ötnncnianit. Gemengde Berigten. Ingezonden. Varia. Turijn, 22 April. Het huwelijk van prins Humbert is heden ingezegend, in tegenwoordigheid der koninklijke familie, de buitenland sche prinseD, de senaat en de kamer van afge vaardigden. De stad was feestelijk versierd. De beurs was gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad. EUPHONIA. Marktberigteii. Burgerlijke Stand. Berlijn, 23 April. De beurs was heden vast gestemd door de Kopende geruchten, dat tusschen Pruisen, Oostenrijk en Frankrijk overeengekomen was tot vermindering der krijgsmagt om de manschappen met verlof naar huis te zenden. Weenen, 22 April. In regeringskringen wordt de over tuiging uitgesproken, dat de defensiekwestie zal behandeld wor den in den geest ran behoud van de eenheid des legers. Het handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Eugeland is heden geteekend. 23 April. De linkerzijde der kamer van afgevaardigden heeft weer eene bijeenkomst gehouden, om over de financiële voorstelieu der regering te beraadslagen. De heer Sturm heeft eene resolutie, bevattende vier punten, voorgesteld: 1°. dat het deficit gedekt moet worden door buitengewone middelen 2°. a. dat nieuwe leeningen en eene vermeerdering van staatsnoten, b. eene hoogere belasting van de coupons dan noodig is tot dekking van hetgeen Hongarije te kort is gekomen in de over name der staatsschuld, niet als middelen mogen aangenomen worden, en c. dat eene directe belasting van de salarissen bil lijk is3°. dat de voorstellen der regering, behoudens verbe tering, principieel als basis voor het herstel van den financielen toestand kunnen worden aangenomen 4°. dat in geval eenige ontwerpen verworpen mogteu worden, positieve besluiten ter regeling van de financiële kwestie in bovenbedoelden zin be- hooren te worden ingediend. Na levendige debatten is punt 1 en litt. a en b van punt 2 aangenomen. De discussien zullen voortgezet worden. GOUDA, 25 April. Eergisteren en gisteren avond zijn de werklieden van de stearine-kaarsenfab' iek „Gouda", telkens voor de helft, op feeste lijke wijze onthaaiu in de komedie-zaal van het lokaal „Nut en Vermaak". In geregelden optogt begaven zij zich naar de feestzaal en genoten in blijde opgewektheid de hun in ruimte geboden gaven, en werden door hartelijke toespraken opgewekt om door ijver en goed gedrag mede te werken tot den voort- durendea bloei eener fabriek, die zoo veel welvaart verspreidt ook onder den minderen staud dezer gemeente. Woensdag heeft de tweede kamer de algemeene beraad slagingen over de staatsbegrooting voortgezet. De hh. Blom, Heydenryck, Jonckbloet, Godefroi en Viruly Yerbrugge hebben hunne grieven tegen het regeringsbeleid uiteengezet eD hunne stem tegen de begrooting gemotiveerd. De heer Godefroi ka rakteriseerde de handelwijze buiten de kamer als een schandaal, een rumoer, een misbaar, een dagelijksch misleiden der natie, door nu ais landverraad te schetsen, wat vroeger tegenover liberale ministerien pligtsbetrachting eu vaderlandsliefde was. De heeren Jonckbloet en vooral Viruly Yerbrugge hebben den heer de Bosch Kemper beantwoord, terwijl zij, en speciaal ook de heer Blom, de koloniale speech van den heer Rochussen van dingsdag bestreden, zoowel wat de algemeene strekking als de bijzondere punten betreft. Uit die rede is het duidelijk gebleken, dat de regering nu met pak en zak tot de XIII is overgeloopen en de bomogeneiteit van dien afgevaardigde met den mini&ter van kolouien was reeds genoeg om den laatste van liberale en gematigd-liberale zijde alle vertrouwen te ontzeggen. Door den heer Koorders werd het ministerie verdedigd met den geheeien toestel van argumentatie, dien men reeds uit het mi nisteriele orgaan kent. Inzonderheid verdient de aandacht gevestigd te worden op de redevoering van den heer Heydenryck, die duidelijk ver klaarde, dat hij niet zou worden gewonuen door de aanbieding of toezegging op dit oogeublik van een wetsontwerp tot wij ziging der onderwijswet. Zoodanig ontwerp, met politieke bedoelingen aangeboden, nadat men twee jaren lang doof «re- bleven was voor allen aandrang, zou hij uit deze handeu wei geren, en hij beschouwde dit als een pligt der eerlijkheid. Ook de heer Jonckbloet besprak het aangekondigde wetsvoorstel betrekkelijk het lager ouderwijs en bestemd om de bijzondere scholen te helpen hij geloofde niet, dat de daaromtrent in de dagbladen verspreide geruchten „canards" waren en verwachtte dat het ministerie, indien het in leven bleef, nog wei verder zou afglijd an op de gladde baan, waarop het zich met dit wets voorstel begeven heeft. In de zitting van donderdag werden de beraadslagingen voortgezet. De heer Thorbecke had tot doel zijner rede gesteld de memorie van beantwoording op het eindverslag te ontleden. De zinsneden van dat verslag volgende, bestreed hij het daarin aangevoerde en betoogde hoofdzakelijk, dat dit ministerie geen constitutionelen geest van bestuur bezitdat het zich toelegde de ministeriele verantwoordelijkheid te beperken, waartoe 't het koningschap bezigde om een deel zijner regeringshandelingen te dekken. De koning, ging spreker voort, moet boven den strijd staan, boven aanval zoowel als boven verdediging; niets is gevaarlijker dan den koning bloot te stellen aan veroor deeling wegens ministeriele haudelingen in eene constitutionele monarchie; dat zou terugkeer zijn tot de monarchie onder lYillem I, toen de ministers uitvoerders waren van den ko ninklijken wil. Spreker eindigde met te verklareu, dat men in het eindverslag protest had willen aanteekeuen tegen een mi nisterie, dat noch de regten en den hoogen stand van het ko ningschap, noch de volks- en parlementaire vrijheden weet te handhaven. De heer Haffmans verdedigde het ministerie tegen de aan vallen waaraan het nu en vroeger heeft blootgestaan. De heer v. Foreest stond stil bij de vraag of inderdaad de ontbinding zulk eene gewigtige politieke misdaad was dat daar om de doodstraf op het ministerie moest worden toegepast, nadat daaraan door de motie-Blussé reeds geeseling en brand merking was voorafgegaan. Die vraag nu beantwoordde hij in eene sierlijke rede, in ontkennenden zin. De hr. de Bie- berstein motiveerde de afkeurende stem, die hij nopens de be- grootingsontwerpen zou uitbrengen, voornamelijk op grond van de jongste onbinding en van de bezwaddering der constituti onele partij. (Spreker werd eenige malen door den voorzitter tot gematigdheid in voordragt aangespoord.) De heer de Bosch Kemper replicerende, bleef zijn gevoelen handhaven, waartegen hij geen enkelen grond had hooren aan voeren, dat afstemming eener begrooting, om redenen daarbui ten gelegen, ongrondwettig is. De heer Koorders bestreed de wederlegging des heeren Thor becke van het antwoord der regering op het eindverslag. De heer de Brauw verklaarde, dat hij niet was een hevige bestrijder van dit kabinet, doch evenmin kon hij onvoorwaar delijk alles wat van deze regering uitging, goeJkeuren. Hij zou voor alle begrootingen stemmen. De minister van binneal. zaken beantwoordde de sprekers. Het grootste gedeelte der zitting van vrijdag werd inge nomen door de redevoeringen van de ministers van buiteiil. zaken, koloniën, oorlog en financien, strekkende ter beantwoor ding der bezwaren tegen de algemeene rigtiüg van het kabinet. De ministers meenen, dat hunne houding en handelingen ge- regtyaardigd zijn ec kennen zich vrij van al wat tegen hun beleid is aangevoerd. De heer Heydenryck verdedigde zijne houding en bleef zijn vertrouwen aan de ministers ontzeggen. Daarna heeft de beer v. d. Linden de afstemming van be grootingen, uit hoofde van politiek wantrouwen, besproken en voorgelezen enkele aanhalingen uit de redevoeringen van de hh. van Foreest, de Brauw, van Goltstein en sommige minis ters, waarin wat nu misdaad heet, wordt voorgesteld als pligtsbetrachting, als eenig middel tot voorlichting der kroon, als onbetwistbaar regt der volksvertegenwoordiging. De minister van binnenl. zaken heeft nog geantwoord en verklaarde onder anderen, dat hij de afstemming nimmer eene ongrondwettige daad genoemd had. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van nijverheid te Arnhem, die zondag 5 julij wordt geopend, zal, binnen die stad op 14 julij en volgende dagen de 91ste algemeene ver gadering, benevens het kongres der nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid worden gehouden, waarvoor reeds verschillende belangrijke onderwerpen aan de orde zijn gesteld. Het eng lagerhuis heeft met 127 tegen 23 stemmen het voorstel tot afschaffing der doodstraf verworpen. E,nige fraosche zeelieden zijn te Osaca vermoord. Woensdag jl is de keizerin van Oostenrijk te 'Peath bevallen van eene dochter - Tv Londen zijn in de nabijheid van het paleis Buckingham twee fenians gear.esteerd, die grieksch vnur bij zich hadden en verdacht werden het paleis in brand te willen steken. De grieksche radicalen koesteren vijandige plannen tegen den turkseheu arch.- 1 "v v opleiding der officieren ia Wnrtemberg zal nu voortaan naar de LTe„S1Si d P ft86" ges<* c'.T Molenburg »H *yn aandeel niet be talen IQ den afkoop van den Schelöetul. - Garibaldi is dood stil op Ca- prera. Zaturdag jL zijn te Parijs verkocht 23 schilderstokken van do voornaamste vlaamsche en hollandsche meesters nit de verzameling San Donate te Florence. De verknoping duurde een nur en bragt 1,363,650 fr. X' Cvt hano!5schc legl"e" moedeloos en dreigt uiteen te gaan. - De hertogvan Nassau eal met zijn wijn ook zijL prachtige winter- X verknopen. Te Harlingeo wil men eene vrije kerk op- rigten. Ie Brnssel en in andere btlgische gemeenten vertoonen zich ,U« d°B?T a! ho°den De spaansche maarschalk Nar- vaez is donderdag overleden In de omstreken van Charleroi hebben j Plaats r,e Droningen—Winschoten zal 1 son touw fi°' C0Qim,s8te der beijersche kamer heeft 300,000 ti. geschrapt op het budget van oorlog. Vrijdag, 24 April. Tegenwoordig de heeren de Grave, voorzitter, ^tirnly, Braggaar, W ester- baan, Reutinger, Reray, Buchner, Droogleever, van Gennep, en van Straaten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De heer Prince komt ter vergadering. Door den voorzitter wordt medegedeeld het overlijden van den gemeente bode van Steel, terwijl een adres wordt overgelegd van mej. de wed. van Steel, houdende verzoek om eenig pensioen. Voorts zijn ingekomen vier adressen, verzoekende om in aanmerking te komen bij de benoeming vau B^en \V dienen in eene missive vau gedep. staten, betredende de in eene' voriee vergadering vastgestelde af- en overschrijving vau posten op de begrooting en berigten, dat bet verslag van den staat der gemeente zal gedrukt en rondgedeeld worden. een" vefsk"""^' het examen op de boi-ger-avondschool, en wordt voor- gesteld dit verslag om de uitgebreidheid ter visie te leggen; conform van regenten der beide gasthuizen de rekening over lbb7, gelijk mede die vsn den schuttersraad; beide worden gesteld in handen der bestaande commissie, de hh. Braggaar, Itemy en Kist een adres van mej. Pabius, tegen de zomervacantie vragende ontslag als holponderwijzerrsse aan de openbare jongejufvr. school, en wordt dit ontslag eervol verleend tegen 18 julij e. k. B en W rapporteren, dat nagezien en in orde bevonden zijn de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger en is in kas 30,334.48. Not. Aan de orde is: - 1 eene missive van den commissaris des koniugs m deze provmcie, namens den minister van binnenl. zaken verklarende, dat het besluit tot ontslag van den huipond.«ijzer Versluis onregelmatig is ea voorstellende dit besluit in te trekken, en met overlegging van een bewij. van een geneeskundige, pensioen voor hem aan te vragen. Met alg. stemmen wordt dien conform besloten. 2 een verzoek van de reedenj van der Garden Co., betreffende den afkoop van eene recognitie voor zeUn.ghuur, tegen vernietiging van eene recognitie voor het regt van beplanting van een gedeelte van den gou- deOp CvTOrsfè{k van B. en V. wordt besloten dit adres ter visie te leggen en, hoewel pu aan de orde, niet te behandelen, 3 een verzoek van den heer Kloos, tot verlenging der pacht van den haardasch De pachter verzoekt verlenging voor een jaar en biedt aan f 50 verhooging, alzoo 160, vooral omdat hij groeten voorraad nog heeft, dien hij niet onmiddellijk kan afzetten. Daartoe adviseren li. en \Vonder eenige voorwaarden de heer Keutinger verlangt daarbij gestipuleerd te zien, dat de aschplaats door twee heiningen zal afgesloten worden, en dat vooral gehandhaafd worde de politie-verordeniug tot het ophalen der asch vóór des morgens 10 uur, terwijl hij bij deze gelegenheid klaagt over het gebrekkige toezigt op losloopende honden. Daarna wordt het aanbod van den pachter aangenomen, 4 het vooistel betreffende Tanw, waarover de steramen staakten rn de vorige vergadering, wordt aangenomen met 6 tegeo 5 stemmen, en dos wordt de boomsluiter Tanw met ontslagen, maar B. en gem.gt.gd om, zoo hij weder zich schuldig maakt aan dronkenschap, hem onmiddellijk .e ""^"voorts wordt, nadat het kohier veertien dagen zooder ingekomen reclame was ter visie gelegd, vastgesteld het kohier der pl. directe belasting over 1868 tot een bedrag van 14,731.30. Nog worden met algemeene stemmen goedgekeurdde rekening van hh. libryraeesters en die van de kamer van koophandel en fabrieken, dlTot curator der latijnsche schosl wordt met alg. stemmen benoemd de hr mr A. A. van Bergen Uzendoorn. Tot librvmeester wordt herbe noemd met alg. stemmen de heer dr. J. G Eooseboom. Tot lid der commissie van beheer over de bauk van leening, wordt met 8 stemmen herbenoemd de heer A. K. Kemper. Tot lid van bet burgerlijk armbestuur wordt met 9 steromen gekozen de heer H. Y. Roll. 1£) Eindelijk worden benoemd tot leden van het stembureau op 12 mei e. k. de hb. van Gennep en Braggaar, en tot plaatsvervangers de heeren Kist en Prince. Niets meer aan de orde zijnde, eindigt dc vergadering. De winter-concerten zijn geëindigd, en wel zóó, dat ik en zeker ook menig ander toehoorder het betreur, dat door de nadering der lieve maand mei de rij der uilvoeringen gestolen is. Er was dit jaar in de uitvoeringen niet dat slepende, dat zieke, waardoor zich die der laatstvoorgaande jaren zoozeer kenmerkten. Getuige de heeren-coucerten, dezen winter door de liefhebbers zoo druk bezocht, door bet werkend gezelschap voor elkauder zoo animerend uitgevoerd. Van waar dat verschil? vraagt men zich onwillekeurig af, zich het laauwe bezoek van de heeren-concerten der vorige jaren herinnerende. Is „Euphonia" zoo zeer verbeterd of de belangstelling quand même zoo toegenomen De heer Bekker was in de laatste jaren als directeur van genoemd gezelschap moedeloos geworden. „Euphonia" kwijnde; lag de schnld aan hem, aan de medewerkers of aan het au ditorium ik durf het niet beslissen. Na het vertrek des heeren Bekker en de komst van den heer Kwast is de toe stand aanmerkelijk veranderd. Het publiek, eerst uit nieuwsgierigheid, latei door werkelijke belangstelling gedreven, gaf door zijne tegenwoordigheid den uitvoerders een welwillend en zeer opwekkend blijk van be langstelling zij, van hunne zijde, beantwoordden dit met me nige niet onverdienstelijke solo of ensemble uitvoering. Die uitvoeringen werden met onweerspreekbaren ijver en lust door den directeur geleid en ondersteund, èn door zijne mede werking, èn door zijne dankbare composities èn bovenal door zijne verstandige keuze van ter uitvoering bestemde stukken. Veel, zeer veel heeft hij tot het succes van den winter toe gebracht. Gaarne wensch ik „Euphonia" eenen voortdnrenden bloei toedat het zich blijve oprigten uit den vroegeren winterslaap. En dit zal geschieden, vertrouw ik, wanneer het hem als directeur zal behouden, die blijk gaf zóó voor zijne taak be rekend te zijn als de heer Kwast. Accent. Wie zoude ooit gedacht hebben dat dit ministerie nog in de gelegenheid zoude gesteld worden om wijzigingen in de wet op het onderwijs voor te dragen, om de outruste gemoe deren gerust te stellen en toeh wat niemand kon verwachten is gebeurd, de wijzigingen worden ingediend en zullen nu door alle belanghebbeuder. besproken worden. Van de aanneming zal wel geen sprake zijn. De ontruste gemoederen mogen dankbaar zijn voor de betoonde welwillendheid, maar zij zullen zich onvoldaan moeten verklaren. Zij die geen bezwaar tegen de tegenwoordige wet hebben, zullen zich met kracht tegen iedere wijziging verzetten, en de uitslag der discussie, als bet zoo ver mogt komen, is met zekerheid te voorspellen. Geruchten van oorlog en vrede wisselen aanhoudend af. Op den eenen tijd bestaat niet de minste vrees voor oorlog, alle mogendheden zijn het over alle kwestien volkomen eens, alles is couleur de rose eu een reis van een minister, een dagbladartikeltje, een reisplan van den een of anderen prins, een aftreding of benoeming van een minister doet eensklaps den toestand veranderen en oorlogsgeruchten krijgen de over hand, tot een kleinigheid het vertrouwen weder even spoedig herstelt. Zulk een toestand is hoogst betreurenswaardig. Niet sieebts dat die hoogst uadeelig werkt op handel en nijverheid en een schandelijke speculatiezucht maar al te veel voedsel geeft, waardoor de belangen van vele burgers benadeeld worden, ook de hulpbronnen der landen worden door die voortdurende vrees uitgeput. Talrijke legers moeten altijd gereed zijn om aan denkbeeldige gevaren het voofd te bieden, en de eene uitgaaf brengt de andere -oort. Men wedijvert alom om zooveel geld mogelijk aan leger en vloot ten koste te leggen, en moet altijd nog vreezen niet genoeg gedaan te hebben, want wat vermag een der groote mogendheden als de andere zich tegen haar vereenigen, en zoo iets kan men toch verwachten, als eenmaal het oogenblik van den strijd gekomen is. Slechts óón middel kan Europa's rust herstellen, en de vrees voor oorlog doen wijken; konden alle mogendheden besluiten om de onzinnige krijgstoerustingen te staken en tot ontwape ning over te gaan, dan eerst konde men met vertrouwen op vrede rekenen, maar dit heeft men helaas nog niet te wach ten, boe eenvoudig het middel ook moge zijn. De vorsten mogen elkander bezoeken en beleefdheden bewijzen, zij mogen grootkruizen wisselen en de hartelijkste vriendschapsbetuigingen huichelen, de talrijke legers zijn daar om te bewijzen dat dit alles niets anders dan een kostbaar comediespel is, dat geen wederzijdsch vertrouwen bestaat en de volken de gevolgen van dit onderlinge wantrouwen moeten dragen. Gouda, 23 April. Tarwe, boekweit, gerst en haver ruim prijshoudend, rogge als in de vorige week. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 510. Boode Kleefsche 500. Zeeuwsche per mud 14.75 a 16.Rogge 10. a 11.75. Gerst 6.30 a 8.25. Haver 4.a 5.60. Boekweit Fransche per 2100 kilo 235. Noordbrabantscbe 260 a 275. Eruine boonen 12.a 15.50. Witte boonen 11.a 14. Op de veemarkt was de aanvoer vrij aanzienlijk en wa ren beste vaarkoeijen gezocht, maar de overige soorten moeijelijk te verkoopen varkens en biggen waren zeer ruim aangevoerd en vlug te verkoopen. Kaas. Aangevoerd 26 partijen, prijs 16 a 20. Boter 1.24 a 1.36. Geboeen: 22 April. Mijntje, onders L. Kroijt overleden) «n E. Broer. Wilhelmus, ouders C. van der Wolf ea G. Dougelmans. Övehllden21 April- J- M. van Waas, 2 m. 22. A. van Wijk, 81 j. 23. J. Heverlirfg, 71 j- J. Kabel buisvr. tan P J. de kei zer, 67 j- 10 m. A. C. de Mink, 5 j. A. M. van Eijk, 1 j. 8 m. Gehuwd 22 April. M. H Moor en J. M. Huisman A. van Os en M. van Zutphen. H. Faaij en M. E. Kampo N. Kunsel en S. t. Sliedrecht.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2