Gemengde Berigten. Varia. AD VERTEN TIEN. een fatsoenlijk Meisje, Malz-Borst-Ronbons. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der gemeente Gouda in 1867. Burgerlijke Stand. Hulpbank te Gouda. 30 Cents per pakje. Alalz-Cliocolad© nen te maten, door het zoeken van cijeren, de vermenigvul diging dier vogelen te voorkomen. Evenzoo ergert het me nigeen dat de enkeie paren kieviten, die hier en daar nog worden aangetroffen, door het wegnemen der eyeren worden verdreven. Van hoe groot aanbelang de kivieten voor den landman zijn, schijnen de grondeigenaren nog weinig te be vroeden, vermoedelijk zouden zij anders het eijeren zoeken niet dulden. Hazen zijn er bijna geen. Uit het Westland verneemt men het volgendeReeds bij de eerste vracht aspersies, op 4 dezer, werd als eene bij zonderheid een mandje met nienwe aardappelen naar Ams.er- dam gezonden, terwijl de vrachten aspersies grooter wordende, ook het vervoer van aardappelen is toegenomen. Er worden nu reeds verscheidene kinnetjes met de aspersies afgescheept. Be aspersies zijn zwaar, menigvuldig en laag in prijs. De uitgestrekte velden met aardappelen staan voortreffelijk en de teelt, die het vorige jaar zeer uitgebreid was, is dit jaar schier verdubbeld. Voor engelsche rekening zijn bereids onderhan delingen op groote schaal geopend. Het groeizame weder heeft op alle gewassen een gewenachten invloed en zooals o. a. de vruchtboomen en de wijngaard zich voordoen, kan een ruime oogst worden te gemoet gezien. De heer Gladstone is te Edinbnrg tot kanselier der hoogeschool geko zen. 24000 Parijzenaars vragen bij petitie het regt om den gemeen teraad te mogen kiezen. In 1867 zijn 4187 landverhuizers vertrokken uit Nederland. De koning van Pruissen laat de genade los en zal zich behelpen met de constitutie. Te Mexico is een opstand onderdrukt. Voor de slechting der luxemburgsche vestingwerken zijn, naar men beweert, 30 millioen fr. noodig. In den Engelenburg te Rome is een schat ge vonden. De berieten uit Algerie gewagen slechts van diefstallen, moor den en andere gruwelen 200 leden van het to'parlement zijn een kijkje gaan nemer, te Kiel of de pruisische marine nl nader komt. Stanton wil bedanken als minister indien Johnson wordt vrijgesproken. Het f<?£St te Heiligerlee is onder schoon weder met geestdrift gevierd. Het zwitserscbe zangersfeest zal van 11—13 Julij dit jaar te Solo- tburn gevierd worden. Zatnrdag 23 Mei zijn van Rotterdam de eerste duitscbe kersen verscheept naar Hall. jp(Vervolg en slot.)jsw- De landbouw is in deze gemeente van geen beteekenis. De huurwaarde der landerijen is gemiddeld ruim 86 per bunder. De aftleeling van de hollandsche maatschappij van landbouw, hier gevestigd, telt 120 leden. luinbouw en bloemisterij nemen eenigzins toe. Er werden ter markt gebragt 50,780 <5! boter, waarvan de middelprijs was 1.15 perken 692,300 kaas, tegen/28.75 per 50 i£. De aanvoer op de vier groote kaasmarkten was grooter dan in het vorige jaar. De buitenlandsche handel bepaalde zich grootendeels tot kaas, boter, siearine kaarsen, tabakspijpen en garens. De scheepvaart bestond uit 40,998 schepen en 3,890 stoom- booten, metende ruim 2 millioen ton. Hier behooren 59 schepen van 10 ton en meer te huis, roetende te zaraen 1,513 ton. De aanlegplaats voor stoombooten met het daaraan verbon den commissariaat verschaft aan handel en verkeer bet ge wen srtbte gerief. De nieuwe spoorweglijn naar 's Hage en de verkorte weg naar Amsterdam zullen voor den bloei van Gouda de meest gans.ige gevolgen hebben. Als bijlagen zijn aan het gemeente-verslag toegevoegd twee bijlagen, een van de gezondheids-commissie en een van de kamer van koophandel. Volgens het gevoelen der gezondheids-commissie is een groot gedeelte der woningen van den mingegoeden stand zeer na- deeiig voor de gezondheid zij verwacht veel goeds van de oprigting eener vereeniging tot het bouwen van dergelijke wo ningen. Vooral was de aandacht der commissie op de zaak van bet drinkwater gevestigd ook op den slechten toestand der zijleD en achtergrachten vestigde de commissie de aandacht. Op advies der commissie werd tijdens het heerschen der cholera ijsselwater verkrijgbaar gesteld, en met voldoening mag zij op dien maatregel terugzien. De groote kindersterfte is de aandacht der commissie niet ontgaan. Middelen tot verbetering hiervan op te sporen, acht de commissie haar schoone taak. In het verslag der kamer van koophandel leest men onder meer het volgende Het afgeloopen jaar was voor den handel in het algemeen niet gunstig. De handel in kaas was slap, die in boter ging niet achteruit. De fabrieks-nijverheid onderging weinig veran dering; slechts een nieuwe fabriek, een vlechterij van kaarsen- pitten werd opgerigt. De fabrieken van aarden tabakspijpen hadden overvloed van werk, zoodat goede prijzen bedongen werden. Het getal arbeiders bedroeg 530 mannen, 320 vrou wen en 150 kindereu. De pottenfabrieken werkten onvoordee- lig dit bedrijf hield 170 werklieden bezig. De kleingaren-fabrieken behielden het gewone debiet342 mannen, 240 jongens en 102 meisjes waren daarin werkzaam. De machinale garenspinnerij, door stoom gedreven, verschaft werk aan 45 mannen, 5 jon gens, 50 vrouwen en 30 meisjes. De siroopfabriek werkte min der dan gewoonlijkde branderijen werkten gunstiger. De disteleerdenjen en bierbrouwerijen werkteu onvoordeelig, de snelazijnmakerij bleef op dezelfde hoogte; de leerlooierijen roog- ten zich in genoegzaraen aftrek verheugen. De loodwitmakerij, door stoom gedreven, verschafte werk aan 14 personen de bindrottingwasscherij onderging geen noemenswaardige veran dering. De zeepziederij, door de accijnswet gedrukt, ondervond vermindering van debiet. De olieslagerijen werkten gestadig door en met voordeel. De patentoliefabrieken kwijnden in hooge mate, door het vermeerderd gebruik van petroleum. In de stearinefabriek werkten 97 mannen, 110 vrouwen, 5 jongens en 44 meisjes; aan werkloon werd uitbetaald 62,000aan grond stoffen werden verwerkt 3,214,000 De ijzergieterij, door stoom gedreven, eu waaraan ook een fabriek van stoomwerk tuigen is verbonden, had veel werk. Het getal werklieden be droeg 50. De gasfabriek ondervond de gevoigen van het veel vuldig gebruik van petroleum. De kleedcrbleekerijen, waarvan 3 met stoom, gaven 150 personen werk, en namen in belang rijkheid toe. De inrigting tot het sorteren en snijden van lom pen verwerkte wekelijks 12,000 en gaf 54 vrouwen bezigheid. De scheepmakerijen hadden weinig nieuw werk de houtzagerij was levendiger dan het jaar te voren. KANTON GEREGT te GOUDA. Bij vonnissen van 29 April 1868 zijn 1°. L. J. 2°. E. v. D. 3°. H. N. 4°. A. v. B. 5°. K. V. 6°. J. M. K, 7°. A. S. huisvrouw van T. d. J. 8. A. B. 9°. C. S. huisvrouw van H. D., ieder wegens bet schrobben der straat te Gouda, zonder vergunning van burge meester en wethouders, op eene plaats waar geen markt ge houden wordt, veroordeeld tot eene geldboete van/1,of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 10°. A. L. 11°. C. v. d. G., huisvrouw van H. S., ieder wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker be straat voetpad te Gouda, met een kruiwagen niet beladen met glas of aardewerk, veroordeeld als voren. 12°, H. T., wegens 1°. het als voerman of geleider van een met een paard bespannen voertuig, niet bestendig blijven op of bij dat voertuir a staat om het te voeren of te geleiden, en 2°. het bele: van den vrijen doortogt over de rijbaan van een weg in de provincie Zuid-Holland, veroordeeld tot 2 geldboeten, eene ad 3 en eene ad 1.50, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete. 13°. N. E., wegens het als eigenaar of houder van bijen te Gonda, plaatsen van korven of verblijven van bijen aldaar, binnen de wateren der stads singels, veroordeeld tot eene geld boete van 15, of 5 dagen subsid. gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten van den processe, invorderbaar bij lijfsdwang. 14°. H. W. eD C. V., aangeklaagd van overtreding der wet op de jagt en visscherij, vrijgesprokende kosten te dragen uoor den staat. Bij vonnissen van 6 Mei 1868 zijn 1°. J. H. 2°. A. S., huisvrouw van J. E. 3°. C. de H. 4°. J. S., huisvrouw van A. de K.,_ ieder wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning vaa burgemeester en wethouders, op eene plaats, waar gf n markt gehouden woidt, veroordeeld tot eene geldboete van 1» ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 5°. D. S. 60. A. v. S. en C. Z. 7°. J. v. E., ieder we gens het zonder noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een handwagen niet beladen met glas of aardewerk, veroordeeld als vpren. 8°. J. H., wegens het, zonder vrijstelling van den burge meester, aanwezig hebben van een bezoeker in zijne tapperij te Gouda, in de maand maart, na middernacht en vóór des mor gens 5 ure, zonder den bezoeker vóór middernacht te hebben aangezegd om te vertrekken of althans van Jülens weigering, om daaraan te voldaan, dadelijk keunis aan het bureau van politie te hebben gegeven, veroordeeld tot eene geldboete van 10, of 1 dag subsid. gevangenisstrm. 9°. D. W., wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, veroordeeld tot eene geldboete van 3, of 1 dag snbsid. gevangenisstraf. 10°. B. H., wed. D. II., wegens 1°. het verhuizen in de gemeente Gouda naar eene andere wijk, zonder daarvan binnen 3 dagen aangifte te hebben gedaan bij de wijkmeesters der wijken, welke zij verlaten en wraarin zij zich gevestigd heeft, en zonder het bewijs daarvan ter Secretarie der gemeente te hebben vertoond, en 2°. het schrobben van de 9traat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouders, op sene plaats, waar geen markt gehuuden wordt, veroordeeld toi twee geldboeten, elk van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete. Bovendien allen in de ko9ten van den processe, invorderbaar bij lijfsdwang. Groote steden zijn hoog9t nadeelig voor de gezondheid der bewoners; allerlei schadelijke bestanddeelen hoopen zich op en verkorten het leven. In de city te Londen stierven, volgens een jaarlijkse!» rap port, van de 130,000 perscnen, 2,904, of ruim 22 per 1000 op de 45 inwoners had dus een sterfgeval plaats. Van de 15,524 bewoners van Gouda stierven er, volgens het jaarver slag, 672, of ruim 43 per duizend, of op de 23 inwoners 1. Zoude een gezondheids-commissie hier een nuttelooze zaak zijn In de groote plaatsen in Engeland bedraagt de sterfte in het algemeen ruim 25 per duizend in geheel Engeland heeft men bijna 23 sterfgevallen op 1000 bewoners. Van de 2904 sterfgevallen in de city kwamen er 1163 voor bij kindereu, beneden de rijf jaar of 40 °/0. In Gouda was het getal over ledenen, beneden de vijf jaar, 443 of 66 °/0. Treurige cijfers voorzeker. In 1856 was te Amsterdam de sterfte 24.3 per 1000 inwo ners, of 1 doode op de 41 inwoners, en Amsterdam, wij weten het, is een stad met stinkende grachten, kelder-woningen en ongelegen kerkhoven, om van bedomptheid en armoede niet eens te spreken. Met onze luchtige, ruim gebouwde stad kan het niet vergeleken worden, maar het sterftecijfer 42°/0 der over ledenen te Amsterdam stierf beneden de vijf jaar. Met de city van Londen is het verschil gering, maar mei ons kleine Gouda, 42 en 66 percent. Zouden groote steden met haar bedorven lucht misschien gezond zijn voor den mensch. Te Amsterdam en Londen was ruim 21 0/° der overledenen boven de 60 jaar, in Gouda bedroeg dit slechts 16 °/0. Van de 100 kinderen, die geboren worden, sterven eer zij 12 maanden oud zijn volgens de opgave der regering te Leeuwarden 17, te Maastricht en Nijmegen 19, te Zwolle 20, te Groningen 21, te Deventer en Breda 23, te Arnhem en Leyden 27, te Haarlem en te 's Hertogenbosch 28, te 's Gra- veuhage en Utrecht 30, te Amsterdam 32, te Middelburg 33, te Botterdam en Dordrecht 35. En in onze stad In het afgeloopen jaar zijn aangegeven als geboren, levend en levenloos 696 beneden het jaar stierven 206 kinderen, dus 39 °/0 of van de kinderen bereikten slechte 3 den ouderdom van 12 maanden. Cijfers zijn welsprekender dan de langste redeneringen. De sterfte in ons land was van 18501856 gemiddeld 26 per 1000 inwoners; in Gouda was de sterfte in 1867, 43 per duizend, en dit kon 15 per duizend zijn. Veel is dns' nog te doen, eer dit gunstig sterftecijfer bereikt wordt. Eet leven des menschen is in Gods hand, maar de mensch is verpligt de middelen te gebruiken, die bem in staat stellen het leven zoo veel mogelijk te verleng Een vergelijking met het naburige Rotterdam valt mede ten nadeele van de stad onzer inwoning uit. Van de 1000 in woners stierven er in 1857, 29, of 1 van de 34. Dit moge ongunstig zijn ten opzigte van Amsterdam en Londen, in ver gelijking met Gouda is dit ciifer voor Rotterdam nog zeer gun stig. Beneden de 5 jaar ben.oeg het getal sterfgevallen 52 en boven de zestig was het .9 Wederom cijfers, die in het nadeel van onze stad zijn. In 1856 had men in ons land gemiddeld 1 doodgeborene op de 20 geboorten. In 1867 had men te Gouda op 696 geboorten, 43 levenloos aangegeveneu, of op de 16 geboorten 1 levenloos aangegevene, dus al weder zeer ongunsii"-. I9 het dan te verwonderen, dat in deze gemeente het cmgekeerde plaats heeft van hetgene in andere gemeenten wordt waarge nomen. Overtreffen in andere gemeenten de aangifien der ge- boorte die van overlijden, hier had men 34 aangiften van over lijden meer dan van geboorte. Maar reeds genoeg cijfers. Een sterfte van 1 op 43 inwo ners wordt in Engeland zoo bovenmatig groot geacht, dat zij volkomen onduldbaar is, en de regering alsdan verpligt is tus- schen beide te treden. Wat zal hier gedaan worden om den toestand te verbeteren. Hoelang bijv. zullen er nog plaonen besproken, gewikt en gewogen worden om de stad voldoend drinkwater te bezorgen? Groot is bij dezen toestand de verant woordelijkheid van het bestuur. Want 1867 is geen buiten gewoon jaar. Slechts 26 personen zijn aan zoogenoemde epi demische ziekten bezweken6 aan cholera, 11 aan mazelen en 9 aan typhus. De cijfers zijn welsprekend mogen zij een volgend jaar, mo^en zij volgende jaren van voortgaande verbetering spreken. °De kwaal in zijn geheele uitgestrektheid kennen, is de eerste stap tot verbetering. Dringend zij de gezondheidstoestand allen aanbevolen GOIDA. Gebohfn 22 Mei. Aagje, ouders G Stam en M. Langerak. 23. Jacobus, ouders K. Vonk en P. van der Woensel. Elias Abram, ou ders W. G. N. de Keizer en M. J. Rutgers. Marcns, onders E. M.' Cats en H. Witsteijn. Simon Willem, ouders C. G. Wulffraat en P. S. Tij bont. Dirk, ouders P. van Oudshoorn en C. Blok. - 24. Johannes Marinus, onders D. Post en G. Splinter. 25. Willem, ouders W. ran der Mel en A. Yerheij. Karei Theodor Lodewijk, ouders J, W. G. Peltzer en J. W. M. Spoor. Catbarina, ouders A. Rietveld en M. C. Schep. Overleden 22 Mei. B. Groenendaal, 3 j. 10 m. J. van Houten 19 j. 23. W. A. de Brnijn, 10 w. J. van Maaren, 5 m. 2*! D. de Bic, 83 j. J. Verhoef, buisvr. van J. Zwaneveld, 69 j. J. M. van Gastel, 17 j. 25. J. Voordcuw, 8 w. M. A. van Schaik, 3 m. G. van Leeuwen, 5 m. Bevallen van eene Dochter, M. J. YPELAARvan Steel. Gouda, 25 Mei 1868. Voor de vele en troostende be wijzen van deelneming, bij het afsterven ven haren goeden „DE WAAL" onder vonden, betuigt de ondergeteekende aan allen haren hartelijken dank. Gouda, Wed. J. W. de W 4AL 27 Mei 1868. Jansen. GEVRAAGD, voor eenige uren daags goed met kinderen en met de naald kun nende omgaan. Adres in persoon Gonwe C N°. 195. COMMISSARISSEN van de HULP BANK, opgericht door het Departement Gouda der Maatschappij Tot Nut ran 't Algemeen, maken bekend dat de zittingen een aanvang zullen nemen den Z6Sd.0H JUlli e. k. in het St. Catbarina Gast huis aan de Oosthaven alhier en dat zij van dien dag af eiken Zaturdag van 6 tot 71/, nren aldaar zullen worden ge houden. Gouda, 26 Mei 1868. Commissarissen -voornoemd, De Voorzitter, Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. De Secretaris, D. RU IJ TER. UNIVERSEEL HUIS- en HULPMID DEL tegen HOEST, HEESCHHEID en VERKOUDHEID. Te verkrijgen bij de Heeren J. C. van VREUMINGEN te Gouda en HENRI J, van den BERG te Woerden. is mede verkrijgbaar in pakjes van 40 C'ts.^ 60 Cts., 75 Cts. en 1.10. Aanvragen om Depots iranco aan bet Centraal-Depot van JOH. HOFF te .Am sterdam. Voor vervalscbing wordt ge waarschuwd.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2