ISOS. Zondag, 14 Junij. 64S. öuitenlanïï. hagena’s en-Olie Overzigt. AMP. Weenen, 11 Junij. Men meent hier verschijnselen op te merken, waaruit op te maken is dat de geestelijkheid den last uit Rome heeft ontvangen om thans, nu de confessionele wetten tot stand gekomen en afgekondigd zijn, den tot dusver ge- voerden verbitterden strijd daartegen te staken. GOUDSCHE COURANT de fi- BREETVELTAz. BRINKMAN. de verwachting van vooruitgang, volk en regering. kerman en A. Ra- ee eu P. C. van der ïat. Johannes, ou- •s J. Sonsbeek en E. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. uijk, 42 j. 7. m. 64 j. W. Sjouke, jenden Dorpbe- m het tarief der te beproeven: ?n aan ge ven 2 orden gezuiverd, .50, 1 Kussen 1 voor rekening rd. Vraagt het ;ren of vooridu- npen en stoffen veroorzaakt. Bij en der noodige n huize gratis hij zich, pomade, een wei de men het haar )dat men in plaats dit middel bij en. s gesteld op 60 het ministerie den goeden dunk bevestigen en vervuilen, dat wij terugkeeren tot het pad vertrouwen en algemeene zamenstemming van De prijs der Advertentien van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren.' De prijs per drie maanden is /’2,franco p. post f 2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Wij ademen ruimer, het nieuwe bewind treedt op onder gunstige voorteekenen weldra zullen de gewijzigde begroetin gen zijn aangenomen. Het gehuil van enkele ultra-conserva- tieve bladen, die nu geheel vergeten, wat zij dagen geleden, beweerden, en eene partij, onder de leiding van den zoo gunstg bek-nden D. Koorders, zal in Nederland zeker weinig invloed oefenen op de publieke opinie. De conservatieven smelten weg als de sneeuw voor de lentezon die rigting is ellendig uitge put door overspanning. Zelfs de talrijke slijmgasten leven op tot gematigde vrijzinnigheid. En weldra zullen de daden van Gouda. i VV estewagestraat. Oost poort. te Woerden. u Zevenhuizen. t, G or inc hem. t/ Utrecht. 5ts in ons Rijk. iten, door de na- Oud-Chartagena zer pl mi en, steeds vond door toe- aanleiding om de door hare om- ige en zoo zon te onderzoeken, ig, dat deze plant, aiertsbergen ont- Jt genezing moest het alras, dat zij ter andere zijde ingrediënten, ee- kkeling van het larsoortige wezens ij aldus zamenge- aarversterkend en ?l mag genoemd hebben dit met zen (het spreekt r de groeikracht uwe wortels wor- 1 vau zelve uit- Londen, 10 Junij. De behandeling der schotsche reform bill is door het lagerhuis ten einde gebragt. De bill is met betrekkelijk weinige wijzigingen tot stand gekomen. Aan zeven engelsche stadjes is het regt, ontnomen tot het verkiezen van een eigen vertegenwoordiger, ten einde plaats te maken voor de zeven schotsche leden, waarmede het aantal van Schotland» vertegenwoordigers zal vermeerderd worden. De beslissing over een voorstel vau een der leden om de beschikking over de geldmiddelen, ter bestrijding der staatsuitgaven, niet voor het geheele dienstjaar, maar slechts voor negen maanden toe te staan, is aangehouden. Dit voorstel, dat door de regering werd be streden, was gedaan om voor te komen dat het ministerie de zamenkomst van een nieuw parlement mogt willen uitstellen, ten einde zijn bestaan te rekken. Parijs, 11 Junij. De oplossing, in Oostenrijk aan nanciele knestie gegeven door de coupon-belasting, heeft hier eene groote ontevredenheid veroorzaakt. Men had nog altijd hoop dat Oostenrijk zou terugdeinzen voor de waarschuwingen van verschillende kanten ontvangen. La France beweert, dat Oostenrijks crediet op de fransche markt als verloren is aan te merken. De Patrie noemt de wet een onregtvaardige wet, en vertekert dat de fransche regering niet gezind is het maar zoo te laten bij de vertoogen, door haar reeds bij het Weener ka binet ngediend. Door de Corresp. Havas wordt insgelijks be- rigt, dat de fransche regering, na reeds voor lang aan het oostenrijksche bewind vriendschappelijken raad gegeven te hebben met betrekking tot de rentebelasting, thans op nieuw bij dat bewind stappen doet in het belang der zoo zeer benadeelde fransche belangen. Pesth, 10 Junij. Klapka begroet in een der bladen prins Napoleon als den bevorderaar eener alliantie tusschen Frank rijk, Pruisen, Oostenrijk en Hongarije tegen het Mosco vttismus. De prins vertrekt heden van hier. Florence, 10 Junij. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel verworpen, om de staatsschuldbrieven, die in han den van buitenlanders zijn, van de couponbelasting vrij te stellen. Alleen ten aanzien der engelsch-sardinische leening is deze vrijstelling aangenomen. Konstantinopel, 10 Junij. De sultan heeft op nieuw in eene audiëntie te kennen gegeven, dat hij volstrekt geen onderscheid wenscht te maken tusschen de Christenen en Mu zelmannen. De sultan wenscht in de europesche statenrij eene positie in te nemen, gelijk aan die der overige mogendheden, Belgrado, 10 Junij. De regerende vorst prins Michael is heden namiddag, terwijl hij eene wandeling in het park deed, door drie personen aangevallen en met een pistool ge dood. Er heerscht eene verschrikkelijke agitatie in de stad. 11 Junij. Het voorloopig bewind, bestaande uit den president van den senaat, Marinovic, den minister van justitie Herschianin en den president van het hof van cassatie Petrovic, beeft eene proclamatie uitgevaardigd aan het volk, waarin het aangemaand wordt de orde te handhaven. Tevens wordt daarbij de Skuptschina bijeengeroepen binnen een maand, tot regeling van de zaak der troonopvolging. De moordenaars van vorst Michael zijn Radoranovjch set zijne beide zonen. De vader en een zijner zonen zijn gegrepen. Voor zoo ver uit het gehouden onderzoek gebleken is, was de moord een daad van wraak, die met de politiek niet in verband stond. GOUDA, 13 Junij. Eene treurige tijding is hel belangrijkste nieuws der laatste dagen. Michael, de vorst van Servie, is te Belgrado in het park wandelende, overvallen door drie met revolvers gewapende mannen en, na eene regering vsn nog geen acht jaren, in 43 jarigen leeftijd vermoord. De stellige bijzonderheden van het feit ontbreken nog grootendeels. Zulke onverwachte gebeurte nissen kunnen groote beroering na zich slepen, vooral in dat gedeelte van Europa, waar de turksche magt als tot een schaduw is ingekrompen en onder de verschillende volksstammen duur zame onrust en afkeer van het turksche oppergezag heerscht. De turksche regering zelve is met den besten geest bezield en verwacht alleen uitkomst van verzoenende maatregelen. Om het zieke leven te redden, komt men de christenbevolking in alles te gemoet. Maar de hoop op welslagen is gering, want een groot gedeelte der Turken verfoeit de nieuwigheden, die met den islam strijden, en de christenen zijn onverzoenlijk te- genover hunne onderdrukkers, en Rusland wil zijne plannen niet opgeven en wordt daarin gesterkt door den zin der bevolking. De regeling der oostenrijksche financiën zal weldra tot stand komen de couponbelasting, hoezeer nog altijd een daad van onregtvaardigheid, is met matiging doorgegaan, en ten aanzien der overblijvende regeling is de regering tot billijke schikking geneigd. Blijft de vrede bewaard, dan kan men hopen, dat het geschokte crediet zich zal herstellen. Zoo Oostenrijk in een oorlog gewikkeld wordt, dan zal het de straf dragen zijner on regtvaardigheid in de bezwaren, die bij vernieuwde leening voor den dag zullen komen. In Italië dringen de vertegenwoordigers de regering tot on- regt tegen het buitenland zij eischen eene algemeene toepas sing der belasting op de rente. Het zijn ellendige en gevaar lijke maatregelen, die slechts dan eene weldadige vrucht zouden opleveren, indien de bedrogene geldschieters weigerden langer zulke bankbreukige gouvernementen te steunen. In Engeland is men, ondanks het vertoon van gerustheid, niet onverschillig over dat altijd uitbreiden van het russisch gezag in Middel-Azië. Eens komt het tot eene botsing en men bespreekt de kansen, waar beiden elkander zullen ontmoeten. De iersche staalskerkbill wordt nog eens voor de derde maal gelezen en vastgesteld in het lagerhuis, om dan in het hooger- huis te worden behandeld, daar werd zij zeker nimmer aan genomen, indien het hoogerhuis den thans overwegenden invloed van de gemeenten niet kende. De keizer van Baazilie wil den oorlog met Paraguay, na de behaalde voordeelen, krachtig doorzetten. Deze verzekering bewijst, dat de voordeelen niet zoo geheel beslissend zijn en dat er nog krachtsinspanning zal noodig zijn om het gewenschte resultaat te bereiken. De gang der zaken in Frankrijk is slepend en onzeker. Men moet zich ten aanzien der gezindheid van het volk en der bedoelingen der regering vergenoegen met gissingen en ver moedens. Vervolgingen tegen verschillende bladen ingesteld, getuigen tegen de verzoenende woorden van ministeriele circu laires, en berigten van geweldenarijen der boeren tegen kerken en geestelijken doen ons twijfelen aan de rustige rust der zoo gelukkige onderdanen van den grooten keizer.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1