ötnncnlanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Tissabon 17 Jalij. lie lieer Loiilé beeft geweigerd een kab^te"£men. Thans is de heer J'Avila belast met de organisatie van een ministerie. Te Oporto is eene groo.e meeting: belegd om zieh tegen den beer Loule te verklaren. Volgens berigten uit Braziliaansche bron, is deval van Humaita steeds te verwachten. Generaal Hirval i"e doen eener verkenning bevonden, dat Lopez sleebts 6000 man onder zijne bevelen had. j Belgrado, 15 Julij. Het hof van cassatie beeft tot raad van voogdijschap over den jeagdigen prins benoemd den ge pensioneerden president van den senaat Slevequa Milhailovica, den miuisier van justitie Czenies en ilen minister van binnen landde zaken Milojkowics. De voortzetting der debatten in het pruces van den moord op prins Michael is op Jd dezer bepaald. GOUDA, 18 Julij. Aanstaanden maandag, bij gunstig weder, zal bet muziek corps der dd. schutterij des namiddags, ten TVs ,jre» °P oroote markt eene uitvoering geven. Z. M. heeft met ingang van 1 Aug a. s. tot officier van gezondheid 3« klasse bij de Zeemagt o. a. benoemd de kwee- keling bij 's rijks-kweekschool voor militaire geneeskundigen den heer J. Messemaker, alhier. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan om met het begin van het volgende jaar de examens voor surnu merairs bij de belastingen af te schaffen en alleen hen tot die betrekking te benoemen, die in het bezit ziju van een diplo ma, waaruit blijkt dat zij met goed gevolg het eind-examen der hoogere burgerscholen hebben afgelegd. Het hoofdbestuur van het Anti-DagbladzegelA erbond, heeft dezer dagen aau Z. E. den minister van financiën een adres gerigt van den volgende inhoud Het hoofdbestuur van het Anti-Dagbladgzegel-Verbond meent, als orgaan van het steeds toenemend aantal dergenen, die door hun:ic° toetreding tot de vereeniging het beste bewijs geven van hunne diep gevoelde overtuiging, dat geen dagbladzegel langer in Nederland mag worden geheven, niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan de optreding van Uwe Excellentie aan het hoofd van het departement van financien. Wanneer wij verklaren die optreding met groot genoegen te hebben gezien, dan geschiedt dit onder anderen, omdat wij niet reden vertrouwen, dat voor de zaak, die wij voor de ont wikkeling van het nederlandsche volk van zoo overwegend belang achten, door Uwe Exc. iets meer zal worden gedaan, dan ernstig overwegen. Heeds werden door uwen voorganger maatregelen voorbereid, die tot verligting moesten strekken van den last, dien het dag bladzegel op de periodieke drukpers heeft gelegden al hebben wij tegenover de voornemens, die het hem niet gegeven was ten uitvoer te brengen, reeds dadelijk onze stem moeten ver heffen, omdat zij slechts gedeeltelijke vermindering beoogden, wij hadden niettemin reden om ons, zij het ook onvoldaan, dankbaar te betoon»n. Daarin lag immers de erkenning van het knellende der banden, die de vrije ontwikkeling der druk pers nog altijd belemmeren. Voor zeventien jaren reeds werd door Uwe Exc. een wets ontwerp aangeboden, waarbij het zegelregt op de dagbladen werd verminderd. In dat tijdsverloop zijn de behoeften van ons volk op intellectueel gebied toegenomen. Werden in 1851 reeds gewigtige bezwaren tegen de voorgestelde vermindering aangevoerd, thans gelden die bezwaren in nog hoogere male en kan men alleen gewenschte uitkomsten verwachten van eene aigeheele afschaffing en op eenmaal. Het voorstellej van dien maatregel durven wij van U verwachten, doch ernstig vragen wij U, om, zoo gij met ons van het gewigt der afschaffing overtuigd zijt, niet te dralen. De dagelijksche vermeerdering van het ledental van ons ver bond, dat thaus omstreeks een duizendtal leden telt, moge Uwe Excellentie indien gij tot dien gewigtigen maatregel overgaat den dank waarborgen van allen, die het wel meenen met het vaderland, en die vooruitgang op sociaal en politiek gebied een eerste vereischte achten voor het welzijn van ons volk. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn, dien dank te ver werven. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard, dd. 16 julij Door de aanhoudende droogte begint de landbouwer en vee houder groot ongerief te krijgen. Algemeen toch neemt de op brengst van het zuivel af. Gelukkig voor den producent is de voortdurende stijging der pryzen van het zuivel, ofschoon uit Amerika, hoe langer zoo meer, concurrentie in deu aanvoer be gint te komen. De hooilanden liggen als verbrand, en indier. er iaCt voor'durend water uit de rivieren werd binnengelaten, verdroogde ook weide en akker. Dientengevolge staat de hen- nep dan ook vrij goed en de aardappelen uitmuntend. De op brengst der vroege soorten is zeer groot, en slechte zijn er, om zoo te zeggen, niet te vinden. Ook is nergens eenig spoor van de bekende ziekte onder de aardappelen te vinden. Men ziet echter reikhalzend uit naar eenen overvloedigen regen, daar, zonder dezen, veel onvolkomen zal blijven of zoogenaamd zal gaan noodrijpen. Men sehrijft uit Almelo Men is in deze streken thans druk bezig met het roaaijen der rogge, en blijkt het bij het dorsehen, dat die bijna het dubbele van vorige jaren oplevert en bovendien zeer deugdzaam van kwaliteit is. Door de aan houdende droogte blijven de aardappelen klein van stuk, doch beioven nog al een goed beschot te zullen opleveren; ze ziju daarbij zeer lekker van smaak. De boekweit stuat echter te kwijnen op het land, doch wauneer er een weinig regen mogt komen, zal zij zich spoedig herstellen en belooft alsdan eenen goeden' oogst, zoodat over het algemeen dit jaar de oogst die van andere jaren ver zal overtreffen. Men schrijft uit Zwolle van woensdagHeden middag kwamen hier telegrammen aan van de burgemeesters van Enk- huizen en Medemblik, houdende berigt, dat in die plaatsen volkomen gebrek aan water is, met verzoek, om van hier daarin zooveel mogelijk te voorzien, tegen betaling. De heeren Krol en Tack, zoutzieders alhier, aan wie de telegrammen gerigt wa ren, beoben terstond een hunner schepen, die zij gewoonlijk gebruikeu om zout water Daar hier aan te voeren, naar de Vecht gezonden, om daar vol te doen loopen met zoet water. Ten einde te voorkomen, dat voor dat water geld berekend wordt, hebben genoemde heeren het kostbaar gescnenk onder geleide van een hunner onderhoorigen, naar de noodlijdende gemeenten gezonden. Men schrijft uit Middelburg Ofschoon wij hier op het eiland in den regel gebrek aan goed drinkwater hebben, is dit gebrek echter dezen zomer buitengewoon groot, in de eerste plaats toe te schrijven aan de langdurige droogte, maar bo vendien door het meerdere waterverbruik bij den aanleg der groote werken alhier. Indien wij niet spoedig regen krijgen, zijn de gevolgen niet te berekenen, daar meu kan aannemen dat onze gronden letterlijk van doorzak water beroofd zijn en de regenbakken zijn uitgeput. O" het platteland is het even erg gesteld. Er zijn landbouwers lie water voor hunne bees ten moeten aanvoeren van deu (tuinkant tot op eene afstand van twee uren van hunne hoeven. Iu den nacht tusschen zondag en maandag jl. viel op een klein gedeelte van het eilaud eenige regen die zooveel mo gelijk werd verzameld, doch waarvan nu reeds geen sporen meer te ontdekken zijn. Men schijnt bevreesd te zijn, om maatregelen aan te wen den tot het aanvoeren van water van elders; de vrees voor het ontstaan van ziekten heeft dit tot nu toe tegengehouden. Iutusschen zal de eene of andere maatregel toch moeten geno men worden, want de toestand is zoo niet langer houdbaar. Ook sommige veldvruchten lijden onder de droogte; voonl is dit het geval geweest met het hooi; men moet zelfs tot 40 voor de 1000 ned. ponden betalen. Uit de omstreken van Leyden wordt gemeld Ten gevolge van de buitengewone droogte worden er allerlei middelen gebezigd om het vee niet te doen omkomen. Paardenhouders hebben hunne paarden, zelfs onder Dordrecht, moeten besteden, terwijl anderen bet nog niet rijpe haverveld doen maaijen, om tot voedsel voor hunne paarden te dienen. Aan Int hoornvee wordt op sommige plaatsen hooi en water in de verdorde weiden gebragt. Aan poten en zaaijen valt niet te denken, zoodat de bloemkoolteelt o. a. te Bijnsburg als het ware stil staat. Het hooi kon steeds met goed gevolg worden binnengehaald, maar algemeen stond het hooiland ijl en leverde het niet op wat men had gehoopt. De opbrengst van het koolzaad, dat thans gedorscht wordt, is middelmatig, en met het maaijen der rogge heeft men een aanvang gemaakt. Het vervoer van snijboonen en augurken uit de eenen is belangrijk. De uitgestrekte laag gelegen akkers \yoraen nog voldoende door het buitenwater gedrenkt en leveren tal van gave vruchten op. De verzendingen van augurken zijn dan ook voor Engeland zeldzaam groot tegen voldoende prijzen* ten gevolge waarvan de tuinders voordeelige rekening maken. Allerwege verkeeren de druiven in een staat, die een schoon gewas doet verwachten. In vele jaren waren op dit tijdstip de trossen niet half zoo ontwikkeld, schier tot rijp wordens toe, i als thans het geval is. Uit oord-Holland verneemt men niet minder treurige klachten over de droogte dan van elders. Op het el|'anft Texel is een boer, die zijne 18 paarden reeds op stal hee moeten brengen. Vooral in den omtrek van het kanaal door Holland op zijn smalst is het gebrek groot. Alle omliggeD e 9looten en putten schijnen in het kanaal leeg \e zakken, 70°' dat somifiige landbouwers daar hun vee van mei af reeds iu de wei met hooi hebben moeten voederen. Om het gebrek, waarin ook de locomotieven deelen, eenigzins te verhelpen, is men te Zaandam druk bezig met het boren van een arte- sisohen put. Uit Dalfsen wordt van 14 julij gemeldDe rivier is thaus zoo laag als men zich sedert 1836 niet kan herinneren, toen de peilschaal gelijktijdig met de brug i3 daargesteldonze marktschuit van vrijdag is aan ook nog niet geretourneerd. Ook het drinkwater is hier zeer schaarsch te bekomen, daar vele pompen slechts enkele uren van den dag voor een gedeelte in de behoefte kunnen voorzien. Men meldt uit Schoonhoven Niettegenstaande men ook in deze streken sterk naar ver andering van weder verlangt, dewijl de droogte een meer on rustbarend aanzien krijgt, zijn de landlieden toch over het alge meen tevreden over den oogst. Het hooi is, zoowei wat kwantiteit als kwaliteit aangaat, onovertrefbaar. De aardappelen leveren een goed beschot en vertoouen nog geen spoor van ziekte, de appelen beloven zoo veel, dat ze den meer schralen oogst van peren zullen vergoeden. De noten bieden een verrukke lijk gezigt; overal zijn de boomen zeer rijk bel,aden met groote vruchten, en dikwijls telt men 8 ii 10 stuks aan éénen tros. De hennep belooft evenwel niet bijzonder veel, grootendeels ten gevolge van de droogte. Uit Lsyderdorp berigt men Alhier worden reeds eenige schepen met steen en kalk ge lost, bestemd voor het station te Soetermeer van de spoor- weglijn 'sGravenhageGouda. De droogte alhier eu verder langs den Bijn werkt zeer nadeelig, zoo zelfs, dat de boeren reeds brood in het land aan hunne koeijen geven; appelen en peren blijven klein van stuk, maar zullen daardoor sterker en krachtiger van inhoud zijn dan verleden jaar. Aan het algemeen overzigt van het Bat. Handelsblau d.d. 30 mei ontleenen wij De laatste mail bragt het telegrafisch berigt der aftreding van het ministerie, de opdragt aan den heer van Beenen, om een nieuw ministerie te vormen (gelijk men hier op grond van berigten beweert, met den heer E. de Waal of rar. E. 's Jacob als minister van koloniën) en de benoeming van de hh. Happé en v. d. Bossche tot leden van den raad van Indie. Meu kan evenmin met grond beweren, dat die berigten zoo groot genoegen geven als dat zij ongenoegen verwekt hebben. Er zijn,ja, eenige heethoofden hier, die van den hr. Hasselman maat regelen van geweld verwacht hebben tegen de pers en ieder, die maar durfde sprekeu van liberale beginselen, vrijen arbeid en andere (in hunne oogen) naar landverraad zweemende en nitroeijing verdienende verfoeiselsmaar de groote meerderheid (wij gelooven met den gouverneur-generaal aan het hoofd) is blij, van den heer Hasselman omslagen te zijn, die even sterke blijken heeft gegeven van volslagen ongeschiktheid in zijne, als destijds de heer Uhlenbeck in de liberale rigting. Overigens is meu hier, tant soit peu, verstompt van al dat harrewarren (stijl de Brauw) in Nederland, waaronder Indie moet bukken en lijden, en „wanneer iemand nu vooruitzigt opent op betere tijden, dan is het antwoord gewoonlijk plat weg: Wat, betere tijden, het is in Holland allemaal een pot nat; égoisme, égoisme, en nogmaals égoisme zelfs v. d. Putte, de man van energie en onafhankelijkheid, was er niet vrij van. Wat de praatjes in de kamer aangaat van mannen als Nier- strasz, Koorders enz., men is er niet meer boos om meu lacht er over, en een guit beweerde hier, dat de wachter van den lichttoren bij Anjer beter geschikt zou zijn voor lid van de tweede kamer, dan de heer Nierstrasz, aangezien hij in elk geval verder zag dan de heer N., wien het woord mijne ervaring in den mond bestorven was. Het schimpen van die heeren op de pers in Indie en het aan zetten tot vervolgingen heeft al het air van eene reclame in het belang der indische dagbladenzij is echter even overbodig als ongevraagd de regering behoeft de justitie niet legen de cour&rten op te hitsen zij worden toch gretig genoeg gelezen. Dat men in Haarlem Mirandolle had, maar Koorders tot lid in de kamer koos, geeft hier een treurig denkbeeld van ne derlandsche moraliteit en welwillendheid jegens de broederen in Indie, en men verwactr dan ook hier weinig goeds van dep i ;eywen redacteur van den Javabode, den hr. Busken Huët, die Koci ;ers «anbeval en dus Koordersgezind of beginselloos zijn moetin elk geval i- het zeker, dat hij wel in de plaats kan koipen van den aftrödc^den redacteur mr. J. van Gennep, maar dezen nooit zal kunnen vervangen. De openbare overgangs-examena van de leerlingen der rijks hoogere burgerschool alhier werden gehouden op 13, 14 en 15 julij jl. Vele stadgenooten deden blij'ken van hunne leven dige belangstelling in de inrichting en woonden die examens bij afwisseling bijze konden zich zoodoende eenigermate op de hoogte stellen van den omvaDg, van het onderwijs en van de daarbij gevolgde methode. Aau den avond van den laatsteu dag deelde de directeur, namens de vergadering der leeraren, den leerlingen den volgenden uitslag mede Lit de le klasse zijn tot de 2e bevorderd .- W. van Leer en F. von Hubeti, ook. O. Kellermann en F. J. van Zeylenop t oor waarde, dat zij in september 'n één of twee vakken, wegens onvoldoende vorderingen ecu her-examen met goed gevolg af leggen. Uit de 2e klasse zijn tot de 3e onvoorwaardelijk be vorderd G. C. Droogleever FortuynC. J. C. HoogendijkJ. C. Fortuyn Droogleever en H. C. Peelers, voorwaardelijk B. tan Leeren wel met her-examen in twee vakken. Aan de leerlingen der 3* klasse S. L. SandersJ. PeelenG. Hoogen- loorn en PGoedewaagen werd het verlangde getuigschrift we gens goed volbragte studiën uitgereikt, aan de drie eersigc- noemdeu voor het volledig onderwijs, en aan den laatstgenoemde voor de door hem gevolgde vakken. Een verdienstelijk leerling dezer klasse, JFde Mooy% was door ongesteldheid verhinderd om aan het examen deel te nemen. Ten laatste namen de leerlingen, na toespraak vau den di recteur, alsmede van den vertrekkenden leeraar, den heer R. R. Lit, die hen nogmaals ernstig en goedwillig op hun waar belang wees, afscheid van hun hooggeschatten leermeester. De her-examens zullen plaats hebben 4 sept. e. k., des morgeus ie 10 uren de nieuwe cursus vaugt aan op maandag 7 sept. De italiaansche vrijmetselaars bebbeo Mazzini benoemd tot grootmees meester. In «1e padangsehe bovenlanden heerscht eene koorts epide mie, die volgens de laatste berigten nog altijd toenemende was Te Ge neve is eene pleegzuster gevangeu genomen onder verdenking van hare patiënten door atropine te vergeven. Te Lissabon is een nieaw minis terie Loulé opgetreden. Italië geeft aan twee bourbonsche prinsessen met oosteurijksche prinsen getrouwd ruim 2,000,000 fr. vergoeding. Te Londen is voor eene zweedsche leeuing het 20 voud "ngeschreven. Graaf von Bismarck wil Pruisen verheffen boven den russischen invloed. De veetyphus heeft nu ook geheel opgehouden in Neder-Oostenrijk. Te Baden-Baden zijn reeds meer dan 20 duizend gasten bijeen. Niet minder dan 3,929,000 oost»' rijksche schuldbrieven moeten bij de unifi catie geconverteerd worden. Te Kurrachee in eng. Indie heerscht de cholera. D»; zoon van Theodorus is te Plymouth aangekomen. Men twijfelt sterk aan de geschiktheid der eng. pantservloot om zee te bouw en. De liberale kie-ers van Carmathen hebben kolonel Hepney tot candi- daat verkozen, een liberaal van 81 jaar. De spaansche regering zoekt zamenzweerders en zal eene revolutie vinden. Te Bombay zijn reeds 50 a60 schepen met troepen teruggekeerd nit Abyssinie. Te Triest is een oproertje geweest tegen de clericalen. In Frankrijk is men zeer on tevreden over de gestrengheid tegen de dagbladen In zuidelijk Italië is zeer veel regen gevallen en de lucht buitengewoon verkoeld door onweder en wind. De geele koorts was te Lima aan het afnemen. De berig ten van den oogst in Zuid-Rusland zijn gunstig. De pyrotechnische school te Metz is in de lucht gevlogen, geen menschen zijn daarbij om gekomen. Gouda, 15 Julij. De weinige voorraad veroorzaakt voort durend een tamelijk vasten prijs, hoewel de kooplust zeer ge ring blijft. Tarwe Pooische per 2400 kilo 430.Eoode Kleefsciie ƒ410. Zeeuwsche per mud ƒ13.— a 15.Rogge 7.S0 a ƒ9,50. Gerst 6 a 7.75. Have^4 a 5 40. Loek- weit ïransche per 2IC0 kilo 180 a 200. Noordbr. 220 240. Dc aan-oer ter veemarkt was ook heden gering en de handel niet vlug; schapen en lammeren mede moeijelijk te verkoopen. Daarentegen waren varkens eu biggen meer ge vraagd. Kaas. Aangevoerd 69 partijen, prijs 17 a 23. Goeboler 1,30 a 1,40. Weibote^ 1.10 a 1.20. GOUDA. Geboken: 14 July. Adriaans, ouders IV. Langeraar en J. C. tan der Bruggen. Johanna, ouders J. Blom en C. van Waas. 15. Paolua Johannes, ouders D. C. van Waaa en A. van Aleurs. Johnni s, cier» H. Stolk en C. van der Graaf. 18. Johanna Marin, ouders A- van Straaten en M. Baas. Kegina Magda'.ena Catharina, ouders H. A. Daodt en P. M. Geiger. OVESIEDEN; 14 Julij. E. Haverzaad, 6 m. 15. J. Kaboow, 5 w. T'. G. T. Scfaellings, lj. 6 w. A. J. van Waas. 9 m. 16. f\ Komijn, 15 w.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2