Gemengde Berigten. Varia. Overijselsclie brieven. Burgerlijke Stand. overvloeu Thii die producten tot een schadelijke markt „zou kunnen leiden. Pe aardbeziën worden er ruim geplukt en bijna te geefs wijd en zijd verzonden. Hoewei een vlaag regen góed zoo doen, kon men nog niet over de droogte klagen. Tan verschillende plaatsen verneemt men berigten om trent het inslaan van den bliksem bij het onweder, dat Zon dag 11. plaats had, waardoor hier en daar brand ontstond, zon der echter groote schade te veroorzaken. Te Zevenhuizen moet eene vrouw, die zich boven in een watermolen bevond, doodelijk zijn getroffen, terwijl ook de roede van den molen werd weg geslagen. Aan de soldaten van het abyssiniscbe leger zal een half jaar gnge- ment toegekend worden voor volhard'.g en goed gedrag. Prins Mi lan is dingdag van P-rijs te Belgrado aangekomen Het spaansche cre- diet-mobilier lal dit jaar seen dividend uitdeelen. Sir H. Napier wordt borger van I ondtn en krijgt een eeresabel van bet bestuur der hoofd- j stad Op de noorwet^sch-finsche kust zijn 23 visschersvoartuigen en ■2r) booten niet t .lrijke bemanning verongelukt. In de hervormde kerk te Haarlem (ver. staten worden de vrouwen toegelaten tot het predi ken e" al, diakenen en ouderlingen. Op Haïti zijn te rekenen van dB \U-i de Havens Jacmel, >t Marc en Miragoane in staat van blok kade gesteld - Te Washington heeft reu negtroproer plaats gegrepen dat bi- dr:e d gen duurde Het russisch-turksche handelsverdrag is door Knslaul ORSUtpl Pt» 86 Aug. ad in Baden bet halve eeuw feest der constitutie gevierd worden. Pe koningin van Midagascaris overlcd- n en opcevol.d door hare nicht Ramona order den naam van Ranevrlo >L 11 Den 15 drztT is de spoorweg over den Mont- Genis d fin.tte: geopend. l>e kassier van den spoorweg van 1 yon naar de middellandsrhe zee heeft zich uit de voeteu gemaakt niet 6uO,OOÜ fr. Voor 42 pi .atsen hebben zich adspirant-kweekelingen opgedaan om van 29 dezer af examen te ondergaan voor militaire geneeskundigen Oosten rijk wenscht den exkoning George aan Frankrijk over te doen. De Oostvrieztn vragen om gescheiden te worden van Hanover en gevoegd bii WestfAen De cryptische vertegenwoordiging is een model van volg zaamheid zij gruwen op het denkbeeld van oppositie. De paus zal op d-a jaardag zijner krooning de gevangenen loslaten, die geen kwaad gedaan en niet gestolen hebben. Aan het amerikaausch congre3 is voorge leid Texas te verdeelcu iu twee staten. In Mexico zijn insurrectiouele bewegingen uitgebarsten ter gunste van Santa-Anna en van Diaz Het italiaanache dthcit van 20] millioen is ingekrompen tot 51 millioen. De cacdiotische vlogtelinacn keeren met costenrijksche schepen naar huis rerug. De hts-i-che kamer heeft na onstuimige debatten 100,000 fi. minder toecestaan voor oorluz, dan in het vorige jaar. De hertog van Edinbure zegt van zijn wedervaren in Australië In Adelaide werden inij mijne juweelen ontstolen, in Melbourne lasterde men mij, en in Sydney wilde men mij het leven benemen. In Zuid-bhafFords- hire i*s het weekloon d»*r kolenmijn werkers met 4 shillings verminderd. De maltezer vrijwilligers te Rome worden terug gezonden om wan gedrag XI. Ling, welligt veel te lang, heb ik gedraald met het opzen den van dit gekke nommer mijner brieven, niet zoo zeer om de ontzagwekkende en treffende gebeurtenissen in de overijsel- sche beemden en landouwen voorgevallen als wel omdat moe der de gewoonte nu eenmaal het regt had om de twee of drie weken een brief te vorderen onafhankelijk van lengte en gehalte en het in de meeste gevallen zeer veel ongenoegen veroorzaakt, ja niet zelden onverstandig kon genoemd worden die tweede rirtiutir der menschen ligtvaardig den nek toe te draaijen. Men wordt dan zeer ligt in de Jan Rap's familie opgenomen en verliest rijn prestige 1 Maar er was meer. April zat vol grillen en mei was baradres aan de wegg»*jaagden en wegjagers. Rn aansezien nu nommer elf der brieven ar de beurt was, welk nommer reeds voldoende is om den brief zelf half en half :ris onmondig te karakteriseren, en wij daareuboven een tijdje beleefden, waarin men zich niet ontzag om voor bijzondere gelegenheden persoonlijke wetjes zamen te stellen, verkeerde ik voortdurend in de vrees dat mijn brief, die ongetwijfeld de kamerdebatten van toen in zwartgalligheid verre zou overtroffen btbheo, al ligt oorzaak zou kunnen zijn van een ontwerp ter beteugeling der verregaande brutaliteit van alle briefschrijvers en correspondenten, zoowel van binnen- als buitenlandsche dag en weekbladeneene verordening, die, zoo lang zij nog niet «au kracht was, door mij en al mijne collega's, de barliugsche. cor respondent van de Arnb. Courant als president, gewis wel zoo zou gehekeld zijn, dat er in onze oogen al bitter ueinig van de geheele verordening zou overgebleven zijn, mai.r met behulp vat allerlei surrogaten, per slotte in de kamer toch wal kracht van wet had kunnen verkrijgen, in welk geval tcij (ik onderstreep) voor goed gedaan hadden. En dat behoefde waar- ljjk niet. Dat was den doodsteek geven aan de publieke opinie, die nergens voor moet sidderen en beven, en dan wel gedwon gen zon zijn te sidderen en te beven. Dan zou uw overijseiscbe briefechryve", bij ai zijn persoonlijk leed, dat hij reed9 moet oiulargaaa eu bij al de tranen, die bij, God beter *t, in dit lieve tranendal al heeft weg te moffelen, nog met tal van ver ordening-onheilen te kampen hebben gehad, waaronder hij voor zeker zou bezweken zijn. Daarom hield ik hem wijzelijk terug. Maar nu, nu is dat al voorbij. Nu hebben we de lieve maand juiuj nu voel ik de laauwe zuiderzon, die rnijtie stramme leden zoo regt verkwikt; nu is de taal van 't verzoenend of christelijk ministerie, net zoo ge wilt, het symbool van het <rezan<r der vogeis daar buiten, dat mij eiken morgen zöo regt trenoe®elijk uit mijn slaap opwekt en mij met luider stemme herimTeri* aan de voorregten, die ik nu suiaak iu vergelijking van voor ceuige weken. Eu al laat Daniel het al eens don deren, de lucht kan wel wat donder verdragen; maar naau- welijks verheft de nachtegaal zijne stem of de donder, in 't besef zijner oumagt, zwijgtDeze interpellatie, die even goed is als elke andere met dit verschil dat ik zelf de inter- pellant was, als afgedaan beschouwende, ga ik over tot de orde van den dag. Sedert eeuige dagen is het nieuw opge- rigte stationsgebouw 'e Zwolle voor 't publiek opengesteld en heden wordt dat van den Centraal met dit vereenigd, tot groot gerief der reizigers. Veel van er te zeggen is overbodig. Het model is als dat te Utrecht, hoewel de wachtkamers, zoo ik mij niet vergis, iets kleiner van omvang zijn. Zwolle, dat voor weinige jaren nog geen enkel spoor bezat, heeft ze nu in vier rigtiugen: Utrecht, Deventer, Meppel en Kampen. Evenwel is de toevloed van reizigers op verre na nog niet zoo groot als in de hollandsche plaatsen. Misschien brengt de geheele aaneensluiting der lijnen in t noorden, die weldra te voorzien is, hierin eenige verandering. Maar tocli zal het nog tang duren eer al de bewoners van dat tal van platteland stadjes en dorpen in Overijssel even reislustig zullen zijn als die bij u. Wel zulien de directien ter gelegenheid der ker missen te Kampen en te Arnhem extra-en pleiziertreinen laten locpen om den reislust eenigzins aan te wakkeren; maar dat kan de kwaal zoo terstond niet gene/en. Het gros des volks heeft ergens zoo hier te worstelen met armoede; een gevolg daarvau is dat een gulden te verteren zeer veel zegt en men eene aanmerkelijke winst denkt te hebben, indien men door een paar uur te loopen een dubbeltje kan uitwinnen. Lang zamerhand zal de tijd deze begrippen wel wijzigen; maar zoo eensklaps gaat dat niet. Het oude Deventer, te regt prat op zijne instellingen van onderwijs, zal dit jaar een zeldzaam voorregt te beurt vallen. Den 15", 16D en 17n juli zal aldaar gehouden worden de 23e alcemeene vergadering van het Ned. Oud. Genootschap. Üe heer Mioulet redacteur van 't onderwijsblad „de Wekker'' zal de vergadering met eene rede openen. Uit alle oorden van ons 1 ind zullen daar mannen van 't vak, dat geheel iets an ders beteekeut clan mannen die over 't vak zijn aangesteld, waarbij meestal een rabat van 50°/0 niet te veel kan genoemd genoemd worden, zich vereenigen om, behoudens het afdoen van enkele huishoudelijke zaken, te spreken over tal van pun ten, betreffende de onderwijswereld, waaronder sommige bijzon der mijne aandacht trokken, als zoo juist den geest des tijds kenmerkende. Zoo zal er behandeld worden de kiagt, dat de meeste kweekeling-onderwijzers uit den min beschaafden stand voortkomen, 't welk nadeelig werkt, maar niet eerder zal ver dwijnen, voordat de minimum- in maximum-traktementen ver anderen de al of niet weuschelijkheid om personen, tot het middelbaar ouderwijs behoorende, tot schoolopzieners te benoe men, een zaak waar veel voor ec tegen valt te zeggen, maar, indien er in bevestigenden zin aan voldaan werd, ons zou vrijwaren voor al die krukken van schoolopzieners, die met het onderwijs niet het minst bekend zijn, ofschoon bij al dat middelbare het ook al geen goud is wat er blinktverder de vraag of de onderwijzer onbepaald gemeente-ambtenaar is te noemen en eiudelijk, om niet meer te noemen, of de inrigting van de gemengde school noodwendig het gevolg heeft: af schaffing van liet gebed. Zoo als die laatste vraag door het hootdbestunr in 't programma gesteld is, schijnt het zijne goed keuring te geven aan een ontkennend antwoord, hoewel ons inziens ten onregte. En wel om deze redenen: Dat de on derwijzer eener femelschool in een hartig of krachtig gehed zijn steun zoekt, laat zicfy verklaren, 't Komt voort, of liever gezegd, het moet voortkomen uit 's mans innige overtuiging, aat geen menschelijke arbeid, zonder bep lalde inroeping van goddelijken zegen, vruchten kan geven. Maar de onderwijzer der gemengde school denkt meestal zoo niet. Hij weet zeer goed dat bij den piotpeiingen overgang vaii spelen tot leeren, een ferm gezang even ja meer dienst bewijst dan een door en door bekend gebedje, waar geen enkeL l^ind ooit "naar luistert of bij denkt, en dat hij zelf, door de eentoouigheid van het tafereel, nog werktuiglijker opdreunt dat ziju huiskick eiken middag de twaalf doffe slagen doet hooreü. Bidt bij duf, dan moet hij bidden voor de oudera. Maar die ouders ziju van allerlei kleur en de verdraagzaamheid gebiedt hem zijn toevlugt. te nemen tot een Jan en AUemansgebedje, dat den femelaars laa,r niet voldoet en ook onmogelijk voldoen kan eu de audere partij koud laat, daar deze op dit punt van zaken lang niet met machine-werk kan gediend zijn. Daarom schrappe men gerust op de tabel voor dagelijksche werkzaamheden dat priesterijp-spelen, of omdat het niets geeft en beide partijen er 'e gelijk geen vree mede kunneu hebben, al is de onder wijzer zelf ook groener dan Groen, of erger dan Renan of ver draagzamer dan de grondtoon van 't christendom. En hiermede sluit ik dit nommer. Later weer wat anders. Zwolle 21 Junij '<58. Volgens de jongste berekeningen bedraagt het bierverbruik in Europa gemiddeld 27 kan per jaar en per hoofd. In Beijeren, het bierland bij uitnemendheid, is dit 134 k.in per jaar voor ieder inwoner, in Engeland 113 kan, in Wurtemberg 104, in Belgie 80, iu Nederland 39, in Oostenrijk 22, in Pruisen 20, in Frankrijk 15, in Zweden 11,5, in Spanje 2 en in Italië en Portugal 1 kan. In de stad Muncheu wordt door ieder inwoner in een jaar gemiddeld 427 kan bier gedronken, in Londen 188 kali, in Weenei» 131, in Berlijn 28 en in Parijs 22 kan. Het bierverbruik is «lus hier Ie lande in even redigheid met Zuid-Duitschlaiid en Engeland gering; het jene- vergebruik zal echter hier aanmerkelijk meer zijn dan in ge melde landen, nu ieder zijn smaak! In 1850 telde Parijs een millioen inwoners, nu is die be volking verdubbeld. Ten koste \an 50 millioen gulden 's jaars heeft men in de laatste 15 jaren 16,515 huizen gesloopt en ruim 20,000 nieuwe huizen of liever paleizen gebouwd. In de nieuwe stad heeft meu 8 nieuwe kerken, 80 nieuwe scho len, 12 nieuwe bruggen, 22 nieuwe pleinen en 3 parken met 50,000 boomen. Voorzeker een verbazend werk, dat in vele opziirten hoogst nuttig is, het afbreken der stegen en straten van het oude Parijs en het stichten van ruime luchtige straten met gezonde woningen is een uitmuntende gezondheidsmaat regel. Jammer dat de afgebroken hui/en voor een groot deel de woningen waren der handwerkslieden, en de uieuwere ge bouwen tot woning verstrekken aan de rijk met aardsche goe deren bedeelden, want de huurprijzen zijn tot een ontzettende hoogte gestegen, zoodat de werklieden zich nu ver van hunue werkplaatsen en fubriekeD in de voorsteden een woning moeten zoeken. Maar ook de regering is zeer met de bouworde van het parijsche bestuur ingenomen, daardoor tocli verdwijnt de gelegenheid die het oude digtbebouwde Parijs aanbood tot het oprigteu vau barricaden en andere werken, die hef getergde volk wel eens genmikt heeft ora aan zijne eischen kracht bij te zetten, en artillerie en cavatlerie krijgen uitmuntende gele genheid om in de regte breede straten hun wondervermogen te toonen, terwijl bovendien de arbeiders wijd en zijd verspreid worden, en zich dus niet zoo gemakkelijk kunnen vereenigen. De heffing eener belasting op de oostenrijksche coupons heeft in het buitenland veel ontevredenheid veroorzaakt, en allerlei klagten zijn over dien maatregel gehoord, en geen wonder, indien men zoo op eens twintig pCt of 1/5 van zijn inkomen moet mis?en, dan i9 men niet aangenaam gestemd. Een ver- «chooniug evenwel voor de oostenrijksche regering is, dat het reeds sedert geruimen tijd van algemeene bekendheid was, dat de oostenrijksche financiën in verwarden toestand verkeerden, en de Nederlanders, die de ooMenrijksche regeringen van vroeger in staat gesteld hebben schatten te verkwisten en altijd weder hun beurzen openden om op nieuw gelden aan de dis- pot ie en vvapeningsm' nie te verschaffen, konden wel nagaat), waarop dit eenmaal moest uitloopen. Staatsbankroet is iu de laatste dagen niet voor het eerst in Oostenrijk genoemd en de oostenrijksche effectenhouders mogen dankbaar zijn, dat zij er nog zoo goed afkomen, het had nog vrij wat erger kun nen zijn. Waartoe dient dan toch het doen van interpellatien, dat druk aan de orde van den dag schijnt te zijn. Eerst de grooote indrukwekkende interpellatie van Daan Koorders, die inlichtingen vraagt omtrent de zamenstelling van het ministerie, gcReel vergetende dat de koning de ministers benoemt, en dat niemand met de keuze des konings iets te maken heeftzoo ia immers dc anti-revolurionaire leer? Maar welk een ijverig leerling ons Daautje ook moge zijn, vast in de leer is hij nog niet, en het is dus wel te wenwhen dat Saaymanp Vader en van Wasseïiaer hem nog voortdurend in het oog houden. Daarop waren koloniën en onderwijs aan de beurt. Die vrucht heeft althans de iiuerpellatie opgeleverd, dat wij nu weten, dat van dit ministerie de ontrusle gemoederen niets te wach ten hebben. De minister heeft verklaard, dat hij vau geen herziening der wet op het onderwijs iets wilde weien, daar dit uaar zijn inzien onnoodig was, en de minister van kolo niën bedankte voor de hulp van D. Koorders, daar hij hulp verwachtte van de andere zijde der kamer als hij trachtte de indische aangelegenheden op liberalen voet te regelen. Na tuurlijk kon geen motie van orde het stuk besluiten, want zulke leelijke dingen worden alleen door de radicalen gebruikt omdat daardoor terstond blijkt hoe de zaken staan eu het velen juist niet aangenaam is dit te constateren. Het zoude wel eens kunnen gebleken zijn, dat de helft plus 1 zeer vermeer derd was, en om nu zijn minderheid te toonen, dat was niet; te vorderen. KANTON GEREGT te GOUDa. Bij vonnissen van 3 Junij IS68 zijn 1°. P. M. 2°. K. v. D. 3°. J. N., ieder wegens het opbokken van varkens te Gouda, zonder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders, de beide eerste bij herhaling, veroordeeld ieder tot eene geldboete van 30 of 7 dagen sub- sid. gevangenisstraf en de laatstgenoemds tot eene geldboete van ƒ10 of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 4°. P. L., wegens het als geleider zittende rijden rp eene door honden getrokken kar, binnen de gemeente Mocrdrecht, veroordeeld tot eene geldboete van 3 of 1 dag srosidiaire gevangenisstraf. 5°. J. Swegens 1° het als voerman of geleider van een met een paard bespannen voertuig, niet bestendig blijven op of bij dat voeriuig, in slaat om het te voeren of te geleiden, en 2°. het belemmeren van den vrijen doortogt over de rijbaan van een weg in de provincie Zuid-Holland, veroordeeld tot 2 geldboeten, eene van 3 en eene van 1.50 of I dag subsid. gevangenisstraf voor elke geldboete. 6°. J. P., wegens het ontvangen bezoekers in zijr.c tapperij te Gouda, in de maand mei, na middernacht en vóór des morgeus 5 ure, zonder vrijstelling van den burgemees'er te hebben bekomen, veroordeeld tot eene geldboete van 10 of 3 dagen subsid. gevangenisstraf. 7°. H. S. J. B. J. de H. P. W. en J. K. wegens het in vereeniging maken van nachtelijke burengeruchten, tot verstoring van de rust der inwoners, ieder veroordeeld tot eene geidboeie van 5,50 of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 8°. J. N. wegens 1° het berijden van een voetpad met een trek- of lastdier in Zuid-Holland, en 2°. het als voerman of geleider van een met houden bespannen voeriuig, niet besten dig blijven op of bij dat voeriuig, in staat om het te voeren of te geleiden, veroordeeld tot 2 geldboeten, de eeue van 1.50 en de andere van ƒ3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor elke geldboete. Bij vonnissen van 17 Junij 1868 zjjn 1°. P. M., wegens het uiet voorzien van muilkorf van een voor een kar aangespannen hond in de gemeende Gouda, ver oordeeld tot eene geldboete van 1, of één dag subsid. ge vangenisstraf. 2°. G. G., wegens het als bestuurder van een met een paard bespannen rijtuig, woest en onverstandig hard rijden binnen de gemeent*» Moordrecht, veroordeeld tot eene geidboeie vau 3 of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 3°. H S., wegens het liggen op een grasperk van eene open bare wandelplaats te Gouda, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 4°. P. C. 50. K. T. 60. J. v. E. 7°. A. de R. 83. L. v. S. 9°. J. G S, wegens het zwemmen binnen de ge- meen'e Gouda op eene andere openbare plaats dan waar die door burgemeester en wethouders is toegestaan, ieder veroor deeld tot eene geldboete van 1, of ieder ééu dag subsid. ge vangenisstraf. 1U°. E. v. d. K. en 11°. S. W., wegens het schrobben W de straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouders, op eene plaats waar geen markt gehooden wordt, ieder veroordeeld tot eene geldboete van 1, of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten van den processe, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. GO CDA. Gf.borfn 17 Jonij. Johanna Maria, ouders P. de Jong en C. C. Spdr- naaij 20. Pieter, ouders F bchotiten en I. van Tuiden 21 Adri- ana Petronella, ouders J 11 Xiebêrt eu L P Messemaker 22 Johan^ nes, ouders J. Mils en T. Oskamp Lena, ouders L van \liet eu F. Rijnhart Hendrik, ouders P. van Duuren en W. L. Nabbou. O veria dl N18 Junij M van Tellingen huisvr van VV. A. Hijjde- Jaar,.25 j. 20. W'. van der Mei, 4 w .1 van der Pool, 4 ra. M. C. Hooixueijer, 17 j. 21. N. de Beu, 16 w.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2