Zondag, 31 Mei. 1868. il° 611. Kennisgeving. Buitenlunb. g t. IBIN’S ie Watten, in hunne pijnen piratie geopende kracht dezer be set in de lijdende i bewerken daar- Is spoedige wijze Jnekkigste Rhu- ts de aangedane Watten te be er geen toegang e Watten om de ieven en attesten jders, waaronder, ildelooste pijnen baarheid der ge- aalbare Watten. juw papier, hon ing benevens de n Nederland en •n Hoofd-Dcpot- Az. te Delft. Overzigt. 8 i 1 Uitgave van A. BRINKMAN. ROOND g 8 6.7 R IJ S wde Borst enz t. MNKMAN. GOUDSGHE COURANT. ieid is bijzonder ng met de aan- Gouda. H Zevenhuizen. Woerden. Schoonhoven. Boskoop. ,Weste wagenstr. Oostpoort. lapelle aid Uttel, KOSTER. FF en ZOON. ING. DE. E. zwakheid der sn. N MEDAILLE. gaasaaeaesssi he Anti-Rheu- -Olie a 3o en eft opgeleverd, ren de bijzon- jzen der deug- liom beroemde esmiddel tegen Lange TiendeicegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post 2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. De prijs der Advertentien van één x*»t ze* regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, roor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. telijkste kunsten, hunnen onbegrensden eerbied uitdrukken voor het afgodsbeeld, dat de wenschen bevredigt, maar die als de hoop vervlogen is, bet nuttelooze idool met knuppels slaan. De onschendbare koning, die met volkomen willekeur ministers benoemt en ontslaat, behoudt dat regt volkomen en ongeschon den, zoolang zijne blikken zich bepalen tot het kamp der vrien den, maar nu de oppermagtige tot zich roept den eerliikste en den bekwaamste, nu laat zich een schendig en afgrijselijk gehuil hooren van het razende monster des behouds. Het ne- derlandsche volk is op nieuw den grooten staatsman dank verschuldigd, dat hij na zoo schandelijke verguizing niet terug deinst voor de moeijelijke taak, om te beproeven het land te redden uit de verwarring, waarin het door hardnekkige dwazen is gestort. Moge het hem gelukken weldra onder zijne leiding mannen te vereenigen, bezield met denzelfden geest, die zich uit innerlijke liefde tot het vaderland al het bezwaar, al den ondank willen getroosten, die hatelijke bekrompenheid gereed staat uit te gieten over de door den koning geroepenen, die aan het volk bet genot verzekeren moeten onzer voortreffelijke, zoo treurig miskende instellingen. London, 28 Mei. Men meldt uit Washington van giste ren De generaal Stanton heeft ziju ontslag ingediend als mi nister van oorlogden generaal Thomas is nu voorloopig de portefeuille van oorlog opgedragen. De Morning Herald ontkent, dat Engeland aan de mo gendheden beeft voorgesteld, eene vredelievende verklaring openbaar te maken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat het primitief Kohier der plaatselijke directe belasting in deze Gemeente voor het dienstjaar 1868, door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollaud goedgekeurd en ter invordering aan den Heer Ont vanger dezer Gemeente is toegezonden. Gouda, den 27“ Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. .BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, 30 Mei. Te Washington is men voortgegaan op den ingeslagen weg; na de eerste vrijspraak is Johnson, 26 dezer, vrijgesproken van arlt. 2 en 3 der beschuldiging en nu is de senaat uiteengegaan zonder den dag der nadere bijeenkomst te bepalen. De zaak zal nu wel ten einde zijn en deze zegepraal zal het zuiden ten goede komen, want Johnson wil de afgescheiden staten weder toelaten tot de unie, dat voorzeker is in het belang der welvaart van de groote republiek. Ook in het engelsche parlement hebben zich sporen vertoond van verzoener den aard; twee besluiten zijn naar den zin der ministers gewijzigd, hoewel de ministers nog eens, over de kosten der diplomatie hebben moeten gevoelen, dat het in de minderheid is, maar het voorstel tot een votum van wan trouwen is bij herhaling uitgesteld. Toch zal het moeijelijk vallen het ministerie tot de nieuwe verkiezingen te doen voort duren. De fransche discussien leveren altijd hetzelfde resultaat, aan nemen, aannemen alles wat de meester wil; zoo is ook het hooger onderwijs den aanval ontkomen, daartegen gerigt, om dat Napoleon niet genegen is, den invloed der geestelijkheid nog grooter te zien; overigens blijkt er weinig van den geest der fransche bevolking en is men algemeen van gevoelen, dat de ontevredenheid toeneemt en daar nu het verleenen van ge noegzame staatkundige vrijheid niet denkbaar is onder het keizei-lijk bewind, blijft slechts overig, dat men verbetering wacht van den oorlog, de uitbarsting van het vuur, dat zoo lang smeult onder de asch der vredepraatjes, die zoo verbaasd afsteken bij den eeuwigdurenden aanmaak der chassepcts. Ein delijk zal de bom uitbarsten, en hoe weinig is er noodig om bij de ophooping der brandstof de vlam te doen opgaan. Pruisen nadert intusschen met vaste schreden tot het voor gestelde doel, de herleving en de hereeniging van een kracht vol Duitschland. De tegenwerking van enkele kleine hoven zal bezwijken voor den wil des volks, en von Bismarck, die met onwettige middelen en andere bedoelingen, den grond slag legde, zal verpletterd worden onder zijn eigen gebouw of medegesleept worden tot niet door hem bedoelde uitkomsten. Italië is kalm en rustig tot op eene nieuwe uitbarsting; men begint wel weder te spreken van Garibaldi en van nieuwe plannen van dien gevreesden man, maar welligt meer uit ge woonte dan op deugdelijke gronden. Oostenrijk zoo diep vernederd door den oorlog, heeft daarin gevonden een bron van zedelijke verheffing, het ontdoet zich van zyne boeijen en organiseert zich tot een nieuw leven. Het is de staat, die thans het meest vooruitgaat in staatkundige rig- ting, en indien het een goed pad wist uit den doolhof der financiële verwarring, ging het zeker eene heugelijke toekomst te gemoet. Onze ijverige conservatieven bieden eene tragi-comische ver- tooning aan. Zij gelijken op de wilden, die met de bespot- Daily News betreurt bet, dat de wijze, waarop Murphy en consorten tegen andersdenkenden oorlug voeren, niet meer aandacht verwerft in het huis der gemeenten. Engeland is een zeer godsdienstig, zeer protestantsch en zeer vrij landmaar noch godsdienst, noch protestantisme, noch vrijheid kunnen iets winnen door deze wijze van r. katholieken te bekeeren. Indien het practische engelsche volk ziet, hoe de orde der maatschappij bedreigd wordt, en hoe de veiligheid van leven en bezittingen geschonden wordt door ruwe partijgangers, dan zal het niet langer toestaan, dat deze oproerstokers, door het gebruik maken van heilige namen, aan hunne straf ontkomen. In de zitting van het lagerhuis is in comité behandeld de reform-bill voor Schotland. Het bekende amendement, be treffende de vertegenwoordiging, is thans verworpen met eene meerderheid van 59 stemmen. 29 Mei. Volgens berigten van het oorlogs-tooneel in Zuid-Amerika, zeggen de Paraguayanen, dat generaal Lopez zich te Tebicuary heeft geretrancheerd met het gros van rijn leger en munitie, terwijl de Brazilianen beweren, dat men da gelijks een algemeen treffen te Humaïta verwachtte. Parijs, 29 Mei. De senaat heeft de wet op de vereeni- gingen aangenomen met 86 tegen 24 stemmen. Prins Napoleon vertrekt maandag tot een reisje naar Carlsruhe, Stuttgart, München, Weenen en Konstantinopel. Berlijn, 28 Mei. In den rijksdag zijn alle paragraphen van de wet tot opheffing van den lijfsdwang aangenomen; pa ragraaf 2 luidt, eenigzins geamendeerd, dat de wetsvoorschriften, welke bet in hechtenis stellen toelaten ter voorbereiding en I voortzetting van processen of tot waarborging van twijfelach tige uitoefening van een vonnis ter gunste eens schuldeischers gewezen, onaangeroerd blijven. Een voorstel om de wet in werking te stellen gelijktijdig met de publicatie in het bonds-staatsblad, is aangenomen. Een voorstel van den heer Schulze-Del itsch tot opheffing van het beslag leggen op werkloonen, welke nog verd’end moeten worden, is aangenomen. Het ontwerp van wet op de genootschappen is met geringe wijziging aangenomen. Dresden, 28 Mei. In de slotzitting der beide kamers is

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1