öinnenlanö. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der gemeente Gouda in 1867. gestaan eo dat de regering zich voorgenomen heeft een ont- wen) Van wet .o te dienen, strekkende om die vermindering ook tot andere landen uit te strekken, met uitzondering vac de regten op den wijn, waaromtrent slechts vermindering kan worden toegestaan aan die landen, welke bij invoer in het tol verbond op den voet van de meest begunstigde natiën handelen. De discussieu zijn voortgezet over de competentie van het parlement. De afgevaardigden uit Zuid-Puitschlond verklaarden zich grootendeels tegen te veel uitbreiding daarvan. Daartegen over werd veelvuldig gewaarschuwd, om door politieke rede voeringen de werkzaamheid van het tolparlement niet te ver lammen. De competentie van het tolparlement, in de zaak van het wijntarief in Hessen, is met groo'e meerderheid aangenomen. Evenzoo het geheele verdrag van het tolverbond met Oostenrijk. De stemming hieromtrent was eene afdoende slotstemming. Weenen 17 Mei. Het subcomité der financiële commissie heeft besloten) dat de gedwongen conversie der staatsschuld zal zijn in 4 pCt., in plaats van 5 pOt., hetgeen gelijk zal staan met de 25 pC't. korting op de coupons. De belastingvrije schuldbrieven zullen betrekkelijk hooger rente dragen. De mi nister van financiën blijft volharden bij eene korting, gelijk staande met eene 17 pCt. coupon belasting. De bisschop van Linz heeft aan de Ousteurijksche regering verklaard, dat hij „meer gehoorzaamheid was verschuldigd aan God dan aan de menschen", en daarom behoudt hij zich voor, om de nieuwe wetten te onderzoeken, of en in hoeverre zij strij dig zijn met den goddelijken wil, om zich naar den uitslag van dit onderzoek te gedragen. 19 Mei. Morden of overmorgen verwacht men de officiële mededeeling, dat de keizer zijne sanctie aan de confessionele wetten heeft gegeven. GOUDA, 20 Mei. Op de voordragt van burgemeester en wethouders lot benoeming van directeur en leeraren aan de burger dag- en avondschool te Amsterdam, staat het eerstvoor leeraar in de werktuigkunde en een gedeelte der wiskunde, tevens directeur R. R. Lit, leer.iar aan de rijks hoogere burgerschool en aan de burger-avondschool alhier. AVi' vestigen de opmerkzaamheid der belanghebbenden op de achterstaande advertentie, betreffende de wijziging in de dienstregeling der leydsche stoomboot „de Volharding/' waarbij op den marktdag te LeyrJen (zalurdag) de boot 's morgens ten 5.15 van hier vertrekt en des namiddags ten 1.30 van Levden terugvaart, me» retourbillet en verminderd tarief. I)e X. Rott. Cour. zegt dd. 18 Mei: Uit 's Hage wordt ons gemeld Men verneemt, dat de heer van Reeneu het man daat tot zamenstelling van een nieuw kabinet heeft nedergelegd en dat heden middag de heeren Philipse, voorzitter van de eerste kamer, en Mackay, vice-president van den raad van state, bij den koning ten gehoore zijn toegelaten. Te ?s Hage liep gister~n het gerucht, dat de baron Mackay, vice-president van den raad van state, thans belast zou zijn met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Wij deelen dit gerucht onder alle reserve mede. De Prov. Gron. Ct. heeft van zeer bevoegde zijde eer. particulier schrijven uit 's Gravenhage ontvangen, waarin gezegd wordt, dat het misschien toe te schrijven is aan de tegenwer king van de heeren Heemskerk en Echimraelpenninck, dat de de heer van Reenen de vorming van een nieuw ministerie heeft moeten opgeven. Volgens hetzelfde schrijven was er thans sprake bf van een ministerie Thorbecke, of van eene derde kamer ontbinding, voor welke laatste zaak beide genoemde ministers al het mogelijke doen. Uit den Albiasserwaard meldt men ons van gisteren Naar wij vernemen is het gouden horologie van een der officieren van de art ill. instr. comp., te Schoonhoven, ontvreemd. Bedoelde officier was zich namelijk in de rivier de Lek gaan baden en vergat, bij het naar huis gaan, zijn horologie, dat hij op den oever had neergelegd, mede te nemen. Kort bij de stad ontdekte hij zijn verzuim en keerde onmiddellijk naar de plaats terug, doch het horologie was verdwenen. De politie doet onderzoek. Te Utrecht had zaturdag morgen aan de nieuwe zwem school aan den Krommen Rijn een noodlottig voorval plaats. De hoogleeraar mr. O. van Rees had zich daarheen begeven om te zwemmen. Pas in de afgeschoten ruimte voor de eerste klasse, de geoefende zwemmers, gekomen, schijnt hij door kramp te zijn bevangen hij riep om hulp, en daarom begaf zich een der knechts te water. Ougelukkig schijnt die hulp niet tijdig of niet juist genoeg te zijn aangebragt, althans de heer van R^es zonk ;n de diepte en eerst na ecnig tijdverloop raogt het den knedte, die zelf bijna het slagtoffer werd, gelukken den drenkeling boven te brengen. De pogingen, aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, waren vruchteloos. Dit voorval verwekt te Utrecht algemeene verslagenheid. Op de haagsche kermis staat een antikermiskraam, waar men traktaatjes •litdeelt, boeken verkoopt en apttches houdt om den gruwel te keeren. De frausche regering vraagt 50,01)0 fr. bij het wetgevend ligchaam om de zoneclips van 18 Aug- te Saigon te doen waarnemen. De kerkeraad der herv. gemeente te Utrecht heeft opgezegd de gehoorzaamheid aan de Synode. De Eogelscben willen de luxemburgsclie regering aangespoord zien om voortgang te maken met de slechting der vestingwerken. De loudensche petitie voor het toekennen van stemregt aan de vrou wen door Mill bij het parlement ingediend, draagt 21757 haudteekenin- tren De tunesische kwestie zal met een sisser afloopen. De engelsch- man Gower te Marseille had aan Liverpool zijn groot museara vau schil derijen en oudheden vermaakt onder conditie daarvoor een waardig lokaal op te rigtende stad weigert, want onder 400 schilderijen is er geen d it ƒ60 kan opbrengen. De infauteristen en mineurs van het nieuwe garnizoen te Nijmegen houden ouderliuge vech:partijen. Te Udenhout is een ambtenaar over het benaderen eeuer koe vreeselijk mishandeld. - De engelsche bankiers protesteren ook tegen de oostenrijksche coupon- belasting. In Italië is nog uitzigt op eene nieuwe belasting op de dranken. De hongaarsche regimenten zullen de duitsche vervangen in Hongaiije. In baksen is de meerderheid der commissie van de tweede kamer voor de afschaffing van de duodsrraf. Te Meppel worden de schoolgelden verminderd. Op de Yeluwe worden de boeren geplaagd door herten. Men vreest dat de eerst volgende coupon der turksche leening niet betaald zal worden. Te Pozaga bij Alt-Gradisca zijn dezer dagen 80 huizen door eene wolkbreuk weggeslagen. Het mexi- caanscbe cougres heeft d doodstraf afgeschaft. In Canada zijn de feniansche bladen verboden. Te hiel worden de werkzaamheden aan de haven ijverig voortgezet. In Beijeren heeft men het achtrrlaad- gewper AYerder gekozen. Den 13 april is op 12 mijlen afstauds van Cincinnati de stoomboot Magnolia in de loeht gevlogen en zijn daarby 84 menschen omgekomen. Dingsdag, 19 Mei. Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Vi- ruly, Braggaar, Reutinger, Prince, Buchuer, Droogleever, van Gennep, Kist, van btraaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen 1. eene dispositie van bh. gedep. stateD, houdende loedkeuring van een besluit ter af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1807 not. 2. eene missive van gedep. staten, betreffende de inzending van re keningen binnen 4 weken enz. not. 3. eene dispositie van hh. gedep. staten, houdende goedkeur-Dg van de ondeihaadsche vei pachting van de haardasch; not. 4. eene missive van het borg. armbestuur en eene van het Israel. arm bestuur, inzendende de rekening over 1867wordt gesteld in handen eeuer commissie van drie leden 5. eene missive van het bnrg. armbestuur, verzoekende magtigiDg om de ingekomen gelden bij de bewaarbank in de spaarbank te mogen beleg gen tot onderzoek en raad in handen van B. en W. 6. eene missive van den heer H. F. Roll, dat hij zijne benoeming tot lid van het burgeil. armbestuur aanneemt. Hierna geeft de voorzitter te kennen, dat ook hij de keoze tot curator der latijnsche school zich laat welgevallen. 7. Is nog ingekomen een adres van de stearine-kaarsenfabriek „Goüda/ verzoekende een stukje gronds, der gemeente toebehooreilde, te mogen overnemen. De grond ligt in het door de fabriek aangekochte buiten verblijf ,/Mon Bijou" 9. verschillende adressen, houdende verzoek om in aanmerking te komea bij de benoeming van een geraeentebodeworden ter visie gelegd eu zal de benoeming geschieden in de volgende vergadering. 1. Nu is aan de orde een voorstel van B. en W., tot vermindering der bezoldiging van den gemeentebode. De hr. Reutinger stelt voor, vooraf te behandelen het daarmede in ver hand staande verzoek van de wed. vau Steel. Hierover hebben eenige discussien plaats en wordt besloten het pont der bezoldiging in overwe ging te nemen aan het einde der behandeling der instructie. De heer van Gennep stelt voor B. en W. te magtigen tot het indienen van een drietalhiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Droogleever vraagt inlichting of het is uitgemaakt aan wie de benoeming is opgedragen. De voorzitter deelt mede, dat, aangezien er geen voorschrift in de gemeentewet bestaat, ook hij acht, dat de benoe ming door den raad kan geschieden. Nu komt in een adres van de wed. van Waas om eene gratificatie, daar haar man 28 jaren straatmeker van de gemeente wasgesteld in handen van de commissie van fabricage. De beer Reutinger spreekt zijne bekommering uit, dat op deze wijze de lasten der stad zeer zouden kunnen toenemen. De heer Peeters spreekt in gelijken zin. 2. Op het adres van de wed. van Steel om eenig pensioen, adviseren B. en W. om haar gedurende 4 jaren, zoo zij in dien tijd niet hertrouwt, 200 golden uit te keeren ora verschilleude eonsideratien, terwijl zij zich niet kunnen vereenigen met andere voorgestelde bepalingen. De heer Peeters wenscht eene vaste regeling der pensioenen, en en slechts besluit te nemen voor een jaar. De beer Reutinger vereenigt zich riet met een maximum van vier jaren maar liever levenslang, al ware het slechts 100. De heer Buchner kan op grond van aangevoerde antecedenten voor Je vaststelling op vier jaar stemmen. Dc heer Reutinger verlaat de vergadering. De heer Kist is tegen elk pensioen, zoolang er geen vast beginsel is aangenomen. De voorzitter verklaart, dat deze zaak bij hel bestuur sedert lang is in overweging, maar nog tot geene uitkomst heeft geleid. De heer Buehner herinnert, dat de zaak opgedragen is aan B. en W., en bij de volgende begrooting daarvan blijken moet. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebragt en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, de hh. Kist en Peeters. 3. Een verzoek der op te rigten hulpbank, om een lokaal tot het houden harer ziftingen en het gebruik van vuur en licht. De regenten van het gasthuis vinden geen bezwaar in het afstaan van bet aangewezen lokaal (waar ook de spaarbank zitting houdt) en wordt alsnu het ver zoek toegestaan 4. Een voorstel tot af- en overschrijving van een post voor boeken van 70, als prijzen door curatoren van de lat. school aangevraagd. De neer Buchner heeft bedenking tegen de eigendunkelijke handelwijze van curatoren. De voorzitter heldert de zaak op, daar het aantal leerlingen van 4 tot 12 gestegen is doch hadden B. en W. het voornemen curatoren attent te maken op het verzuun van voorafgaande aanvrage. 5. Vroeger was de instructie voor den gemeentebode vastgesteld door B. en W doch nu dient dit, even als de benoeming, te geschieden door den raad, en wordt die derhalve artikelsgewijze gelezen en goedgekeurd, en het salaris vastgesteld op 600. Eindelijk wordt besloten tot wederinhoring tegen 52 van het ambte naarshuisje bij bet mijnspoorstatiou. B. cn W. herinneren, dat na een proefjaar in de volgende vergadering tot de benoeming vac een directeur van de zwemschool moet worden overgegaan. Na eenige discussie wordt besloten, daar de onmiddellijke benoeming strijdig is met dc wet hem te continueren voor een jaar. N'iet6 meer ter behai deling zijnde, eindigt de vergadering. De bevolking der gemeente bedroeg op 31 december 1867 7455 mannen en 8069 vrouwen, te zamen 15,524 inwoners, waaronder 287 militairen. Het getal geboorten bedroeg 641, dat der sterfgevallen 675 990 personen hadden zich in de gemeente gevestigd, 959 had den die verlaten, zoodat de bevolking in 1867 met 3 personen verminderd is. Levenloos aangegeven waren 43, onecht 36, terwijl het ge heele getal geooorten 34 minder was dan in 1866. Beneden het jaar stierven 266 kinderen van 1 tot 2 jaar 99 de oudste der overledenen was een man van 91 j'aren. Èr werden 135 huwelijken gesloten, één minder dan in 1866 ter voltrekking van 49 huwelijken werden bewijzen van onvermogen afgegeven; echtscheidingen hebben geen plaats gehad. Het getal kiezers voor leden der tweede kamer bedroeg 406, voor leden der provinciale staten 403, en voor leden van den gemeenteraad 698 bij de verkiezing voor leden van den ge meenteraad werden 165 stemmen uitgebragt. Gedurende 1867 werden door den gemeenteraad verschillende verordeningen en instructien vastgesteld, deels geheel nieuw, deels ter vervanging of wijziging van vroegere verordeningen zoo werd de verordening op het in-, uit- en vervoeren van rundvee ingetrokken, en een nieuwe verordening gemaakt ter voorkoming en bestrijding an besmettelijke ziektende ver ordening op het bouwen werd gewijzigd, een verordening door de openbare gezondheids-commissie werd vastgesteld, en de ver ordening voor het bestuur der beide gasthuizen werd gewij zigd ook werden instructien gemaakt voor den stads-rouziek- meester, den stads-heelmeeAer, -vroedmeester en -apotheker, alsmede voor den heelmeester der beide gasthuizen. Verder hield de gemeenteraad zich hoofdzakelijk bezig met de behandeling der begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1868, waarbij besloten werd om in dit jaar over te gaan tot het doen bouwen van een schoollokaal voor het middelbaar onderwijs en tot de riolering van eenige waterloopen of ;zoogcnaamde zijlen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek tot afschaffing der kermis als voorbehoedmiddel tegen o*. cholera werd besloten versch jjsselwater op verschillende plaatsen om niet verkrijgbaar te stellen; bij besluit werd de muziekschool gereorganiseerd. De afgesloten rekening over 1866 sloot met een batig saldo van 37,952.25. Voor 1867 waren, volgens de goedgekeurde begrooting, de ontvangsten geraamd op 197,015.95, en de uitgaven op 197,008.28, zoodat het batig saldo 7.67 kan bedragen. De eigendommen der gemeente, niet bestemd tot de publieke dienst, bevonden zich in goeden toestand en bragten op ƒ3,549.53. Het onderhoud dier eigendommen kostte 397.865 aan materialen en 359.OG6 aan arbeidsloon, benevens 500 tot inrigting van een gebouw op de zeugstraat voor een ma gazijn, ten behoeve van het garnizoen. De openbare gemeente- gebouwen werden in goeden staat onderhouden, zonder dit jaar buitengewone onkosten te veroorzaken. Aan materialen werd daarvoor uitgegeven 2,073.56*, en aan arbeidsloon f 1,934.38. Verschillende straten werden op nieuw bestraat, en op verschillende andere plaatsen werden herstellingen van minder belang gedaan. Met inbegrip van het gewone onderhoud hebben de straten en pleinen gekost aan materialen 9,279.54 en aan arbeids loon 3,543.99. De wegen en voetpaden, aan de gemeente behoorende, wer den behoorlijk onderhouden aan materialen bedroegen de on kosten 722.36, aan arbeidsloon 670.81. De uitgaven voor de plantsoenen bedroegen ƒ1,372.466; het gewone onderhoud is aangenomen voor f 850.'s jaars. Aan het jaagpad zijn zeer belangrijke herstellingen gedaan. De drie nieuwe draaibruggen over de Go. we voldoen geheel aan de daarvan gekoesterde verwachtingaan de beide bascule bruggen op de haven werden belangrijke herstellingen gedaan en in het plantsoen bij den tiendeweg een nieuwe brug gelegd. Nog verschillende bruggen in de gemeente verkeeren in ge- brekkigen toestand, tot wier herstel aanzienlijke sommen zullen vereischt v orden. Ook de kaaimuren vorderden dit jaar weder vele herstellin gen. Behalve de nieuwe bruggen waren de kosten van een en ander 16,143.40. De algemeene burgerlijke begraafplaats bleef ia goeden staat verkeeren de onkosten van onderhoud bedroegen 95.66 aan materialen en f 63.39* aan arbeidsloon. De wegen, door corporatien eu particulieren onderhouden, zijn gedeeltelijk in goeden staathet onderhoud vau sommige kaden is echter zeer gebrekkig. De begraafplaats voor Israëlieten wordt behoorlijk onderhouden. Voor het reinigen der straatgoteu, urinoirs eu rioleu werd zoo vee! mogelijk zorg gedragen. De grachten, zijlen en slooten werden telkens van vuil ge zuiverd, en als de waterstand het toeliet, werd 2 of 3 maal per week gespuid. Het verschaffen van goed drinkwater maakt nog altijd een punt van onderzoek uit. Toen bezonken ijsselwater, tijdens het heerschen der cholera, om niet verkrijgbaar werd gesteld, wer den gemiddeld 16,000 kan daags gedistribueerd. Gedurende 1867 hebben cholera, mazelen en typhus in ge ringe mate geheerscht. Op de burgerlijke begraafplaats werden 717 lijken begraven, waaronder 8 kosteloos. Op de Israëlitische begraafplaats werden 5 lijken ter aarde besteld. Gedurende het jaar 1867 werden 63 zieken ter verpleging in het gasthuis opgenomen 27 zijn er gestorven, 37 ontslagen; op het einde des jaars waren er nog 21 personen. Bij het verslag der regenten wordt bij vernieuwing gewezen op de gebreken, die aan dat gesticht kleven, als de onvol doende inrigting der badkamers en de weinige ruimte bij het heerschen van besmettelijke ziekten. 19,560 recepten werden in de stads-apotheek gereed gemaakt, zijnde 167 meer dan in 1866. 18o vaccinatien werden veirigt, waarvan 35 kosteloos. Ter keuring zijn aangeboden 700 runderen, 633 kalveren, 1310 schapen, 1445 varkens en 5 geiten, 6590 rundvleesch, 237 £H> kalfsvleesch, 171 *8 schapenvleesch en 4646 <8 varkens- vleesch. Algekeurd werden 1 rund, 3 schapen en 188 *8 vleesch. De geraeente-politie bestaat uit eeu commissaris van politie, een inspecteur, twee agenten le klasse, drie agenten 2e krasse en achttien nachtwakers. Het gedrag der politie-bearabten is over het algemeen goed. Loffelijke vermelding verdient de wijze, waarop zij zich kweten van hun pligt tot handhaving der voorschriften ter beteugeling der veetyphus. Er kwamen 36 gevallen voor van diefstal, op'igting of mis bruik vau vertrouwen. De waarde van het ontvreemde bedroeg 335.22*, waarvan f 154.28 werden in beslag genomen. 76 politie-overtredingen werden geconstateerd, 18 der over treders betaalden de boete vrijwillig; tegen 49 personen werd in dit jaar vervolging ingesteldwaarvan niemand werd vrijgesproken. In de brandweer is dit jaar geen verandering gekomen. Slechts een biand van eenige beteekenis had dit jaar plaats in de sociëteit „Ons Genoegen" in de Bodekade. De straatverlichting geschiedt door middel van 239 gaslantaarns. Het aandeel der gemeente in de ügiing van 1867 was be paald op 42 man, dat der ingeschrevenen was 106. 62 werden om verschillende redenen vrijgesteld. Bij de militie te lan# zijn ingelijfd 30 lotelingen, vier nuramerverwisselaars en zeven plaatsvervangers, terwijl één persoon bij de zeemilitie werd ingelijfd.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2