öinnenlanö. De Goudsche Harmonie-Kapel. Maatschappij tot „Nut van den Javaan." gemeenten naar eene goede wijze om omkooping bij de ver kiezingen onmogelijk te maken, en dat het nu nog zoekt, be wijst, "dat of het doei van zijn streven schier onbereikbaar is, of dat het niet zoekt met deuzelfden ijver, waarmede alchi misten weleer naar het geheim zochten om zuiver goud te ma ken. Gisteren heeft men een geheelen avond aan de bespre king van eene goede wet dienaangaande gewijd en met groote meerderheid heeft meu besioien, dat het gouvernement geene afzonderlijke regters zou aanstellen om over de wettigheid eener verkiezing te oordeeleu. De meerderheid was van meening, dat het een grondwettig beginsel is, dat het administratieve bestuur nimmer de magt behoort te hebben om direct of in direct eenige verandering te brengen in, of invloed i it te oe fenen op het huis der volksvertegenwoordigers. De Times hoopt, dat het ministerie in de zitting van donderdag ver klaren' zal, dat het den schok te boven is gekomen, welke deze meenin** van het huis net veroorzaakt heeft en dat de wet op omkooping bij de verkiezingen grondig besproken zal wor den. Geen ander werk is er bijua te doen overig dan dit, zoodat de tijd niet ontbreken zal, en het zou eene schande voor het huis der gemeeuteu zijn, indien eene goede wet niet tot stand kwam. Een telegram, hetwelk in de verschillende couranten voorkomt, zou doen denken, dat Engeland wederom in een anderen kleinen oorlog gewikkeld zal worden. Tot nu toe is niets anders bekend dan dat eene grievende beleediging de enwelscbe vlag was aangedaan in Mexico, en dat het in de mexieaansche wateren kruisende britsche escader onmiddellijk de haven van Mazatlan geblokkeerd heeft. Dit zou eene zeer ernstige gebeurtenis zijn, indien het met eenig ander land ge- beord^ware, doch Mexico schijnt volgens de laatste berigten in zulk een hopeloozen staat van verwarring te zijn, dat regeringloosheid overal groote wandaden in de hand werkt. Geen engelsche gezant of gemagtigde is naar Mexico gezon den en daar dit ongelukkige laud niet ais een beschaafde staat beschouwd wordt, is het zeer mogelijk, dat tot bescher ming van engelsche eigendommen de admiraal tot zulk een oorlogzuchtige^ maatregel is moeten overgaan. De min. voor ind. zaken heeft zaturdag eene deputatie ontvangen, welke vroeg om staatsoudersteuning voor een togt naar de kustlanden van Oost-Afrika, ouuer eigen verantwoor delijkheid te ondernemen door een bekend afrikaanseh reiziger den heer Angeio. Het doel van den togt was eenige Engel sehen te verlossen, behoorende tot de overgebleven bemanning van het schip St. Abbs, hetwelk in 1855 vergaan is en Van twee booten van het schip de Pengarin. Allerlei berigten ga- j ven zekerheid, dat de Engelschen in Afrika als slaven gevan- j gen zaten. Onder anderen werd eene tijgerhuid vertoond, j waarop met een mes engelsche letters geschreven waren. Ook allerlei getuigenissen van Arabieren en andere inlanders be vestigden het vermoeden. De min. wilde de zaak in overwe ging nemen, doch stelde op den voorgrond, dat in geenerlei opzigt de expeditie eene staats-expedilie zou kunnen schijnen, De Morning Herald, een ministerieel orgaan, stemt in met degenen, die meeuen, dat de uitbreiding van lluslands magt in Midden-Azie bij zekere gebeurlijkheden, bepaaldelijk in geval Engeland ooit in eenen europschen oorleg tegenover E.uslaud stond, gevaarlijk voor het britsche rijk in Indie zou kunnen worden; hij geeft daarom aan de britsche regering den raad, om in Afghanistan eenen van de mededingers den troon te helpen veroveren en behouden en om alzoo dat land tot een bolwerk tegen Rusland te maken. 10 Julij. De kamer van afgevaardigden te New-York heeft 30 junij de benoeming bevolen eener financiële commissie, die in last heeft een ontwerp op te stellen, waarbij een lax van minstens 10 °/0 wordt gelegd op den intrest der openbare schuld. Grant heeft den gouverneur en den luitenant-gouver neur van Louisiana afgezet en dezen laatste vervangen door een neger. Johnson heeft de wet geteekend, waarbij de dage- lijksche arbeid van alle werklieden, betaald door het gouver- ment, wordt bepaald op 8 uren. Het proces tegen Suratt is tot 21 september verdaagd. De koning der Saudwich-eilanden dreigt deze eilanden onder de bescherming van Engeland te zullen stellen, tengevolge oer door Amerikanen onderhouden agitatie, welke de annexatie dier eilanden beoogt. Den ln julij zijn de afgevaardigden van Florida als leden vau het congres toegelaten. De gouverneurs van Zuid- en Noord-Carolina zijn afgezet en de laatst benoemde ambtenaren in functie gesteld. En van heden berigt men cie heer Horatio Seymour heeft de kandidatuur voor het presidentschap der unie aangenomen, die hem door de democratische partij was aangeboden. Naar aadeiding van het votum, maandag jl. uitgebra^t ten opzigte van de bill betreffende de omkoopingen bij de ver kiezingen, bestond er een vermoeden, dat het ontwerp zou wor den ingetrokken. Verschillende parlementsleden van beide par tijen hebben er eventueel op aangedrongen, om de wet verder in behandeling te nemen, zoodat daaraan thanf gevolg zal worden gegeven. Parijs, 8 Julij. Ter zake van de redevoering van Rouher zegt de Alouiteur in zijn wekelijksch overzigt, dat de minister Rouher eenmaal te meer heeft geconstateerd, dat het de wil is des keizers, van het wetgevend ligchaam en van het land om den vrede te handhaven, die de -vvezentlijke voorwaarde is van den vooruitgang en de beschaving. De toekomst is tegen elke eventualiteit beveiligd door de militaire organisatie, in overeenstemming met de traditien onzer historie. Maar deze hervorming van het leger is alleen een nieuwe waarborg in het voordeel der vredelievende denkbeelden, waarvan de keizer lijke diplomatie de toepassing heeft overeengebragt met de waardigheid, die een groot land voegt. Bij de voortzetting der discussie over de begrooting in het wetgevend ligchaam heeft de heer Jules Favre volgehouden, dat Frankrijk het initiatief moet nemen tot eene ontwapening. De heer de Moustier, den spreker beantwoordende, zeide met betrekking tot Duitschland, dat het in het belang van den vrede is, dat Frankrijk wapeningen bewerkstelligt, die een element van vrede geweest zijn en blijven. Zoo het gouvernement geen depeches heeft over te leggen, dan is dit, omdat liet in het belang van den vrede zich heeft onthouden van alle irritante gedachtenwisseling met Duitschland. De eenige depeche is ge schreven om aan het onderhoud te Salzburg zijn ware karakter terug te geven. Indien de zoo herhaalde vredelievende ver klaringen van het gouvernement niet geslaagd zijn om alle malaise te doen verdwijnen, dar. is dit, omdat zij bij de op positie eene hoofdigheid in ongeloovigheid hebben gevonden. 9 Julij. De Patrie meldt in een telegram uit Madrid van gisteren, dat de spaansche regering eene stoomkorvet naar de kust van Andaluzie heeft gezonden, om den mond van de Guadaiquivir te surveilleren. 10 Julij. De inschrijviugen voor de leening tot voltooijing van het Suez-kanaal dekken geheel het vereischte bedrag. De Epoque zegt, dat het vertrek van den onderkoning van Egypte nog nie'. is vastgesteld. liet gerucht, 'twelk nu reeds een veertien dagen lang loopt, omtrent aangevangen onderhandelingen tusschen Frank rijk, Belgie en Nederland over een handelsverdrag, is waar schijnlijk juist. Men zou alligt dat tolverbond in het klein tusschen drie mogendheden, welke in de uitbreiding van Prui sen geeu bepaald voordeel zien, als eene vereeniging vau au- deren aard kunnen beschouwen. Welligt zal men zich onmid dellijk herinneren, dat de noord-duitsche bond ook met tol-trak- taten begonnen is. En zoo doende zou dit nieuws als het zich bevestigt, zeker nog ai opzien baren. Berlijn, 7 Julij. De op den 2Q en 3n dezer te Hanover gehouden aigemeene luthersche couferentie, waartoe uit alle deelen van Duitschland predikanten opgekomen waren, heeft zich bepaald tegen de unie met de gereformeerde kerk verklaard. Gelijk men weet, heeft de koning, toen hij onlangs Hanover bezocht, aan de geestelijkheid aldaar verklaard dat hij, ofschoon de unie op hoogen prijs stellende, toch nooit eenigen dwang zou willen uitoefenen om die in Hanover in te voeren, maar de vervulling van zijnen wensch ten deze alleen aan overtuiging te danken wilde hebben. Uit Praag meldt men, dat de evangelische geestelijkheid der augsburgsche en der hervormde confessie dezer dagen eene vergadering zal houden, om te beraadslagen over de oprigting van eene evangelisch-theologische faculteit bij de hoogeschool aldaar. De middelen daartoe worden door de vrije schotsche kerk verschaft. Stuttgart, 10 Julij. De eerste regtstreeksche verkiezing, bij geheime stemming, voor de benoeming van leden der kamer van afgevaardigden heeft plaats gehad. Yan de 70 districten zijn er reeds 40 alwaar de uitslag bekend is. De verdeeling is volgens dat resultaat aldus: 18 democraten in de rigting van het programma van den Beobachter, 5 oostenrijksch geziuden, 6 nationaal geziuden, 11 der middenpartij. Er moeten 11 her stemmingen plaats hebben. De deelneming aan de verkiezingen was buitengewoon groot. GOUDA, 11 Jolij. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de koninklijke militaire akademie, zullen met sep tember aanstaande aan die inrigting o. a. als kadet worden geplaatstvoor de artillerie hier te lande, L. C. Dyxboorn en H. F. van Gennep. De leden der eerste kamer van de staten-generaal vp bijeen geroepen tegen dingsdag 21 dezer. Woensdag jl. zijn in de zitting der prov. staten van Zuid-Holland achtereenvolgens met overgroote meerderheid tot ledeu van ged. staten herbenoemd de hh. mr. C. van Vollen- hoven, jhr. mr. H. J. van der Heim, mr. H. F. baron van Zuyien van Nyevelt, E. H. baron Rengers van Warmen- buyzen, mr. R. J. C. Metelerkamp en tot buitengewoon lid van ged. staten de heer S. A. van Hoogstraten. De werkzaamheden aan de aardebaan, spoorweg Iledel 's Bosch, gaan met rassche schrei i vooruit. De verzakking in de baan van den spoorweg BommelIledel, zoo ook vau den boog bij de zoogenaamde Ooyik, blijft aanmerkelijk aan houden. Men vreest dit kolossaal werk te moeten afbreken. De betonstortiDg van den stroompijler n°. V, naar de spoor wegbrug, over de rivier de Maas te Iledel, is afgeioopen. Het regterlai.dhoofd van de spoorwegbrug, over de rivier de Waal aldaar, waarvan een stuk muurwerk was weggeslagen, is hersteld. Men schrijft uit 's Hage aan het Handelsblad Indien Nederlands waterbouwkunde bij de inwijding van den spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Goes, over de afdamming der Ooster-Schelde, eene belangrijke overwinning over het on stuimige element heeft gevierd, dan wint de zege nog in gewigt door het navolgende heugelijke feit. Naar men zich namelijk zal herinneren, hadden onze zaakkundigen voorspeld, dat de afdamming niet, zooals de belgische regering immer beweerde, de scheepvaart op de Wester-Schelde zou schaden, maar inte gendeel door den sterkeren stroom, die door den dam op dien rivierarm zen worden voortgebragt, dezen noodzakelijk moest verbeteren. Slechts eenige maanden nadat de dam was voltooid, constateerden de belgische ingenieurs reeds, dat zich tusschen Antwerpen en de Noordzee eene nieuwe geul had gevormd, die verreweg dieper en korter dan de thans door de scheepvaart gebruikte beloofde te worden. Welnu, een nieuw onderzoek, dat dezer dagen plaats had, heeft aan het licht gebragt, dat de vorming dier geul niet alleen geregeld voortgaat, maar dat dit zelfs met grooter snelheid plaats heeft, dan men vroeger had durven vermoeden. Men meldt uit Vlaardingen van gisterea Heden arri veerde alhier de eerste haringjager met 17 ton maatjes- en 27 ton vollen haring van uitmuntende kwaliteit. De prijs was 700 per ton. Volgens ontvangen berigt was de visscnerij ongunstig, en bij het vertrek van den jager geen meerdere ha ring voorhanden, zoodat de tweede jager niet spoedig te ver wachten is. Het schrikkelijk ongeluk van Quenast opent een nieuw vooruitzicht aan de aanhangers van den oorlog en de vernie ling der menschen. Moeten wij zekere uitvinders gelooven, dan zullen de naaldgeweren, gegroefde kanonnen en ontplof bare kogels in den hoek onzer museums van oudheden gesto ken worden, nevens de kruis- eu balbogen onzer voorouders. Ai die middelen van vernieling verdwijnen als een rook voor de nitro-glycerine. Het gebruik dier zelfstandigheid in den oorlog zou zeer eenvoudig zijn. Het zou voldoende wezen te weten, waar de vijand langs komt of hem op eeue gegevene plaats te lokken. Op die plaats zou men heimelijk eenige dui zenden ponden nitro-glyeerine verbergen, waarmede men in ge meenschap blijft door middel van een electrieken draad, onder den grond verborgen. Op 't oogenblik aat het vijandelijk leger rondom die ontplofbare stof zou vergaderd zijn, zou men een schok geven door de electriciteit, en in minder dan 1 seconde zoudeu al de vijanden, al waren zij 200,000 man sterk, totaal vernietigd zijn. Het vijfde aigemeene evangelische zendingsfeest zal op woensdag 29 julij a. s. gehouden worden in de nabijheid van het station „de Steeg", op het landgoed Middachten, daartoe bereidwillig door mevrouw douairière gravin Bentiuck van Middachten afgestaan. Nadat zich van 's morgens 8 uur de muziek van tijd tot tijd zal hebben doen hooren, wordt len 10 uur 15 minuten de openingsrede gehouden door ds. Cohen Stuart, pred. te Rotterdam. Vervolgens zal de heer Looman verslag doen omtrent den toestand en de werkzaamheden der zendingsvereenigingen in Nederland, waarna de grooie pauze zal plaats hebben. Ten 2 uur en ten uur zal op drie verschillende spreekplaatsen het woord gevoerd worden door de hh. A. Couvée, pred. te Doesburg; J. van Dijk Mz., te Doetinchem L. T. Esseler, zendeling te Worchester (in de Kaapkolonie)H. E. Faure, theol. dr. en pred te Doesborgh Herbst, pred. te NijmegenPh. J. Hoedemaker, theol. dr. en pred. te Veen en daalJ. van der Hoorn, te Zutphen Joh. ▼an 't Lindenhont, te NijmegenJ. H. van Linschoten, te Zutphen F. L. Rutgers, theol. dr. eu pred. te Brummen, en C. G. Schot, oud-zendeling. Ten 5 ure wordt de slotrede gehouden voor de reizigers, die naar Rotterdam en Amster dam en verder gelegen plaatsen moeten vertrekken door den heer A. Brummelkamp, docent aan de theologische school te Kampen. De finale slotrede wordt ten 6 ure gehouden dooi den heer P. Huet, laatst pred. aan de Kaap. De tijdingen, omtrent den oogst uit het buitenland ont vangen, luiden over het algemeen zeer gunstig. In Frankrijk zal de opbrengst verre boven het middelmatige zijn. In En geland zal de oogst zeer voordeelig wezeu, en men heeft de hoop, dat de groote koreuopbrengst van 1803 zich in 1S68 zal hernieuwen. Duitschland, Italië, Rusland en Zwitserland zullen, volgens de vooruitzigten, eenen voortreffelijken oogst opleveren en ook Belgie zal dit jaar eenen overvloedigen graan oogst afwerpen. Men schrijft uit Hengelo (Gelderland) Sedert verleden week, juist drie weken vroeger dan gewoon lijk, is men hier druk bezig met rogge-maaijeü. Zoowel stroo als aar voldoen aan de gekoesterde verwachting. Hier en daar heeft men schoone velden met boekweit, haver en aardappelen. Over het algemeen zijn deze vruchten door de droogte in haren groei gestuit, en zullen de beide eersten daardoor slechts kort en de laatste klein blijven. Met uitzondering van eenige la gere, leveren de weiden hier eeL treurig, dor aanzien. Het hooi wordt dientengevolge duur verpacht, 30 a 35 het voer van 2000 Enkele vroege appelboomeu beginnen hunne takken reeds te buigen onder den zwaren last. Men berigt uit het eiland Voorne Door de aanhoudende droogte wordt de gunstige verwach ting onzer veldgewassen zeer verminderd en voor een gedeelte zelfs geheel teleurgesteld. Tot nog toe hebben de aardappe len, die hier enorm veel gezet zijn, zich goed gehouden, doch thans begint net er minder gunstig mede uit te zien. De jam men vooral doen zich op magere landen slecht voor. Som migen willen hier de gewone ziekte in zien, doch dit kan onzes inziens niet waar wezen, omdat zij op kloek land nog goed staan. Het vlas dat nog goed is geworden, wordt veel door de rupseu geplaagd. Met belangstelling voorzeker is door beoefenaren en liefheb bers der muziek kennis genomen, dat zich in onze stad eene „Harmonie-Vereeniging" (ouder bovengen, naam) beeft gecon stitueerd. Werden voor eenige jaren de uitvoeringen der har monie-concerten van „Euphonia" door het verlies van uitstekende krachten gestaakt, en onlangs door het vertrek van de stafmuziek van het 4e regiment, de uitvoeringen van fanfaremuziek in de zoogenaamde „Zomer-Societeit" gesloten, het bestaan eener zoo danige vereeniging zal dus stellig als wenschelijk mogen worden beschouwd. Zal zij echter duurzaam bestaan eu op het gebied der toonkunst voorwaarts gaan, dan is daartoe de medewerking en ondersteuning van Gouda's burgers allesints noodig. De „Goudsche Kapel" bestaat uit 29 dilettanten, ouder leiding van den talentvollen muziek-directeur, den heer Jb. Kwast. Zij is zamengesteld uit eene vereeuiging der werkende leden van Eu phonia en eenige leden van het muziekcorps der dd. schutterij alhier, onder directie der commissarissen van Euphonia, waar van de kapel, als het ware, eene afdeeling uitmaakt, maar zelf standig optreedt. Wij hopen dat de eerste uitvoering, tegen 16 julij a. s. ge annonceerd, met een gunstigen uitslag zal worden bekroond, en daardoor de leden dezer jeugdige vereeniging worden opgewekt om met lust en ware kunstliefde op den ingeslagen weg voort te gaan. In aanmerking nemende den korten tijd van haar bestaan en oefening en de groote moeijelijkheden op artistiek en financieel gebied, doet dit haar aanspraak maken op de sympathie van Gouda's kunstlievend publiek. B. Mol. De correspondent voor GouJa en omtrek heeft de eer ter kennis te brengen, dat er op de sociëteiten „de Ré-Unie," „Ons Genoegen" en „Yrede-liest" ter lezing liggen de drie eerste door de Maatschappij uitgegeven geschriften (twaalf zien reeds het licht) benevens een lijst van inteekeoing. Het doel dezer ter lectuur legging is, om door 't laten lezen dier geschriften meerdere dee! eming tot 't lidmaatschap te trachten op te wekken en meer algemeen bekend te doen wor den eene Maatschappij, waarvan ieder Nederlander, voer wieu eene jaariijksche contributie var 2 niet bezwarende is, lid behoorde te worden. De eerste vergadering van de te constituëeren afdeeling zal plaats hebben op donderdag 23 dezer, 's namiddags 1 uur, in eene der localen van de sociëteit „de Ré-Unie." Gouda, 7 Julij 1868. De Correspondent, Van KOOTEN.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2