Donderdag, 25 .Juuij. öuitenlanh. Lnten 0innenlnnb, 1S6S. V Ö5I. i -v ’ING. KIN volmagt ge- ncasseeren en Uitgave van A. BRINKMAN. iiklijders, le Breuken ieeste gevai- ;ing door de LI EB STÜR- ngen gratis te te overtuigen, vijzing met een regl erlijk be en van fl. 3 50 Ier GOTTLIEB leriiau, kanton let bedrag ge- j te voegen). IJssel. 5 B O U W- ande gewassen verhooging en geschieden ter sdag 1 July De collecte, ten behoeve der gewagende dienst, heeft al- «ij den Heer den president RINKMAN. dek WANT, Govda. te bekomen ten otaris. S’BAEE Hz. te jUbor- ien 24° Junij ure, te Moor- et Posthuis," nlandiché) jden door MAN, *.ndeweg. Lange TiendewegD. n°. 60. Dingsdag ’sin or- erkdagen ’s mor- rgens ö’/s uur- lijke dagen ’sna- avonds 5 uren. aart en De prijs der Advertentien van één tot tos regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Bete Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie n-r—den is ƒ2,franco p post 2,25. Advertentien an 16 regels tct des middags ten 12 ure, grotere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. GOUDA. 24 Junij. Te Dordrecht zijn gisteren ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer uilgebragt 1645 stemmen, van onwaarde 23, de meerderheid was derhalve 812 stemmen; de hr. Gevers Deynoot bekwam 809, de hr. Bichon van IJsselmonde 806 st. en moet er tusschen beide heeren overstemming plaats hebben. tigden was zeer talrijk. Uit de gemeenten der militie komen voortdurend adressen van verkiezing van Milan tot vorst. md KOOL- AARDAP- ectie F Nnm- 217, van den \recht. ïmber 1868. plaatse veilen G0UDSCHE COUR ANT. Londen, 22 Junij. De senaat te Washington heeft het wetsontwerp goedgekeurd, strekkende om aan den staat Ar kansas het regt toe te kennen, om zich in het congres te doen vertegenwoordigenniettegenstaande het veto van den president is het betreffende wetsontwerp tot wet verheven. 23 Junij. Eene volksvergadering, gisteren in Guildhall gehouden, om de staatkunde van Gladstone te ondersteunen, werd zoo onstuimig, dat de politie tusschen beiden moest komen. Het huis der gemeenten heeft het rapport van het comité voor de hervorming van het kiesstelsel in Ierland aangenomen. Parijs, 22 Junij. In de beden gehouden zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Emile Pereire geprotesteerd tegen de beschuldigingen van den heer Pouyer-Quertier. De heer Pereire heeft aangekondigd, dat hij bescheiden zal uitge ven, waardoor die beschuldigingen te niet gedaan zullen wor den, en bevestigd, dat hij zijn ontslag had genomen als direc teur der maatschappij voor de trans-atlantische paketvaart. De Patrie en de Etendard wijzen op den vreedzame» geest van de rede, waarmede koning Wilhelm de zitting van den noord- duitschen rijksdag gesloten heeft. Berlijn, 20 Junij. De zitting van den rijksdag werd heden met eene rede gesloten, waarin een overzigt werd gegeven van hetgeeu was verrigt. Vooral werd gewezen op de goedkeuring der leening, tot ontwikkeling der marine en der kustverdedi ging. Nadat nog de verschillende goedgekeurde wetten en an dere resultaten waren opgesomd, werd" de rede besloten met de woorden ffGij gaat heen in de overtuiging, dat de vruchten van uwen arbeid in geheel Duitschland, onder de zegeningen des v redes, zullen ontwikkelen." WöÖUen, 22 Junij. Het officiële blad maakt de bekrach tigde wetten openbaar betreffende de conversie der staatsschuld, de heffing van regten van loterijen-premien, den verkoop van domeinen en de opening van eeue vlottende schuld van 25 millioen. Pesth, 22 Junij. Prins Napoleon is gisteren met graaf Andrassy vertrokken. Alexander Karageorgewitsch verklaart openbaar de berigten omtrent zijne deelneming aan den moord op oen vorst van Servie gepleegd, voor laster. Florence, 23 Junij. In de zitting der kamer van afge vaardigden, heeft de minister Menabrea eene lijst van wetsont werpen ingediend, waar var hij de aanneming aanbeveelt voor dat de kamer uiteengaat. Hij hoopt dat de kamer verder zal willen medewerken om het crediet van Italië te herstellen door de reorganisatie der financiën. De minister van financiën heeft ook verzocht, dat de kamer voor het reces een belangrijk wets ontwerp behandele, met welks zamenstelling hij zich onledig houdt. ROÏÏlö, 22 Junij. In een geheim consistorie heeft de paus heden ochtend '.wee allocntien gehouden. In de eerste heeft hij voorgesteld de bul af te kondigen tot bijeen roeping van het algemeen concilie. In de tweede heeft hij gesproken over de kerkeiijke zaken in Oostenrijk. Belgrado, 22 Junij. De verkiezingen voor de skuptschina zijn in de beste orde en rust ter gunste van prins Milan als opvolger van Michael afgeloopen. De opkomst der stemgereg- tigden was zeer talrijk. Uit de gemeenten en uit de corpsen adhaesie aan de De collecte, ten behoeve der gewapende dienst, heeft al- fcier opgebragt 109.90. De eerste kamer der staten-generaai beeft maandag en dingsdag in hare afdeelingen onderzocht de ontwerpen (der slaatsbegrooting voor 1868 en de overige bij die vergadering iagekomen wets-ontwerpen. In de zitting van de eerste kamer der staten generaal <an gisteren zijn tegen donderdag aan de orde gesteld een zestal wetsontwerpen van kleinen om vang, laatstelijk door de tWeede kamer aangenomen. In de zitting der tweede kamer van zaturdag zijn de discussien aangevangen over de begrootiog van Suriname enz., dienst 1868. De heeren van Sypesteyn, Gefken, Nierstrasz, Bochussen, J. K. vau Goltsteiu, Fransen van de Putte en de minister van koloniën hebben aan de algemeene beraadslagin gen deel genomeu. Het hoofdpunt van het debat was aandrang by de regering om immigratie van staatswege krachtdadig te Mvordereu, waartegenover stond de waarschuwing van den hr. vau de Putte, om daaromtrent met behoedzaamheid te werk te gaan en het initiatief te doen uitgaan van de koloniale staten en van de plantage-eigenaars, en daarna eenige hulp en mede werking van gouvernementswege. tIn de zitting van de tweede kamer der staten-generaai van maandag ziju de algemeene beraadslagingen over de be groeting van Suriname voortgezet, en is vooral de kwestie der immigratie nog -erder door verschillende sprekers, meestal naar aanleiding van bet debat van zaturdag, behandeld. Aan de eene zijde sterke aandrang tot staatshulp, zij ’t dan iets minder bout dan in de eerste zitting; aan den anderen kant aansporing tot behoedzaamheid op een gevaarlijken weg en voorgaarde, dat de kolnnie zelve blijken geve van bereidvaardigheid tot zelf-huip, initiatief en energie. Buitendien heeft de hr. Gefken de geschiedenis der wetboeken breedvoerig behandeld. Even vóór het sluiten der algemeene beraadslaging heeft de heer Fransen van de Putte geconstateerd, en het werd dadelyk door ieder begrepen en ook niet weersproken 1°. dat nu van conservatieve zijde het bewijs geleverd is van de onjuistheid der steeds vooropgezette stelling, dat vrije arbeid in tropische lauden onmogelijk zou zijn. Het gansche debat bewoog zich dan ook inderdaad om den roep naar vrije arbeiders, maar op staatskosten 2°. dat van diezelfde zijde men niet alleen voor West-Indie hoogen prijs stelt op toelating en ontwikkeling van de parti culiere industrie, maar dat men daarvoor zelfs groove geldelijke tegemoetkoming verlangt 3°. dat men ook gebroken heeft met de vrees, om Chinezen bij industriële ondernemingen te bezigen, gelijk die vree» voor Oost-Iudie dikwerf is geopperd. -In de zittiug van de tweede kamer der staten generaal van gisteren heeft de heer de Casembroot onderscheidene vrag gen gedaan nopens de voornemens der regering omtrent de wijze der uitbesteding der expirerende suikercontracten. De minister verwijst den spr. naar de gepubliceerde voorwaardeu, en de toegezegde regeling der suikercultuur bij de wet, waarby dan al de groote punten ter sprake zullen komen. Al de vat* dere aan de orde gestelde ontwerpen en conclusie» warden met algemeene stemmen aangenomen. Uit *s Hage verzekert men, dat de zaak der kanaal-maat- schappij nog vóór het uiteengaan der kamer in beraadslaging zal komen, wanneer althans het verslag der afdeeling*n over, de door den heer Heemskerk tegen den verklaarde» wil van de stad Amsterdam gesloten nieuwe overeenkomst niet al te ongunstig is. Van eeue andere zijde verneemt men echter, dat voor dit laatste veel kans bestaat. Uit de Veenen verneemt men dat de snijboonen, kom-, kommers en augurkjes zoo uitmuntend staan als in jaren het geval niet was. De beide laatste vooral zijn zeker eeu maand in groei vooruit en men verlangt er naar koeler weer, opdat de groei wat getemperd worde, daar ten wijde der veraeu4M<

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1