Zondag, 12 Jiilij, 1868. V 656. agena’s EN-OLIE. öuitcnhnii. d’IJssel. Overzigt. 1 1 Uitgave van A. BRINKMAN. naar hunne goede rden, terwijl velen d door den dood eminent hoofd gek erd wezen Lange TiendetcegD. n°. 60. r en Dings dag ’amor* e werkdagen ’s mor- morgens 62/2 uur. gelijke dagen ’sna- ’s avonds 5 uren. vurkaarten. GOUDSCHE COURANT. erlijkste deel van ioch dit is vooral in sierlijk, glanzig voorzien is. h daarin mag ver- iet zij alleen, ook d sieraad minder heugen zich daarin, inden, om het haar het uitvallen er •m het voor vroeg- varen. Dit middel nderzoeker ontdekt -Carthagena. Op- die daar wassen, van de kracht, op daaruit getrokken, vloed uitoefent op jehoeft slechts de plant bereid wordt, le aan te wenden, s daags voldoende 6C cents kan dus aders toch noodige bekomen aan bet 1ETVELT, Az., ie ÜM. raadsvergadering Tan e courant) is de reke- nis abusivelijk gesteld le te zijn 6,478.91 L BRINKMAN. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,— franco p. post/2,25 Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. nen verwachten. De engelsche ministers hebben nog eens ondervonden, dat zij de meerderheid in het lagerhuis tegeu zich hebben, en dat hen toestand steeds moeijelijKer wordt. Men verwacht dan ook vrij algemeen, dat de ontbinding tegen het einde van au gustus zal plaats hebben, dan zou het nieuwe parlement in december aanstaande zijne zittingen kunnen openen, en het ministerie zich bevestigd zien of plaats maken voor een libe raal bewind. Ongunstig is de uitkomst der eerste verkiezing voor ons nieuw ministerie. Men wist wel dat de uitkomst twyfe.’ach- tig was, toch is het verschil groot tusschen de 913 (niet 931) stemmen, die Gevers bekwam en de 1071 van Bichon. Het is een bewijs van de talrijkheid der kiezers, die zonder genoeg zame kennis gedachteloos het gezag volgen van verkeerde leids lieden. Hoe zouden anders eenvoudige kiezers den vijand van ons openbaar schoolwezen hunne stem geven en de behoudende partij steunen, die alle maatschappelijke verbetering tegenwerkt. Deze onkunde, dit gemis aan alle degelijke ontwikkeling kan niet weggenomen worden door den strijd in de dagbladen, die den eenvoudige slechts verwarren, maar kan alleen het gevolg zijn van de langzame verlichting des volks. En hoeveel ele- (overleden) eu L. de D. P. Weber. Jo- Waasdijk. 5. Ge na, ouders J. van der ouders L. van Vliet de Zeeuw. Wille- GOUDA, 11 Julij. De vrijspraak van den amerikaanschen president heeft weinig verandering gebragt in zijne verhouding tot zijne tegenstanders. Men beweert zelfs, dat Thaddeus Stevens hem op nieuw wil aantasten op nog niet aangevoerde punten van beschuldiging. De afgevaardigden gaan voort in het nemen van besluiten ter bevrediging van het zuiden en maken het veto krachteloos door hunne besluiten. Arkansas is weder opgenomen onder de staten verschillende andere zullen weldra volgen. Op den 2n december a. s. moet de verkiezing plaats hebben van den nieuwen presidentaan de herkiezing van Johnson valt niet te denken, de meeste kansen zijn voor generaal Grant. De demokraten te New-York hebben tegenover hem gesteld Horatio Seymour. Als vice-president worden ook reeds kandidaten ge steld, en de vijf maanden tot december zullen zeker nog menig tooneel van hevigen partijstrijd opleveren, voor dat de zaak tot afdoening komt. In het fransehe wetgevend ligchaam wordt door de oppositie een vruchtelooze strijd gevoerd tegen het enorme, zeker verderf dreigend budget. Geene waarschuwingen mogen baten, de buitensporige krijgstoerusting moet gehandhaafd worden, zij is het eenige middel tot het behoud des vredes. Deze schoone logica is de hoogste wijsheid der fransche regering, die overi gens geene woorden genoeg heeft om hare vredelievendheid te betuigen. De graaf von Bismarck heeft zich wegens ongesteldheid tij» delijk aan het beleid der zaken onttrokken. De vergaderingen zijn gesloten en de nieuwe toestand in Noord-Duitschland is op vasten voet gevestigd en de zuidduitsche staten naderen cteeds tot Pruisen, waar hun wezentlijk belang en zekerheid ligt. Hoeveel af keer daar ook tegen Pruisen moge bestaan, die zal langzamerhand verdwijnen voor het besef, dat zij zonder Pruisen geen toekomst of zekerheid hebben. Italië blijft onrustig en Oostenrijk gaat onrust te gemoet. Het verzet der geestelijkheid tegen de nieuwe wetten zal stellig groote moeijelijk beden baren, en Boheme met zijne aanspraken zal niet met woorden te bevredigen zijn. Indien echter na de wille keurige regeling der financiën het administratief beheer krachtig wordt verbeterd, zal vermeerderde welvaart de kracht des be stuurd verhoogen. In Servie is alles rustig en de jonge vorst algemeen erkend en gehuldigd. Toch durft men niet vertrouwen op de bedaard heid dier half barbaarsche bevolking. In die streken is te veel brandstof opgehoopt om eene vreedzame ontwikkeling te kun- De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. menten zijn er in onze maatschappij, die de volksontwikkeling óf opentlijk belemmeren, óf in het geheim tegenstaan. De ze gepraal wordt te dikwerf aan beide zijde door on waardige middelen verkregen. De onwankelbare overtuiging versmaadt elk bedriegelijk middel en weet, dat de eindelijke overwinning verblijven moet aan het waar beginsel, zonder die angstvallig te willen verhaasten door verachtelijke intriges, misleiding of bedrog. De hh. J. M. de Kempenaer, J. van Lennep en G. W. Vreede, roepen het nederlandsche volk op cm aan de bijna vergeten ministers vooral aan Heemskerk en van Zuylen door een duur zaam bewijs van erkentelijkheid hunne daden bij het nageslacht in levendig aandenken te houden. Jammer, dat deze treffelijke mannen D. Koorders niet geassumeerd hebben; hij kan zelf doorgaan voor een monument; door het beleid der afgetreden ministers is de conservatieve partij tot zulk een gekomen. Men kan bekwaam, welsprekend en en toch door partijschap verblind. Wij hopen dat de koud- bloedigste onverschilligheid een leerzaam antwoord zal geven op de dwaze en ontijdige poging om de sterk verdwijnende agitatie te doen voortduren. Wij willen tijd hebben om den overmoed en de drift en de bevooroordeelde dwaasheid te ver geten, en dan zullen wij beter gestemd zijn om hoedanigheden te erkennen. London, 7 Julij. Men meldt uit New-York van 4 dezer: De nationale democratische conventie is heden alhier verga derd en hepft haar programma openbaar gemaakt. De partij verklaart zich daarin voor eene belasting op de bons, voor de betaling der staatsrente en van alle andere staatsschulden in papier, met uitzondering van die, waarvan de betaling in goud uitdrukkelijk is toegezegd. Het programma wil voorts, dat de genaturaliseerde burgers in het buitenland dezelfde regten zullen genieten als de geboren burgers in Amerika. Men houdt het voor zeker, dat het besluit der koningin tot ontbinding van het lagerhuis en tot het uitschrijven der algemeene verkiezingen tusschen den 20n en 26° der loopende maand zal worden uitgevaardigd, in welk geval de volgende parlementszitting in december van dit jaar, dat is twee maan- l den vóór het gewone tijdstip van den aan vang der jaarlijksche zitting zou kunnen worden geopend. Er zijn onder de uit Engeland, Wales en Schotland afgevaardigde leden van het lagerhuis reeds 45, die verklaard hebben de stemmen der kie zers, door welke zij zijn verkozen, niet weder te zullen vragen. Daaronder zijn er vijf, die zich denkelijk kandidaat zullen stel len op eene andere plaats dan welke zij thans vertegenwoordigen. 9 Julij. Dingsdag is in het hoogerhuis de iersche reform wet aangenomen, en de wet tot regeling der aanstaande alge meene verkiezing voorde tweede maal gelezen. Ook de schotsche referm-wet is voor de derde maal gelezen en aangenomen. In het lagerhuis is eene ochtendzitting gehouden. Een der leden vroeg, wanneer de wet op den invoer van vreemd v e weder in behandeling zou gesteld worden. Door sommige sprekers werd geïnsinueerd, dat de regering de afdoening dezer zaak tegen hield, om bij de aanstaande verkiezingen de schuld van het uitstel aan de oppositie te kunnen geven. Disraeli verzekerde, dat hij spoedig in eene avondzitting de zaak weder aan de orde zou stellen, doch hij protesteerde dat, zoo de op positie op dit onderwerp minder lastig geweest ware, de wet reeds lang zou zijn doorgegaan. In het hooger- en lagerhuis is eene boodschap der ko ningin voorgelezen, waarin zij aanbeveelt aan den generaal sir B. Napier een jaarlijksche belooniug van 2000 toe te kennen. De democrat’sche conventie te New-York heeft eenparig- lijk den heer Horatio Seymour tot kandidaat voor het presi dentschap der unie geproclameerd en den generaal Frank Blair tot kandidaat voor het vice-presidentschap. Sinds ongeveer twee honderd jaren zoekt het huis der N Gouda. m W este wagestraat. Oostpocrt. te Woerden. n Zevenhuizen. n Gorinchem. I,# Utrecht. n Dordrecht. pots in ons Rijk.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1