SOUDA, f ure, in het 1 Donderdag, 28 Mel. 1868. N° 643. öinnenltinö. >N. öuitenlflnïr. Kennisgeving. leverantie JLVEN en Hï. in wiens gelijkheid Uitgave van A. BRINKMAN. «G. een 'Af ure, in het N DIENEND Turfsitigel te W. J. FOB- GOUDSCHE COURANT. van den Ge- igen op uwen schil, oorzaak e raadsverga- gelegennheid belang van Lange Tiendeueg, D. n°. 60. ns op DON- Ihuize aldaar, :aling van 60 rken van den op de Stads ten zijn. Zaturdag den ure. en inschrijver middags vóór i ingeleverd. wel: 15 aan 153, 1 achter omijnsteeg, K L, PAKHUIS e aan de Ko- perceelen en Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is 2,francop. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. de hand gewezen en 1868, gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelinge.» in i van het rijk Gouda, den 25n Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen Men meldt ons uit den Alblasserwaard Als eene zeldzaamheid voor deze streken vermeid, dat een in de grienden en i echter is bet dat eenige leegloopers er hun werk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda bren gen ter algemeene kennis, dat krachtens magtiging van den heer Commissaris des Kouings in de provincie Zuid-Holland, de vaart door het reeuwijksche en sluipwijksche Verlaat, gele gen in de gemeente Stein, tot den 6n Junij eerstkomende zal gesloten zijn. De prijs der Advertentien van één tot zea regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. LHUIS in de s in gemelde terke Dranken Londön, 23 Mei. In het lagerhuis stelde de heer Glad stone de tweede lezing voor van de suspensory-bill. Disraeli zeide o. a. dat de afschaffing der staatskerk in Ierland een crisis zal te weeg brengen, waardoor de geheele inrigting der maatschappij tot in hare grondslagen geschokt zal worden. Tot de tweede lezing is besloten met 312 tegen 259 stemmen. Van sir R. Napier is, onder dagteekening van 5 dezer, berigt ontvangen, dat de achterhoede met 130 muilezels zich ten noorden van Magdala bevond. Twee regimenten troepen uit Bombay keerden naar Indie terug. De ammunitie enz. zou ten spoedigste worden ingescheept. Uit Zoulla heeft de opper bevelhebber der expeditie de troepen geluk gewenscht met het succes van den veldtogt. 26 Mei. Het lagerhuis heeft een aanmerkelijken voort gang gemaakt met de schotsche reformbill, door wederkeerige tegemoetkomingen en eene stemming ter gunste van het gou vernement. In het lagerhuis heeft de heer Labouchere voorgesteld de uitgaven voor de diplomatieke dienst te onderwerpen aan eene controle van het parlement. Nadat dat door lord Stanley, minister van buitenlandsche zaken, bestreden was, werd het aangenomen met 77 tegen 72 stemmen. Men meldt beden uit Washington De senaat heeft den president Johnson vrijgesproken, ten opzigte der art. 2 en 3 van de acte van beschuldiging, betreffende schending der wet op de benoeming van ambtenaren, door de benoeming van ge neraal Thomas tot minister van oorlog. Zonder over de an dere artikelen te stemmen, heeft de senaat de verdere behan deling verdaagd. Parijs, 23 Mei. In den senaat hebben heden de kardinaal de Bonnechose, de minister Duruy, de heeren Chaix d’Est- Ange en Robert het woord gevoerd. Daarop is de senaat met 85 tegen 33 stemmen tof de orde van den dag overgegaan met betrekking tot de kwestie van vrijheid van onderwijs, en met 80 tegen 43 stemmen ten aanzien der kwestie omtrent het materialisme in bet onderwijs der geneeskundige school te Parijs. 24 Mei. De Constitutionnel doet uitkomen, dat de rede des konings van Pruissen bij de sluiting van het tolparlement zich kenmerkt door een geest, ver verheven boven de bekrom pen inzigten, die bij de discussien in het tolparlement aan het licht zijn gekomen. Het blad voegt er bij, dat de sluitings- rede de eerste officiële uitdrukking is in overeenstemming met den geest van het Prager vredestractaat. Alle opregte voor standers van den vrede moeten dus die rede goedkeuren. Brussel, 25 Mei. Bij de verkiezingen voor de provinci ale staten zijn te Brussel, Luik, Leuven, Diest en Tirlemont de liberate kandidaten gekozen te Aerschot en Hecht de cle- ricale kandidaten. Te Antwerpen zijn ook de clericale kandi daten verkozen en wel met eene meerderheid van ongeveer 200 stemmen. van een De W. Zuid-Holland veroordeeld tot gedwongen ontslag, heeft de hem aangebodene gelegenheid om zelf nog eervol emeritaat met pensioen aan te vragen, onmid dellijk van de hand gewezen en gaat in hooger beroep tot de de alg. synode der ncd. herv. kerk, welke in de maand julij vergadert. Men leest in de Nieuwe Utrechtsche Courant Wij meenen met zekerheid te kunnen berigten, dat bij een dezer dagen genomen gemotiveerd koninklijk besluit, met wijzi ging van het besluit van 1853, de zetel van den r. cath. aartsbisschop van Utrecht te Utrecht gevestigd is. Daarbij wordt uit ’s Hage o. a. de opmerking gevoegd Na de wederinvoering der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland in 1853 werd door van Hall, Denker Curtins c. s., de ongerijmde voorwaarde gesteld, dat de aartsbisschop van Utrecht zijn zetel te Utrecht niet zou vestigen; opmerkelijk is het daarentegen, hoe ten gevolge van den loop van poli tieke concessien, het juist aprilbewegers zijn zoo als Schim- melpenninck en van Lijnden, bij u te Utrecht van 1853 be kend, die nu 15 jaar later den koning hebben laten besluiten om het vroeger onregt te herstellen, op de regeling van 1853 terug te komen en aan den aartsbisschop van Utrecht te ver gunnen zijnen regtmatigen metropolitaanzetel binnen Utrecht te vestigen. Aan elke der rijkskweekscholen ter opleiding van onder wijzers te ’s Hertogenbosch, Haarlem en Groningen zal met het begin van den cursus 1868/69, aanvang nemende 1 september GOLDA, 27 Mei. Gisteren zijn voor de herstemming ter verkiezing lid der provinciale staten ingekomen 760 stembilletten. heer A. A. Bredius bekwam 245 stemmen, de heer R. Haentjes Dekker 475, zoodat laatstgenoemde verkozen is. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad waren ingekomen 313 stembilletten. Bij de opening bleek dat zich vereenigd hadden op den hr. A. A. G. van Iterson 119 stemmen en op den hr. dr. A. Luijteu 188 stemmen, zoodat laatstgenoemde is gekozen. Heden is in de zitting van den gemeenteraad van B. en W ingekomen het drietal om daaruit een gemeentebode te kiezen, bestaande uit J. S. Vis, H. C. Edauw en J. Schuling, en is daaruit gekozen H. C. Edauw die 7 stemmen op zich vereenigde. Drie stemmen werden uitgebragt op Schuling, 2 op Vis en 1 van onwaarde. De heer C. J. de Gidts is na afgelegd examen, zatur dag jl. toegelaten als candidaat-notaris. Vrijdag heeft Z. M. de koning den heer Thorbecke, die op het buitengoed van den heer Duymaer van Twist in Over ijssel vertoefde, persoonlijk uitgenoodigd naar ’s Hage te ko men. De heer Thorbecke des avonds gearriveerd heeft zatur dag morgen met den heer Mackay een langdurig onderhoud met Z. M. gehad. De heer Mackay heeft het mandaat tot samenstelling van een kabinet nedergelegd. De heer Thorbecke is met de formatie van een ministerie belast. De Amst. Ct. deelt mede, dat bij de vorming van nieuw ministerie als minister van marine in aanmerking ko men zal de kapitein ter zee J. E. de Man, thans kommandant van Zr. Ms. fregat Adolf Hertog van Nassau. Dr. J. C. Zaalberg Pzpredikant te ’s Gravenbage, door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland veroordeeld tot voor deze streken kan worden ongewoon groot aantal faisanten en patrijzen velden worden gezien. Te bejammeren ’“s*vaD

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1