tfimtenlattft. Gemengde Berigten. Marktberigten. Gouda, 14 Mei. Bij weinig haudei, werden de meeste artikelen lager afgegeven, slecht9 voor haver en gerst werden nagenoeg dezelfde prijzen besteed. is er srevochleu. Velen zijn gewond, niemand echter gedood. Doch de oproerige beweging heeft gisteren een ernstiger karak ter aangenomen. 70 huizen werden geplunderd. De troepen en poJitie hebben de straten doen ontruimen, waarbij meer dan 50 oproerlingen werden gekwetst. Volgens de jongste berigteu nit ons legerkamp in Abys sinia, loopende tot 21 april, had generaal Napier den terugtogt naar de kust aangenomen, de puinhoopen der in Afrika wijd vermaarde vestiug Magdala achterlatende als een blijvend ge- denkieeken van Engeiands magt. De weduwe van koning Theodorus, die zelve het lijk van haren echtgenoot onder de gesneuvelde verdedigers van Magdala had herkend, bevond zich met haren zoon in het britsche legerkamp, ahvaar zij veilig was voor de wraakzucht der vele vijanden, die Theodorus zich onder de inlanders had gemaakt. Zij zou bij de aftrekkende Engelschen blijven tot in de landstreek Tigreh, alwaar here veiligheid minder gevaar zou ioopen. Hoe er intusschen over het grondgebied van wijlen Theodorus beschikt is of beschikt zou worden, blijkt uit de ontvangen berigten niet. 14 Mei. Uit Shanghai verneemt men dd. 16 april: Uit Japan wordt gemeld, dat bet leger van den Mikado zich nabij Yeddo bevindt. De vreemdelingen-kolonie te Yokohama is onder bescherming van engelsche troepen. Er bestaat geenerlei vrees voor boismg of handels-stagnatie. 15 Mei. H. M. heeft aan de iersche bisschoppen, die een adres hadden aangeboden tegen de bill van den heer Gladstone, geantwoord, dat er eene commissie is benoemd om de kwestie te onderzoekeu en dat het parlement maa*regelen zal weten te nemen ora de ware godsdienst des volks te handhaven. Uit Washington wordt van gisteren gemeld Het huis der vertegenwoordigers heeft besloten Noord- en Zuid-Ouroüiia, Georgie, Alabama en Louisiana toe te laten tot het afvaardi gen van vertegenwoordigers naar het congres, op voorwaarde dat "ij het laatstelijk aangenomen amendement op de consti tutie goedkeuren en zich verbinden om hen, die op dit oogen- blik kiezers zijn, nimmer van het stemregt te berooven. Gladstone heeft in het lagerhuis eene bill ingediend tot schorsing van benoemingen bij de staatskerk in Ierland. De eerste lezing heeft plaats gehad en de tweede is bepaald op 22 dezer. In het lagerhuis heeft de heer Armstrong aangekondigd, dat hij aanstaanden vrijdag het voorstel zal doen tot een vo tum van wantrouwen in het ministerie, welks positie in strijd is met de grondbeginselen van een vertegenwoordigend gou vernement en een constitutioneel bestuur. Parijs, 10 Mei. De Moniteur zegt dat de woorden, die de keizer te Orleans sprak, een uitstekenden indruk hebben te weeg gebragt. De keizer heeft een waarborg te meer wil len geven Tour eene geruststellende politiek, die het fransche gouvernement is toegedaan. De eerste vier schepen, die de van Mekka terugkeerende bedevaartgangers overvoeren, zijn reeds te Suez aangekomen. De passagiers, ten getale van 2519 zijn aan eene quarantaine van vijf dagen onderworpenbun gezondheidsstaat is goed. Er zijn dit jaar te Mekka 80 a 90,000 pelgrims vereenigd geweest. 14 Mei. De Moniteur de l'Algérie van dingsdag be vat een brief van maarschalk Niel in antwoord op de depeche van generaal Mac Mahon van 23 april 11. De minister vau oorlog verklaart, betreffende het herderlijk schrijven van den aartsbisschop, dat de keizer in het geheel niet van gevoelen veranderd is ten opzigte van de gewetensvrijheid, welke hij voortdurend onbekrompen laten wil aan de muselmannen in Algiers. De depeche van generaal Mac Mahon wordt overi gens goedgekeurd en daarbij wordt de opmerking gevoegd, dat, als van staatswege en docr bijzondere personen liefdegiften gegeven worden aan de bevolking van Algiers, met zorg alle gedachte vermeden moet worden, dat men zoodoende zoude toegeven aan den wensch om godsdienstige propaganda te maken. Den hetr Thiers beantwoordende, betreurde het de min. Forcade, dat staatkundige recriminatien gemengd zijn ia een vraagstuk van commereielen aard. Men moet de moeijelijk- heden van het tegenwoordige niet verergeren door recrimina tien tegen het verledene. Ook aan gene zijde van den Rijn zijn personen, die de nationale susceptibiliteit zoeken te kwet sen door te zeggen, dat Pruisen heeft gewonnen, maar Duitsch- land verloren bij de ontruiming van Luxemburg en Mantua. Laat de geschiedenis oordoelen over de gebeurtenissen en laat ons door apaisement den vrede verzekeren. Engeland zelfheeft ondanks zijne traditionele politiek de dynastie van Hanover laten vallen, Niet door wrok op te wekken, zullen wij de bsndelscrisis kunneu doen ophouden. Ten opzigte der handelstractaten herkrijgt het gouvernement in 1870 zijne vrijheid van handelen. Het zal niet teruggaan maar ook niet de ongeduldigen volgen. H*t zal den tegeu- woordigen toestand en de conventionele tarieven handhaven. Op dit terrein evenmin ab op eenig ander zal men verdeeld heid brengen tusscben de kamer en het gouvrnemenc. xsei- den, voortgesproten uit het algemeen stemregt, zuilen zich al tijd gelijktijdig bezorgd maken niet ore»- particuliere belangen, gelijk eertijds, maar over de algemeene velangen des lands. De crisis gaat voorbij, en Frankrijk, dat het woord vau vertrou wen, te Orleans gesproken, heeft toegpjuicht, moet daarin de ware uitdrukking zien vau den tegen woo ruigen toestand. Berlijn, 14 Mei. Den 31a dezer zal de dnitsche vereeni- ging van letterkundigen te Dresden vergaderen. Daar zullen onder auderen behandeld worden de kwestien tot bescherming van den letterkundigen eigendom, tot ondersteuning van we duwen en weezen van overleden behoeftige schrijvers eu meer andere vraagstukken, waarbij de auteurs onmiddellijk belang hebben. In den bondsraad is de bondsbegrooting voor 1869 in gekomen. Zij bedraagt 72,734,601 th,; daarvan zijn steeds terugkeerende uitgaven 68,683,817 th., waarvan voor de bonds- kanselarij, den bondsraad en den rijksdag 198,913, de consu laten 275,650, het bondsleger 66,340,275, de bondsmarine 1 ,S68,979 en buitengewone uitgaven 7,050,784, als-bond9- kanselarij en bondsraad 150,000, postwezen 27,999, telegrafie 322,780, bond«marine 3,550,000. De uitgaven zullen gedekt worden door eigen ontvangsten van deu bond tot een bedrag var 50,477,743 th., dat de leden tot het vereischt bedrag, dus met f.2,256,858 zullen moeien aanvullen. Frankfort, 13 Mei. Uit eene goede bron wordt bevestigd, dat bij ministeriele resolutie bepaald is, dat alle inkomsten der frankforter spoorwegen niet meer aan de kas der stud Frank fort, maar aan de provinciale staatskas te Kassei moeten worden afgeleverd. De magistraat van Frankfort heeft tegen die mi nisteriele resolutie, welke de regten der stad verkort, georo- testeerd en verklaard geregtigd noch verpligt te zijn aan die resolutie gevolg te geven. GOUDA, 16 Mei. Met genoegen bespeurt men, dat een begin gemaakt ia met de werkzaamheden aan het nieuwe station van deu rbijn- spcorweg, de lange en zware proefpalen zijn reeds ingeheid. Met belangstelling slaat men die werkzaamheden gade. Ook liet station Harmelen is aanbesteed, en zoo zien wij het oogen- blik naderen, dat onze stad niet alleen verbonden zal zijn aan de residentie, maar dat ook de hoofdstad ons nader zal komen en wij onze welvaart verhoogd zullen zien door eene zoo treffend verbeterde gemeenschap. Het verslag der commissie van rapporteurs, omtrent het voorstel der vijf leden van de eerste kamer, betreffende de aanbieding van een adres aan Z. M. den koning, 13 verschenen. Bij onderzoek in de afdeeliugen heeft de groote meerderheid, om verschillende beweegredenen, zoo wegens de onbevoegdheid der kamer als de onraadzaamheid van zulk een stap, ontken nend beantwoord de voorgestelde vraag, of de kamer in de thans bestaande omstandigheden van haar, door niemand be twijfeld regt gebruik moet maken tot een adres aan den ko ning i De minderheid der leden beantwoordde deze vraag toestemmend. De voorstellers hebben hij eene memorie van antwoord de bedenkingen wederlegd en t?' tegemoetkoming aan den wensch van verschillende leden hun voorstel eeni»- zius gewijzigd naar aanleiding der ontvangen medej-eling om trent pogingen tot zamenstelling van een nieuw ministerie. Gisteren is in de zitting der eerste kamer het voorstel tot indiening van een adres aan Z. M. over de in het land heerschende spanning, verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Uit de gevoerde diseussien bleek genoegzaam, dat onder scheidene leden, die in de gegeven omstaudigheden, nu aan den hr. van Ree&en de opdragt tut formatie van een nieuw kabi net onvoorwaardelijk was toevertrouwd, tegen een bepaald adres waren, zich ook ten sterkste tegen een nieuw advies tot derde ontbinding verklaarden. Een hunner (mede tegen stemmer van een adres in de gegeven omstandigheden, de hr. van Rhemeu van van Bhemenshuyzen) kwalificeerde eene derde ontbinding als eene nationale rauip Gok de bh. Michiels v. Kessenicb, Sassen en Hengst spraken hun afkeurend oordeel uil over de herhaalde kamerontbindingen, maar geloofden, dat daaraan een einde was gemaakt door de opdragt van den hr. van Keeneu; terwijl aan den anderen kant de hh. Stork, v. Twist, Schot, Cremers, Hein en v. Swiuderen (de drie laat- sten voorstellers van het adres) het toch niet onraadzaam maar veeleer pligtmatig achtten, om juist in de troebele omstandig heden, waarin wij verkeeren. en in de onzekerheid of de hr. van Reenen slagen zal in de vervulling der hem opgedragen vereerende taak, een eerbiedig en bescheiden woord te rigten tot de kroon. 1 Door den minister van binnenl. zaken is een programma vastgesteld voor de eind-examens der hoogere burgerscholen, waarin de wijze van examineren en de vereischte kundigheden worden omschreven. Tevens is er eene verandering gebragt in de af te nemen schriftelijke examensdeze zullen niet meer plaats hebben voor de provinciale commissien, maar zullen aan de scholen zeiven worden afgenomen, te beginnen met den 28° junij van ieder jaar. Een en ander zal reeds van toepassing zijn op de examina, in het jaar 1868 af te leggen. De hoofden der prov. bureaux voor statistiek zijn door deu minister van binnenl. zaken opgeroepen tot eene bijeen komst aan zijn departement op maandag den 18" dezer en vol gende dagen, Ier beraadslaging over de voorbereidende maat- regeleu voor de in het laatst van 1869 op nieuw te houden volkstelling en over eenige andere onderwerpen van statisti- scheu aard. De NRott. Cour. zegt ten slotte van een artikel over den toestand van het oogenblik Wat deze kamer en wat ook het land wil is, dat voor goed worde gebroken met de reacti onaire velleïteiten, die in dit kabinet den boventoom hadden. Geene pogingen om de ministerieele verantwoordelijkheid te ontduiken, geen minachtende blik meer op de vertegenwoordi ging, geen draaijen met het onderwijs, geen heulen met de 13 rectionnairen in Indie, geen smalen op de economische verbete ringen, welke reeds tot stand zijn gebracht. Dat is het minimum van hetgeen men verlangt, en om in die rigting een kabinet te vinden, gelooven wij niet, dat dit, al is het niet in het zuiver libe.ale kamp, zoo vele moeijeiijkheden oplevert. De hoofdzaak is voor goed te b ken met al wat met het tegenwoordige kabinet in verband staat. Men schrijft aan de N. Rott. Cour. uit 's Hage 0. a. Omtrent den loop der crisis kan ik u feitelijk weinig nieuws melden het schijnt inderdaad, dat de heer van Reenen meer moeijeiijkheden ondervindt in de zamenstelling van een nieuw kabinet, dan aanvankelijk gedacht werd, hetgeen aan verschil lende oorzaken wordt toegeschreven. Algemeen wordt door hen, die gepolsd worden, zwarigheid gemaakt om met leden van het aftredende kabinet zitting te nemen. Wintgens is compromittant door zijne streng behou dende, om niet te zeggen reactionaire koloniale rigting, en zijn fait et cause nemen voor het kabinet in zijne eerste, zeer on handige en geheel orinoodige redevoering van Lijnden door zjjne anti-revolutionaire beginselen, hoewel men beweert, dat hij, even als zijn vriend van Zuylen, ter wille der portefeuille apaisement, in plaats van agitatie, als pligtsbetrachtuig zal be schouwen Pels Rijeken, omdat hij een verwoed gepassio neerd reactionair is, die ich zeer onbetamelijk in zeer sterke uitdrukkingen over de liberale parltj in het algemeen, cn de leden van de kamer, tot die partij behoorende, in het bijzonder uitlaat, zoodat men vreezen moet, met hem de hartstogtelijk- heid van Heemskerk in het nie_ ve kabinet overgeplant te zien. Bij den storm van 28 april jl, waardoor nabij Terschel ling een aantal visschersvaartuigen verongelukten, zijn volgens officiële opgaven omgekomen: van de Urker schuiten 26 per sonen, nalatende 13 weduwen en 28 kinderen van die uit Enkbuizen 9 a 10 personen, nalatende 6 weduwen en 15 kin deren van de Vollendammer schuiten 6 a 7 personen, nala tende 4 weduwen en 21 kinderen. In het geheel zijn ruim 40 visscherlieden verdronken, en bedraagt het aantal nagelaten betrekkingen 23 weduwen en 64 kinderen, die bijna allen in kommervolle omstandigheden verkeeren. Nabij het station Woerden zijn woensdag de beide loco motieven der eerste namiddag-treinen met elkander in aanra king gekomen er heeft wei beschadiging aan het materieel plaats gehad, doch er zijn geene persoonlijke onheilen voorgevallen. I Men schrijft ons nit den Aiblasserwaard dd. 15 mei: Naar wij vernemen, vindt de vorming eener liberale kiesver- eeniging te Gorinchem, ook onder de plattelandsche bevolking, grooteren bijval dan aanvankelijk werd verwacht. Vele land lieden zullen echter niet aanstonds voor hunne gevoelens, in deze zaak, uitkomen, aangezien menigeen, om velerlei redenen, vooralsnog het gulden spreekwoord gedachtig schijnt te zijn, dat „spreken, zilver" maar „zwijgen dikwerf voor goud geldt.» De tijd en de gewoonte kunnen echter, in deze zaak, groote veranderingen aanbrengen. Dingsdag zijn uit 's Gravezande en omstreken de eerste nieuwe aardappelen in kleine mandjes naar verschillende plaat sen verzonden. Alierwege in het Westland staan de aardap pelen voortreffelijk, en wanneer het weder zoo gunstig blijft, verwacht men in deze maand nog een algemeen begin met het rooijen dezer aardvrucht. De appel- en perenboomen laten zich mede gunstig aanzien, alsook de verschillende steenvruchten. Hen berigt uit Wijk bij Duurstede In deze streken kan men de vooruitzigten voor den iandbonwer over het algemeen gunstig noemen. Wat koren betreft, staat vooral de tarwe uitstekend te veld, Loewel men hier en daar wild aantreft; de rogge belooft slechts een middelmatigen oogst, daar ze veel dun staat en ijl is opgeschotenhaver is goed opgekomen. Oliezaad liet zich in den beginne minder gunstig aanzien, doch is nog veel bijgewassen en heeft goed gebloeid. Erwten, boo- nen en wikken staan meestal zeer goed, doch klaver is minder gunstig geslaagd. Over den toestand der aardappelvelden kan men lot nog toe zeer tevreden zijn. De boomgaarden hebben prachtig gebloeid en kersen beloven ook overvloedig. Peren zullen minder zijn, en de appelbomen prijken nog in vollen dosch en zijn als van bloesem overdekt. De toestand der wei- en hooilanden is, vooral door het gun stige weder der laatste dagen, zeer naar wensch, en de veesta pel geeft den landman allezins reden om zich te verheugen. - Men berigt uit Boskoop Ten gevolge van het schoone weder der laatste dagen zijn de boomen en planten zoo prach tig ontwikkeld, dal het hier thans een waar lustoord is. De appelboomen vooral zijn vol bloesems, terwijl reeds bij ver scheidene kweekers de nieuwere soorten van Rhododendrums in bloei zijn en veler aandacht trekken. De bloesems der per ziken en abrikozen hebben door de nachtvorst veel geleden. De aardbeziën beloven eene voldoende opbrengst. Te Linz heeft een sleepboot een pijler van de brug over den Donau verbrijzeld en zijn zes menschen in de rivier verdronken. Heden (za- turdag) doet de senaat te Washington Uitspraak over president Johnson In het Pesther coraitaat Nagykürvo heeft ten volksoploop plaats gehad, aie spoedig bedwongen is. De woekerwet is te tSer-j'en in de beidé baizen aangenomen. Het lijk van lord Brongham word» overgpbragt naar Engeland. Het groote internationale bal in de opera te Parijs heeft opgebragt 50,000 fr. In Oostenrijk is besloten de behoorlijk geexa- imneerde juristen toe te laten als advocaat, zonder langer aftehangen van de wil1 ':eur eener speciale vergunning. Het voorstel is om de bank te opa eerst met 31 Oct. 1872 te sluiten. De onderkoning van Egyp te wil afzien van de buitenlandsche leening en die veranderen in eene binnenlandsche. Prins Achilles Murat beeft ora zijn huwelijk roet de prinses van Mingrelic mogelijk te maken, een millioen var Hen keizer gekregen. In Portugal is weder een volksoploop onderdrukt door de gewapende magt. De Belgen beginuen al te twisten over de gevolgen van de afdamming der Schelde. Te Odessa dalen de graanprijzen. De president van bet rumeensch ministerie heeft zijn ontslag ingediend. De concessie verleend aan v. d. Maaden voor een spoorweg AmsterdamAl pben—Rotterdam is ïugetrokken. De koning van Pruissen beeft 50,000 th. geschonken voor de duitscbe noordpoolexpeditie die deze maand nit Bremen vertrekt. In het eng. lagerhuis is voor de tweede maal gelezen de bill ter invoering van het metriek stelsel. Te Madrid hebben 4000 cigarenmaaksters wegens wanbetaling een oproertje gemaakt. De sultan is een liberaal geworden. De doodstraf zal voortaan in Engeland bin nen de muren der gevangenis plaats hebben. Op St. Thomas heeft de cholera opgehoaden, maar de schokken van aardbeving houden nog aan. De gele koorts rigt groote verwoestingen aan in Peru dagelijks sterven te Lima 30 en te Callao 50 menschen Het eng. budget van marine bedraagt ruim 134 millioen gulden en de zeemagt is volstrekt onvoldoen de. De grootste helft van het hanoversche legioen heeft de terugreis aangenomen. In Piuisen worden meer concessien dan ooit aangevraagd voor spoorwegen. Te Bucharest is in een dag een nieuw ministerie gereed gekomen. Te Parijs zijn bij de bndget-coinmissie 34 amende menten ingekomen. Lit Leeuwarden zijn troepen afgezonden naar Beetsterzwaag ora zamenscholingen te bedwingen der arbeiders in de vee- nen te Terwispel. Te Chicago is een vergadering van fenians door het instorten van een vloer door de benedenverdieping in den kelder onzacht te land gekomen. Te Weenen is besloten tot de oprigting eener al gemeene rekenkamer. Dingsdag is Frederikstad in ^orwegtu bijna ge heel door brand vernield. De fransche consul heeft den beij van Tu nis een ultimatum gezonden. Kardinaal Andrea is Donderdag nacht plotseling overleden te Rome. Bij Stettin zijn vrijdag middag twee groote branderijen verbrandde schade wordt begroot op een half mil lioen tb. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 510.Roode Kleefsche ƒ495. Zeeuwsche per mud ƒ15.a 16.25 Rogge 10. a 11.40. Gerst 6.25 a S.25. Haver ƒ4 a 5 50. Boek weit Fransche per 2100 kilo 230. Noordbr. 265. Bruine boonen 11.a 15.Witte boouen 11.a 13.50. He aanvoer ter veemarkt was niet buitengewoon, de prijzen wareü hoog, maar niet alles werd verkocht. De han del in schapen was lusteloosde markt was over?i van varkens en biggen, zoodat de handel weinig geanimeeru was en een aantal onverkocht bleef. Kaas. Aangevoerd 63 partijen, prijs 14 a 19. Goeboter 1.a 1.12. Weiboter 0.80 k 0.90.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2