I Zoudag, 3 Mei. 1868. N° 636. öiritenlanïr. t. LTER. S Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiende ^eg, D. n°. 60. u s 1 GOUDSCHE COURANT le Borst enz. rakheid der bet hoogerhuis billijken maatregel [NEMAN. JSTER. en ZOON. G. eeft een bril ‘ste oordeelen en tijdverlies zeker gaarne )eten gebrui- tniddel: allen i de hoogste daarvan ont- endig gebruik is Oogen- Auti-Rheu- ie a 35 en opgeleverd, de bijzon- i der deug- o beroemde liddel tegen iOND*| 17 oogleden zal der afgematte uederkeeren, de bril weder ;er één flacon ook zij, die gebruiken, is ikijd daarvan ja! Bij on bet beginsel ianwezig; men rtdurend ver te zien, dat en, dat schel igen beginnen gebruikt (anus De prijs der Advertenties van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Onze tweede kamer heeft de begroeting van buitenl. zaken, gelijk te voorzien was, verworpen, en nu niet slechts om buitenlandsch beleid, maar omdat dit hoofdstuk het eerst de orde was. Het is een votum van wantrouwen in het heele ministerie. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. D. jer flacon bij d. 'en. r. Rotterdam. haven /z weg ÜTER, raat zz Utrecht. ons rijk. de uitdrukking is der publieke opinie. Hierop kan het tegen= woordig ministerie niet roemen, het werkt achteruit, en als de ministers hiervan niet overtuigd zijn, zouden zij het gevoelig on dervinden, als zij nogmaals den raad gaven tot eene vernieuwde ontbinding. Zij zullen wijzer zijn en heengaan om plaats te maken, al is het dan niet voor mannen van den vooruitgang, dan toch voor mannen, die met gematigdheid en consequentie weten te handelen, in alles de constitutionele grondslagen eer biedigen en die weten dat alleen een ministerie der meerderheid in den staat mogelijk is, en dat de ministers moeten heengaan zoodra het blijkt dat zij in de minderheid zijn en blijven. het aan ge- De halstarrigheid waai'mede deze ministers zich zelven opdringen verdiende ten volle deze uitspraak. Zij meenen dan in ernst onmisbaar te zijn, of is de hooge staats betrekking hun onmisbaar? De kwestie is waarlijk tot zulke eenvoudige termen gebragt. dat die niet meer behoeven besproken te worden. Kan iemand in ernst beweren, dat de minderheid regeren moet; het is 2 jaar lang beproefd en volgehouden met allerlei kunstenarijen, en de meerderheid is letterlijk gedwongen om de veroordeeling uit te spreken. Die meerderheid is gering, het zijn 39 tegen 36 stemmen; maar het is er veraf, dat die 36 voorstemmers bet ministerie in zijn beleid goedkeuren, dat heb ben velen hunner overvloedig betuigd. En de partij, die aan het bewind is, neemt zoo “makkelijk toe in kracht als zij eenigzins EDA1LLE t Londen, 29 April. In de zitting van het hoogerhuis heeft lord Derby, doelende op de resolutien des heeren Glad stone, de politiek der liberalen op heftige wijze veroordeeld, waardoor een conflict tusschen beide huizen van het parlement zal geboren worden, dat niet meer te herstellen zal zijn. In de zitting van het lagerhuis w’erden de discussien over de resolutien voortgezet. Talrijke leden voerden het woord. De Times zegt aan het slot van een artikel over de abyssinische expeditie zzDe eenige maatregel betreffende Abys- sinie, waarover de meest naa uw gezette philantroop eene op welling van ongenoegen zou kunnen gevoelen, is niettemin van dien aard, dat een oogenbiik nadenken hem die als regt- vaardig en noodig doet voorkomen. Indieu iemand twijfelt, of het wel noodig was geweest om Magdaia te bestormen, na dat de gevangenen uitgeleverd waren, daujdenka hy voor een oogenbiik na, wat het gevolg zou geweest zijn, zoo wij dat niet gedaan hadden. Hoe konden wij terugkeeren en de hoogge roemde sterkte van Theodorus ongenomen, hem zelven onver wonnen en de hoofden, die ons geholpen hadden, aan zijn genade overgegeven achterlaten?" De indruk van de inneming der beroemde vesting op 400 mijlen afstand van de kust kan in geheel het oosten heilzaam werken volgens den Times. In het andere geval zou men daar gelooven, dat de Engelschen Theodorus afgekocht hadden en eigertlijk hem niet hadden kunnen overwinnen. Z/En de spoe dige ontruiming," zegt het blad, „zal de ergste Anglophuben overtuigen, dat wij geen-plannen van annexatie of zelfs van een protectoraat koesterden. De expeditie is niets geweest dan een moderne kruistogt, maar een kruistogt niet ontsierd door allerlei bijoogmerken, waarvoor Engeland zich moet schamen" gelijk T geval was met Frankrijk in de mexicaansche ex peditie „en niet helagchelijk gemaakt" in Mexico ge beurd zzdoor de stichting van eene soort van koningrijk Jerusalem, dat slechts gehandhaafd bad kunnen worden ooor nieuwe expeditien." Uit Hongkong wordt dd. 7 april gemeld Volgens de jongste uit Japan ontvangen berigten, had de admiraal Parker een bezoek afgelegd bij den Mikado en was door dezen zeer goed ontvangen. Bij zijnen terugkeer echter werden de per sonen, die het escorte vormden, door de Japanners aangevallen en sommige gewond. Drie der aanvallers zijn in hechtenis genomen. Uit Melbourne verneemt men dd. 31 maar De hertog van Edinburg is hersteld en vertrekt den 4° april naar Engeland, Eene groote volksvergadering, welke te Cork heeft plaats gehad, doet zien welk een beilzamen invloed de aanneming van Gladstone’s voorstellen, aangaande de iersche kerk, op de open bare meening in Ierland heeft. Groote landeigenaren en over heidspersonen waren tegenwoordig, doch het grootste aantal personen bestond uit pachters en kleide landeigenaren, welke afge vaardigd waren door de verschillende gemeenten. Tot nu toe hadden deze mannen zich altijd terug gebonden van iedere openbare daad, op grond van de ontmoedigende overtuiging, dat van Engeland geene regtvaardigheid te verkrijgen wae. Sinds den uitslag der stemming, aangaande Gladstone’s vooi*-* GOUDA, 2 Mei. De abyssinische expeditie is met een schitterend resultaat bekroond; de overmoedige dwingeland heeft moeten bukken voor de kracht der engelsche wapenen, de gevangenen zijn in vrijheid gesteld, de sterke vesting, waarin koning Theodorus zich veilig w’aande, is stormenderhand ingenomen en de ge weldenaar zelf omgekomen. Het uitnemendste bij dit alles is, dat de Engelschen bijna geen verlies leden en dat zij on middellijk den terugmarsch hebben aangenomen. Dit is eene expeditie, die, zij moge dan veel geld kosten, het engelsche volk verhoogt en den engelschen naam in die verre gewesten onberekenbaren invloed zal verschaffen. De debatten over de voorstellen van Gladstone leveren wei- ju'g belangrijks; de publieke opinie is gewonnen voor den billijken maatregel en hoe ook de strijd gerekt worde, de goede zaak zal zegevieren. Zoo is dan ook reeds weder het eerste der voorstellen met eene meerderheid van 65 stemmen aangenomen. De voorbarigheid van graaf Derby, die in het hoogerhuis, dat volstrekt nog niet gemoeid is in de kwestie, zijn afkeuring uitsprak, wordt algemeen als hoogst ongepast veroordeeld. Von Bismarck is zeer verbolgen, dat de noord-duitsche afge vaardigden wel gelden wilden toestaan voor dc toekomstige marine, maar tevens toezien op het gebruik der sommen, hij heeft het wetsontwerp ingetrokken en nu worden alle werkzaamheden gestaakt, men wil de matrozen naar huis zenden enz, en dit alles misschien alleen om de afgevaardigden te doen terugko men van hun besluit. Over de voorloopige pruisisebe ontwapening, die in allen gevalle niet veel beteekent, is men onzeker en verschillen de geruchten, men spreekt van negen tot vijftien duizend man, die met verlof naar huis gaan. De daden zijn klein, maar de woorden zijn groot en de pruisisebe koning sprak bij de ope ning van het tolparlement over de zekerheid van den vrede. Onder het publiek, vooral in Frankrijk, is meer afwisseling en bij al de liefelijke woorden wijst men telkens op kleine bijzonderheden, die de bekommering gaande houden. Er is geen gedachte om de budgetten van oorlog en marine met een penning te verminderen. De afloop der engelsch-afri- kaansche expeditie wekt meer afgunst dan bewondering bij de Franschen, die zich niet schamen nog te gewagen van de noodlottige mexicaansche glorie. De oostenrijksche keizer heeft goede woorden gesproken, die eiken twijfel schijnen weg te nemen ten aanzien zijner gezind heid om den vooruitgang te huldigen en de besluiten der ver tegenwoordiging te bekrachtigen. In Zuid-Amerika duurt de oorlog voort tusschen Brazilië en Paraguay en Venezuela wordt op nieuw door burgertwist verscheurd.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1