öuitcnlnnït. BrnnenUnb. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. zijn als de met ,-uoveei ophef aangekondigde verandering van v in D in een oud vergeten geschrift van geen invloed op de zaken, zal de oppositie m»er uitgelagchen dan toegejuicht wor den. Te Dordrecht moet overgestemd wordenjtacl was te voorzien dat de tegenpartij ijveren zoude om het verloren ter rein te herwinnen en (zevers, hoe hoog boven Bichon, staat niet op dezelfde rij met onzen v. Bosse. De liberalen mogen toezien en ijveren om dt- zege te behouden, maar tot den loop der zaken zal het weinig afdoen, en mannen als Btehon ziju even nuttig, als menig weifelend liberaal om het volk de oogen te openen, ais zij den moed hebben om hunne dwaze weuschen te doen kennen. Het zal op geen enkele stem meer aankomen, als de tegenwoordige ministers open en rondborstig, gematigd en krachtig de banier van vrijheid en vooruitgang ill de hoogte heffen. Londen, 25 Jnnij. Eene vergadering in Guildhall belegd, om de iersehe kerk-kwestie te bespreken, heeft een voorproefje gegeven van al de woestheid eu ruwheid, welke de aaustaande aigemeene verkiezing zullen kenmerken. De vergadering zou ten twee ure aanvangen, doch reeds ten II ure was de zaal geheel gevuld. Het doel der vergadering was zooveel moge lijk te vernemen: welke houding de handelstand in Londen aangaande de iersche kerk-kwestie zal aannemen, doch het gew*>i.ii<;e rumoer, het schreeuwen eu gillen van de aanwezigen verijdelden elke behoorlijke discussie. De liberale dagbladen beweren, dat de conservatieve partij de zaal gevuld bad met het ruwste gemeen van Londen. Het is onv*a»r«chijnlijk, dat fatsoenlijke lieden tot zulk eene laagheid zouden zijn overge gaan, doch hoe dit ook zij, slechts al ie waar is het, dat nieu handgemeen werd, en dat de lord-mayor, die de vergadering presideerde en de alderman Rose op zeer ruwe wijze werden behandeld, en gestompt en geslagen zijn, tot dat eene sterke politiem3gt hen ontzette. De Times ziet in den treurigen uit slag dezer vergadering slechts een bewijs van de dwaasheid van hen, die haar voorstelden. Het eenige dat men kan hopen, dat zij gedaan zal hebben, is dat zij voor de toekomst der gelijk' vergaderingen ze' beletten. Zij bewijzen niets en uit dc/.e vergadering bleek zelfs niet eens welke partij de andere overtrof in geweld inaken en schreeuwen. In het hoogerhuis zijn eenige wetten, waaronder de schot- sche reforniwet, voor de tweede rnaal gelezen. In het lagerhuis is de beraadslaging voortgezet over de wet op bet beheer der scholen, die van staatsv. ege ondersteund worden. Eene eenigzins uitvoerige discussie werd gevoerd naar aanleiding van een voorstel van lord Elcho, om de koningin te verzoeken eene commissie te benoemen, ten einde rapport uit te brengen over de middelen oin de reserve van het leger te versterken. Lord Elcho gaf opgaven van de krijgsmagt der groote staten van het vasteland, om aan te toonen, «lat de engelsche krijssraagt onvoldoende en duur was. Verscheidene sprekers voerden daarover het woord. Sommigen achtien het onmogelijk om, gelijk lord Echo te kennen gaf, een reserve- leger van vrijwilligers te hebbeu, hetwelk werkelijk steeds goed geoefend zal zijn, zonder dat daarvoor groote sommen en ge regelde soldij worden uitgegeven. Zij spraken daarbij met zeer weinig achting van de bestaande vrijwillige magt en beweer den, dat de laatste groote revues op nieuw getoond hebben, dat dit leger van vrijwilligers weinig deugt. De minister van oorlog verdedigde den tegenwoordigen 3taat van zaken. Hij toonde aan, dat lord Elcho de kosten van het leger te hoog had aangeslagen, en beweerde, dat de vrijwilligers, hoewel bij de laatste groote oefeningen somtijds veel verwarring uad plaats gegrepen, eene magt uitmaken, waarop het land rekenen kan. Hij achtte de voorgestelde commissie overbodig en kwam er tegen op, dat men voor een land als Engeland de militaire ontwikkeling van Pruisen als voorbeeld zou nemen. Het voor stel werd daarop ingetrokken. De ontvangst van het 33e regiment, 't welk aan de abvs- siniache expeditie en de bestorming van Magdala heeft deel genomen, is te Plymouth zeer levendig geweest. De kaai w;:« versierd, de reede vol k'.Jne vaartuigen, de landingsplaats wol belangstellenden en vrolijke toejuichingen en muziek ent ingen de wederkeerende troepen, die ook zelf in eene vrolijke stemming waren. Het 839te regiment is steeds het voors'e ge weest op den togt en heeft de taak gehad, om wegen aan te léggen. Na de inneming van M&gdala hééft de opperbevelheb ber het afzonderlijk zijne tevredenheid betuigd. Er waren bij bét regiment 2 man, waaronder een hoornblazer, die de eersten wéren om de hoogte van Magdala te beklimmen. - Jiï- :j Mwi berigt uit Washington van gisteren De president heeft van ziin regt van veto gebruik gemaakt, om zich te verzetten tegen het ontwerp van wet, waarbij Noord- en Zuid-Caróliüa, Louisianu, Georgie eu Alabama worden toegela ten tot de vertegenwoordiging bij fcet congres, onder voorwaarde dat de constituueu dezer staten nooit zuilen worden gewijzigd om hen, die thans in het genot vau het stemregt zijn, daarvan te berooveu. De senaat is echter met 30 tegen 8, en de kamer van afgevaardigden met 105 tegen 30 stemmen het presiden tieel veto voor bij gegaau. Parijs, 24 Junij. De Moniteur zegt in zijn wekelijksch bulletin, dat de onlangs gehouden rede van Disraeli, algemeen den toestand juist schetst, eu voegt er bij, dat de staatkuudige horizont vrij is van alles, wat als een dringend gevaar voor oorlog kan worden aangemerkt. 25 Junij. De Liberté deelt berigten mede uit Madrid van 19 dezer, waarin gemeld wordt, dat men aldaar zeer on gerust was omtrent den toestand in Opper-Catalon ie. Het ge rucht was in oiuloop, dat een sinds lang voorbereide opstand eindelijk op verschillende punten der provincie tot uitbarsting was gekomen. Zooveel was althans zeker, dat vele wapenen in de provinciën verborgen waren, en dat de regering, die van alles kennis droeg, maatregelen had genomen om de uitbarsting i eener insurrectie te voorkomen. Uu Koustantinopel verneemt men, dat met betrekking tot het regt van eigendom, hetwelk aan de vreemdelingen ia Turkije is toegekend, de mogendheden, met uitzondering van Zw dat het voorbeeld van Frankrijk gevolgd heeft, bezwa ren maken om tot dezen maatregel toe te treden. De verte genwoordigers van Engeland, Rusland en Oostenrijk hebben o. a. duidelijk verklaard, dat zij hunne onderdanen, in Turkije gevestigd, met w illen blootstellen aan de onregelmatigheden en de dwalingen der turksche regtspleging. 26 Junij. Het wetgevend ligchaam heeft het ontwerp tot vaststelling van het contingent voor 1 b"aangenomen met 210 tegen 13 stemmen. Een amendement der oppositie om het van 100,000 op 80,000 man te brengen is verworpen niet 184 tegen 23 stemmen. Berlijn, 25 Junij. Wie werkelijk waarde hecht aan het telegram, waarin de hartelijke ontvangst van den koning van Pruisen te Hanover wordt medegedeeld, zou zich al eeu zeer verkeerd denkbeeld maken vau den geest, welke in die stad eu over het algemeen in het voormalige koningrijk heerscht. Door eeu hanoverssh afgevaardigde, behoorenöe tot de nationaal- liberale partij, zijn mededeelingeu gezonden, welke integendeel spreken over de koele ontvangst, welke den koning is ten deel gevallen. Van het stations-gebouw, even als van de hotels, waarin pruisische generaals hunnen intrek hadden genomen, wapperde de pruisische vlag, maar in de stad zelve was geeue enkele vlag te zien, niettegenstaande de politie had getracht de bewoners der voornaamste straten tot het uitsteken van vlaggen en het illumineren hunner woningen te bewegen. Zij bood daarbij tells aan de vlaggen kosteloos te verstrekken en de kosten der verlichting te zullen vergoeden. Opmerkelijk was het ook, dat bijna niemand zich op straat vertoonde ieder bleef zooveel mogelijk in huis, ten einde niet genoodzaakt te zijn tot het brengen van het een of ander huldeblijk. Niet minder opmer kelijk is het, dat aan de telegraaf-bureaux gestrenge bevelen waren gegeven om slechis die depeehes te verzenden, waarin van de geestdrift der bevolking werd gesproken. De overigen moesten, zonder waarschuwing aan de afzenders, als „unzulassig/, i blijven liggen. Weenen, 24 Junij. In de zitting der tweede kamer op heden heeft de minister-president geantwoord op de interpel latie betreffende de circulaire van den bisschop van Brunn tegen de confessionele wetten. De minister verklaarde dat de regering tot uitvoering dier wetten de noodige voorschriften zal geven, en mogt het blijken dat men zich daartegen verzet dan /al de regering de noodige maatregelen nemen om baar te doen eerbiedigen. 25 Junij. De Presse meldt uit Belgrado, dat de verkie zingen aldaar ter gunste van prins Milan zijn ui'gevallen. De Neue Freie Presse zegt, dat er eene overeenkomst is gesloten tusschen de crediet-inrigting en den minister van fi nanciën, om 25 millioeu der vlottende schuld over te nemen, j tegen nog geen 6 pCt. Bucharest, 25 Junij. Prins Napoleon is aan c)e grenzen des laL'ls door den minister-president Golesoo ontvangeu en te Giurgevo noor den franschen consul-generaal Mellinet, én in Bucharest door vorst Karei en verdere autoriteiten. De straten waren versierd, eerepoorten opgerigt enz. Des avonds werd de stad verlicht, terwijl openbare feesten zijn aangekondigd. Florence, 24 Junij. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van financien verklaard, dat er 45Ö milli* oen noódig is, om de schuld aan de bank te voldoen en om den gedwongen koers der bankbiljetten op te heffen. Yoor dit doél zullen echter ook 450 millioen der geestelijk* goede ren beschikbaar zijn. Het budget moet voorts nog eene ver hooging van 230 millioen aan inkomsten aautoonea tot herstel van het eveuwigt. De minister van financien heeft de overeenkomst betreffende de verpachting van het tabakmonopolie ingediend. Het con tract zal 20 jaren duren en er wordt aan den staat een voor schot gegeven van 180 millioen, die met den thans aanwezi gen voorraad tabak aan den staat de bovengenoemde som van 230 millioeu verzekeren. GOUDA, 27 Junij. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van den Krim- penerwaard den heer P. van 't Huff Siolk te Moordrecht. Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande aankondiging vau //het algemeen adresboek der stad Amster dam,* waarbij eene welkome gelegenheid wordt aangeboden tot adverieniien, die dagelijks geduiende eeu geheel jaar ko- roeu onder de oogen van tallooze in- eu uitlanders. De eerste kamer heeft algemeen in de af.ieelingen ge meend zich te moeten onthouden vau politieke beschouwingen. Breedvoerige gedachtenwisseliug zou, meent zij, onbillijk ziju jegeus het pas opgetreden uiiuEterie. Iu eene afdeeling echter werd het koloniaal beleid besproken eu inlichtingen gevraagd nopens de gezindheid der egering, betreffende de uitbreiding der suiker-cultuur en de wijze van hare regeling, de breideling der drukpers enz. En in het algemeen wenscht zij te weten welke de rigting is der regering op koloniaal gebied. Over de opheffing der departementen van eeredienst waren de ge voelens verdeeld. In tie zitting van de eerste kamer van woensdag hebben de coinmissieu van rapporteurs voor de wets-ontwerpen lot definitieve vaststelling der hoofdstukken III, IV, V, VI, VII/?, VIII, IX. X, XI en XII der begrooting van staatsuitgaven ▼oor 1868, en tot aanvulling van de middelen tol dekking der uitgaven daaromtrent hare verslagen uttgebragt. lil de zitting van donderdag zijn het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de middelen voor 1866 eu aanvulling van die voor 1867 benevens eenige andere wetsontwerpen wet aigemeene stemmen aangenomen. l)e begrooting van Suriname eu Curasao is tegen zaturdag aan de orde gesteld. De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren, na eene niet onbelangrijke discussie over de algemene beschou wingen, al de hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1868, waarvan slechts enkelen tot eenige inlichtingen van de zijde der betrokken ministers aanleiding gaven, met aigemeene stem men aangenomen, gelijk ook de aanvullingswet op de middelen. Zoowel de politieke rigting van het kabinet in 't algemeen als het financieel beleid, maar meer bepaald de koloniale kwestie, werd besproken. In de zitting van de tweede kamer van woensdag is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging eener met de maatschappij tot exploitatie van spoorwegen gesloten overeen komst. De kamer heeft achtereenvolgens aangenomen: 1. het wetsontwerp tot wijziging der hegrooting van Ned. Indie voor 1867 2. het wetsontwerp tot bekrachtiging van twee credie- ten, door den gouv.-generaal van Ned. Indte geopend boven de begrooting van Ned. Indie voor 1867. De min. van ko loniën gaf de iu de eindverslagen gevraagde inlichting. Over het laatst vermelde wetsontwerp voerde ook kortelijk het woord de hr. Rochussen. Daarna werd zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming goedgekeurd de conclusie van het ver slag der commissie tot onderzoek van het postverdrag, den 15D oct. 1867 tusschen Nederland en Italië gesloten. Deze con clusie strekte om het postverdrag voor kennisgeving aan te nemen. De'tweede kamer heeft gi9*eren ten half 4 ure eene zitting gehouden, waarin bepaald is, dat tie overeenkomst met de ex ploit»'ie-muatschappij der staatsspoorwegen maandag ten 11 ure aan de orde zal zijn. Ook is heden het regerings antwoord nopens tie nadere overeenkomst met de amsterdamsche kanaal- m»a'schappij rondgedeeld. Eerst wanneer het eindverslag zal zijn opgemaakt, kan daarover een dag van beraadslaging be paald worden. Het ontwerp van wet tot bekrachtiging der overeenkomst niet de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen onder het vorig kabinet getroffen, is door het opvolgend ministerie Overgenomen. De schikkingen zijn grooter aandeel der maat schappij iu de bruto opbrengst, door vermindering van het aan deel van hei rijk, uits'el der terugbetaling van de geleende 21/, mi'lioen tot 1878. Het verlies voor het rijk in de eerste jaren bedraagt 2 a 21/2 ton 's j iars. Dit ontwerp is donderdag in de tweede kamer in de sectien onderzocht. Naar men te Amsterdam verneemt is in de overeeukomst tusschen de regering en de kanaal-maatschappij gesloten, met wederzijds goedviudeu, o. a. de volgende belangrijke verande ring gebragt. Art. 8 van de conventie houdende de ontbin dende voorwaarde, voor het geval de stad Amsterdam de toe gezegde 3 millioen, niet op de eerst bepaalde tijdstippen wilde geven, is vervangen door de bepaling dat de staat de som van 3 millioen gulden, door den gemeenteraad van Amster dam, bij raadsbesluit van 20 dec. 1867 en 26 Febr. 1868, ten behoeve der onderneming toegezegd, na ontvangst uitkeert aan de maatschappij, mits deze niet van hare regteu vervallen is verklaard. De N. Utr. Courant deelt o. m. over de oppositie mede: Wij hebben eeu libelleije voor ons liggen, dat onder den titel: ThorbeckeUwe dagen zijn geteld, voor een dubbeltje onder het volk verbreid wordt. Daarin wordt, in eene taal, die wij ons schamen zouden over te drukken, Thorbecke door het vuil gesleept, omdat hij geen deel van het nieuwe bewind uitmaakt, en dat bewind zelf op even schandelijke als domme wijze gesmaad en verguisd. En wat ieder man van eer nog het meest van allen ergeren moet, is dit, dat (Ie parnfleischrijver schaamte loos genoeg is daarbij nu en dan Gods heiligen naam aan te roepen, en te gewagen vau de „zware kastijding,* die Hij ons in de nieuwe ministers toezendt. Men getrooste zich de ergernis dit vodje te lezen. Het zal velen de oogen openen. Het zal den middelstand, de kern, Goddank, van ons volk, de partij leeren kennen, die zijne vrij heden belaagt. Bovendien, als men eens over de ergernis heen is, is het boekje niet geheel onvermakelijk. Sommige gedeel ten daarvan zijn zelfs bepaald vrolijk. Te Delfsbaven heeft zich eene commissie van 13 leden gevormd, om werkzaam te >ijn tot het oprigten van een stand beeld aldaar van den zeeheld Piet Heiu. Z. K. H. pri»»9 Hendrik heeft het eere-voorzitterschap der commissie op zicc genomen. Volgens de Tijd zal het feest van de heiligverklaring der Gorkumsche martelaren, dat bereids door geheel Nederland gevierd is, te Brielle met een plegtig octaaf worden gesloten, dat 's avonds S8ten julij geopend en tot den 17*en julij voort gezet zal worden. Geheel Rotterdam heeft minder dan 900 guldens over voor aanmoedi ging van de gewapende dienst, zoo noodig, tonnen srhati voor het ware en goede. De eerste troepen iju Zondag uit Abyssinie in Engeland -terug gekomen. - Fnkhuizen k'ijgt een flinke boot ten geschenke van de Z. en N. Holl. K-dding naaiscbappij Een eng blad vertelt van een Yankee die een inkomen heelt van 141,00(1,000 gulden en telt 10 personen op, die rijker zijn dan Rothschild, den jood der koningen. De spoorweg Moskou eu Petersburg is afgestaan aan de groote russische spoorwegmaatschappij. Hij de laatste mauceuvres te 8t. Maur ia voor 20000 gulden kruid verschoten. In het midden en zuiden van Rus land zijn de graanprijzen aanmerkelijk gedaald, doch in Petersburg en in het noorden nog buitensporig hoog. Menotti Garibaldi heeft zijn werfbureau te Ttrni en deelt nu zwarte heraden uit aan de vrijwilli gers. Maandag jl. heeft te Bremen ten verschrikkelijke brand gewoed. In Minnesota vestigen zich dit voorjaar gemiddeld 1000 landver huizers per week. De Zigeuners vereeren dezer dagen Groningen mfet een bezoek Oostenrijk heeft verlof bekomen om in Frankrijk chasse- pot's te doen vervaardigen De beroemde violist, Vieuxtemps is te Pa rijs overleden. In de stad New-York wonen 125,000 Israëlieten, in den staat van dren naam 231,000, Vrijdag, 26 Junij. Tegenwoordig de heeren vaa Bergen IJzendoorn, voorzitter, de Grave, Prince, Braggaar, Westeibaan, Reutinger, Reiny, Buchner, Droogrleever, van Genntp, en van ütraaten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van nh. ged. staten, houdende goedkeuring eener over schrijving van eén post op de begrooting van 1868; kranisg. een adres van eenige bewoners der Turfmarkt, verzoekende naar aan leiding der laatste discussien om ten open brug of het behoud der be staande. De voorz stelt voor dit adres aan te nemen voor kennisgevingconf Aan de orde is het adres van bewoners der Turfmarkt, houdende he rwaren tegen het vervangen der bmg door eet> trapj>enbrug en hét i? verband daarmede door den hr. Viruly gedaan voorstel om die brug af te breken. De hr. Westerbaan stelt, om het belang der zaak en de afwezigheid van eenige leden, voor de zaak te verdagen. De hr. Buchner is er tegen om deu langen dnnr der zaak ea der gevolgen wil; doch nadat de hr. Westerbaan rijn voèrsfel gew«j'»igd heeft om het stellig in de eerstvolgende vergadering af te doen en dit genoeg zaam ondersteund was, wordt tot het uitstel algemeen besloten Een voorstel iot af- eu overschrijving van een post van 8 pp d* hegrooting van uitgaven, dienst 1867goedgekeurd. Achtereenvolgens worden goedgekeurd de voorstellen tot goedltrtrrfng van de rekeningen over 1867, gedaan door de besturen der iusttlliugep van weldadigheid en die van de schutterijnam» Ink wees- en ©leuioe— 2eniershuis in uitgaaf f 7022.38, best edel iughuis /,i,4?8.8l*,'4iiide gast huizen *15,170.95, burgerlijk armbestuur 16,044.7b6, Israëlitisch arm-

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 4