ömnenlanï». Gemengde Berigten. KANTON GE REGT te GOUDA. Marktberigten. Burgerlijke Stand. stellen, is «ue zeer aangename reactie tegen dat oude begrip ontstaan. Ultra-conservatieven en fenians zijn de eenigen, die de geheele beweging afkeuren. Voor de laatsten is de maat regel, welke de landelijke bevolking tevreden stelt, de doodslag. De meeste bladen klagen over den langen duur der de batten in het lagerhuis over het eerste van Gladstone's beslui ten. De Times vreest, dat de voorsteller er op zal staan om, wanneer zijne besluiten zijn aangenomen, nog in deze zitting een wetsvoorstel te doen. Gladstone wil niets weten, van 't geen heet: besluiten in het afgetrokkeue. Intusschen betoogt de Times, dat vooral na het gebeurde in het hoogerhuis, het in dienen van e*n wetsvoorstel en het aannemen daarvan in het lagerhuis slechts noodeloos tijdverlies zou wezen, daar het hoo gerhuis de wet toch verwerpen zal, om zoodoende het oordeel van het nieuwe parlement af te wachten. Door de regering zijn nadere depeches openbaar gemaakt ten opzigte van den aanslag op het leven van den hertog van Edinburg. Daaruit blijkt, dat door de fenians in Engeland de dood van dien prins werd bevolendat O'Farrell, die door het lot werd aangewezen de misdaad te bedrijven, bevel had om op den prins te schieten, wanneer deze zou landen. Een zameuloop van omstandigheden belette den misdadiger evenwel om dit bevel na te komen. Het gouvernement van Nieuw- Zuid-Wallis heeft eene beloor.ing van 1000 uitgeloofd voor het aanbrengen van icdereu medepligtige. Een der zamen- zweerders is gearresteerd. 2 Mei. De heer Gladstone heeft in de zitting van het huis der gemeenten, gisteren gehouden, een beroep gedaan op de gevoelens van regtvaardigheid van het huis ter aanneming zijner voorstellen. De heer Disraeli noemde ze revolutionnair. Bij stemming werd het eerste der voorstellen aangenomen met 330 tegen 265 stemmen. De heer Disraeli verklaarde daarop, dat door dezen uitslag eene zoo groote verandering in den staat van zaken was gekomen, dat hij de verdaging voorstelde der beraadslagingen tot aanstaanden maandag, ten einde in dien tusschentijd de houding van het ministerie te kunnen in over weging nemen. Parijs, 30 April. Het is thans zeker, dat de keizer partij heeft gekozen voor de ministers van oorlog en marine tegeu de eiachen der commissie voor het budget om vermindering hunuer hoofdstukken. De heer Rouher, eerst een verklaard te genstander van maarschalk Niet en voorstander der door de commissie verlangde vermiuderingen, heeft den mantel omge keerd en in den raad van ministers verklaard, dat het onmo gelijk is dat Frankrijk met ai die uitgaven doe, welke nood zakelijk zijn om op elke gebeurtenis voorbereid te ziju. Geen twijfel, of deze omkeer bij den minister van staat is aan den invloed des keizers toe te schrijveu. Eenmaal ie meer heeft de vice-keizer zijne overtuiging aan het hoofd van den staat ten offer gebragt. Wat de commissie uit het wetgevend ligcliaam betreft, mag men het als zeker beschouwen, dat zij, nu eenmaal de w>l des keizers duidelijk is gebleken, zonder nadere tegenspraak aan nemen zal al wat de maarschalk Niel en de admiraal Rigault de Gécouilly haar zullen vragen. Zij, die op grond der ver traging van het rapport der commissie zich verbeelden, dat deze het hoofd blijft biedeu aan de militaire ministers, hebben geen begrip van de gedweeheid, waarmede in Frankrijk de com- missieu voor het budget den wil van het gouvernement uitvoeren. Berlijn, 20 April. Volgens de Prov. G'orresp. zullen de gevolgen van het afstemmen van de 3 millioen th., ten behoeve van de marine aangevraagd, deze zijndat onverwijld 1000 matrozen en andere manschappen met verlof zullen moeten ge zonden worden, 7 schepen onttakeld, welke thans gedeeltelijk bestemd zijn om naar japanscbe en chinesche wateren te worden gezonden, tot het bewaken aan de Elve of audere stations in de Noordzee, of tot het atlossen vau het oorlogsvaartuig aan de Suliua-mondingwijders zal de regering de korvet Augusta uit de golf van Mexico moeten terugroepen, de werken tot versterking van Kiel staken en de voltooijing van de werken aan den Jaiideboezem gedurende langen tijd moeten uitstellen, terwijl daarenboven geen andere aanbouw voor de vloot zal kunneu geschieden. 30 April. Men verzekert uit eene goede bron, dat de vermindering vau het leger op grooter schaal zal plaats grijpen dan uit de bladen kon worden opgemaakt. In goed onderrigte kringen wordt het berigt van de op- rigting van een versterkt kamp bij Trier in twijfel getiokken. Het opperste geregtshof te Berlijn heeft het beroep in cassatie van deD lieer Twesten tegen zijne veroordeeling tot 300 th. boete, wegens de in het huis der afgevaardigden gehou den rede, verworpen. Weenen, 29 April. De Presse meldt uit Galatz, dat de vervolgingen tegen de Israëlieten in de districten aldaar wor den begunstigd door den prefect Lupasco, die ook betrokken was bij het gebeurde ten vorige jare, toen eenige Israëlieten verdronken ziju geworden. Tegenover de vertoogen van den oostenrijkschen consul beroept zich die prefect op instructien van het ministerie Bratanio. 30 April. De Debatte verneemt, dat op nieuw onder handelingen zijn aangeknoopt tusschen de uestersche mogend heden en OostenrijkFrankrijk heeft hierin het initiatief genomen. Het doel der onderhandelingen is, ora een gemeen schappelijk eskader naar de grieksche wateren 41 zenden, om een einde te maken aan het verkeer tusschen de grieksche havens en Candia, en aizoo den opstand van verdere hulpmid delen te ontblooten. De financiële sub-commissie der tweede kamer heeft vol gens het Tagblatt bij het onderzoek der financiële plannen van den heer Brestel geadviseerd 1°. om de uitvoering van de belasting op het vermogen te verwerpen 2°. de unificatie der staatsschuld tc verdagen; 3°. de couponbelastng tot op 20 procent te verboogen 4°. een inkomsten-belasting van 20 pro cent in te voeren 5°. eene belasting te heffen van 4 procent van de binnenlandsche houders van obligatien der staatsschuld. Pesth, 29 April. In de zitting van het lagerhuis is een schrijven van Kossuth ingrkomen, waarbij hij kennis geeft, dat hij het mandaat als afgevaardigde neerlegt. Een voorstel, om dezen brief voor te lezen, is met groote meerderheid verworpen. Van regeringswege is in antwoord op eene interpellatie verklaard, dat de regering de werving van pauselijke troepen in Hongarije niet heeft toegelaten. De keizer vertrekt morgen naar Weenen. De officieren der Honveds hebben regt op pensioen gekregen. GOUDA, 2 Mei. Donderdag racrgen is het naar Levden vertrekkend ge deelte van ons garnizoen uitgeleide gedaan door het muziekcorps der dd. schutterij, door vrienden en door talrijke belangstel lenden, die met smart gevoelden, hoeveel verlies geleden wordt in verschillende opzigten, door het vertrek dezer tijdelijke in woners, die zich gedurende hun verblijf achting en vriendschap wisten te verwerven. Naar men verneemt is het werk aan het station alhier door de directie der Rhijnspoorwegmaatschappij toegekend aan den minsten inschrijver, den heer C. de Jong te Ameide. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van woensdag heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij dings- dag namiddag kennisgeving van het ministerie heeft ontvan gen, dat na het uitgebragte votum, het ministerie zijn ontslag heeft ingediend en Z. M. de koning dit in beraad zou nemen. Daarna is de kamer op reces gescheiden. Men leest in het Handelsblad van heden Naar ons verzekerd wordt zou de beer Roëll, commissaris des Konings in deze provincie, zijn eervol ontslag als zoodanig hebben verzocht en zou in zijne plaats benoemd worden de heer mr. G. C. J. van Reenen, president van de tweede ka mer der staten-generaal. De hoofdinhoud van het ontwerp van wet, houdende wijzigingen in de onderwijswet, dat woensdag bij de tweede kamer is ingediend, is dat aan hulponderwijzers de bevoegd heid wordt verleend aan het hoofd van bijzondere scholen te staan dat geen kosteloos onderwijs zai mogen worden gegeven behalve aan onvermogeuden, en het minimum vau het school geld door gedeputeerde staten zal worden bepaald. De Staats-Courant van 29 april meldt z,Ten gevolge van een daartoe strekkend verzoek, met op gave der redenen, van vijf leden der eerste kamer van de staten- generaal, zijn de leden dier kamer ter vergadering opgeroepen op donderdag 5 mei 1868, des voormiddags ten 11 ure. Men verneemt, dat de vijf leden, die de oproeping der eerste kamer verzocht hebben, zijn de heeren Cremers, v. Ey- singa, v. Swinderen, Nobel en Hein. Hel Handelsblad zegt o. a. En het volk heeft ook ruimschoots gelegenheid gehad, om het conservatieve ministerie te leeren kennen. Het weet, dat het van eene regering, die achtervolgens drie ministers van koloniën, van uiteenlooper.de rigting, in haar midden opnam, die in onderzoek uitstel zoekt en die ten slotte in botsing komt met den gouverneur-generaal, dien zij zelve uitzond, geene redding van Indie te wachten heeft. Het weet, dat het van een ministerie, hetwelk verhooging van uitgaven voordraagt zonder middelen tot dekking aan te wyzen, geen heil te wach ten heeft. Het weet, dat eene regering, die in permanenten oorlogstoestand is tegenover de vertegenwoordiging, tot her haalde kamer-ontbinding hare toevlugt nemen moet, niets goeds tot stand kan brengen en den regeringsvorm in discrediet brengt. Daarom laat het volk zich door eene ministeriele pers niet aan leunen, dat het conservatieve ministerie een zegen is voor het land. De conservatieven geven zich over aan eene illusie, wanneer zij meenen, dat liet volksbewustzijn nog niet ontwaakt is, na de hevige agitatien, die door de twee kamer-ontbindingen binnen 15 maanden en al wat daarmede gepaard is gegaan, zijn op gewekt. Bij den politieken strijd, dien wij in de laatste twee jaren beleefd hebben, kon niemand onverschillig blijven en moest het volk wel tot bewustzijn komen. De couservatieve partij, die te vergeefs de uiterste middelen heeft aangewend, om zich in den zadel te houden, heeft uiets meer te hopeu. Men schrijft uit den Alblasserwaard dd. 29 april Naar wij vernemen, komen de gevallen van longziekte zeld zamer voor sedert het vee den stal verlaten heeft. Opmerke lijk is het, dat de meeste gevallen een doodelijken afloop hadden, terwijl tha is enkele beesten in beterschap schijnen toe te nemen. Een bew;js. dat de lucht mede van grooten invloed is op het lijdende vee. Het gras, dat zich verbazend ontwikkelt, i3 malsch en krach- tig van voedingeene eigenschap, die in het vorige saizoen algemeen ontbrak. Behalve de vroege aardappelen, die krachtig zijn opgekomen, vertoonen zich ook reeds de late soorten op verblijdende wijze, daar zij, verre van teer of spillig, met ongemeen veel scheuten zich ontwikkelen. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, staan de tuin- en veldvruchten vrij goed, en beloven de boomen een grooten oogst. Droog, zonnig weder kan den schadelijken in vloed der millioenen slakken, larven en wormen zeer temperen, waarom daarnaar zeer verlangd wordt. Uit Spijkenisse wordt dd. 30 april gemeld De stand der veldgewassen is bevredigend, hoezeer het win- terkoolzaad nog al te wenschen overlaat. De toestand der wei landen is ook door nieuw gestichte en verbeterde middelen tot wateruitmaling zeer gunstig. Menig perceel is reeds met vee bezet. Men schrijft van Baarland op Zuid-Beveland dd. 28 april Aangaande den stand der veldgewassen enz. kan het volgende gemeld worden De meekrap heeft een bevredigend beschot op geleverd, en de prijs er van is ruim 1/3 honger dau in het vorige jaardit laatste en de uitmuntende voorraad kiemen zijn oorzaak, dat er veel geplant wordt. Wat betreft het koolzaad, 't late uitzaaijen en het voortdurend vochtige weder werken zeer nadeeligvan daar dat reeds veel is uitgeploegd. Aan het vroeger uitgezaaide (de meer ouderwetsche manierj is nog al verwachting. De rogge doet zich tamelijk wel voorzij heeft behoefte aan droogte en warmte. Kleine zoogenaamde dauwslakken hebben de zijden der stukken in bet najaar be langrijk verdund. Ditzelfde kan ook van de tarwe en de win- tergerst gezegd worden. Over paardeboonen en erwten kan nog geen uitspraak gedaan worden, aangezien het uitzaaijen zeer ongelijk heeft plaats gehad. Over 't algemeen schijnt de groene erwt krachtiger te ontwikkelen dan de paardeboon. Het leggen der aardappelen is afgeloopen in hoeveelheid on geveer gelijk aan het vorige jaar. Er zijn weinig uijen gezaaid, waarschijnlijk wegens den lagen prijs in den laatsten tijd. De suikerpeen-cultuur is minder dan in de beide vorige jaren. De boomgaarden krijgen een vrolijk aanzien de kersenboomen zijn in vollen bloeide pruimensoorten geven rijke verwachting de appeiboomen beloven veel meer dan de peren. Het vee is gezond en zal bij het verlaten der siallen gras rijke weiden vinden. Van het nd. bondleger keeren met het begin dezer maand slechts 9000 man met verlof hniswaarts. De beijersche kamer heeft het bud get van oorlog verminderd met f 800,000. Vijftig christenen zullen zitting hebben in den nieuwen raad van state te Konstantinopel. Te Nimes hebben onlusten plaats gehad over de organisatie der mobiele garde. Woensdag middag zijn te Ouderkerk aan den IJssel 4 huizen, 2 schuren en 1 hooiberg totaal afgebrand. De toenemende gisting op Sicilië heeft het zenden van nieuwe versterkingen noodig gemaakt. De iersche staatskerk wordt in Engeland verdedigd in volksoploopen met geschreeuw tegen de papen en met stokslagen. De berlijnsche presi dent van politie is naar Parijs om zijn vak te leeren. Adeline Patti is uitgesloten omdat zij 2 rollen in hetzelfde costunm speelde. Bij Buffalo zijn een aantal menschen door een spoorweg-ongeluk omgekomen. Te Weenen heeft de keizer de eerste 1000 ingeschreven voor het Schiller-monument aldaar. In den sL.rm van dingsdag nacht zijn 26 visschers alleen van Urk omgekomen daarenboven vele andere van Ènkhoizen en van elders. In Saksen zal men 20 millioen th. leenen tegen 4 pet. voor de staatsspoorwegen. Bij Ballstadt, 2 uren van Go- tha heeft men de onwillige spoorwegwerrkers door militairen moeten be dwingen. Eene berlijnsche dame heeft bij haar overlijden 50,000 th. beschikbaar gesteld voor een aldaar op te rigten katholiek gymnasium. Zeven franschen zijn te Mexico gefusilleerd ten gevolge van het ont dekken van 2 zamenzweringen ten behoeve van Santa Anna. De agitatie de belgische kolenmijn-districten is afgeloopen. Bij vonnissen van 1 April 1868 zijn 1°. J. v. L. 2°. A. L. 30. C. 8. 40. P. X. 5°. L. D., ieder wegens bet zonder noodzaak berijden van een klinker bestraat voetpad te Gouda, met een handwagen niat be laden met glas of aardewerk, veroordeeld tot eene geldboete van 1 of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 6°. D. v. H., a wegens het zonder noodzaak beryden van een niet met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een wagen bespannen met twee honden, en b bet niet vociien van muil korven V3n twee onder een wagen aangespannen bonden in de gemeente Gouda, veroordeeld tot twee geldboeten van 1 elk, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete. 7°. M. N., wegens het als eigenaar van een nieuw opge bouwd huis, binnen de gemeente Gouda, dat buis te hebben doen betrekken zonder dat het door den gemeente-bouwmeester was opgenomen en ter bewoning geschikt was gekeurd, ver oordeeld tot eene geldboete van 15, of tv dagen subsid. gevangenisstraf. 8°. N. v. d. V., wegens het rijden met een aangespannen hondenkar op den hoogen ijsseldijk in de gemeente Stein, ver oordeeld tot eene geldboete van 3, of één dag subsid. ge vangenisstraf. 9°. T. B., wegens het laten loopen van een trek-of rijbeest op eens anders in den oogst staanden grond, vercord. als n°. 8. 10°. E. de V., wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouder», op eene plaats waar geen markt gehouden wordt, veroordeeld tot eene geldboete van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. Bij vonnissen van 15 April 1868 zijn 20. K. v. D. 20. A. N. 3°. P. M. 4°. B. V. 50. J. d. H., ieder wegens het opbokkeu van varkens te Gouda, zon der schriftelijke verguuning van burgemeester en wethouders, veroordeeld tot eene geldboete van 10, of ieder 1 dag sub sid. gevangenisstraf. 6°. D. L. 7°. P. S. 8°. E. G. 9°. P. v. H., huis 'rouw van P. v. V. en 10°. G. K., ieder wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouders, op eene plaats waar geen markt gehouden werdt, veroordeeld tot eene geldboete van 1, of ieder 1 dag suusid. gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Gouda, 30 April. Tarwe Poolsche per 2400 kilo ƒ510. Roode Kleefsche 495. Zeeuwsche per mud 14.60 a ƒ16.30. Rogge 10.a 11.40. Gerst 6.25 a 8.25. Haver 4 a 5.50. Boekweit Franscbe per 2!ü0 kilo 230 a 240. Noordbrabantsche 260 a 270. Bruine boonen 12. a 15.50. Witte boonen 11.a 14.Paardeboonen 8.75 a 9.25. DLiveboonen f 9.25 a 10. De hoogst aanzienlijke aanvoer ter veemarkt stond niet in evenredigheid met de vraag, en was de handel daardoor zeer lusteloos, ook bleef de helft van den aanvoer onverkocht. Varkens en biggen waren goed aangevoerd en gingen vlug van de hand. Kaas. Aangevoerd 40 partijen, prijs 16 a 20. Boter 1.24 a 1.34. GOUDA. Geboren 28 April. Christina Maria, ooders W. H. Daniels en C. Wamsteeker. 29. Johanna Elizabeth, oüders H. de Jong en A. Meijer. 30. Johannes Franciscos, onders P. J. Revet en J. C. Prins. Pietje, ouders T. van den End en J. Jongeneel. Overleden 28 April. J. Breemer, 7 m. J. J. H. A. Furstner, 4 j. 3 m - 29. A. Mal, 3 w. 30. A. C. Mans, om. G. de kedts Pontman, 4 m. Gehuwd: 29 April. J. C. Sprnijt en W. van Vuuren. G. van den Eid en C. B. J. Smit.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2