Binnenland. Gemengde Berigteu. Varia. den uit ii ruk kei ijken uil van mijn souverein gehoorzamen, met al mijne zorg te wijden aan het onderbonden der vriendschap pelijke betrekkingen tusscheu Frankrijk en Rusland, die berusten op de onderlinge belangen, welke de beide natiën trachten te ontwikkelen.De keizer antwoordde hierop/,De gezanteu van M. keizer Alexander ziju altijd verzekerd bij mij eene hartelijke ontvangst te vinden. Ik wensch mij geluk, dat de keizer zijne keuze hiertoe heeft gevestigd op iemand, uien wij sedert langen tijd kennen, en die bij ons de aangenaamste her inneringen van vroeger heeft achter gelaten. Ik twijfel er niet aan of gij zult het uwe toebrengen tot handhaving der thans tusschen Frankrijk en Rusland bestaande vrieudschipsbetrekkin- gen. die door mij op den hoogsten prijs worden gesteld." Berlijn, 6 Junij. De Neue Freie Presse deelt reed9 bij zonderheden mede omtrent den inhoud van het wetsontweip op de defensie, hetweik aan de oostenrijksche wetgeving zal voor gelegd worden. Algemeene dienstpligtigheid, zonder plaatsver vanging; verdeeling der gewapende raagt in oorlogsinarine, landweer en landstorm. De dienstpligtigheid vangt aan met 1 januarij van het jaar, volgende op dat, waarin de dienst- pligtige zijn 20ste jaar heeft voleindigd. L)e diensttijd duurt in het leger en de oorlogsmarine 3 jaren in de linie, 7 jaar in de reserve; voorts in de landweer 2 jaar voor hen, die na voleindigden diensttijd in het leger, overgeplaatst worden in de landueer, en 12 jaar voor hen, die onmiddellijk in de land weer worden ingelijfd. De bondskanselier h<eft bij den bondsraad voorgesteld, het presidium te magtigen, om met Engeland en andere mari tieme staten, als ook roet Amerika, in onderhandeling te treden over de invoering van een internationaal stelsel van scheepvaart op de grondslagen van het eugeUeh sy>teera. De commissie heeft het voorstel aangenomen, met die wijziging, dat in plaats van de engelsche tonnemaat, de metrische maat tot grondslag moet worden genomen. Munchen, 6 «Junij. Verscheiden dagbladen bevatten een officieus artikel, waarin de levensvatbaarheid van een ontwerp voor een zuidelijken bond wordt be'wijfeld en de particularisten worden uitgenoodigd, om een geformuleerd voorstel openbaar te maken. Holklinkende woorleu, wordt daarin gezegd, heb ben geen nut. Weeiieil, 6 Junij. In de zitting van den rijksraad heeft de miuister van financien de regerings-voorstellen verdedigd. Hij waarschuwde tegen eiken gewelddadigen maatregel. De re gering zal niet blijven aandringen op de belasiing op het ver mogen, wanneer de vergaaeriug zich daartegen verklaart. Weliigt zal zij nog in den loop dezer zitting een voorstel indienen lot de belastingen, terwijl in alle geval in de najaars-zitting de voorstellen tot de belasting-hervorming zullen worden aangebo den. De miuister-president, graaf Auersperg, verklaarde, dat het regerings-programroa strekte en r.og strekt om het land in staat te stellen tot kwijting van zijne verpligtingen. De rege ring wenscht daarom dringend, d at het voorstel van de meer derheid der commissie niet zou worden aangenomen, maar dat de vergadering de eer des lands zou ophouden en den naam van Oostenrijk niet zou benadeeien. Bij de daarop volgende discussie over de unificatie der staats schuld werd de voorgestelde verwerping der wet afgestemd. De miiiister-piesident verklaarde daarop ten stelligste, dat wauueer het voorstel van de meerderheid der commissie werd aangeno men, de regering dat besluit niet ten uitvoer zou brengen. Bij hoofdelijke omvraag is vervolgens het bedoelde voorstel der meerderheid verworpen. Daarop sloot de regering zich aan b:j een gewijzigd voorstel der minderheid, ten gevolge waarvan een besluit werd genomen van de volgende strekking: de ge- yamentlijke soorten der gevestigde openbare schuld, uitgezonderd de loterij-leen in geu vau IS 39, 1S54, I860 en 1864, als ook de grondcredie»-leening, de schuld der natiouale bank en an dere, worden veranderd in eene 5 pCts. schuld, waarop eene belasting ten bedrage van 16 pCt. zal gelegd worden, zonder dat deze belasting kan worden verhoogd. Daarna is een besluit aangenomen tot bepaling, dat het huis zich niet verbonden verklaart tot betaling van niet volgens de constitutie gecontracteerde schulden, terwijl het de feitelijk be staande schulden om redeuen van hoogeren politieken aard erkent. S Junij. De rijksdag heeft besloten aan de regering te verzoeken om ten spoedigste voorstellen in te dienen tot dek king van het deficit over 1868, door middel van belastingen, en ook spoedig voorstellen tot dekking van het deficit voor de volgende jaren, voorts ontwerpen tot hervorming der di recte belastingen, verhooging der suikerbelasting en invoering eener nieuwe Classensteuer. 9 Junij. In het lagerhuis is dingsdag de vet op den verkoop der staatagoederen onveranderd aangenomen volgens het voorstel der eommfssie, Het huis heeft voorts bij de derde lezing aangenomen een wetsontwerp tot opname van een vlot tende stfbuld van 25 «ilJioeu, welke door den verkoop van staatsgoederen voor het einde van ib69 gedelgd moet worden. Eindelijk heeft het huis het oosteurijksch-engelsch scueepvaarts- virdrag goedgekeurd en een webontwerp op de erfopvolging der niet-ridderlgke laudgoederen. Prins Napoleon en de hertog de Gramont hpbben de zitting bijgewoond. Florence, 6 Junij. Gisteren is in de kamer van afge vaardigden de discussie voortgezet over de belasting op het inkomen. De minister van financiën heeft voorgesteld van de belasting vrij te stellen de staatsschuldbrieven, die zich in handen van buiteuiaudsche houders bevinden. GOUDA, 10 Junij. Op aanstaanden zoudag den 14° junij, zal in het lokaal „Nut en Vermaak" een buitengewone voorstelling van het ook alhier zoo gunstig bekende antvverpsche tooueelgezelschap, onder directie der heeren Eloy Lemaire eu C°. plaats hebben. (Zie achterstaande advertentie). Wij vestigen de aandacht van het Goudsche publiek op deze aankondiging en hopen, dat eveu als bij de vroegere voorstellingen, eene talrijke deelneming van de algemeene belangsteliiug zal doen blijken. De uitstekende ver diensten van den alom gevierden, en als tooneelspeler bijna on- overtref b iren Victor Driessens en de voortreffelijke gaven vaa roej. Beersmans, die beiden de hoofdrollen in het aangekon digde stuk zullen vervullen, waarborgen ons een genotvolleu avond. Wij durven dan ook verwachten, d.it eene voile zaal getuigen zal, dat Gouda's inge/eienen smaak en kunstzin ge noeg bezitten om ware verdiensten op prijs te schatten. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van deu Su derer, met intrekking van de bij Hoogstdeszelfs besluit van den 3U junij jlonder anderen gedane opdragt tot tijdelijke waarne ming van het departement van buiienl. zaken aan den minis ter van oorlog, den heer J. J. van Muiken, thans tij lelijk daarmede te belasten den heer mr. T. M. Roest van Limburg, buitengewoon nederlandsch gezant in de vereeuigde staten van Noord-Amerika. De Staats-Courant meldt verder onder de binnenlandsche be.'gten, dat de heer Roest van Limburg, aan wien het mi nisterie van buiienl. zaken was aangeboden, zich op bijzonder verlangen des konings met de interimaire waarneming van het ministerie heeft belast. Men meldt uit 's Gravenhage dd. 9 junij Heden heeft Z. M. ten gehoore out vangen den heer Roest vau Limburg, tijdelijk minister vau buiienl. zaken, die in handen des konings den gevoiderden eed als zoodanig heeft afgelegd. Men verneemt, dat het wetsontwerp tot wijziging vau het lager onderwijs, tot geruststelling der onlruste gemoederen, door het vorige minisierie ingediend, door de tegenwoordige regering zal worden inge.rokken. Op dingsdag den 9 junij heeft de tweede kamer hare zittingen heropend De minister vau finantien, de heer van Bosse, heeft in eene korte aanspraak aan de vergadering de voornemens van het nieuwe optredende kabinet te kennen ge geven. Het ministerie zal zich toeleggen op bevordering van een gemeen overleg met de vertegenwoordiging en zijne rigting is bepaaldelijk die van vooruitgang. Het zal trachten de gvoote vraagstukken, die hangende zijn, op te lossen, waaronder de koloniale kwestie eene eerste plaats zal bekleeden; daarna de finantiele vraag, die zich op dit oogenblik anders voordoet dan vroeger, maar die geen overwegend bezwaar oplevert, mits men zich in zijne wenschen gelieve te beperken. Aan deu hr. Koorders is verlof verleend om op een nader te bepaleu dag, na afloop van de behandeling der begrootingswetten, die het allereerst zal plaats htbben, eenige vragen tot de regering te rigten over de kabinets-formatie, het kolouiale regeringsstelsel en de schoolwetkwestie. Men verneemt, dat onderscheidene wetsontwerpen, bij de de kamers aanhangig, door de nieuw opgetreden redering zul len worden iugetrokkea. Ook in sommige hoofdstukken der staatsbegrooting zijn wijzigingen aangebragt en poster, afgevoerd, die of nu niet meer noodig zijn gebleken, of waaromtrent de betrokken hoofden van depariemeut te kort aan het bestuur zijn, om de al of niet noodzakelijkheid te beoordeelen, het geen in 't algemeen mei trakt'«aents-verhooging het geval is. Van de eerediensteu vervallen de ministere-trakterneijteu. Het tot aal-cijfer van het hoofdstuk biiuienl. zaken wordt, na aanvul- liug met noodzakelijke verhoogingen', met 250235 verminderd. De Kölnische Zeilung deelt eene correspondentie uit Rot terdam mede, gedateerd 2 dezer, van den volgenden inhoud „De wonderlijke geruchten, die hier in de eerste helft de» vorigen jftars in omloop waren, omtrent de voornemens vao Pruisen om Nederland te annexeren, of tot toetreding bij deo noord-duitschen bond uit te noodigen, verwekten de algemeene verbazing der nadenkenden. De bron dezer geruchten was on* bekend. Thans is op de meest zekere wijze geconstateerd ge worden, dat een bekend hoofd van het hanoversch legioen zich met eeuige andere personen alhier opgehouden en niet alleen deze geruchten in omloop gebragt, maar ook, registreeks naar de redenen en het doel van ziju verblijf alhier gevraagd zijnde, verklaard heeft, dat hij als geheim berigtgever door de prui sische regering naar Nederland gezonden eu inet de opneming van vestingen, kusten en landingsplaatsen belast was. Meestal gaven uit het hanoversche uitgezonden personen destijds, om hunne handelingen te bedekken, zich het voorkomen, alsof zij geheime agenten van Pruisen waren. Het is alzoo vastgesteld geworden, dat de geruchten omtrent de bedreiging van Neder land door Pruisen, in omloop waren gebragt door uitgezonde nen van het hof te Hiet/ing." Het plan bestaat om het station voor den spoorweg Gouda-—'s Gravenhage, dat te 's Hage aan deu bezuideuhoul- schen weg zal worden opgerigt, eeu zeer aanzienlijk gebouw te doen zijn. Twee toegangen zullen naar het station leiden de eene vangt aan bij den bezuidenhoutschen weg naast het i hotel Belkvue, en de andere op den zuidocst-buiiensingel. Een beroemd landgenoot, de beeldhouwer Louis Royer, is zaturdag te Amsterdam up ruim 74jarigeri ieeitijd overleden. Id hem lijdt de vaderlandsche kunst eeu zeer groot verlies. Zijn laatste werk was hel standbeeld van Vondel, in het vong jaar in de hoofdstad onthuld en dat volgens bevoegde beoor deelaars het bewijs levert, dat Royers zeldzaam talent tot op zijn hoogen leeftijd onverzwakt is gebleven. Zijn dood zal in de kunstwereld algemeen dee.neming vinden. Men verneemt, dat er bij de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen plan bestaat, om ook op de staatM>poor- wegeii reiourbilletten, gedurende 4 dagen geldig, van eu naar alle stations uit te reiken. Boskoop, 9 Junij. Door de leden der pomologische ver- eeniging zal op vrijdag, den 12* junij, van des morgens 10 tot des avonds 7 uren, eene tentoonstelling van aardbezn.ii ge houden worden. Het bestuur leidt hierop de attentie van Gouda's ingezetene» waarlijk voor hen, die een dag van uitspan ning willen genieten, biedt zich daartoe de schoonste gelegenheid aan met de stoomboot „Volharding 3", varende tusschen Gouda en Ley den, terwijl het bestuur vermeeat, dat zij wel voldaau huiswaarts keeren zullen. Om een denkbeeld te geveu der drukte, die thans hier met de aardbeziën heerscht, kan dienen, dat gisteren alleen op de steden 's Gravenhage, Amsterdam, Gouda en Rotterdam onge veer 25.000 pol ten dier vrucht ziju verzonden. Dordrecht, 6 Junij. Heden werd alhier in de sociëteit „de Harmonie" 'de zes en twintigste gewestelijke vergadering van het nederlandsch onderwijzers-genootschap gehouden. Eeu talrijke opkomst bewees de toenemende belaugstelling. Ue ver gadering werd vereerd met de tegenwoordigheid van den in specteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, de school opzieners de Goeje en Vuillaiit eu deu oud-schoolopziener Heringa9 afdeenngen hadden afgevaardigden gezouden, en verschilleude algemeene lenen waren tegenwoordig, 110 siem- me» werden uitgebrugt. Eene redevoering van deu heer Pon tier te 's Hage, ten onderwerp hebbende: Wat is er van de klagt, dut het den onderwijzers dikwijls aan beschaving ont breekt, oppnde de werkzaamheden. Verslagen werden gele.en en voor notificatie aangenomen. De rekening werd goedge keurd. Als afgevaardigde naar de algemeene vergaderiug te Deventer werd de heer Pontier benoemd, wien volmngt ver strekt werd om op die vergadering naar bevind vau zaken ie handelen, en de stemmen van die afdeelingen uit te brengen, die zich daar niet zelf laten vertegenwoordigen. Met 76 tegen 34 stemmen werd een voorstel van de afdeeliug 's Gravenhage aangenomen om de gewestelijke vergadering afwisselend in verschillende afdeelingen tier provincie te doen plaats hebben. Als vergaderplaats in 1869 werd 's Gravenhage aangewezeu. De afdeeling Dordrecht werd weder uitgenoodigd een gewes telijk bestuur te benoemen; na velerlei bedenkingen zat zij trachten de drie volgende jaren aan dit besluit der vergadering te voldoen. De herziening van het gewestelijk reglement werd aan het gewestelijke bestuur overgelaten. Na eene pauze deelde de hr. Karei Jaeger van Brussel tot groot genoegen der aan wezenden zijn schrijfmethode mede en verklaarde de heer Straub uit 's Hage de inrigting der pruisische rekenmachine; daarop ver toonde hij een door hem verbeterde rekenmachine, die aller goedkeuring wegdroeg en algemeen boven de pruisische gesteld werd. Daarop had een uitvoerige gedachteuwisseling plaats over de vraagls het wenschelijk eu uitvoerlijk, dat in Zuid- Holland eenheid gebragt wordt in de opleiding van hulp- en hoofdonderwijzers, ingeleid door den lieer J. A. van Dijk, van Leyden. Vervolgeus werd bet schoolverzuim besproken naar aanleidiug van de circulaire van den inspecteur van het lager onderwijs in Zuid Holland, ingeleid door den heer Labber- ton van Alblasserdam. De tijd ontbrak om ook de andere i punten te behandelen. In opgewekte stemming namen vrhrn deel aan den maaltijd, waar een uitmuntende geest heerschte, en tal van feestdronken werden ingesteld. Te vroeg sloeg het uur van scheiden en algemeen weuschte men, dat de verga dering te 's Gravenhage in een volgend jaar even druk bezocht eu even a.»ngenaatn eu nuttig zoude mogen ziju dan de afgeloopene. De optreding van het nieuwe ministerie is hier vrij ai- gemeen met genoegen vernomen men koestert de beste ver wachtingen van de bekwaam lieden der verschillende ministers en de zamenstelier van het ministerie strekt tot waarborg der liberale gezindheid vau dit kabinet, dat, zooals aigemeeu ge hoopt wordt, een einde zal maken aan liet beginseilooze en verwarde regeringstelsel der laatste tijden. De benoeming van onzen hooggeachte» afgevaardigde, den hc«*r van Bosse tot mi nister van financiën maakt eene nieuwe keuze in ons district noodzakelijk. Naar men verneemt, heeft de liberale partij het oog gevestigd op Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot te 's Gra venhage. Mogt deze candidatuur slagen, dan 72! dit district weder inet eere in het parlemeut vertegenwoordigd zijn, en de plaats van den algetreden van Bosse zal tot heil dea land» t'itmuuteud vervuld ziju. Het londeuscbe politiecorps bestaat uit 8454, man eu kost jaarlijks meer dan lu millioLO gulden. Koning George van Hannover heeft op zijn veijaardag een album met 85,000 haudteekeningea outvangen. Te do me kounu uog veel vreemde soldaten, voural spaansche, die omnULl.lhjk woidm nigtlijid. De opatand in China is neder afuemend. Uit Jjiul en iorarlberg gaan 1500 scherpschutters naar den wedstrijd tt» eene 11uit Zwitsi riand 1000. lu het entrepot te Mauheitn is door zelfontbranding van katoen eene schade veroorzaakt van een en een half mdlioeu tl Het suez-kauaal voor de groote scheepvaart zal geopend Wotdeii op 10 Oct. lööO. rij dag jl. is te Meppel geopend het sta tion van den staatsspoorweg. \on Hismarck is zoo ongesteld, dat bij Zich van alle staatsbemoeiingen moet onthouden De vroow van The— odorus is overleden aun de tering. bpanje zal alleen op het budget van marine 51 inillioen bezuiuigen. De mexikaanscbe opstaudelingea in het gebergte roudoin Puebla h« bbtn Marqui z benoemd tot regent In maart 18/1 zal eene tentoonstelling gehouden worden van in Neder land gekweekte eu gesuoeide vruchtbooineu In Twenthe kwijnt dc nijverheid door overdreven coocureutie. Te Suez zijn de Lurop<anen aangekomen, die in Abessiuie gevangen gehouden werden Op Haïti duren de onlusten voort. Italië zal den vervallen termijn der over genomen romeinsche schuld bchooilijk betalen. De fransche kroonpriu» heeft van den Paus ten geschmke bekomen eene prachtige reliquien- doos, met eene antieke camee. De frausche ontwapening bestaat ia het verbod, dat dronken soldaten buiten dienst wapenen dn1 *°n. De parijsche bankier Luuel komi 9 milliocu te kort De pas or vaa de Madeltiue, die meer dau 60000 ir jaarlijks ontvangt, xal senator wor dt^1- De onruststichter Murphy heeft te Hanleij 2 ölaauwe oogen op- gtloopen. Met de pinksterdagen hebben 11. onderscheiden streken van Duitsehlaud hevige ouweersbuijeu groote sehade aaugerigt lu Rusland is amnestie verleend aan de naar liberie verbannen vreemdelingen. Men waarschuwt te Amsteidam tegen valsche billetten van de bank van Zuid-Duitschlaud. Te urtzburg is de bliksem geslagen in de Stift— Hauger kerk, een meesterstuk van bouwkunst de kerk is afgebrand. De N. Goessche Cour ziet de oorzaak tan alle onze politieke beroerin gen iu de verantwoordelijkheid der ministers De eng regering heeft het vooistcl brtreffei.de het onderwijs ingetrokken Het geprojecteerde egyptische budget sluit met een overschot van nagenoeg gl/j raillioen. Donderdag eu rijdag jl. is te l.eyden een merkwaardig muziekfeest gevierd. Te Antwerpen heeft een losgtbrokeu koningstijger een man, genaamd Van Stepbout, oud 68 j., verscheurd. Treffend is de consequentie der vrienden van het oude mi nisterie, maar zoo iets was te wachten, en het is nu eerst een begin. Der liberale partij in de kamer was het slechts oin da portefeuilles te doen. de groene tafel, niet het belang des landi was het doel der gevoerde oppositie, zoo las en hoorde men herhaaldelijk. Eigenbelangzoekers waren het, die naar eigen eer en gTooiheid zochten en daarvoor zelfs de dierbaarste be langen tfei lands in de waagschaal stelden. Maar eensklaps verandert het tooneel. Uit die eigenbelangzuchtigen, uit die porteleuiilej.igers moet een ministerie zaïbengesteld worden, het hoofd ciief opposanten wordt door den koning geroepen om eeu voordragt te doen, en, vreemd verschijnsel, de woorden cigenbelangzuchtigen en portefeuillejagers zijn eensklaps ver* dwenen, alle vorige beschuldigingen zijn vergeten, en met veel misbaar wordt het ÜgtgMoovige volk medegedeeld, dar reeds 18 personen een portefeuille geweigerd hebben, en die 18 be hoorden toch ook tot die afschuwelijke portefeuillejagers. Na zulk een begin kan men nog veel verwachten van de tegen woordige oppositie. Was de afstemming eener begrooting on langs geheel strijdig met de regten der kamer, spoedig zal men, naar het oordeel van sommige kamerleden, verscheiden» dier leden tegen begrootingen hooren spreken en stemmen

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2