MEID nde verrigten. Donderdag, 21 Mei. Kennisgeving. Duttenlanh. 1868. 641. KENNISGEVING. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Ticndeweg, D. n°. 60. te koop LEDIKAN- hangsel en Bed- stig uit een kost- goeden staat; te iANTZIG, Turf- ',’IJssel. en C. de Mol. GOUDSCHE COURANT D vraagt tegen het lagerhuis is de schotsche oe" u t! geene andere seheepvaartsverdrag BRINKMAN. het handelstraetaat Frankrijks nationale heeft een bril beste oordeelen :f en tijdverlies e zeker gaarne moeten gebrui- i middel: allen in de hoogste »n daaraan onb estendig gebruik nus Oogen- De prijs der Advertentiën van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. r oogleden zal t der afgematte en wederkeeren, ;n de bril weder n eer één flacon ral ook zij, die te gebruiken, is altijd daarvan en ja! Bij on- Js het beginsel r aanwezig; men oortdurend ver- nd te zien, dat ionen, dat schel oogen beginnen qu gebruikt iclanus ATER. iden. jt. per flacon bij Tiida. eyden. nstr. Rotterdam. reuhaven Is. weg JHLÜTEB, ist raat t C°. Utrecht. in ons rijk, Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De VOORZITTER, van den Raad der gemeente Gouda, brengt ter openbare kennis, dat aan de kiezers in deze ge meente zijn toegezonden de oproepingsbrieven en stembiljetten tot het benoemen van een lid van den gemeenteraad ter ver vanging van den heer dr, A. Luijten, die zijn ontslag genomen beeft en dat wanneer eenig kiezer zijn stembriefje verloren of er geen mogt hebben ontvangen, hij zich tot bekoming daar van ter plaatselijke secretarie zal kunnen vervoegen; dat de inlevering der stembriefjes zal aanvangen op den 26a mei aanstaande des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten vijf ure dat het stembriefje schriftelijk ingevuld, door den kiezer in persoon in de stembus moet gestoken worden dat geen ander stembriefje dan dat hetwelk van het gemeen- tezegel voorzien is, mag worden gebruikt; dat de in het briefje in te vullen persoon, duidelijk met naam en voornaam moet worden aangewezen; dat het briefje niet onderteekend mag zijn en briefjes omvatten of daaraan opzettelijk vastgehecht. Gouda, den 19“ Mei 1868. De voorzitter voornoemd, Van BERGEN IJZENEOORN. regtvaardig en strekkende tot het behoud van de ware gods dienst. Daily News ergert zich te regt over de stuitende manier, waarop deze bisschoppen den staatkundige;, partijstrijd tot in de troonzaal hebben overgebragt. Uit Washington meldt men van gisteren In de zitting van den senaat is heden gestemd over het elfde punt van be schuldiging tegen den president, welk punt al de overigen in zich bevat. 35 leden hebben de vraag, of de aanklagt als be wezen moet worden beschouwd, toestemmend beantwoordde 19 anderen beantwoordden haar ontkennend. De president is dus op dit punt vrijgesproken. Zonder verdere stemming over de andere punten van beschuldiging is de zitting verdaagd tot den 26“ mei. 18 Mei. In de zitting van het lagerhuis is de schotsche reformbill is discussie gebragt. Er werd een amendement voor gesteld, strekkende om te bepalen, dat eenige engelsche burgten geen vertegenwoordigers meer zouden afvaardigen, ten einde het aantal zetels voor Schotland te verhoogen. Dit amendement werd aangenomen met 117 tegen 96 stemmen. Een ander amendement, om den grondslag van den census voor bet stem- regt tot op 10 te verlagen, is aangenomen met 118 tegen 96 stemmen. De heer Disraeli verzocht, dat de discu&sien zou den worden verdaagd, opdat de regering zou kunnen overwe gen wat baar te doen staat. De voortzetting der discussien is daarop geschorst tot aanstaanden maandag. In het hoogerhuis werd het ontwerp van wet, betreffende het onderwijs, ingetrokken. 19 Mei. De heer Disraeli hetft in het lagerhuis ver klaard, dat de regering zich zooveel mogelijk tegea de suspen sory bill van den heer Gladstone zal verzetten. De minister zal donderdag de voornemens van het gouvernement mededee- len ten aanzien der schotsche reformbill. Parijs, 17 Mei. Zaturdag heeft eene hevige scene plaats gehad tusschen den heer Rouher en de commissie voor het budget bij den raad van state De commissie had het ver langen geopenbaard, om het gebruik der door den minister van financiën voorgestelde leening te regelen, doch de heer Rouher wilde zich aan dezen eisch niet onderwerpen, hoewel de heer Magne bereid was daaraan toe te geven. De hr. Ollivier noemde in het wetgevend ligcboara de dis cussie over het vrijhandeisstelsel de laatste stuiptrekking van eene leer, die door de vrienden van den vooruitgang is losge laten. De voorstanders dezer leer willen gebruik maken van de verwarring van den toestand, om een laatsten slag te leve ren. Volgens spreker is het handelstraetaat niet de oorzaak van de thans bestaande kwijning der nijverheid. Het bewijs daarvan is, dat zij zelf bestaat in landen, waar de beginselen van bescherming nog niet zijn dóórgedrongen, gelijk Amerika, en dat zij, buiten de nijverheid, ook den koophandel en de financiële belangen treft, die weinig te maken hebben met de douane-tarie^en. De redenaar deed voorts ook uitkomen, dat, terwijl een deel der industriëlen zich beklaagde, er een ander deel is Jat den bestaanden toestand toejuicht. 19 Mei. De minister Rouher heeft in het wetgevend ligchaam het woord gevoerd tot bestrijding der argumenten der protectionisten. Hij vroeg wat, zoo 1 met Engeland nadeel heeft toegebragt aan Frankrijks nationale industrie, alsdan de elementen der crisis zijn, waaronder geheel Europa lijdt. Moigen zal de minister zijne rede voortzetten. In den senaat hebben heden de baron Dupin en de heer Ste Beuve het woord gevoerd over de petitiën, betreffende de vrijheid van het hooger onderwijs. Borlijn, 16 Mei. Het tolparlement heeft het wetsontwerp betreffende de tabaksbelasting, met eenige onbeduidende wijzi gingen aangenomen. De bondsraad heeft het handels- en met Rome ingediend. 18 Mei. In het tolparlement heeft de president mede gedeeld, dat thans nog slechts aan Engeland, Frankrijk, België Italië en Spanje bij tractaat vermindering van tolregten is toe* n Dingsdag ’smor- verkdagen ’s mor- □rgens uur. elijke dagen ’s na- s avonds 5 uren. kaarten. ENTIE. >eid der gezondheids- modder- en stink- het warme jaarge- uitwasemingen be- jaans een zindelijk de varkens uit te niet te dulden dat talrijkste en meest nrorden door een stin- De VOORZITTER van den Raad der gemeente Gouda, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat aan de kiezers zijn toege zonden de oproepingsbrieven en stembiljetten tot het oenoemen van een lid voor de provinciale staten en dat wanneer eenig kiezer geen brief van oproeping of stembiljet mogt hebben ont vangen, hij zich tot bekoming daarvan ter plaatselijke secretarie zal kunnen vervoegen. Voorts worden de kiezers opmerkzaam gemaakt op het na volgende, te wetendat de inlevering der stembriefjes zal aanvangen op den 26“ mei 1868 des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten vijf ure; dat het stembriefje schriftelijk ingevuld, door den kiezer, in persoon ia de stembus moet gestoken worden; dat geen ander stembriefje dan dat, hetwelk van het meemezegel voorzien is, mag worden gebruikt; dat de in het briefje in te vullen persoon, duidelijk met naam en voornaam moet ivorden aangewezen dat het briefje niet onderteekend mag zijn en geene andere briefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgeheeht. Gouda, den 19“ Mei 1868. De voorzitter voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. Londen, 17 Mei. De Observer meent, dat aan het voor stel Armstrong, om een votum van wantrouwen tegen de re gering uit te brengen, geen gevolg zal worden gegeven. De heer Armstrong zal waarschijnlijk zijne motie intrekken. Zestien iersehe bisschoppen zijn dezer dagen door de ko ningin ontvangen, en hebben een adres overhandigd, dat de Times beschrijft als /Zzoo onverzoenlijk en ongematigd mogelijk," en geheel afwijkende van de meening der edelste mannen van alle rangen en elke geloofsovertuiging in Engeland. Het ant woord der koningin munt daarentegen uit door gematigdheid en wijsheid. De koningin verwees de iersehe bisschoppen naar het parlement, van welks wijsheid zij overtuigd was, en dat in de kwestie der staatskerk een besluit zou nemen, te gelijkertijd

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1