikaanschen president wordt rustig voortgezet zonder dat het mogelijk is den afloop te vóórspellen. De begroot in gsdiscusien zijn aangevangen en de liberale partij versmaadt het debat niet. Nog eens verbeuzelt men den tijd met dezelfde woorden te herhalen, toch zeker niet om iemand te overtuigen. Het is nu toch wel zoo ver gekomen, dat de opinie algemeen gevestigd is. Daarom is het natuurlijk volgende leeningen ernstig bedreigt, alzoo bij toekomende tekorten, die bij den onzekeren toe- waarschijnlijk zijn, wel dwingen zal om van verder en verder redu- volstrekt niet eens, hoe vele misrekeningen zijn met de toepassing der nieuwe BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het primitief kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1868, door den Raad vastgesteld, gedurende acht dagen, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten één en van drie tot vijf ure, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, binnen welken tijd elk aangeslagene tegen zijnen aan slag, bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen, bij ver- zoeksebrih op ongeregeld papier geschreven. Gouda, den 24n April 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUUN. DE GRAVE, W. P. B. Londen, 22 April. De hr. Hughes, lid van het lagerhuis voor het kiesdistrict Lambeth, heeft aan zijne kiezers bekend gemaakt, dat hij bij de eerstvolgende verkiezingen geenerlei uitgaven zal doen voor het winnen van kiezers en ook geen betaalde agenten zal gebruiken. De vorige maai heeft hem zyne verkiezing 1100 gekost; eene som, die voor zeer klein doorgaat. Het besluit van den heer Hughes is een waagstuk, dat nog niet beproefd is. Wel zijn er leden, aan wien hunne herkiezing geen geld gekost heeft, doch dan waren de uitgaven voor het onthalen en winnen der kiezers wel gedaan, doch ge dragen uoor anderen uit het kiesdistrict zelf. Een telegram uit Abyssinie, door Reuters agentschap be zorgd, gedateerd van den 2“ dezer, meldt, dat Sir Robert Napier een aanval op Magdala zou gedaan hebben. De uitslag was echter nog onbekend, omdat in de nabijheid |van Senate de telegraaflijn in wanorde is. 23 April. Men meldt uit Washington van gisteren: Het proces tegen Johnson wordt voortgezet. De heer Boutwell, lid der commissie van beschuldiging, heeft op de punten, door de verdediging gepleit, geantwoordhij houdt vol, dat de over gelegde bewijzen de beschuldigingen tegen Johnson volkomen bevestigen, en doet met nadruk een beroep op de overtuiging van den president. In het lagerhuis deelt de regering mededat op het budget van dit jaar op de inkomsten een surplus van 020,000 zal komen dat de abyssinische oorlog 5 millioen zal kosten, waarvan 2 reeds gedekt zijn, zoodat in 3 millioen nog voorzien moet worden. Eene verhooging van de income-tax met 6 p. per levert 1,800,000. Verder zullen schatkistbiljetten, ten bedrage van 1 millioen worden uitgegeven, makende te zamen met het surplus der inkomsten 3,720,000, ten gevolge waarvan dan het surplus over de dienst van dit jaar thans nog 720,000 bedraagt. Parijs, 22 April. De Moniteur zegt heden, dat het gezond verstand van het publiek regt doet wedervaren aan de oor- logsgeruchteu en verontrustende uitstrooisels, die verzonnen worden uit speculatie-berekening. Gelukkig neemt de gerust stelling der gemoederen meer en meer toe. Terwijl het fran- sche gouvernement niets verzuimt om oorlogzuchtige aspiratien te ontmoedigen en den algemeenen vrede te bevestigen, begrij pen ook andere kabinetten bun pligt om hunnen invloed dienst baar te maken aan denkbeelden van gematigdheid en billijkheid. 23 April. In zijne rede, als lid der akademie, zegt de heer Favre, dat eene natie niet magtig kan zijn dan door vrij heid en geloof. Zij kan niet geloovig zijn tenzij zij haar ge loof verlichte door de vrije rede, ontslagen van alle belemme ring. De redevoering eindigt met de verklaring, dat de spreker echter, bij den gespannen toestand, verderfelijk. Het ministerie I sophische en politieke vrijheid geschreven staat.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1