öinnenlanö. Gemengde Berigten. Varia. Vergadering van den Gemeenteraad. gunste der verheffing van prins Milan tot den troon. De en- gelscbe gezant te Konstantinopel heeft alhier zijn leedwezen over den moord doen betuigen. De begrafenis van vorst Michael heeft in de grootste orde plaats gehad. Het stoffelijk overschot is in het familie graf in de cat bed raai bijgezet. De plegtigheid werd bijgewoond door vorstin Julia en de gezamentlijke buitenlandsche vertegen woordigers. Prins Milan zal aan de vorstin-weduwe ter op voeding worden gegeven en tot aan zijne meerderjarigheid zal de vorstin deelnemen aan de regering des lands. Het gevoelen, dat prins Karageorgevich het hoofd is van de zamenzwering wint al meer en meer veld. Het voorloopig bewind zal vermoedelijk van Oostenrijk zijne uitlevering vragen. GOUDA, 17 Junij. De verjaardag van H. M. de koningin wordt heden al hier op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen, het spelen van het carillon en het houden van pa rade ran garnizoen en schutterij euz. enz. Z. M. heeft R. R. Lit, op verzoek, eervol ontslagen als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, en tot leeraar benoemd A. Roozeboom, dusver leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. Z. M. heeft aan J. Edelkoort, gewezen rijks veldwachter der 2e klasse alhier, verleend een pensioen van 158 'sjaars. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen maandag 22 dezer. In de zitting van zaturdag was aan de orde de vast stelling van hoofdstuk X (herv. eeredienst). De heer Jonck- bloet zeide er prijs op te stellen wanneer de regering thans hare bedoeling keubaar maakte, of zij de afzonderlijke depar tementen voorstond of de hand zou slaan aan de afscheiding van kerk en staat. De minister van financien gaf als het voor nemen der regering te kennen, dat zij ten krachtigste bevor deren zal de algelieele opheffing van de departementen van eeredienst. De minister durfde nog niet beloven, dal die toe stand reeds bij de volgende begrooting in het leven zou worden geroepen. De hh. van. Nispen, van Wassenaer Catwyck, van der Does, Zinnicq Bergman, Gefken en Saaymans Vader ver klaren zich tegen de opheffing van de afzonderlijke eeredienst- departeraenten en achten om verschillende redenen de scheiding van kerk en staat hoogst schadelijk. De heer Koorders was volkomen verzekerd, dat men bij de uitvoering van deze zaak op zulke moeijelijkheden zou stuiten, dal men zich nog wel tweemaal zou bedenken, alvorens zulk eenen beslissenden stap te wagen. De heer o'e Bosch Kemper verklaarde zich groot voorstander van de afscheiding, waardoor de geest der grond wet wordt gevolgd. Het geheele hoofdstuk werd roet algeraeene stemmen aangenomen. Dit was evenzeer het geval, en zonder beraadslaging, met de hoofdstukken XI (r. k. eere dienst) en XII fonvoorziene uitgaven). Bij art. 1 der wet tot aanvulling der middelen, heeft de heer van Delden zijn stem doen opgaan tegen het verderfelijk stelsel van het te veel steu nen op de koloniale baten. De heer Rochussen waarschuwde daarentegen voor het stoppen der bronnen van inkomst uit ludie, door het voortzetten van het sloopingswerk van het cul tuurstelsel. De minister van financieu stemt volkomen in dat het verderfelijk is verder voort te gaan, de toestand van 's lands financien afhankelijk te maken van de koloniale baten. Daarom zal hij, zoolang di: mogelijk is, 's lands uitgaven binnen de perken zoeken te houden, maar is er meer noodig, dan zou hij niet terugdeinzen aan de natie te zeggen dat is noodig, betaal liet zelf, want Innie kan er niet in voorzien. Het hoofdstuk wordt daarop met 63 tegen 1 stem, zijnde die van den heer van der Linden, aangenomen. Maandag heeft in de zitting van de tweede kamer de aangekondigde interpellatie van den heer Koorders plaats gehad. De* interpeliant vroeg inlichtingen ontrent de kabinets-formatie, Ie koloniale en onderwijs-kwestie. De minister van 5nancien den heer Koorders beantwoordende, gaf te kennen, dat de lei dende gedachte bij de vorming van dit kabinet geene andere was dan eene verzoenende, hierin gelegen, om zooveel mogelijk oienwe mannen daarin zitting te doen nemen. Daarom bad ook de hr.Thorbecke ge-n portefeuille aanvaard, hoewel 's mans boogen leeftijd daarop eveneens van invloed was. De min. van koloniën zal zijne eerste zorg wijden aan de regeling van J« colt uuraan gelegen heden bij de wet in liberalen zin. De 3>in. van binuenl. zaken, verklaart zoo stellig mogelyk dat van min geen herziening der wet op het lager onderwijs te ver wachten is, want hij heeft de vaste overtuiging dat bij eer- Xjke toepassing dier wet aan alle grieven kan tegemoetgekomen worden. Daarna hebben nog het woord gevoerd de heeren Heijdeorijck, van Sypestein en de Brauw, waarbij de heer van i Sypeslein zijne ongerustheid te kennen gaf op kolouiaal gebied en de beer de Brauw zijne bezwaren blootlegde tegen de in trekking van de wet op het lager onderwijs. In de zitting van de tweede kamer bepaalde het debat naar aanleiding der interpellatie zich 1°. tot de onderwijs kwestie 2°. de koloniale kwestie en 3°. de formatie en rig- tiug van liet kabinet. Bij de onderwij9-kwestie gold het de intrekking der wijzigingswet en de verklaring, dat de minister wijziging ounoodig acht, maar eerlijke en regtvaardige toepas sing belooft. Daarover betuigden leedwezen en teleurstelling de heeren Gefken, van Wassenaer Catwyck, van Nispen, van Kuyk, Saaymans Vader, Hoffman, Haffman en van der Does de Wiliebois. Daartegenover stonden de hh. de Bosch Kemper en Lenting, die de schoolwet en den minister verdedigden. In zeer verschillenden zin spraken over de koloniale aangelegen heden de heeren de Bosch Kemper, Nierstrasz, v. d. llucht, Sloet v. d. Beele en Rochussen. De heer Sloet v. d. Beele heeft met warmte zijn gevoerd bestuur iu Indie verdedigd. De heer de Bosch Kemper heeft zich gunstig uitgelaten over het ministerie en daaraan zijn aanvankelijk vertrouwen geschonken. De discussie is niet geëindigd. Uit Boskoop berigt men van 12 junij: Heden werd alhier de aangekondigde tentoonstelling van aardbeziën geopend. Kr waren vele variëteiten ten toon gesteld. Onder de nieuwst ingevoerden merkte men op Dr. Nicaise, waarvau 14 stuks */2 kilogr. wogen ook vau andere oude variëteiten waren kolossale vruchten aanwezig. Ouder de tentoongestelde heesters en bloe men trokken vooral de aandacht de inzendingen van Aucuba Japcnica, waarvan 25 variëteiten vertegenwoordigd waren, veleo van vruchten voorzien. Door het schoonste weder begunstigd, viel aan deze tentoonstelling een talrijk bezoek ten deel. Men schrijft uit Nieuw-Beijerland Ten gevolge der langdurige droogte be loven de veldgewassen over het algemeen niet zooveel als in het voorjaar zich liet aanzien. Onder voorbehoud dat bij het spoedig valleu van regeu nog veel ten goede kan komen, kan het volgende geroeid worden Tarwe, rogge en zomergerst staan boven het middelmatige. Wintergerst goed. Paarden- boouen vrij goed. Erwten en koolzaad zeer slecht. Vlas zeer weinig te vinden en wat er nog is, is beneden het middel matige. Aardappelen uitmuntend. Van boomvruchten is er uitzigt op appelen, minder op peeren. Oude TougeOver het algemeen is het koolzaad slecht gelukt, gerst heeft door droogte veel geleden en zal maar een middelmatig gewas geven; tarwe is veel uitgezaaid en belooft over het algemeen een voldoend gewas, hoewel alle vruchten behoefte aan regen hebben; vlas is niet veel verbouwd, en daarvan wordt over het algemeen en ligt gewas verwachtde vrucht lijdt veel van de zoogenaamde kwade koppen, echter zoude een dag regen hierin nog eenige verandering kunnen veroorzaken. Aardappelen zijn er bijzonder veel uitgepoot en komen algemeen gunstig uit; meekrap is meer geplant dan vorige jaren en heeft gunstig wederboonen, erwten en wei landen lijden veel van de droogte. WornierveerDe stand der veldgewassen in deze om streken is uitmuntend le noemen en doet verwachten dat de opbrengst die van menig verloopen jaar zal overtreffen. De ligte nachtvorst, die in het begin van deze week is waarge nomen, zal hier van weinig merkbaar schadelijken invloed zijn; alleen zou de droogte, indien zij blijft aanhouden, op den duur hinderlijk kunnen worden; de overvloedige dauw echter, die in de laatste nachteu op de velden lag, vult voor een goed deel het gebrek aan regen aau. Harlingen Omtrent den staat der veldgewassen in deze omstreken kunnen wij mededeelen, dat die van het vlas uit muntend is, van koolzaad zeer goed, rogge goed, maar wei nig te velde, tarwe heel goed, even als haver en gerst, erw ten en boonen best en aardappelen uitmuntend. Men ver wacht dus een voordeeligen oogst. Groningen Het aanhoudend schoone weder werkt zeer gunstig op de veldgewassen in deze provincie. De toestand dezer en bepaaldelijk van het vlas is dientengevolge zeer goed, zoodat men een uitnemenden oogst verwacht. NunspeetWas de maand mei vooral in de eerste helft zeer gunstig voor de gewassen, thans begint (je droogte zorg wekkend te worden. In sommige streken zijn verbazend veel rupsen in de fruitboomen, die den anders veel belovenden oogst bedreigen. De hooibouw is veertien dagen vroeger be gonnen dan andere jaren; de opbrengst is overvloedig. Vrijhoeven Capelle De stand der veldgewassen in deze gemeente en omstreken is uitrenntepd. «Tammer dat door de hevige nachtvorst in den nacht vap op 9 junij jl. de boek weit, die heerlijk te veld stond, totaal bevroren is, zoodat verscheidene landbouwers dezelve hebben omgeploegd en bp nieuw gezaaid. Ook vele stukken aardappelen hebben door die vorst geleden. De tarwe, voor zooveel hier verbouwd, is uitnemend, alsook de gerst, rogge, boouen, erwten, haver, laten niet9 te wenschen over. Het vlas, in deze streken wei nig verbouwd wordende, staat uitnemend le veld. Men schrijft ous uit den Alblasserwaard van 15 junij -. Debe- rigten omtrent den landbouw zijn over het algemeen gunstig. De weilanden siaan uitmuntend en ook de hooilanden beloven eeu vol doend gewas, hoewel de droogte der laatste dagen het gras zeer heeft verminderd. De hooiverpachtingen bragten minder op dan in ge wone jaren, hetgeen is toe te schrijven aan de groote hoeveelheid hooi, die is overgeschoten. De invloed van den hoogen wa terstand van verleden jaar wordt nog algemeen gevoeld, vooral in de raelkery, daar bet melkvee niet zooveel geeft als anders. De veestapel verkeert in den besten welstand, de longziekte verdwijnt. Het heugt echter weinig landbouwers, dal zooveel koeijen haar kalf verlegden, zoo als men dit noemt, als in den afgeloopen winter. De laatste prijzen der boter w aren van 1.15 tot 1.36 per ned. 'SJ, terwijl de kaas van 15 tot IS per ned. geldt. De hennip is bij velen, vooral op hooggelegen stukken land, slechts ten deele geluktde hoop, dat de regen nog veel achterblijvend zaad zou doen opkomen, is nu verijdeld. De aardappelen staan overal schoon te veld en beloven een uitmuntend gewas, vooral zoo het nu tegen het zetten der vrucht eens ferm regende. De appelboomen zijn volgeladen minder goed de peren, die door de nachtvorsten veel hebben geleden, terwijl door het hooge water van verleden jaar nog veel pere- boomen sterven, hoewel zij prachtig gebloeid hebben. In het gedeelte van den waard, dat tot het hoofdkiesdistrict Dordrecht be hoort, heefi men over het algemeen met het grootste genoegen de optreding van het nieuwe ministerie vernomen, en men hoopt de plaats van v. Bosse waardig vervuld te zien door de keus vau Gevers Deyuootwij mogen goed orthodox in de leer zijn, zoo als men het noemt, in het staatkundige hebben wij liever overschotten dan te-korten en liever rust dau dat eeuwige gekijf van de laatste tijden daarom zal Gevers Deynoot in deze streken de man zijn. Men schrijft ons nog uit den Alblasserwaard van gisteren De thans afgeloopen hooiverpachtingen hebben over het alge meen meer opgebragt dan vorige jaren. Men rekeiit dan ook op eenen voordeeligen hooi-oogst. Niemand heugt een jaar, waarin op zóó spoedige wijze hooi gewonnen werd. Menigeen brengt hooi binnen, dat 3 of 4 dagen te voren gras was en gemaaid werd. Alles snakt naar regen, waarom dan ook voort durend het rivierwater in de polders gelaten wordt, ten einde zooveel mogelijk aan de behoefte aan water te gemoet te komeu. In september 1869 zal te Pesth eene bongaarsche tentoonstelling ge houden worden. Het ministerie te Bucharest wil ziju ontslag. De internationale telegrafeu-conferentie is zaturdag jl. te etnen geopend. Ook in West-lodie heeft men gunstige verwachting van den oogst. Te Lima sterven dagelijks 150 menschen aan de gele koorts, in de hospi talen liggen 2800 zieken. Met 1 jan. 1872 zal het tiendeelig stelsel van maten en gewigten ingevoerd worden in den noordduitscheu bond Den 11 jonij is meu in de omstreken vau Nijmegen begonnen het graan te tnaaijen de opbrengst zal een derde meer bedragen dan in bet ver leden jaar. - In de kolenmijnen van Groot-Brittauje komen jaarlijks gemiddeld 1000 personen om. De stoomkorvet Hertha is verbrand in de haven van Kiel. Zaturdag zijn drie der uit Magdala verloste gevan gen te Alexandrie scheep gegaan naar Engeland. Het nog niet betaalde restant der kosten van de parijsche stratenverbouwing bedraagt 453 mil- lioen. Men wil bet amsterdarasche „paleis voor volksvlijt" verloteneen millioen loten van een gulden. Te Gateshead is bij een feest eene tri bune, met meer dan 60o personen, ingestort. De duitsche staten zullen door geldelijke bijdragpn de voltooijing bevorderen van Grimm's woorden boek. De beruchte rajah van Sera wak, James Brooke, is in Engeland overleden. Het proces van Jeffersou Davis is uitgesteld tot november. Te Camdeostown is een standbeeld opgerigt voor Cobdeö. Uit het gevangenhuis te Leeuwarden zijn zes boeven ontsnapt. Dingsdag, 16 Jnnij. Tegenwoordig de hb. van Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Yi ruly, Braggaar, Westerbaan, ReutiDger, Remy. Droogleever, van Gennep, Kist, van Straaten en Peeters. De notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen: eene dispositie van bb. ged. staten van Zuidholland, hondende goed keuring van het raadsbesluit betreffende den afkoop van zellinghnur etc. eene missive van B. en W., indienende een voordragt vaa drie personen ter verkiezing eener bnlponderwijzeres aan de jongejuf vrouwenschoot zijnde mejofvr. J. J. van Eyk te Kampen, H. C. v. d. Werk tö Zalt-Bommel en M. L. E. M. Frackers te Hensden-, ter visie en benoeming in de vol gende vergadering; het rapport der commissie, in wier handen eenige rekeningen zijn ge steld, waarin de goedkeu»ing wordt voorgesteld, docb ten aanzien van het burgerlijk en israëlit. armbestnur voor het vervolg eene kleine rectificatie, wordt aangewezen ter visie en ter afdoening in eene volg. vergadering. Overgaande tot de orde van den dag komt in behaudelingeen voorstel om naar aanleiding eener missive van de naamlooze vennootschap „de stcarine-kaarscufabriek Gouda" houdende, dat zij den der gemeente toe behoorenden grond, grenzende aau dc buitenplaats ,-Mon Bijou" tot den prijs vau 2S0G accepteert, te besluiten tot afstand van den grond en wordt dit voorstel aangenomen mei algemeene stemmen een voorstel om dien koopprijs te beleggen in inschrijving op het grootboek der X. w. schuld wordt evenzeer aangenomen. Dien ten gevolge moet de begrootitfg gewijzigd worden in ontvang en uilgaaf met 2800. Nog moet op de begrooting mede in ontvang en uitgave gebragt worden de kosten van aanbesteding, geraamd op f 600 een adres van bewoners van de turfmarkt, houdende bezwaren tegen het vervangen der brng over de vrouwensteeg door eene trappen brug en het daarop uitgebragt advies van de commissie van fabricage. Het rapport van de eommissie strekt ten betoog, dat eene berijdbare brug 4 a 5 duizend gulden zou kosten, en stelt daarom voor, bij het genomen besluit te persisteren de heer Buchner merkt op, dat velen, die er geen belang bij hebben, geteekend hebben op het adres en dat een brug voor rijtuigen onnoodig is. De hr. Prince komt ter vergadering. De hr. Yiruly ondersteunt den laatsten spreker en wil de brng eerst afbreken eu dan bij ondervinding beoordeelen of er behoefte is aan een brug voor voetgangers. De hr. Peeters is tegen een trappenbrug maar vereenigt zich met het door den hr. Yiruly voorgestelde. De hr. Droogleever is voor het behoud van de brug en des noods reparatie. De hr. Kist wenscht eene proeve te nemen met een trappenbrug. De hr. van Gennep wil het genomen besluit bandhaven. De hr. Westerbaan acht, dat er geea nieuwe brug zal gelegd moeten worden en dat de voornaamste kosten bestaan zullen in het verleggen der straat. De hr. Remy vereenigt zich met het advies van den hr. Viruly. De hr. van Straaten insgelijks. Na verdere discussies vraagt de hr. Peeters of bet niet blijkt dat men tegen het vroeger genomen besluit is, en nu wordt door den voorzitter in overweging gegeven om het punt uit te stellen tot eene volgende vergadering, waartoe wordt besloten. De voorzitter deelt mede dat het schoolgebouw is aangenomen en ge gund aan J. Mulder voor 19,997; voor kennisgeving. Eene missive van den hr. I.uyten, inzendende zijne geloofsbrieven, die onderzocht en goedgekeurd worden. De hr. Buchner verlaat de vergadering. Tot hulponderwijzer aan de openbare tusscbenschool wordt met alge meene stemmen benoemd A. M- Overeijnder te Moordrecht. Niets meer aan de orde zijnde eindigt de vergadering. Een ongunstig licht over deu stand der volksbeschaving, in het grootste gedeelte van Italië, verspreidt eene onlangs door het ministerie van binuenlandsche zaken openbaar gemaakte opgave, omtrent de in 1S66 gesloten burgerlijke huwelijken. Van de 120,752 gesloten huwelijken konden slechts 22,395 huwelijksacten door de beide gehuwden worden onderteekend, 25,957 alleen door den bruidegom, 3,002 alleen door de bruid en 69,398 (of 57 pCt door geen van beideu. Van de 241,504 personen, welke de bovengenoemde echtparen uitmaakten, on derteekenden 73,749 de huwelijksacte, terwijl 167,755, en dus bijna 70 pCt., verklaardeu niet te kunnen schrijven. Hoe groot het verschil van beschaving in de onderscheiden deelen van Italië is, en hoe ongunstig het zuiden daarin bij het noorden afsteekt, blijkt uit eene tabel, waarin districtsgewijze wordt opge geven, hoevele van de 100 huwelijksacten door geer van de beide huwende personen onderteekend hebben kunnen worden. Daarop start bovenaan Turijn, waar slechts 15 van de 100 paren niet in staat waren te onderteekenen verder volgen Como met 18, Bergamo roet 22 en Novara met 24 pCt. Tusschen 30 en 40 paren op de 100, die niet schrijven konden, leverden de provinciën Cuneo, Porto Mauritio, Livorno, Brescia, Ales sandria, Milaan en Genuatusschen 40 en 50 pCt. Pa via, Florence, Lucca, Cremona, Pisa. Van hieraf verder zuidwaarts klimt de ongunstige verhouding regelmatig tot 81 in de Abruz- zen, 83 in Basilicata, 85 in Terra di Bari en 86 in Calabrie. Een tre t verschijnsel voorzeker, en wel in staat om geen gunstige gu_ ..chten te koesteren van de gevolgen van despotie en elerieale beginselen. Moge de tegenwoordige toestand van Italië daarin spoedig een gunstige verandering te weeg brengen. EeD raadslid neemt ontslag, omdat hg in opinie verschilt met de meerderheid van den gemeenteraad. De kiezers verkla ren door bun keuze in opinie te verschillen met de meerder heid van den gemeenteraad, en vereeren het raadslid weder p$t hun vertrouwen. Bewijst dit nn reeds, dat de meerderheid van den gemeenteraad bet vertrouwen der kiezers niet meer bezit, of wei, knnnen andere oorzaken medegewerkt hebben om de verkiezing zoo te doen uitvallen Dit is zeer mogelijk, daar de kwestie nn niet volkomen zuiver voor de kiezers gebragt is. Anders zal dit echter worden, als het raadslid zitting ge nomen hebbende, dezelfde kwestie andermaal ter sprake brengt, zijn doel evenmin bereikt als de vorige maal, en dan ook weder zijn ontslag indient. Stelt hij zich daB ridderlijk kan didaat, en beslissen de kiezers dan andermaal in zijo voordeel, dan kan de meerderheid van den raad wel overtuigd zijn, dat zij bet vertrouwen der kiezers niet meer berit en a/iredsi is de boodschap.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2