öinnenlnnö. Aan de kiezers. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. op nicutv gestemd orer het voorstel om „oo.-.r.ntf nf te schaffen Pe eerste kamer hleef Dy haar v™« en verwierp het voort-! -et t»»«i IC „temmen. De tereede kamer nam het échter nogmaals aan met 40 tegen 24 "temmen aangezien zich geen 2 3 der le Jen van de eerste kamer voor de verwerping had verklaard, constateerde de president dat de doodstraf was afgeschaft. Pesth, 27 Mei. In hoi huts der a.gevaaruigdcn heeft de centrale commissie vuuigcsteld, in den aanhef van het met het duitsche tolverbond gesloteu handelsverdrag den titel des keizers te veranderen in „keizer van Oostenrijk en apostolisch koning van Hongarije.» Van de zijde der ministers is de toezegging ontvangen, dat de kwestie wegeus de titulatuur eerlang defini tief geregel.. ?on worden de heer Andrassy zeide inmiddels, dat l'ruissen met de/e wijziging der titulatuur genoegen nam. Hierop werd het verdrag eenparig goedgekeurd. ,»e croatische deputatie heeft de staatseenheid van Hon garije en Croatie erkend. Florence, 29 Mei. De minister van financien heeft in de kamer vut afgevaardigden, op eene interpellatie brtrefferde de wet lot opheffing der godsdienstige corporation, geantwoord, dat hij weldra utedetleelingeti zou dos-n over zijne Sn.uicieie plannen. Hij verklaarde echter nu reeds, dat hij de geestelijke goederen wilde behouden, ten einde daardoor den gedwongen koers der baukbillelten te duett ophouden en met het overige h»* •- kort te verminderen. GOUDA, 30 Mei. Onder de namen, die reeds voo; I aanstaande ministerie Thor'oecke worden genoemd zegt de haagsciie correspondent van de Gron. Ct. meldt men die van tien heer Geertsema, al« minister van financiën, van den heer de Waai, als minister van koloniën en van den heer de R.00 van Alderwerelt, als minister van oorlog. De Gron. Ct. deelt in „Brieven uit Holland" nog het volgende mede, omtrent de opdngt aan den heer Thorbecke, tot zamenstelltng van een nieuw ministerie „Men heeft deze oplossing vooral te danken aan den invloed van den vice-president van den raad van state. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de heer \laekay, zoodri hij, nadat de po gingen van den heer van Reenen tot zamenstelliug van een nieuw conservatief kabinet waren mislukt, werd geraadpleegd, geadviseerd den beer Thorbecke met de kabinetsformatie te be lasten, en heeft hij slechts met weerzin zich laten vinden om persoonlijk nog pogingen aan te wenden tot bet bijeenbrengen van een ministerie van overgang, waaraan aanvankelijk de voor keur werd gegeven, met het oog op de verhouding der par tijen in de tweede kamer. Die pogingen zijn echter niet ge slaagd, doordien de heer Mackay bij alle liberale mannen, die hij raadpleegde, de overtuiging vond, dat geen ander ministerie in de bestaande omstandigheden mogelijk was dan een mini- sterie-Tborbecke. De heer Mackay moet daarop die bevinding aan den koning medegedeeld en op nieuw den raad gegeven hebben om het zamenstellen van een kabinet aan den heer Thorbecke op te dragen. Hij ontving toen in last dien staats man bij den koning te ontbieden. „De heer Thorbecke moet aanvankelijk geaarzeld hebben de op zijn leeftijd geenszins ligte taak der leiding van een kabinet te aanvaarden, doch gelukkig is zijne vaderlandsliefde sterker geweest d&n zijne persoonlijke neiging eu heeft het besef der groote moeijeü^kheid, waarin koning en vaderland bij eene wei gering zijnerzijds zouden verkeeren, hem doen besluiten aan den last van Z. M. te voldoen. Men mag er den staatsman erkentelijk voor zijn, dat hij op nieuw zijne rust, waarop hij, op rmra TOjarigen leeftijd en 11a een zoo werkzaam leven wel aanspraak mogt maken, heeft ten offer gebragt, om onder zeer bezwarende omstandigheden de regeringstaak te aanvaarden De Goessche Courant zegt o. h., betreffende de aftreding van het ministerieTerwijl wij dit schrijven, zijn wij nog geheel onzeker, wlke de uitkomst der crisis zijn zal, maar zooveel is nu reeds zeker, dat nooit eene regering meer beroe ring in het land heeft gebragt en wankelbaarder geweest i3, dan jnist die, welke hare taak begon met te zeggen: nu moet er eens eene stabiele regering komen, nu moet er rust geboden worden in het geschokte vaderland. Zeiden begon een kabinet met meer ophef te arbeidennooit beeft een ons zoo teleurgesteld als bet nu afgetredene. Men zegge niet, dat dit de schuld was der liberalen, die hen bemoeijelijkten. Want het liberale kabinet viel door de maehi- natien der conservatieven, en het was van geene der partijen te wachten of te vergen, dat zij hare beginselen zouden ver loochenen. Dé regerng, die de gemoederen b-daren en het land rust geven zon, joeg door herhaalde kamer-ontbindingen, door il- Tibeiale maatregelen, door het toegeven aan eenzijdige eischeu, iedereen in het harnas. Zij heeft haren ondergang niemand dan zich zelve te wijten. Men leest o. m. in de Goessche Courant De vrienden van het Heemskerksche kabinet, eene verza meling, die uit mensc'.en van allerhande kleur bestaat, zijn woedend en blazen dreiging en verderf, omdat de heer Thorbecke do.<r den koning geroepen is. Men lette er wel op omdat hij door den koning geroepen is. Terwijl wij dit schrijven, is er toch nog niets bekend van een nieuw kabinet, maar al kwam ons het berigt van de za- menstelling van een kabiuet Thorbecke of eenig ander, nog ter oore, voor wij de pen nederleggen, wij zouden niettemin er op wijzen, hoe de conserva'ieven, anti-revolutionairen enz. zich in tie hatelijkste bewoordingen uitlaten over dat roeppn van den heer Thorbecke, over deze daad van Z. M., onzen geéerbiedig- den koning. „I)e tijding," zoo zegt het orgaan, „dat de heer Thorbecke zou belast worden met de zamensielling van een ministerie, heeft in alle provinciën een pijnlijken indruk gemaakt. Van aiie kanten onivangfn wij de uitingen der smartelijkste gewaar wordingen. De verbazing en de droefenis zijn volkomen ge- regtvaardigJ enz." Zoo dikwijls vroeger van eene andere zijde leedwezen werd te kennen gegeven over het optreden van een conservatief ka binet, of de handelingetj van ministers, daartoe behoorende, werden afgekeurd, werd er van ministeriele zijde beweerd, dat dit alles inbreuk was op het koninklijk regt, dat men den vorst niet bemoeijelijkpn mogt in de keuze zijner ministers, dat 's konings handelingen in dezen boven het oordeel waren van het publiek en zelfs van de kamers, dat de koning boven de partijen staat, dat men van zijne wijsheid mag verwachten, hij zou eene verstandige en voor hel land voor leelige keuze doen De koniDg roept nog maar den heer Thorbecke, om met hem te raadplegen eu aanstonds marigen diezelfde voorstanders van 's koning» onschendbare regten zich een oordeel aan; men is verontwaardigd, gevoelt pijn er. smart over eene vrije daad des konings. Het hoofdbest aur van het anti-dagbladzegel-verbond heeft weder een blaadje verspreid, waarin het de grief bespreekt, die velen, hoewel zij voor de afschaffing van het dagbladzegel zijn, tegen het verbond aanvoeren, t. w., dat het geen acht slaat op de gevolgen, die de verlangde maatregel hebben zal voor 's lands financien en de kwestie van het equivalent onaangeroerd laat. Het hoofdbestuur geeft de redenen op, waarom aan dien eisch niet kau voldaan worden. Daartoe moeten een tal van technische vragen opgelost worden, waarvoor eene zoo volkomen bekendheid met ons financiewezen gevorderd wordt, als slechts bij hen kan wor.icn verondersteld, die tot de leiding en rege ling daarvan zijn geroepen. Ook zou eendragt en vereenigd streven onmogelijk worden, zoo het verbond partij trok voor eene oplossing der equivalents-kwestie, en daardoor de zaak zeer benadeeld worden. De taak van het verbond is om, door luide den wensch te verkondigen, het oogenblik zooveel mo gelijk te verhaasten, waarop regering en vertegenwoordiging het vraagstuk ter hand nemen, met den ernstigen wil het tot eene bevredigende oplossing te brengen. Men berigt ous uit Nieuwerkerk o/d IJssel van gisteren: Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een polderschout voor den Esse Gansdorp en Biaardorp- schen Polder, is als zoodanig met algemeene stemmen door stemgeregtigde ingelanden verkozen de heer M. E. G. van Lakerveld Bianken en tot poldermeester de heer J. in 't Hont met volstrekte meerderheid van stemmen, in plaats van wijlen zijnen vader C. in 't Hout. Le beproeving vaa de brug over de Lek bij Kuilenburg is donderdag naar wensch ten einde gebragt. Nadat verleden maandag de bruggen van 57 en van 80 el onder de zware proef belasting, die was voorgeschreven, zeer bevredigende uit komsten hadden gegeven, moest gisteren de overspanning der opening van 150 el eene zware proef doorstaan, Terwijl ter wederzijden van het spoor een gewigt van 450 ton aan ijzeren spoorstaven was geplaatst, bereed de proeftrein, bestaande uit vijf van de zwaarste locomotieven en dertien wagens, beladen met spoorstaven, langzaam de brug en bleef staan toen de treiu, die in lengte met de overspanning der brug overeen kwam, deze geheel bezet had. De vijf locomotieven bevonden zich in het midden tusschen de met rails beladen wagens. De brug, die onder de vracht van 450 ton reeds eene door buiging van 16 streep had getoond, boog onder den proeftrein nog bijna 17 streep door, zoodat onder de geheele belasting van ongeveer 900 ton eene totale doorbniging van 33 streep niet werd te hoven gegaan. Deze doorbniging, die in ver houding tot de grootte der aanzienlijke overspanning zeer ge ring kan genoemd worden, voldeed zeer goed aan de ver wachting, die op berekening gegrond was. De doorbniging door den proeftrein veroorzaakt, verdween toen deze de brug had verlaten en was ook niet grooter dan 17 streep bij hel sdp1 overrijden van den trein, bij welke gelegenheid <le brug blijken gaf, ook iu zijdeliugsche rigting zeer stevig te zijn. Het schoone weder had vele bezoekers uitgelokt. De mi nisters van binnen- en van buitenl. zaken en van justitie, woonden de beproeving bij, die was opgedragen aan eene com missie, bestaande uit den voorzitter van den raad van toe- zigt op de spoorwegdiensten, van Meurs, de hoofd-ingenieurs bij de staatsspoorwegen, Waldorp en Koel, en den eerslaan- wezenden ingenieur van deze lijn, van Diesen. Door den aannemer, den heer Ilarkort, werden aan de ministers, aan de zoo evcu genoemde heeren en aan de verdere ingeuicdr> die de beproeving hadden bijgewoond, in het veerhuis eenige ververschingen aangeboden. Men meldt ons uit den Alblasserwaard van donderdag Gisteren werd door de ei^uipage van de Deventer stoomboot te Schoonhoven berigt, dat een lijk, stroomopwaarts, in de rivier de Lek drijvende was gezien. Eene roeiboot ter opspo ring van daar uitgegaan, ontdekte het spoedig, door een jon gen, die op eene der kribben, in de gemeente Langerak, stond te hengelen. Van daar werd het lijk naar den daarbij nabij zijnden steenoven vervoerd, alwaar het aanstonds werd herkend te zijn het lijk van den boekhouder van eene der steenovens van Vianen, die, voor eenige dagen zich willende baden, j ;ni- merlijk verdronk. De noodlottig omgekomene moet een zeer goed zwemmer geweest zijn, zoodat een toeval^kem moet heb ben bevangen. Uwe herbenoeming tot raadslid is voor mij een hooggeschat bewijs van vertrouwen, tegenover het wantrouwen van den raad, waarvoor ik u mijn verpligten dank betuig. Ik neem die benoeming aan, onder dien verstande, dat de eerste gelegenheid door mij zal aangegrepen worden, om het voorstel te herhalen „dat aan alle geuees- en heelkundigen het „regt zal worden toegestaan, bij behoefte hieraan, iemand in „Het gasthuis te doen opnemen." Indien uu wederom, zoo als dit vroeger plaats had, op het voorgaan van den geneesheer Büchner, de raad het besluit handhaaft, waarbij aan enkele geneeskundigen dit regt niet wordt toegekend, „omdat het leiden zou tot misbruiken," en liet dientengevolge in hunne handen niet is vertrouwd, onder welke geneeskundigen ik in de eerste plaats behoor, dan zal door mij het mij opgedragen mandaat wederom worden nedergelegd. Men kan toch niet van mij vergen, dat ik zitting zal blijven houden iu eene vergadering, die een voor mij zoo onteerend besluit aauneemt. Boven beleedigingen van enkele personen kan men zich ver heven gevoelen en naast hen zitting blijven nemen, niet zoo ten opzigte van het besluit eener vergadering. Dr. LUIJTEN. De napelsche hoogeschool is gesloten voor eene week om de woelingen der studenten. Men beweert dat aan de galicisch—poolscbe grenzen inscrrectionele benden georganiseerd worden door Langewicz In geheel Beijeren is bet constitntiefeest met grooten luister en geestdrift gevierd. De vervolgingen tegen de lsraelieten duren nog altijd voort in Moldavië. Te Port-au-Prince, op Hayti heerscht volkomen anarchie de vreemdelin gen vlngten naar de consulaten en de schepen. De gele koorts neemt af ce Callao, maar toe te Lima. Men wil de fransche keizerin voor de koelte naar IJsland laten reizen. Uit Havana komen eenige vrije negers naar I/onden ter bevordering der emancipatie op Cuba. Te Pa rijs is een leerstoel opgerigt voor de japansche taal. eigens de laat ste berigten zonde de buit door de Engelschen te Magdala behaald slechts 36 duizend gulden opgebragt hebben. In Illinois is het dorp Ionia bijna geheel vernield door eene hoos. De kerk, 2 scholen en 16 buizen zijn in een pninhoop veranderd en een 40 tal personen gekwetst of ge dood. De sultan wenscht, dat ieder zonder onderscheid van geloof zal kunnen opklimmen tot vizier. In de omstreken an Apeldoorn heerscht de longontsteking onder de geiten. Het geschil tusschen Frankrijken Tunis ia nu weder nagenoeg geschikt. Italië wil nu eens te Berlijn eene leening sluiten. In Japan is te Kioto een optogt der eög. le gatie onverhoeds aangevallen door 2 fanatieke vaderlanders, die 12 perso nen kwetsten. De Engelschen hebben de zorg voor de opvoeding van den zoon van Theodorus op zich genomen en hem uaar Bombay gezonden. Te Parijs is verschenen eeDe brochure getiteld Vrede door oorlog. Be parijsche studenten zijn woelig en doen demonstratien tegen de laste raren hunner professoren. Bij de wedloopen te Chantilly is de prijs van 10,000 fr. behaald door het paaid van den sportsman Schickler. Te Reenen wil men tusscnendoor zeilen en twintig pCt. nemen van de cou pon. Zondag 17 Mei hebben voor het eerst concerten te Londen plaats gehad in de volksparken. Te Brussel zijn twee advocaten handge meen geworden voor het hof van appel. De Derby-wedren is woensdag gehouden met prachtig weder onder buitengewonen toevloed van mer- schen. "Woensdag, 27 Mei. Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Yi- ruly Prince, Braggaar, Westerbaan, Keutinger, Reiny, Droogleever, van Gennep, Kist, van btraaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gele /.en en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van bh. gedep. staten, houdende goedkeuring van het kohier der pl. directe belasting; notific. een adres van W essels om in aanmerking te komen bij de benoeming van een geraeeutebodenotific. een adres van J. \ersluis, verzoekende eervol ontslag als hulponderwijzer. Op voorstel van deu voorzitter dadelijk in behandeling genomen en eervol verleend. Door B. en W wordt ter tafel gebragt de voordragt van drie sol licitanten om daaruit een hulponderwijzer te kiezen voor de tusscheoschool. De voorgedragenen zijn A. M. Overeijnder te Moordrecht, J. Lancée te Wijk bij Duurstede en J. H. A. Immerseel te Hardiniveld. Aan de orde is 1. het adres van de reederij van der Garden Co., betreffende den afkoop van zellingbuur. De voorgestelde schikking maakt een "verschil nit van 50 c. in het jacr, waarvoor zal betaald worden f 10 eu de kosten der actealgemeen goedgekeurd 2. het adres van de stearine kaarsenfabriek «Gouda," verzoekende afstand van groud, gelegen ia de buitenplaats Mon Bijou. De com miss e van fabricage berigt, dat het stuk 36.02 vierkante el groot is eD dat de huur f 20 bedraagt, waarom de commissie adviseert om het af te staan voor 1801, zijude de maatstaf van 5000 per bunder; de minderheid acht dit te weinig en wenscht dit in evenredigheid van de koopsom .an Mon Bijou te stellen op f 2SOO. Na eenige gevo-rde discussion wordt het voorstel vau de meerderheid der commissie verworpen met tegen 5 stemmen, terwijl de hh. Westerbaan en Viruly buiten stemming blij ven. De hr. Prince stelt nu voor den grond af te staan voor f 2800. Dit voorstel door andereu ondersteund, wordt na eenige discossie aan— gertomen met 9 tegen 2 stemmen terwijl twee leden buiten stemming blijvcu 3. het adres van de wed. van Waas, vragende gratificatie. I)e commissie van fabricage stelt voor in eens af eene gratificatie te verleenen van f 50. Xa eenige discussie, waarbij de hr. Kist tegen het beginsel zich verklaarde, is die conclusie aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, dc hh. Reutinger en Kist. B. en W. adviseren gunstig op het in hunne handen gestelde sdres van het burger!, armbestuur om de gelden van de spaarkas te beleggen in de spaarbank en word dit algemeen goedgekeurd. Nu komt ter tafel het door 8. en W. opgemaakt drietal, waarbij wor den aanbevoéen J. 8. Vis, II. C. Edauw en J. 8chuling en wordt daaruit bij eerste stemming benoemd met 7 stemmen H. C Edauw. J. S. Via bekwam 2 en J. Schuling 3 stemmen, terwijl eene stem buiten het drietal ging. Hierna eindigt de vergadering. KANTON GE REGT te GOUDA. Bij vonnissen van 13 Mei 1S6S zijn 1°. M. K. 2°. N. K. 3°. S. tie J., buisvrouw van I'. de H. 4°. G. G^ huisvrouw van M. de V. 5°. M. Y., huisvrouw van D. v. 11., ieder wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wet houders, op eene plaats waar geen markt gehouden wotvlt, ver oordeeld tot eene geldboete van 1, of één dag subsid. ge vangenisstraf. 6°. H. W., wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een handkar, niet beladen met glas of aardewerk, veroordeeld als voren. 7°. N. B., wegens het spelen met geld op den openbaren weg te Gouda, veroordeeld als voren. 8°. I). Y., wegens het harder rijden dan in een matigen draf binnen de gemeente Gouda, veroordeeld tot eene geldboete van 3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 9°. J. S,, wegens 1°. het als voerman of geleider van een met een paard aangespannen voertuig, niet bestendig blijven op of bij dat voertuig, in sta"/ om het *e voeren of te gelei den, en 2°. het belemmeren van den vrijen doortogt over de rijbaan van een weg in de provincie Zuid-Holland, veroordeeld tot 2 geldboeten, de le ad 1.50 en de 2e ad ƒ3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke geldboete. Bovendien allen in de kosten van den processe, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Gouda, 28 Mei. De markt verkeerde weder in flaauwe stemming, en tot merkelijk lager prijzen kon nog slechts weinig geplaatst worden. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 450.Roode Kleefscbe

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2