Gemengde Berigten. Varia. Burgerlijke Stand. te aanzienlijk offer van den staat vereischte. Sommige dezer leden drongen aan op het nemen van een ander initiatief. De heeren Godefroi, van Kerkwijk, Pijnappel en Rochussen zouden om verschillende redenen voor het wetsontwerp stemmen of liever daarin berusten. De regering nam een onzijdig stand punt in met het oog op deze wets voord ragt, die zij bij hare optreding aanhangig vondzij liet het oordeel aan de kamer over. Na repliekeu van vroegere sprekers zeide nog de heer Thorbecke, dat, ofschoon hij de overeenkomst niet aanbevelens waardig vond, hij daarin toch zou berusten, om geen verwar ring en ongelegenheid te stichten. Iu de zitting van gisteren werden de beraadslagingen voortgezet en wel over art, 1 van het wets-ontwerp, waarbij breedvoerig werd gesproken over den bedoelden staat door den heer Thorbecke overgelegd, volgens welken de overeenkomst minder nadeelig voor de schatkist zou zijn. De minister van financien bestreed die berekening, die z. i. niet gegrond was noch op de uitlegging der artt. 51, 55 en 54 der concessie, noch overeenkwam met de werkelijke opbrengst der koopmans- goedereu-treinen, welke door den heer Thorbecke op lü pCt. geschat werd, maar in de laatste jaren gemiddeld slechts 2 a -Va pCt. beloopen, zoodat alvorens er 10 pCt. is, de tijdruimte nog lang zal zijn. Hij hield vol, dat het voordeel van den staat eerst iutreden zou met S000 bruto opbrengst. De heer de Bosch Kemper sloot zich aan die redenering aan. De heer Thorbecke antwoordde, dat zijn tabel onderstellender wijze was opgemaakt en dat die 10 pCt. zeer zeker zal bereikt worden, naarmate de lijnen zich meer aansluiten en het internationaal verkeer uitbreiding zal erlangen. Nadat nog onderscheidene leden op de nadeelige gevolgen der overeenkomst voor den staat hadden gewezen, werd het eerste wetsartikel in stemming gebragt en met 36 tegen 26 stemmen verworpen, waarop de minister van financiën, namens de regering, het wetsontwerp introk. Dingsdag den 14 julij aanst. zullen de staten in de ver schillende provinciën overgaan tot de benoeming van leden van de eerste kamer der staten-generaal, ter vervanging van hen die den derden maandag in de maand september moeten af treden. De aftredende leden zijn de volgende heeren, als in Noord-Brabant, H. E. Verschoor; Gelderland, jhr. mr. C E. J. E. van Nispen tot Pannerden en mr. C. H. baron van Rhe- nen van Khemenshuizen Zuid-Hollar A, v. Weel Dz. en T. P. Viruly; Noord-Holland, jhr. C. Hartsen en mr. J. Messchert van Vollenhoven Zeeland, J. Fransen van de Putte; Utrecht, jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen Friesland, jhr. mr. F. J. J. van Evsin gaOverijssel, C. F. Stork; Groningen, mr. J. J. Cremers; Drenthe (geeue) en Limburg, jhr. mr. F. B. H. Mich iels van Kesseuich. De kerkeraad der hervormde gemeente te Emmen, (in Drenthe) heeft baron van Lijnden van Sandenburg, gewezen minister van eeredienst, ds. J. XV. Felix, mr. J. A. Grothe en eer.ige andere predikanten en ouderlingen aangeklaagd bij de synode, als hebbende in hunne kwaliteit van hoofdbestuurders der confessionele vereeniging, zich schuldig gemaakt aan het verstoren van de orde en de eendragt in die gemeente. Naar men verneemt, zal het algemeen collegie van toezigt over het beheer der goederen van de hervormde gemeenten eerlang eene belangrijke buitengewone vergadering houden, ter beraadslaging omtrent de verdere maatregelen, die tot eene ge leidelijke voltooijing der scheiding van kerk en staat dienen te worden genomen. Men leest in de N. Rott. Courant „Yous sauvez la paix de l'Europe," zei von Bismarck. //Von Bismarck heeft gezegd vous avez sauvó ia paix de 1'En rope,* zei van Zuylen. Dat alles is reeds overoud, en wij zullen er niet op terug komen. Maar wij achten ons verpligt te wijzen op het vonnis, ver leden donderdag door lord Stanley geveld over ieder, die be weert, tijdens de luxemburgsche kwestie, den vrede van Europa gered te hebben. „Men zegt mij," sprak lord Stanley, iu antwoord op zekere tot hem gerigte verwijten, „men zegt mij „het is dwaasheid te beweren, dat gij den vrede van Europa gered hebt."" Maar ik heb zoo iets nooit gepretendeerd, want ik geloof niet, dat eenig bijzonder individu of eenige bijzondere regering zelfs er uitsluitend aanspraak op mag maken, den vrede van Europa te hebben staande gehouden." „Hear, hearklonk het van alle zijden onder de parlements leden, toen lord Stanley deze woorden sprak. Men steile zich een oogenblik voor, dat graaf van Zuylen, gelijk vóóreenigen tijd het gerucht wilde, onze gezant te Londen geworden ware, en deze zitting van het J .gerhuis op eene der aanzienlijkste tribunes had bijgewoond. Zekere dr. Knak, te Berlijn, beweert tot de ontdekking te zijn gekomen, dat de aarde stil staat en de zon draait. Deze reactionnaire astronomische leer heeft reeds aanleiding gegeven tot eene satirieke woordspeling; men wil namelijk, dat Knak onmogelijk dwalen kan, daar hij de grootste sterrekundige is of moet zijnimmers, de vier celebriteiten in dat vak zijn in den naam Knak vereenigdK(opernicus), N(ewton), A(rago), K(epler). Omtrent de tentoonstelling te Arnhem vernemen wij, dat zij den 5" julij geopend en den laatsten september gesloten zal worden. Dagelijks zal zij van 10 tot 4 en des zondags van 12 tot 4 uur geopend zijn. De jury der tentoonstelling heeft zich gisteren geconstitueerd. Voor de afdeeling „nijverheid" is verkozen: tot voorzitter pro fessor Voorhelm Schneevoogt, tot onder-voorzitter D. L. Wolf- son, tot secretaris J. van den Wall Bake. Voor de afdeeling „kunst" is benoemd tot voorzitter C. Rochussen, tot secretaris P. Stortenbeker. Men schrijft uit Meeuwen Het koolzaad is gesneden en de kwaliteit is uitmuntend, weldra zal er bij droog weder een begin met het dorschen gemaakt worden. De overige veld vruchten hebben op nieuw veel met de aanhoudende droogte te kampen. Met het delven van vroege aardappelen is hier een begin gemaakt, maar de opbrengst is zeer gering, terwijl de smaak uitmuntend is. De hooge grasvelden zijn bijna ge heel verdord. De hooibouw is voor een groot gedeelte afge- loopen en de kwaliteit wordt zeer geroemd. In de naburige Langstraat is het reeds verkocht voor 9.50 de 500 ned. Men schrijft uit het 4e district van Zeeland Het aan houdend schoone weer oefent een gunstigen invloed op den stand der veldgewassen uit en doet een vroegen en ruimen oogst verwachten. De gerst staat allerwege uitmuntend. De tarwe belooft veel, hoezeer zij op enkele plaatsen is aangedaan van zoogenaamde brand. De rogge staat goed. De haver is met de jongste regen veel bijgekomen en laat zich goed aanzien. De erwten zijn middelmatig. De paardenboonen staan bijna overal schraal en zullen weinig opleveren. Het koolzaad, dat op verscheidene plaatsen reeds is gesneden, is, vooral in den Nieuwen Elisabeth polder onder Biervliet, meegevallen. Daar staat het zoo zwaar, dat de opbrengst moeijelijk is te begroo- ten. Het vlas, dat in de laatste 4 jaren hier veel minder dan vroeger gezaaid wordt, is weder mislukt. Voor enkele goede partijen is reeds f 250 besteed per geraet. De meeste pachters op St. Jansberaad laten het gewas aan den verpachter. De klaver, die in deze streek voor een groot gedeelte de weilanden vervangtis dit jaar zóó meegevallen, dat zij op enkele plaatsen in de publieke veiling van 80 tot 100 het gemet heeft gegolden, voor écne snede. Aardappelen zijn veel geplant. Zij staan welig en van ziekte is gelukkig nergens iets te bespeuren. Aan ooft schijnt dit jaar geen gebrek te zullen zijn. Men meldt uit Noord- Beveland van alle kanten luiden de berigten over den te velde staauden oogst gunstig. Ook op dit eiland mag het vooruitzigt vau den landbouwer verblij dend genoemd worden. Tarwe en gerst, vooral de in het najaar gezaaide, beloven veelhet nog overgebleven koolzaad is boven Verwachting paardenboonen en erwten zijn zeer mid delmatig het vlas veel minder dan het vorige jaar; de mee krap staat welig, eu er is meer wegens den hoogeren prijs gezet. De aardappelen zijn gezond en geven hoop op een goed beschot. Het "kan wel naauwelijks noodig geacht worden de op merkzaamheid te vestigen op het ook in deze courant aan gekondigde nieuwe geschrift van D8. J. C. Zaalberg. Wie toch 'beeft niet vernomen van deze zaak, en „de verboden preek" en wat daaraan voorafging heeft groot gerucht gemaakt in het geheele land. De voor enkele jaren algemeen gevierde met eer en toejuiching overladen haagsche predikant is, sedert hij opentlijk optrad als de voorstander der nieuwere rigting, die de resultaten der wetenschap toepast op de kerk en groo- telijks afwijkt van de vroeger gehuldigde begrippen, gewikkeld in zooveel moeijelijkheden, blootgesteld aan zooveel verguizing, dat hij moedeloos zijn werkkring opgaf en zijn emeritaat ver langde, maar toen ook dit laatste zwarigheden ontmoette en zijn geest en ligchaamstoestand verbeterde, is hij teruggekomen op zijn vroeger besluit en gevoelde bij zich gesterkt zijn werk weder op te vatten, waarin hij echter ook nu belemmerd werd. Het boekje „Mijne verbanning uit den evangeliedienst" deelt „aan klachten, pleidooijen, enz", mede betrekkelijk deze zaak en het blijkt dat de kerkbesturen eenstemmig zijn om den nu door voor- en tegenstanders bestreden man, uit te sluiten van den evange liedienst in de ned. herv. kerk. Hem rest slechts het beroep op de uitspraak der synode. Ook dit beroep, zeker niet het minst belangerijkste stuk, wordt gevonden in dit bundeltje. Wij vermeten ons niet eenig oordeel te vellen over dit geschil, dat zelfs na al het geschrevene niet helder is. Misschien ont spruit dit uit de gewoonte der kerkelijken, ora een klein feit in een vloed van woorden te verdrinken,'en ook omdat men het nuttig acht niet te diep door te dringen in het wezen der zaak. De afloop der zaak is hoogst belangrijk voor velen en de gevol gen, bij zooveel verschil en beroering iu de kerk, zijn onbe rekenbaar, daarom is het zeer te werschen, dat de eindelijke uit spraak getuigeii moge van echt evangelische zachtmoedigheid. Het geldt niet de vraag of Zaalberg overmoedig en eerzuchtig, weinig levenswijsheid bezit, maar of hij wettig vervallen is van zijne regten als predikant en of het niet geoorloofd is bij nader inzien een verzoek om ontslag terug te nemen, waarvan de voorwaarde niet was vervuld. Al is dan de lektuur van het boekje min aangenaam, het belang der zaak zal duizenden be wegen kennis te nemen van den verderen loop. Prins Napoleon is zaturdag te Konstantiuopel aangekomen. De mexicaansche opstandelingen zijn uiteengejaagd en de rust is hersteld iu Yucatan. In Spauje vereeuigen zich dc partijen onder de leus: «Weg met de Bourbons." Graaf von Bisiuarck heeft het buitengoed van wij len lord Brougham te Cannes aangekocht. De gezondheidstoestand op 4e westindische eilandeu is voldoende. Een kofüjhuisbediende is door den hervormden kerkeraad eeuer geldersehe stad niet als lidmaat toege laten, alleen om zijne betrekking, die sabbathschennis insluit. Door de outploffing van 1800 kilo's nitro-glvcerine bij de steengroef van Que- nast in Belgie is eene schrikkelijke verwoesting aangerigt en zijn de 10 personen, die zich in de nabijheid bevouden, zoo geheel vernield, dat bijna geen spoor teruggevonden werd. De schok werd drie mijlen ver gevoeld. Bij gelegenheid der maritieme tentoonstelling te Havre zullen stierengevechten onder verzachteude omstandighedeu gegeven worden in een cirque dat 12000 toeschouwers kan bevatten. Op Jamaica is den 8 Junij door een aardbeving wel schade veroorzaakt, maar geen menschen omgekomen. De Russen hebben Bokhara zonder tegenstand hezet. Deu 25 junij, op den gedenkdag der overgave van de augsburg- sche confessie aan den keizer, is te Worms het Luther-gedeukteeken ont huld. In Hongarije roept men de hulp der soldaten in om den oogst binnen te balen. De pauselijke internuntius te Parijs heeft deelgeno men aan het feest door den turkschen gezant op den verjaardag van den sultan gegeven. Ten gevolge van misgewas eu kwijning der nijverheid heerscht in Spanje nijpend gebrek. Keizerin Charlotte is na schijnbare beterschap weder verergerd. Sedert 1853 is de bevolking van Parijs verdubbeld, in dat tijdverloop zijn 20,000 huizen afgebroken en 45,000 nieuw gebouwd. In de algerijnsche provincie Oran heeft storm en onweder groote schade aangerigt en de bestaande ellende verhoogd. De begrootingswetten zijn zonder veel discussie door de eer ste kamer aangenomen, en zoo is de gang der zaken weder geregeld. Met vertrouwen is dit ministerie ook door de groote meerderheid der eerste kamer ontvangenslechts een enkele stem verhief zich tegen de rigting van den minister van kolo niën, maar alle ernstige discussie werd uitgesteld tot het na jaar, wanneer de begrootingswetten voor 1S69 daartoe gereede aanleiding geven dan eerst zal kunnen blijken of dit ministerie aan de meerderheid der vertegenwoordiging welgevallig is. In het hoofdkiesdistrict Dordrecht is een herstemming noodig tusschen een liberalen kandidaat eu een anti-revolutionair. Slechts drie stemmen ontbraken den liberalen kandidaathad de anti revolutionaire kandidaat zes stemmen meer gehad, dan ware hij gekozen geweest. Een goede les voor belangstellende kiezers van welke rigting ook, om getrouw hun burgerpligt te ver vullen. Drie stemmen meer op Gevers Deynoot uitgebragt, hadden een herstemming onnoodig gemaakt en de zegepraal der liberale rigting verzekerd, en hoevele kiezers, die die rigting zijn toegedaan, zijn door onverschilligheid of wegens geringe oorzaken te huis gebleven. Moge een getrouwe opkomst der kiezers bij de herstemming het bewijs geven, dat de kiezers meer en meer prijs stellen op de regten, hun door de grondwet verzekerd. De verkiezingsstrijd in een district gevoerd, heeft veler be langstelling, ook buiten dat district opgewekt. Had men bij de vroegere ontbinding9-manie de beweging in het geheele land, en bemoeide ieder zich slechts hoofdzakelijk met zijn eigen district, thans konde men den strijd, in het kiesdistrict Dordrecht gevoerd, bedaard nagaan en meer onpartijdig de wapenen be- oordeelen, die in den strijd gebezigd werden, dan wanneer men daarin zelf eenigzins betrokken is. Door de kiesvereenigingen in het district werd de liberale kandidaat aanbevolen, en een klein bezadigd strooibillet vestigde de aandacht der kiezers op den ook in ons district bekenden Gevers Deynoot. En welke middelen gebruikte de tegenpartij Reeds zijn een paar strooibiljetten ter aanbeveling der kandidatuur van den heer Bichon in „ingezonden stukken" in de Nieuwe Rott. Courant beoordeeld en veroordeeld, en voorzeker dit oordeel zal wei door alle gemoedelijke conservatieven onderschreven worden. De heer Bichon zelf kan door zulk een hulp niet gediend zijn, en men had bijna van zijn regtschapeuheid mo gen verwachten, dat hij die hulp met verachting van de hand gewezen had. Nog een derde brochure werd velen kiezers toe gezonden, eu deze overtrof in hatelijkheid nog verre de twee reeds veroordeelde, zoodat zij waarschijnlijk een waardige te genhanger zal Zijn van het libel „Thorbecke, uwe dagen zijn geteld dat der goe gemeente voor een dubbeltje wordt aan geboden, en daar zet de schrijver nog wel op den voorgrond, dat onpartijdigheid eu kalmte de allereerste vereischten in een politiek vlugschrift zijn. Na eerst de geschiedenis der laatste maanden besproken te hebben, van welk verslag het zoo miskende Dagblad der resi dentie de hoofdbron was, wordt het ministerie heftig aange vallen in den persoon van den minister van financien, en zoo te niet gedaan alles, wat in de vorige bladzijden uitvoerig bewezen is omtrent het regt der kroon om de ministers te benoemen en te handhaven, zelfs tegen den wil der vertegen woordigers des volks; of is de heer van Bosse niet even goed door de kroon benoemd als het afgetreden nationale ministerie Rekent men nu nog hierbij den invloed door verschillende predikanten, zelfs in hun ambtsbetrekking uitgeoefeud, dan kan men zoo ongeveer de roiddeleu nagaan, die in het openbaar gebruikt zijn om de kandidatuur van den anti-revolutionairen kandidaat te doen slagen. Wanneer toch zullen kiesvereenigingen in het geheele district met een centraal bestuur in de hoofdplaats, aan zulk een on edele verkiezingsstrijd een einde maken, omdat dan zulke mid delen geheel nutteloos zouden worden. Bij de gehouden discussien over ue begrooiingeu is de ko loniale kwestie hoofdzaak geweest, en dat zal waarschijnlijk den eersten tijd wel zoo blijven. Als men met verouderde wonden bij den geneesheer komt, is de genezing dikwerf zeer langzaam en de koloniale kwestie is een verouderde woud, die sedert jaren de treurigste gevolgen voor ons staatsleven en voor onze zedelijkheid heeft. De genezing zal slechts zeer langzaam gaan, eu het zal veel moeite kosten de meest ge schikte middelen ter genezing op te sporen. Ligt evenwel de wonde geheel open, zijn de geneesheeren volkomen met den toestand bekend, dan is reeds een groote schrede cp den weg der genezing gedaan. Moge het deze regering gegeven zijn, dien eersten stap ter genezing der wonde te doen, en moge de kamer daartoe krachtig medewerken, het beneden zich achtende om zich met hatelijke niets afdoende letterkwestien bezig te houden. Of een v in een D veranderd is, is van geen alge meen belang, vooral als zoo iets uit partijbelang geëxploiteerd wordt, de verdrukking van den Javaan, ten behoeve van een batig slot daarentegen, heeft reeds te lang geduurd voor de eer van den nederlandschen naam, en elk regtschapen Neder lander mag van zijn regering en vertegenwoordigers daarin zoo spoedig mogelijk verandering eischen. De zelfde mannen, die van Indie niets anders verlangen dan een groote som gelds ten behoeve der nederlandsche schatkist en die vermindering van het batig saldo als een hoofdbezwaar tegen iedere verbetering aanvoeren, de zelfde mannen wen schen nu aan Suriname groote sommen toe te leggen om de plantagiehouders in staat te stellen vreemde arbeiders aan te werven, en nog liever zouden zij willen dat de staat zelf voor een voldoend aantal arbeiders zorgde, hoewel dit de neder landsche schatkist verbazende sommen zoude kosten, en toch die plantagiehouders zijn vroeger voldoende schadeloos gesteld voor het verlies der slaven, opdat zij met dit geld in de be hoefte van vrije arbeiders zouden kunnen voorzien. Wel consequent van die heeren. GOUDA. Geboren; 27 Junij. Theodora, ouders J. Kriek en J. Hinselaar. Francis Henri Jacques, ouders J. H. Krom en E. H. G. Privé. - 28. Mar cus Johannes, ouders J. W. van Loon en C. Beek. Johannes, ouders J. Wildschut en R. van Ham. Overleden: 25 Junij. C. de Vet, 15 w. C. H. Steevens, 8 m. 26. A M. van der Kint, 10 j. H. C. P. Pinkse, 11 w. 29. G. H. ten Zeldam Ganswijk, 11 m, G. Hageman, 30 j.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2