ERDAH, IN. 1S6S. Donderdag, II Juiiij. öuitenlanö. Het ministerie. 1 AFKONDIGING. mboot- IT. (OUVY, 'eur. Uitgave van A. BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT i met uit- 7 ff u gezant RINKMAN. 1 Junij. C. van V. Soet, 4 in. EPEN, [OP, ÏDEL, DE'.’, de iloerd’ji, E van en naar lijst. P. Snel A. T. Polet aastricM, Eind“ eciale tarieven, ns teu 5 Ure. eperkt tot die eene leerlingen blijken geven en en de vier Lange TiendeicegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/'2,franco p. post/2,25. Adverteutien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. aren, >ol. rgerscholeu zal ;den schriftelijk mnen gegeven, zien opgenomen afgegeven door ren terwijl zij e zien, worden bedeeling ont- hevig is. tinne komst ter of doorgestane mmissie, iris. elstraat. REN STOOM- iaar Middelburg im. Zonder De prijs der Adverteutien van één tot zes regels niet inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londen, 6 Junij. In het huis der gemeenten is de wets- voordragt van den heer Gladstone, betreffende de kerk in Ierland, aangenomen in comité. John Bright heeft te Liverpool, ten aanzien der iersche kerkwet, gezegd: Het is eene kwestie, die het geheele volk aangaat en die ieder beschaafd’man in de geheele wereld be lang inboezemt, en men kan niet genoeg telkens herhalen, dat het de regtvaardigheid is, welke ons verbiedt eene staatsinstel ling te laten bestaan, welke ten nutte van eeu aantal protes tanten, ongeveer zoo groot als de bevolking van Liverpool, 18 bisschoppen en 2000 geestelijken rijkelijk bezoldigt, terwijl de geestelijken van miliioeneu door de arme bevolking zélve onderhouden moeten worden. Bijna de eenigen, die de iersche staatskerk verdedigd hebben, zijn de aartsbisschoppen en bis: schoppen van Engeland en Ierland, tot wien men geneigd zon zijn met Molière’s beroemde regels te zeggen tfVous êtes or- fèvre, monsieur Josse." Sints twee honderd jaren is Engeland voortdurend in oorlog, doch nimmer zijn de hooge geestelijken bijeengekomen om den oorlog te veroordeelen en den vrede te bevorderen. Toen de groote kwestie der slavernij het geheele land bewoog, ontving, men geeue hulp van hunne zijde. Toen 30 jaren geleden in deze zelfde zaal te Liverpool Engelands edele mannen te zaaien kwamen, om een van de groo.ste onregtvaardigheden, die ooit bestonden, namelijk de koren wetten, te veroordeelen, waar waren toen Engelands bisschoppen Wanneer hebben zij de handen ineengeslagen, om het pauperisme, dien gruweüjken kanker van Engeland, te nest rijden, of het lijden en de ellende der fabriek arbeiders en mijnwerkers te verligten Doch nu zij zich voor stellen, dat hun inkomen met eene vermindering bedreigd wordt, omdat men regtvaardig jegens Ierland wenscht te zijn, nu ko men zij van alle zijden van het land bijeen en verklaren, dat de godsdienst in gevaar is, en dat de paus weldra alleenheer- scher van Engeland zal zijn. Eene staatkunde, welke de bis schoppen zou tevreden stellen en de ontevredenheid in Ierland op nieuw zou doen ontvlammen, verdient den na.im van con servatief alleen in een ironischen zin. Als eet e zeldzaamheid vermeldt men, dat de noordelijke Dwina dit jair vroeger dan de haven van Kroonstadt van ijs bevrijd is. In de tweede helft van april heef: men te Archan gel werkelijk zomerdagen gehad de thermometer stond in de schaduw op 16 graden warmte, een verschijnsel, hetwelk in dit jaargetijde aan de oevers van de witte zee zelden wordt waar genomen. Men meldt uit New-York dd. 30 mei De senaat heeft eene commissie uit zijn midden benoemd, zamengesteld uit een democraat en vier republikeinen, om een onderzoek te doen naar de waarheid der berigten omtrent omkooperij gedurende het proces v«n Johnson. Engelsche kanonneerbooten kruisen op de St. Lawrence rivier, tusschen Kingston en Prescott, om de fenians in het oog te houden. Parijs, 6 Junij. De dagbladen deelen de circulaire mede van den heer Pinard aan de prefects, tot aanbeveling van wel willendheid bij de toepassing der drukperswet. De naar het Fellsche stelsel aangelegde spoorweg over den berg Cénis zal op 8 dezer voor het algemeen verkeer ge opend worden. Er zullen zijn treinen klasse, expres-, post en goederen-treinen. Het maximum voor iederen trein is 5 a 6 rijtuigen deze zijn 6l/3 voet breed en zoo ingerigt, dat mea van den eenen wagen in den andere kan komen. De tot dus ver gedane proefridden hebben zulke gunstige resultaten opge leverd, dat men aan dit belangrijk bergspoorweg-stelsel. alle aandacht behoort te wijden. 9 Junij. Gisteren heeft graaf StackelbeBg, nieuw benoem^ gezant van Rusland alhier, zijne geloofsbrieven bij den keffer ingedieud. Hij zeide bij die gelegenheid r «Ik zal slechjfc aan ajemeene kennis in de respec- cinderen, wier leze Gemeente, schoolgeld van elen der Fran- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gonda, gelet op de bepalingen van artikel 30 der verordening van Politie, brengen ter algemeene ken ris, dat bij deze door hen vergun ning wordt verleend om de straten te schrobben, (behalve waar die in de laatste twee maanden zijn vernieuwd of hersteld) op Vrijdag en Zaturdag den 12n en 13n Junij, vóór des middags 12 ure. Verder herinneren zij aan de eigenaars of bruikers van gehouwen en erven hunne verpligting om de straten, rio len en goten, vóór, achter en ter zijde van die gebouwen en erven eenmaal ’s weeks te doen reinigen en verder schoonhou den, op de nakoming waarvan door de Politie streng zal worden toegezien. Gouda, den 9n Junij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Den 20n mei 1866 stelden de toenmalige liberale ministers hun portefeuilles ter beschikking van Z. M., en 10 dagen daarna kwam het ministerie van ZuylenMyer tot stand. Na een tweejarig bestaan, na veel slrijds en onrust,is dat ministerie eindelijk bezweken, en andermaal is een ministerie in liberale rigting opgei reden. Behoeven wij de geschiedenis van het af getreden ministerie te herinneren. Maar waartoe noodig? Wei nige ministerie’s toch hebben zich door hun handelingen zoo bekend gemaakt als het afgetredene. Twee kamer-ontbindingen deden de politieke kwesiie’s alom bespreken, en heeft men het ministerie voor iets te danken, dan moet het zeker zijn voor de opwekking vau het politieke leven. De begrooiing van buiteulandsche zaken werd andermaal ver worpen, het ministerie bood zijn ontslag aan, en achtervolgens werden de heereu van Ree.uen, Mackay en Thorbecke belast met de zamenstelling van een nieuw ministerie. De laatstgenoemde is geslaagd in de zamenstelling van een ministerie, voor het grootste gedeelte uit nieuwe mannen be staande. De heer van Bosse toch kon als onze uitstekende fi nancier in een liberaal ministerie niet gemist worden. Buiten hem is geen lid dier eigenbelangzuchtige oppositie lid van dit ministerie geworden. AXa.ht onze daden af, zeide eenmaal de zamensteller van dit ministerie, en nog veel meer dan het erkende hoofd der liberale partij mogen deze mannen een afwachtende houding van vriend en vijand verwachten. De liberale partij kan gerust zijn, dat wij van bekrompen wetsuitlegging verlost zijn, en de zuivere constitutionele rigting weder gehuldigd zal worden; daarvoor is de zamensieller van het kabinet ons borg. En wat de be kwaamheden der ministers betreft: Amsterdam getroost zich slechts het verlies van zijn hoogst bekwamen burgemeester in bet vertrouwen, dat hij zelf nu geroepen is zijn opvolger aan den koning voor te dragen. Als minister van financiën is P. P. van Bosse eene specialiteit van eene europesche bekendheid, en als zoodanig is zijn benoeming dan ook aan de geldmarkt ontvangen. De oud-secrelaris-generaal van koloniën De Waal kan met regt een specialiteit op het gebied der koloniën ge noemd worden, en zijn talrijke geschriften over koloniale toe standen bewijzen, dat hij niet slechts het administratieve gedeelte eener betrekking ter harte nam. Ook de ministers van oorlog en marine zijn als specialiteiten in hun vak bekend. Met vertrouwen mogen wij de handelingen van deze dienaren des konings te gemoet zien. V\ achten wij hunne daden af, ea de uitkomst zal veler verwachting niet beschamen. Uit duister nis zal licht, uit verwarring orde te voorschijn komen, en be daarde vooruitgang zal andermaal de plaats innemen van een beginselloos regeringsbeleid, dat ons terug voerde naar altijd toe nemende te-korten, privilegiën én grenzenlooze verwarring in alle takken van ons staatsbestuur.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1