Donderdag, 16 Julij. 1S6S. N? 657. £hittraUn&. Kennisgeving. BEKENDMAKING. ONDWATER 'OPP, Uitgave van A. BRINKMAN. -- d’Uttel. LöVINGEB. A. BRINKMAN inzienlijker, maar pen en lammeren. 19 a 22. a— 1.10. - -;*===^P -- n de prijzen als ets meer besteed deur ikel, in de Frette wn, over de voor- let a wordt aanbevo- rpligt, daar ik de >pen van het A- .TER aan mij zel- :n volgenden open F. G. POPP open- Roode KleeFsche Rogge 7.75 J 5.25. Boek- Noordbr. 220 GOUDSCHE COURANT. Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. en S. Ligtensteic. sheer. J ohannes - 9. Anthonius, ou rs J. Wak kier en C. as en J. G. Franke, ralto. de Goederen. De BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter ken- van de belanghebbenden, dat door den heer Commissaris des Koningsin de provincie Zuid-Holland, op den 30“ Junij 1868 is executoir verklaardhet primitief kohier van de belasting op het personeel. Dat voormeld kohier ter invordering is gesteld in banden van den heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, op den bij d^ wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat, de termijn van drie maanden, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 13“ Julij 1868 De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. y en Dingsdag ’smor- »e werkdagen 's mor- i morgens 61/, oor. p gelijke dagen ’s na- ag ’s avonds 5 uren. toerkaarten. in Hongabiib. tf ik aan knobbel? in wijls zeer pijnlijk en en spreken hin- vele Artsen en ook 'gescholen te Pesth ikte de meest ra llen, maar zonder ids ik mij echter hooggeprezen A- VTER, ben ik van ijd, en betreur bet -te, dat ik het niet ik kan bet daarom te openlijk mijnen bid U, dit mijn waarheid volkomes lang van eveneens openbaar te maken. Uw Dienstwillige, mda bij L. Schenk, straat, wijk A 123; van Santen Kolft, ijn en C°., (blaauwe Hoge bij J. L. F. Leyden bij E. Noor- Aitena, apotb.; te Windheim en C°.» De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londen, 12 Julij. De invloed der aanhoudende droogte is in Engeland duidelijk zigtbaar. Het heerlijke weidegroen is geheel verdwenen en zelfs in de zorgvuldig onderhouden parken is al bet gras verdord. De bronnen houden op met vloeijen de beken zijn verdroogd, en over de veelal zoo kale straatwegen ligt thans allerwege eene laag stof. Sedert april BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, overeenkomstig Zijner Majesteits besluit van 28 junij 1828, (Staatsblad n°. 42) de commissie van onderzoek enz., omschreven in art. 15 der wet op de Schutterijen van 11 april 1827, hare bij de wet bepaalde werkzaamheden heeft aangevangen, en roepen bij deze op, alle dit jaar voor de Schutterij ingeschreven en geloot hebbende personen, om voor de voornoemde commissie te com pareren in het Raadhuis dezer gemeente, op vrijdag den 249ten julij 1868, des morgens ten 10 ure, ten einde of voor de schutterlijke dienst te worden gedesigneerd, of wel redenen van vrijstelling hebbende, daartoe de vereischte bewijsstukken in te leveren, opdat die zouden kunnen worden onderzocht en aan de wet getoetstterwijl alsdan tevens zal worden overgenomen de schriftelijke opgave van hen, welke mogten verlangen van de bij de wet bepaalde nommerverwisseiing gebruik te maken, bij welke opgave zal moeten zijn uitgedrukt de woonplaats, het jaar van geboorte en het getrokken nommer van dengene, die de nommerverwisseiing verlangtwordende de daarbij belang hebbenden nog verwittigd, dat de bewijsstukken voor degenen, <lie alhier gehuwd of weduwenaars zijn, aan hen, t*r secretarie dezer gemeente kosteloos zullen worden afgegeveu, wanneer zij zich daartoe aanmeiden op zaturdag den 18 julij aanstaande, van des voonniddags 10 tot des namiddags 1 ure. Wordende eindelijk de belanghebbenden aangemaand, om niet te verzuimen ten bepaalden tijd voor de commissie van onder zoek te verschijnen, daar zij, welke niet mogten opkomen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en voor zoo verre hun dienstpligtige nommers zijn ten deel ge vallen, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Gouda, den lln Julij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. is er nergens noemenswa; rdige regen gevallen. Vooral in de graafschappen, die verleden jaar als door veeziekte besmet ston den aangeteekend, heerscht veel nood. Er is niet veel hooi, en evenzoo staat het met ander veevoeder. Vandaar dat de veestapel door het gebrek aan water veel te lijden beeft, en het hier en daar een raadsel is hoe de boeren hunne pacht zullen kunnen opbrengen. Ook te Londen zelf begint de droogte eene nadeelige werking uit te oefenen. Wegens de talrijke water leidingen ontbreekt het in de hoofdstad niet aan wasch- en drinkwater, en sedert de uitvoering der werken tot afvoer van onreine stoffen geeft de toestand der Theems ook wel geen be zwaar, doch de buitengewone droogte van den atmospbeer schijnt toch schadelijk op den openbaren gezondheidstoestand te wer ken, daar de gevallen van borst- en onderlijfsziekten zeer zijn toegenomen en het cijfer der sterfte sedert de eerste week van juny gestadig blijft vermeerderen. De Economist bespreekt de toekomst, met het oog op den oogst en meent dat de vooruitzigten voor den consument beter zijn dan men had mogen verwachten. De prijzen van hel graan zullen langzaam dalen, niet alleen is de oogst ruim, maar hij wordt veertien dagen vroeger binnengehaald, hetgeen van beteekenis is, aaugezien er weinig voorraad is, waaraan dan ook moet worden toegeschreven dat de prijzen niet buiten gewoon laag zullen worden, waartoe men mogelijkerwijze even wel bet volgeude jaar komen zal. De Economist is voorts van oordeel, dat het veevoeder hooi, booneu en haver duur zal blijven intusschen prefereert het blad goedkoop brood voor den mensch boven goedkoop voeder voor het dier. Dat de broodprijzen inderdaad verlaging behoeven, toont de Eco nomist aan, door te wijzen op de prijzen waartegen van 1865 tot junij 1868 voor de werkhuizen is aanbesteed en waaruit blijkt, dat die prijzen in dien tijd niet minder dan 70 percent zijn gerezen. Het ministerie en de ware liberalen doen op het oogen- blik al hetgeen zij kunnen, tot het bereiken van een en het zelfde doel; zij helpen elkander daarin op alle mogelijke wijze. De oogluikend toegestane omkoopiug bij de verkiezingen is eene oneer voor Engeland in hun oog, en met terzijdestelling van alle partij-kwestien trachten zij een maatregel tot stand te brengen, welke dergelijke onedele handelwijze van eergierige 1 mannen te gevaarlijk zal maken, dan dat zij hun goeden naam zullen wagen aan eene onteerende straf. Tot nu toe werd eene aanklagt van omkooping altijd gehoord door eene commissie van vijf leden uit het parlement, maar haar vonnis werd dik wijls aan partijdigheid toegeschreven en het verhooren van al de getuigen te Londen was een even kostbare als ontoereikende maatregel. Voortaan zullen de regters eenige leden uit hun eigen midden benoemen, om een ambulant geregtshof voor dit misdrijf te vormen, ten einde volgens het oude grondwettige beginsel van Engeland, elke misdaad of overtreding op de plaats des misdrijfs zelve te beoordeelen en te vonnissen. Ee- nige tories werken den maatregel op alle mogelijke wijze tegen, uit liefde voor de grondwet zooals zij beweren, daar bet huis der gemeenten het regt niet zou hebben om zijne magt over te dragen op de regters van het land. Het oude voorvader lijke gebruik heeft toch altyd gewild, dat het huis der ge meenten zelf bepaalde of de gekozene als lid zoude worden toegelaten of niet. Een der conservatieve leden had nog een ander groot bezwaar tegen den voorgestelden maatregel. Men sprak er van om door regters te doen beslissen of eene ver kiezing eerlijk was toegegaan of niet, maar men had jonge en men had oude regters, en daar deze behondsman de jongere regters van al te groote dartelheid scheen te verdenken, stelde hij voor, dat men zou bepalen, dat niemand regt mogt spre ken in zaken de verkiezingen betreffe» ae. die niet reeds twee jaren regter was geweest. De heer Ayrton verklaarde zich daartegen en kreeg de lagchers aan zijne zijde door een in- dische gelijkenis te vertellen van een Hindoe, die alleen zijn kaste kan herwinnen, indien hij zeven dagen in olie is door weekt, en men hem dus van zijne misdrijven heeft geznijrerd-.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1