Öuitcnlanö. Bmnenlanït. Gemengde Berigten. Marktberigten. eenige kalmte te voorspellenmaar in Zuid-Amerika uuren steeds voort oorlog, oproer en omwenteling. Wij begroeten het nieuwe ministerie met blij vertrouwen en goede verwachting. De dwaze hardnekkigheid der nu eindelijk wijkende mannen had het geheele volk verontrust; die ministers hebben ons twee lange j «ren verveeld en waren nu onmogelijk geworden. Zij hebben eene verbittering in het leven geroepen, die velen afkeerig moest maken van het opvatten des bewiutls. De eerste indruk der nieuwe benoeming is hoogst gunstigeen ministerie van Bosse door Thorbecke den koning voorgedragen! Schimmelpenuiuck, die in twee jaren niets kon dan uitputten en verwarren en onze eerste financier, die het algemeen vertrouwen in zoo hooge mate bezit en verdient, welk een afstand, ais tusschen licht en duisternis. De taak van v. Bosse is raoeijeiijk, maar het vertrouwen des volks treedt hem te ge- moet, en de groote meerderheid der vertegenwoordiger" zal hem naar verdienste huldigen. Naast van Bosse den wakkeren burgemeester van Amsterdam te zien optreden, is geene teleurstelling voor elk, die hoezeer hij onzen eersten staaismau in zijne ware grootheid erkent, ge voelt dat zijn terugtreden in de/en oogenblik een schitterend bew ijs is van zijne bedaarde matiging en scherpzinnig doorzigt. Hij beeft zich in Fock een waardigen opvolger gekozen, en in dien de nitkemst aan de gegronde verwachting beantwoordt, zal men ook later hierin zijne wijsheid op prijs stellen. Het ministerie vindt veel te doen, veel te herstellen cn veel te ontwarren, maar het zal zekerlijk steun vinden bij het volk en bij de vertegenwoordiging. Het magtelooze en uitgediende conservatisme zal wanhopige kreten slaken, maar die twee jaren bewinds hebben bet voor twintig jaren onmogelijk gemaakt. Londen, 3 Junij. In geheel Engeland ziet men den oogst tijd met de grootste voldoening te geraoet. Na den slechten oogst van l'fiö, het leeg worden van de graanpakhuizen in den volgenden winter en de treurige opbrengst in 1867 is het niet te verwonderen, dat men het tegenwoordige gewas met groote belangstelling gadeslaat. De goede stand daarvan is bijna nooit geevenaard. Een vroeg en droog voorjaar, geene overstroomiugen, geen vochtig najaar, dat het zaad doet rotten, geen nachtvorst in het voorjaar, die de planten doodt, alles heeft medegewerkt en zonder onverwachte rampen kan in de derde week van julij het nieuwe graan reeds aan de markt zijn. De veestapel levert dit jaar ook zeer gunstige resultaten op, doordien geene aanstekelijke ziekte in eenig gedeelte van Engeland heersciit; het aantal lammeren is groot eu evenzoo de wolopbrengst, terwijl de weilanden en boomgaarden meer beloven dan schier ooit tc voren. De amerikannsche correspondent van de Times zegtDe uitkomst van het regtsgeding tegen den president heeft het goud-agio iets doen dalen en overal blijdschap onder de con servatieven gewekt, terwijl het gansche land daarin vredig be rust Johnson ontving met hartelijke blijdschap de gelukwen- schen zijner vrienden, maar onthield zich wijselijk van aan spraken; hij heeft ondervonden, dat het in tijden vol bewe ging gevaarlijk is opentlijk hel woord te voeren. Er bestaat geen grond om nu beroerten in Amerika te verwachten. 4 Junij. Gisteren is te Liverpool eene groote vergade ring gehouden van de nationale hervorraings-vereeniging "an het land van Wallis. De resolutien door den heer Bright voor gesteld, strekkende om te verklaren, dat de vereeniging de op heffing «'.er staatskerk in Ierland goedkeurt en trachten zal zoo veel liberale leden naar het parlement te zenden als mogelijk zal zijn, werdeu aaugenomen. Parijs, 3 Junij. l)e Moniteur meldt: De raad van mi nisters is heden onder voorzitting des keizers vergaderd geweest. De heer de Moustier deed raededeeling van een telegram uit Tunis van 3d mei, afkomstig van d.n franschen consul, en luidende: Khasnadar is heden oclite'id bij mij gekomen ver gezeld van graaf Raffo en overbrengende de ratificatie van den fcey. Ik heb de vlag weder uitgestoken en mijne relatien met het tuuesische gouvernement hervat. De effectieve sterkte van het italiaansche leger, die tot 145,000 man is gedaald, wordt verder vermiuderd ten gevolge van een dezer dagen uitgevaardigd bevel om al de soldaten en onderofficieren, wier diensttijd in de tweede helft van 1868 of in 1S69 eindigt, thans met verlof voor onbepaalden tijd naar huis te zenden. Dit wordt aangemerkt als een nieuw blijk van bet besluit der italiaansche regering om bij storing van -Europa's vrede onzijdig te blijven. Uit Madrid wordt onder dagteekeniog van 27 mei ge schreven, dat het schier onder de muren dier hoofdstad gelegen buitengoed van den markies Salamanca, den rijken bankier, door eene rooverbeude is overrompeld en uitgeplunderden dat de afgevaardigden der onderscheiden provinciën van Castilie en Leon zich vereenigd hebben om bij bet gouvernement aan te dringen op schorsing van de heffing der belastingen en op het verstrekken van zaaikoorn voor de inwoners der provinciën Valladolid, Zamora, Leon en Palencia, alwaar ten gevolge van het misgewas groot gebrek heerscht. Door de Patrie worden de geruchten tegengesproken, welke in den laatsten tijd in omloop zijn gehragt, dat de turksche regering buiten magfe zou zijn, om hare verbindtenissen tegen over hare schnldeischers na te komen en derhalve de coupon van Julij niet zou worden betaald. Het blad zegt in staat te zijn om mede te deelen, dat de noodige fondsen aan het te Parijs gevestigde agentschap der turksche bank zijn gezonden. Weenen, 3 Junij. De Neue Freie Presse maakt het de finitieve wetsontwerp, betreffende de weerbaarheid, openbaar, dat de regering bij den rijksraad en den hongaarschen landdag zal indienen. De hoofdbepalingen van dit ontwerp zijn reeds bekend. De sterkte van het leger wordt gedurende de eerste 10 jaren op 800,000 man bepaald en de geznmentlijke land weer op 200,000 man. 4 Junij. In de zitting van den rijksraad op heden is het financieel debat voortgezet. Twee sprekers verdedigden het voorstel der meerderheid tot eene coupon-belasting van 25 pCt. Vier redenaars spraken er tegen, waa-onder de heer v. Beest. Deze verklaarde, dat hij reeds voorui; kon zien, dat de maat regel der coupon-belasting hem roenit moeijelijk oogenblik zoq bezorgenwel is waar, behoort onvtrmijdelijk het ministerie van buitenl. zaken de gev gen le dragen, die uit den inweu- digen toestand des rijks voortvloeijen, maar daartegenover ge loofde spreker toch ook, dat de rijksraad het wel niet als zijn roeping beschouwen zou om de mosijelijke taak van het mi nisterie van buitenlandsche zaken nog moeijelijker te maken, en door zijne maatregelen, de vertegenwoordiging der regering tegenover het buitenland bijna onmogelijk te maken. I)e Oesterreichische Correspondenz meldt, dat de consul- generaal van Oostenrijk Eder te Bucharest, de toegezegde vol doening van de rumeensche Tegeriug gekregen heeft, niet een welwillend bijgaand schrijven. Florence, 4 Junij. De Corresp. Itaiiemie weerspreekt het gerucht, volgens hetwelk Frankrijk en Italië overeenkomsten hebben aangegaan, waarbij is uitgesloten het regt om de fransche bezetting in den kerkelijken staat te vermeerderen. Petersburg, 4 Junij. Uit Middel-Azie wordtberigt.dat generaal Kaufmann met 36 compagnien infanterie en 1000 ko zakkeu naar Samarkand is opgerukt. Het leger der Buchareu bedraagt 80,000 man. GOUDA, 6 Junij. V Donderdag zijn de ingekomen billetten geopend voor het stichten van een schoolgebouw en voor het leveren en beijeo van twee due d'alven en bleek dat hadden ingeschreven voor het schoolgebouw de hh. J. Mulder 19,997, H. de Hoog 19,999, C. van Eeuwen 20,700, \V. C. Reuhl 20,900, A. Oudijk 20,979, W. de Jong 21,048, A. Soelleman 22,420, G. Toornvliet 24,700. Voor de due d'alven de heeren A. Oudijk 1195, J. Mulder 1349, V. de Jong 1370, H. de Hoog 1375. Men verneemt dat het werk gegund is aan de beide minste inschrijvers J. Mulder en A. Oudijk. De Staats-Couraut bevat de navolgende besluiten Het heeft Zijne Majesteit behaagd bij besluit van den 3den dezer, n°. 28, met ingang van dien dag, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te verlecnen aan den heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck als minister van finan ciën, onder dankbetuiging voor de vele door hem aan Hoogst- denzelven en aan den lande bewezen gewigtige diensten, en te benoemen tot minister van financien den heer mr. P.P. van Bosse, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Zijne Majesteit heeft voorts bij besluit van dezelfde dagtee- kening, n°. 29, met ingang van den éden dezer, op het daar toe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh.. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt, als minister van buitenlandsche zaken mr. J. Heemskerk Az., als minister van binnenl. zaken; J. J. Hasselman, als minister van kolomen; G. C. C. Pels Rijcken, als minister van marine; J. A. van den Bosch, als minister van oorlog; mr. W. Wintgens, als minister van justitie; mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg, als minister der hervormde en andere eerediensten, behalve die der roomsch- katholieke mr. A. F. X. Luyben, als minister van roorasch-katholieke eeredienst onder dankbetuiging voor de vele door hen aan Hoogst- denzelven eu aan den lande bewezene gewigtige diensten en voorts benoemd, met ingang van den 4U junij 1868: tot minister van biunenl. zaken, den heer mr. C. Fock, bur gemeester van Amsterdam tot minister van koloniën, den heer E. de Waal, oud secre taris-generaal van Nederiandsch-lndie tot minister van marine, den heer L. G. Brocx, kapitein luitenant ter zee; tot minister van oorlog, den heer J. J. van Muiken, lid van den raad van state, en hem tijdelijk belast met het beheer van het departement van buitenl. zaken tot minister van justitie, den heer mr. F. G. 11. H. van Lilaar, raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noordho!- land, en hem tijdelijk belast met het beheer over het departe ment voor de zaken der roomsch-katholieke eeredienst. Wijders heeft Zijne Majesteit bij beslait van gelijke dagtee- kening, n°. 30, den minister vau financiën tijdelijk belast met het beheer over het departement der hervormde eu andere eerediensten, behalve die der roomsch-katholieke. De tweede kamer der staten-generaal is tegen aanst. dings- dag, 9 dezer, ten 2 ure, bijengeroepen. Donderdag hebben de nieuwe ministers in handen des konings den gevorderden eed afgelegd en in den loop v?.s dea dag hunne portefeuilles aanvaard. De aftredende ministers na men afscheid van ae hoofdambtenaren, terwijl deze aan de nieuwe ministers werden voorgesteld. Donderdag verzekerde men, dat jhr. Tets van Goudriaan, oud-minister vau binnenl. zaken en financiën, is of wordt be noemd tot minister van buitenl. zaken. Alsdan is het ministerie voltallig. Z. M. heeft tot secretaris van curatoren der hoogeschool te Leyden benoemd den heer W. G. de Bruyn Kops, met ver gunning om gelijktijdig de betrekking van secretaris van het hoogheemraadschap van Rhijnland te blijven bekleeden. Gisteren is te Utrecht tot doctor in de regteu bevorderd de heer P. D. Kleij van Cappelle op d'IJssel. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de ver kiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkies district Dordrecht, ter vervanging van den heer rar. P. P. van Bosse, zal plaats hebben op den 23 dezer, en de herstemming c. q. op 7 julij. Men schrijd uit Zwolle van maandagDat ook in deze streken de te velde staande graanoogst niet alleen gouden aren en goedkoop brood belooft, maar hel laatste werkelijk nu reeds seeft, blijkt hieruit, dat op de markt van vrijdag 11. het ned. mud rogge niet meer kou gelden dan 8 a 8.50, en het roggebrood van 8 halve ned. ponden in prijs gedaald is van 421/a ct* 30 ct. Ook de andere broodsoorten, aardappelen enz. worden dagelijks goedkooper. Men schrijft uit den Bommelerwaard dd. woensdag jl. Heden zijn de eerste kersen uit dit district, ter hoeveelheid van ongeveer 2000 manden, naar Rotterdam verzonden, bestemd voor Engeland, tegen den prijs van ƒ15.50 de 50 halve penden. Men schrijft uit het eiland Voorne: Omtrent den stand der veldgewassen kunnen wij voortdurend zeer gunstig blijven berigten. Niemand heugt het, dat er zooveol aardappels gepoot zijn eu zij zoo schoon stonden ak thans het geval is. De prijs daarvan i9 dan ook merkelijk minder geworden en zal misschien jog meer verminderen, als sommige boeren zullen genoodzaakt zijn de duizende mudden, nog bij hen ir» voor raad, te verkoopen, om ze niet geheel bedorven te zien. 't Is zeer te wenschen, dat de les, die zulke kleine op den uitersten penning vasthoudende marktdwingers waarschijnlijk zullen ont vangen, gevoelig en leerzaam moge zijn. Men meldt uit Dockum De aanvoeren van vlas hier te? markt zijn zeer gering, doch desniettemin wordt het aan gevoerde aanzienlijk lager verkocht. Door deze vermindering van prijs blijven hier en daar nog al eenige partijen zitten, daar de houders de hoop voeden, dat de prijzen zich zullen herstel len waarom het ondoenlijk is, voor verminderde prijzen, be ien® jke inkoopen te doen. De prijzen der granen gaan hier, ev.j als elders, zeer achteruit, 't welk den speculanten aanmer kelijke verliezen veroorzaakt. Aardappelen flaauwmet moeite kan men voor de puikste soorten 2 per mud bedingen. Ge droogde cichorey met tragen handel. Levende have steeds zeer duurbet schoone weder geeft overvloed van gras, 't welk gunstig op de prijzen werkt. POLITIK. Aan het bureau van politie zijn voorbanden de navolgende binnen deze gemeente gevonden voorwerpen een defect Me daillon, een Kruisbeeldje met zilver gemonteerd, een gouden oorbel en een horologie. Eigenaren dezer kleinodiën kannen zich ter terugbekoming aanmelden bij dea heer commissaris van politie alhier. De italiaansche kamer heeft de regering uitgenoodigd de kosten voor de eeredienst op het budget te schrappen. Te Amsterdam is woens dag op den middag een hevige brand uitgebarsten op de Prinsengracht bij de Lauriergracht in ecu olie- en petroleumpakhnis, die zich tot on derscheidene belendende gebouwen heeft uitgestrekt. verscheiden par tijen Moka-koffij zijn onlangs regtstreeks uit Arabie door het kanaal van Sue?, aangekomen te Odessa. Op den tweeden pinksterdag ia te Havre plegtig geopend de internationale maritieme tentoonstelling. Te Hillesheim in het district Trier en over 17 andere dorpen langs de Ei fel heeft over een oppervlakte van 6 uren gaans een hevig onweder gewoed storm, hagelslag en overstrooming door wolkbreuk hebben groote schade te weeg gebragt. Te Louden openbaart zich meer en meer groot gebrek aan arbeiderswoningen. Het pauselijk leger is roet 1 junij in een kamp ter oefening vereenigd. Te Salforu in Engeland wil men de vrouwen brengen op de kiezerslijsten omdat de wet ze niet duidelijk uitsluit. De maatschappij van weldadigheid begint zich eenigzins te releveren. De holl. spoorweg heeft op de twee pinkster dagen 59 duizend personen vervoerd tusschen Rotterdam Amsterdam Helder. De koning van Siam heeft 70 kinderen in leven, de oudste telt 10 jaar. KANTON GEREGT te GOUDA. Bij vonnissen van 20 Mei 1868 zijn 1°. M. H. en D. L., wegens het in vereeniging spelen met geld op den openbaren weg te Gouda, ieder veroordeeld tot eene geldboete van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 2°. A. N., wegens het rijden met een aangespannen hon denkar op den IJsseldijk in de gemeente Stein, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ6, of 3 dagen subsid. gevangenisstraf. 3°. D. v. d. D. 4°. P. V. 5°. A. V., ieder wegens ge lijkt overtreding als n°. 2, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 6°. C. W. H., wegens het laten stilstaan van een met een paard bespannen voertuig op eene brug te Gouda, zonder dat de eigenaar of een ander geschikt persoon de teugels hield of onmiddellijk bij of voor de bespanning geplaatst was, veroor deeld tot eene geldb e van 3, cf 1 dag subsid. gevange nisstraf. 7°. J. v. G., wegens het maken van nachtelijke burenge ruchten tot verstoring van de rust der inwoners, veroordeeld tot eeue geldboete van f 5.50, of L dag subsid. gevangenisstraf. 8°. J. J., wegens het niet voorzien van muilkorf var. twee onder een wagen aangespannen honden, in de gemeente Gouda, veroordeeld tot eene geldboete vau ƒ1, of 1 dag subsid. ge vangenisstraf. 9°. D. B., wegens het laten loopen van een trekbpest op eens anders in den oogst staandeu grond, veroordeeld tot be taling eener geldboete van 3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 10°. C. T., wegens 1°. het als geleider zittende rijden op een door honden getrokken kar, binnen de gemeente Moordrecht, en 2°. het niet vooizien van muilband van honden, die voor een kar waren aangespannen, in de gemeente Moordrecht, ver oordeeld tot 2 geldboeten, elk van 3, of 1 dag subsid. ge vangenisstraf voor elke geldboete. Bovendien allen 'a de kosten van deu processe, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Gouda, '1 Junij. De markt verkeerde weder in zeer flnauwe stemming, en de merkelijk vermiuderde prijzen lokten nog zeer weinig koopers uit. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 430.Roode Kleefsche 420. Zeeuwsche per inud ƒ12.a 14.Rogge 7.8Ö a 8.75. Gerst 5.25 a 7.50. Haver 3 h 4 75. Boek weit Fra.ische per 2100 kilo 175 a 190. Noordbr. 210 a 235. Bruine boolien 10.a 14.Witte boooen 8.— a 11.— De veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel iets vlug- j ger, schapen en lammeren moeijelijk te vetkoopen, varkens eu biggen vlug verkocht. Kaas. Aangevoerd 150 partijen, prijs 14 a 20. Goeboter 1.04 a 1.14. Weiboter 0.84 a 0.94.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2