ömnenlanö* Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. Door twee jaren eene pruik te dragen (de engelsche regters draden allen gruote pruiken van paardenhaar) zou men alleen ill de hoogere kaste van regters kunnen komen, die het voor re-" zoudeu hebben een lid van het parlement te veroordeelen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat het voorgestelde wets ontwerp in de beide huizen zal worden aangenomen. 13 Julij. De Standard zegt, dat de hertog van Mout- pensier op Twickenham verwacht wordt. Hetzelfde blad verzekert, dat frankrijk wel over handels- en politieke tractaten met Holland en Belgie onderhandelt. De koningin zal den 4" aug. naar Duitschlaud vertrekken. Men bengt uit New-York van 2 julij Mississippi heeft de nieuwe constitutie met eene meerderheid van 1-1,000 stem men verworpen. Het militair regime is in Florida afgeschaft. Gouverneur Deed heeft zijne burgerlijke fuactien hervat. Parijs, 11 Julij. Hedeu is de zitting begonnen met eens discussie over de wet op de toelating in krankzinnigen-gestich ten, waaromtrent de beer I.aiijuinais verandering wenschte. De heer Pinard achtte de wet voldoende en voerde ten bewijze, dat de belangen van de vrijheid der krankzinnigen, indien zij herstellen, genoegzaam gewaarborgd zijn, o. a. aan, dat van de 26,000 personen, uie in krankzinnigenhuizen toegelaten waren, ltijlOO weder de gestichteu verlaten hebben. Waarop evenwel de'heer Picard handig antwoordde, dat dit bewijs tegen de wet pleitte, omdat daaruit bleek, dat een groot aantal voorbarig in de gestichten opgenomen was. Anders zouden zoo velen de gestichten niet weer verlaten hebben. De discussie hierover heeft tot geenerlei voorstel of besluit geleid. De I.interne van Rochefort, die tegenwoordig meer dan 100,000 exemplaren daags slijt, verhaalt van de verkiezing van Milan tot vorst van Servie, dat de raad van voorloopig be stuur de voorzorg gehad had, om twee duizend man troepen te plaatsen rondom de vergadering der vertegenwoordigers; de prins heeft een overgroote meerderheid gehad, en nu zegt de heer Rochefort -arhij „Ik herinner mij iets van een land, alwaar hij de benoeming van een souvereiu de zaken p.ecies zoo gegaan zijn. Men zou niet gelooven welk eene meerder heid op die wijze wordt verkregen." 13 Julij Volgens den Constitutionnel zou het complot der spaansehe generaals den 9 dezer uitgebarsten zijn en scheen hun plan alleen om het ministerie omver te werpen. De vraag is hier of dit blad, hetwelk deze mededeeling ontleent aan een brief uit Madrid, ten aanzien van het laatste goed ingelicht is. En al is die mededeeling juist, dan beteekent het nog niet veel, want zoo de zaraenzwermg gelukt ware, zou de beweging de leiders alligt te magtig hebben kunnen worden in een land, waar zooveel revolutionnaire stof jaren lang op eengehoopt 'is. Doch, gelijk men weet, heeft de regering, die de zeven generaals den Ssu" dezer heeft doen arresteren, daar door de uitbarsting van het complot weten te voorkomen. Ju verband met de discussie, in het wetgevend ligchaam gevoerd over het aanstaande oecumenisch concilie, verdient ver nield, dat er in onze wetten een artikel is, aldus luidende „De 'besluiten der vreemde synodes, zelfs die der algemeene concilies, zullen in Frankrijk niet kunnen worden openhaar ge maakt, alvorens het hoofd van den staat er den vorm van heeft onderzocht, benevens hunne conformiteit met de wetten, regten en vrijheden van het rijk en al wat de openbare rust zou kunnen betreffen." De Patrie zegt, dat de bevolking van Spanje geheel vreemd is gebleven aan de zamenzwering. Espartero heeft geweigerd daaraan deel te nemen. Hetzelfde blad bevat ter gelegenheid der geruchten om trent eene tol- en militaire conventie tusschen Frankrijk, Belgie en Holland, eene lange correspondentie uit Brussel, waarin de voordeeleu van zoodanige conventie voorBelgie worden uiteeugezet. Frankfort. 13 Julij. De Bheinische Kurier van Wies- baden beklaagt zich, dat de zaken in het Nassausche, buiten de bevolking van het vroegere gioothertogdom om, van Berlijn uit geregeld worden door eene zware stortbui van wetten. Iu de andere geannexeerde landen, schrijft het blad, heeft men althans afgevaardigde notabelen geraadpleegd, maar wat Nassau betreft, zich tevreden gesteld met de afgevaardigden tot den rijksdag. En wat het ergste is, veel blijft bij dit alles onaf gedaan, als de kwestie der domeinen, van het proviueiale fonds, van de landsbank, van het lager onderwijs. Het blad dringt er ernstig op aan, dat de provinciale landdag bijeengeroepen moge worden. M&drid, 14 Julij. De geueraals Serrano, Dulee en Be- dov, zijn gisteren te Cadix scheep gegaan naar de kanarische eilanden. De ministers zijn gisteren avond naar tiranja ge gaan. Morgen zal aldaar ministerraad onder voorzitterschap der koningin gehouden worden, Men verzekert, dat de hertog en de hertogin van Jloutpensier, naar Portugal scheep zulleu gaan. Florence, 11 Jnlij. De commissie, benoemd tot het on. derzoek -Ier voorwaarden voor de regie van den tabak, heeft hare werkzaamheden geëindigd. Aan den minister is mede deeling gedaan van de voorgestelde wijzigingen. Zoodra de regering die wijzigingen zal hebben goedgekeurd, zal het rap port worden uitgeöragt. Rome 13 JulijDe nota van den heer von Benst, in antwoord op 's pausen allocutie, is door den heer v. Meysenbug aan den kardinaal Antonelli ter hand gesteld. De toon van dit stuk is ferm, maar niettemin hoffelijk. De heer v. Mey- senburg is gisteren naar Weetien vertrokken. GOUDA, 15 Julij. Z. M. heeft bij de rijks hoogere burgerschool met 3jari- gen cursus te YYarffuin o. a. benoemd 1\ G. Luitjes alhier. De aftredende leden der eerste kamer van de staten ge neraal zijn in de verschillende provinciën herkozen. Alleen in Zuid-Holland is, behalve de herkiezing vaii den heer T. P. Viruly, gekozen in plaats van den heer rar. A. van Weel Dz., die bedankt had, den heer mr. E. J. A. van Bylandt, oud-com- nissaris des konings in Overijssel. Men verneemt, dat Z. M. de koning Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, op Hds. verzoek, heeft ontheven van het oppertoezigt over de verschillende wapencorpsen van het leger, van het materieel der genie, inzonderheid van ai hetgeen met het grootmeesterschap der artillerie in betrekking staat, mitsgaders van het oppertoezigt over de militaire aca demie, onder danbetuigiug voor de uitstekende bewezen diensten. De commissaris des konings in de provincie Zuid-Hol land heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij be sluit van gedep. staten van 6 julij 11., is bepaald, dat de af zonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar zullen zijn ge- opeud op zaturdag I aug. a. s. en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jagtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d.t h., der wet op de jagt en visscherij, is geoorloofd. Tevens wordt daarij herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het regleraeut op de uitoefening der jagt en visscherij iu deze provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben, dan op het water, langs de stramien, oevers van meren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. De minister van oorlog heeft aan de hh. commissarisseu des konings in de onderscheidene provinciën eene circulaire gerigt, houdende kennisgeving van 's konings besluit van 14 junij jl., waarbij hij gemagtigd is om voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats bij Milligen tegen 15 aug. het vereischte getal miliciens van de ligting van 1864 en 1865 van onbepaald verlof onder de wapenen te roepen voorts deelt hij mede, dat door hem de vereischte bevelen zijn uitgevaar digd, ten einde bij het reg. grenadiers en jagers en bij de ove rige regimenten infanterie tegen 15 aug. al de miliciens-verlof gangers van de ligting van 1864 op te roepen en verder van de ligting van 1SH5 zooveel manschappen als noodig zijn om aan de kamperende bataillons de bepaalde sterkte te geven, zullende daartoe in de eerste plaats opgeroepen worden de manschappen, welke indertijd niet tot het blijvend gedeelte heb ben gestrekt, en wijders van de drie regimenten veld-artillerie, het corps pontonuiers en het bataillon mineurs en sappeurs.al de miliciens der ligtingen van 1864 en 1865, voor zooverre zij, van beide ligtingen, in der tijd niet tot zamenstelling vaa het blijvend gedeelte hebben gestrekt. Te Delft hebben de feesten ter viering van het 20jarig bestaan van het delftsche studenten-corps een aanvang genomen. De stad heeft een feestelijk aanzien en telt een groot aantal vreemdelingen binnen hare muren. Maandag werden de oud* studeuteu, ten getale van 85, door het studenten-corps van de polytechnische school afgehaald en met veel plegtigheid naar stads doelen, het feestterrein, geleid. Aldaar had eene matinee musicale en daarna het feest-diner plaats. Op de studenten sociëteit Phoenix had des avonds eene soiree musicale plaats. Het feestgebouw, waar dingsdag en heden de groote muziekuit voeringen worden gehouden, heeft eene lengte van 54, bij eene breedte van 22 ned. ellen en is in het schip 9 el hoog; het orchest is 16 el lang en 18 el breed en beeft ruimte voor on geveer 500 personen, terwijl het overige gedeelte der zaal 2000 toehoorders zal kunnen bevatten. Men schrijft ons uit Boskoop Op dingsdag en woensdag 21 en 22 julij, zal door de le den der //Pomologische Vereeniging* eene tentoonstelling vaI* rozen gehouden worden, in het daarvoor zoo geschikte locaal iu het gemeentehuis. Het bestuur hoopt dat een groot be zoek hun zal ten deel vallen, terwijl zij de verzekering geven dat noch kosten, noch moeite zullen gespaard worden, om deze tentoonstelling luisterrijk te doen zijn. Men schrijft uit OosterhoutDe stand der veldgewassen ir» deze omstreken is uitmuntend en doet verwachten, dat de opbrengst van tarwe rogge enz. die van menig verloopen jaar verre zal overtreffen. Men heeft iu deze gemeente eu hooger gelegen dorpen reeds over het algemeen een aauvang gemaakt met de rogge-oogst, daar deze uitgestrekte bouw over het al gemeen mede valt; heden werd alhier de eerste nieuwe rogge ter beurs verkocht; de prijs was ƒ8 a 8.25 per ued. mud, welke van zeer goede kwaliteit en zwaar, droog van korrel was. De oogst tot nu toe is uitstekend. Ook hec aardappelgewas is vrij van de bekende ziekte, en de knol is gaaf en lekker van smaak. Betreffende de bijenteelt zijn de berigten thans evenzeer allezins gunstig. Uit Zuid-Beveland wordt gemeld De buitengewone droogte doet den veldarbeid met spoed ge schieden; de dorsching van het koolzaad is veelal reeds afge- loopen. Ofschoon het onveranderlijke weder den geregelden gang van den landbouw iu de hand werkt, wordt de behoefte aan regen groot, zelfs dringend gevoeld. De weiden zijn ver dord en het gebrek aan drinkwater voor menschen en vee is nijpend; de te velde staande gewassen ondervinden eene ge- dwongene rijpwording, dat niet dan schadelijk voor beschot en hoedanigheid kan zijn. Binnen weinige dagen is de tarwe oogst daar en zelfs de paardenboonen ontdoen zich reeds van het blad. Terwijl deze toestand alzoo niet zeer gunstig is, ondervinden de aardappelen nog zeer weiuig de gevolgen van de zich hier en daar vertoonende ziekte. De smaak blijft over heerlijk en het beschot tamelijk goeddroogte schijnt voor dat gewas verkieslijk te zijn. Zuid-Bevelaud, het land der belofte van den landbouw, draagt dus allerwege het witte kleed des oogstes en te mid den van deze vruchtbare streken rolt de locomotief over de ijzeren baan; dit brengt eene ongekende levendigheid te weeg en moedigt velen aan om eens even buiten het eiland te gaan als vergoeding voor het isolement van vroegere dagen. De treinen brengen schier iederen dag over en weder een tal van bezoekers aan. Wat de veldgewassen betreft, kan men uit het noorden van Drenthe het volgende mededeelen De hooijing is bijna afgeloopen. Er is over 't algemeen meer en beter hooi gewon- non dan 't vorige jaar. Door de aanhoudende droogte zal de tweede snede echter niet veel opleveren. Tct nog toe heeft men hier overvloed van weide, vooral in de broeklanden. De stalvoedering begint echter door de aanhoudende droogte schaarsch to worden. Ook komt er gebrek aan drinkwater, daar bijna alle slooten droog zijn, zoodat het veel moeite kost, dat elk zijn eigen vee in zijn land houdt. De rogge levert een uit muntend beschot. Bij veel stroo zijn de aren zwaar geladen en zoo digt, als maar weinigen mag heugen. De koele, Jon- kere dagen in 't eerst dezer maand, en de aanhoudende noor dewinden hebben den groei zeer bevorderd. Op de hoogere zandstreken is men begonnen met maaijen, terwijl zij op de lagere streken, langs Groningen en Friesland nog niet volkomen rijp is. De haver belooft weinig, alleen goed gemeste landen zullen nog eenen goeden oogst opleveren. De zandboekweit blijft meestal kort, maar bloeit uitmuntend, zoodat men bij weinig stroo veel zaad mag verwachten. Ook hier doet be mesting haar voordeel duidelijk uitkomen. De veeuboekweit belooft, hoewel 't veen goed is gebrand, minder. Enkele stuk ken staan goed. De aardappelen lijden op hooge zandige stre ken veel van de aanhoudende droogte. De vroeg gezette, en vooral goed gemeste, alsook die op lager land gepoot zijn, be loven eenen ruimen oogst. Heerlijk bloeijen vele akkers. Van de gewone ziekte is nog geen spoor te ontdekken. In de fransche Lanierne drijft Rochefort den spot met de officiële toasten, die thans aan de orde van den dag zijn, door het volgende verhaaltje. Bij een banket werd een dronk uit- gebragt op Napoleon IV. Een geestdriftvolle vereerder stemde er mede in en riep Napoleon IV zal ook eenmaal vader wezen. Ja, jubelde de menigte, en hij zal een zoon hebben. Welnu, drinkeu wij op Napoleon V sprak een gast. Ten 1 nre 50 minuten in den morgen dronk men nog op de gezond heid van Napoleon XXXII. Men heeft nog niet vergeten hoe in Meckleuburg-Schwerin de stokslagenstraf werd georganiseerdthans ontvangt men eene nieuwe bijdrage tot dc kennis der mecklenburgsche zeden en gebruiken. In de stad Crivitz is eene nieuwe verordening van den magistraat verschenen, waarbij aan gezellen, leeijongens en sjouwerlieden verboden wordt des avonds na negen ure hunne ■woningen te verlaten. Die bepaling heeft te meer verwonde ring gaande gemaakt, omdat men niet weet, dat er eenige rust verstoring heeft plaats gehad, welke hiertoe aanleiding heeft gegeven. Men begrijpt dus volstrekt niet, waarom de magistraat aan bet grootste gedeelte der mannelijke bevolking verboden heeft, om zich, na volbragten arbeid, in de vrije natuur te verkwikken. De opperbevelhebber der abyssiniscbe expeditie zal den titel voeren vau *NaPjer of Magdala en een jaargeld genieten van 24 duizend gnl- oostennjksche gemeentebesturen zenden bii voortduring adres- sin xn houdende protest legen de pauselijke allocutie en de bisschoppe lijke circulaires De werkzaamheden aan den ».poorwe<; Kreukelen Har- meien zijn begonueu. De strateu te Londen zijn weder zeer onveilig, ^4 aauraudingeu iu eene week. De portugesche regering versterkt de garnizoenen aan de grenzen. - Al de beschikbare oostennjksche soldaten Knjgen 14 dagen verlof ooi den oogst te htlpen binnen halen. De democraten hebben gezegevierd bij de verkiezingen in Wortemberg. in Jurkije ziju dezer dagen voor het eerst gemeenteraads-verkiezingen gebouden. De groote hitte wordt toegeschreven aan de zeer oostelijke ngting van den golfstroom uit de golf van Mexico, die daarenboven veel zeewier en talrijke haaijen aanbrengt. In Pruisseu zullen de Menno nieten voor het jaar 1848 geboren, niet meer in de militaire stamboeken opgenomen maar vrijgesteld worden. De woelingen der czechische parti. uren voort. De hertog van Saksen-Coburg is het regeren zeer zat en verlangt uiet hart en ziel pruisisch onderdaan te worden. In de niarche des halles te Parijs heeft een brand enorme schade aan boter eu eijeren veroorzaakt. Ook te 's Gravenhage is na voldoend afgelegd exa men een mmsje toegelaten als leerling-apotheker. Maandag werden te Londen 14 ladingen tarwe auugeboden bij dalende prijzen. Te Sanit eu Cornillon ^dep. van de Loire) is een fabriek van fluweelen baud ver brand, waardoor 300 menschen zonder werk zijn en 600,000 fr. schade is veroorzaakt. KANTONGEREGT te GOUD a. Bij vonnissen van 1 Julij a368 zijn 1°. J. v. K. 2°. C'. v., huisv:ouw van J. R. 30 JJ van II huisvrouw van P. V. 40. P. v. d. V., ieder wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning van bur gemeester en wethouders, op eene plaats waar geen markt ge houden wordt, veroordeeld tot eene geldboete van 1, of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 5°. J. B., wegens 1°. het visschen in eens anders vischwater in gesloten vischtijd, en 20. het visschen in eens anders visch water, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende op dat vischwater, veroordeeld tot twee geldboeten van 3 elk, of I dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete, verbeurd-verklaring van het visebtuig en de gevangeu visch, met bevel tot uitleveriDg of voldoening der geschatte waarde van/3, en bij niet-voldoeniug daaraan,"mede tot 1 dag subsid. gevangenisstraf. 6°. N. de II. 7°. H. V., ieder wegens het visschen in eens anders vischwater met een strik, en zulks in "esloten vischtijd, veroordeeld tot eene geldboete van 3, of ieder den dag subsid. gevangenisstraf, met verbeurd-verklaring van de iu beslag genomen strikken eu bevel tot vernieling. 80 G. B., wegens het rijden met een wagen, bespannen met een hond, in den platten weg te Sluipwijk, tweemaal begaan veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 3, of 1 da» subsid' gevangenisstraf voor elke geldboete. 90. N. de B., wegens het harder rijden dan in een matigen draf, binnen de gemeente Gouda, veroordeeld tot eene geldboete van 3, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. 10°. J. N. en 11°. P. M„ ieder wegens het ophokken van varkens te Gouda, zouder schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders, en zuiks bij herhaling veroordeeld tol eene geldboete vau30, of ieder 7 dagen subsid. gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten van den processe, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. GOUDA. Geborlx 9 Julij. Gerarda Maria, ouders Jongbloed en J. Streng. 10. Anthonie, ouders A. van der Kleijn en H van der Wouden Aafje, onders A. dc Reus en M. de Werk. Doowe, ouders D. Lnities en H. de Jong. 11. Anna, ouders C. Jouker en M. A. van Eeuwen Eduard, onders A. J. van DanUig en J. M. Branders. Johannes Matthijs, ouders M. Calout en N. Mes. Cornelia, onders A. de Kruijf en P. Buurman. 12. Johannes Leonardns, ouders P. Glasmachers en C. J. van Vuuren. Jacob, ooders J. Henois en E. de Mol Maria Theodora, ouders A. T. Wildenburg »a M. A. van W'erkhooven 13 Maurits, ouders E. S. Cats en S. Davidson. Willem ouders W. Zandiil eu E. van der Kind. 14. Plenna, ouders W. Balenburg en J. M. Breek- land. Overleden 11 Julij. J. den Edel, 29 j. 11 m. jo. B. van d-.r Valk, 6 w. 13. G. van Barlingen, 3 m.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2