IB, Donderdag, 23 Juiij. 659. •oping öuitenlnnb. 1868. Uitgave van A. BRINKMAN. S en ERF, aat te Gouda, 1 Parijs, 18 Julij. In het wetgevend ligchaam is o. a. ge discussieerd over een amendement, strekkende om de uitdruk- •‘■tg: „leerstoel voor slavische taal en litteratuur" te veran- KEN NI SGE VI N G. de heilzame nd middel bij de iplakkiug te weigeren, door de de verkiezing van den nden begint te Dr. POPP’S GOUDSCHE COURANT. uiveren adem, demdaartoe )ele*' met bet J 1868, des „de Paauw" u veroorzaakt i en bewaart 'es tok en kies- indere tanden Lange TiendewegD. n°. 60. waaraan zoo- 3erden leeftijd kt wordt. den. .TIE groot jnteode 5 pet., Dakkeu horst, is 2® hypo- een Huis en 166, aan de we te Gouda. i bij Notaris m mond en e der meest neene kennis \tiveren smaak an verwijderd ?zi of dranken iade doet aan ikkelbaarheid, zijn gebeelen organen werken, gezonde fat n. alsook aan te bevelen. de Hoogstraat, L Schippereijn lié, apoth.te 'im bij T. v- INKMAN. ?rug, daar het ur der tanden Gouda, den 22n Julij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER F0RTU1JN. v. BERGEN IJZENDOORN. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. deren m „leerstoel voor Slavische talen en litteraturen.* De heer Carnot toonde het politieke gewigt der kwestie aan en hield vol, dat de naam der leerstoel, gelijk hij in het ontwerp voorkomt, de onderscheiden Slavische talen onjuist zamenvat, zoodat door dat artikel onveranderd te behouden, het wetge vend ligchaam ook de Slavische nationaliteiten in ééne enkele zou zamenvatten, en daardoor in zekeren zin aan het drijven van Rusland [in de Slavische zaak voet zou geven. Wordt daarentegen de verscheidenheid der slavische natiën erkend, zoo zal ieder van haar zich moreel sterker gevoelen om Rus- lands stelsel van opslorping der slavische natiën te wederstaan. Het panslavisme begint met de eenheid der taal vol te hou den, om alzoo aan de rasseneenheid te doen gelooven, en ein delijk ook tot de politieke eenheid te geraken. Europa moet tegenover Busland stellen de coalitie van haar drie groote magten, de slavische, de germaansche en de latijnsche. Het amendement is tot de behandeling toegelaten. De Constitutioneel meldt het volgende: Men verzekert dat de paus, gebruik makende van de zamenkomst der kerk vergadering en van de tegenwoordigheid der bisschoppen van het katholieke heelal te Rome, het heilige jaar (anno santo) of groote jubeljaar voor 1870 zal afkondigen. Men begrijpt ligtelijk, dat dit jubelgetijde tallooze scharen bedevaartgangers naar de eeuwige stad zal lokken. 19 Julij. Gisteren is in de ministerraad de kwestie der al- gemeene verkiezingen behandeld. De heer Schneider, de presi dent van het wetgevend ligchaam, is geroepen geworden om aan de gedachtenwisseling over deze aangelegenheid deel te nemen. Welke beslissing is genomen, is onbekend. Als ge woonlijk, beweert de een, dat de verkiezingen nog in dit jaar zullen plaats hebben, terwijl de ander vol houdt, dat zij eerst in het volgend jaar zullen worden gehouden. De meeaten mee nen reden te hebben om te gelooven, dat de ontbinding van het wetgevend ligchaam nog dit jaar zal plaats hebben. Men verwacht, dat de tegenwoordige zitting zaturdag a. s. zal worden gesloten. Het blijkt thans, dat de openbare vereen i gin gen, door de nieuwe wet toegestaan, moeijelijkheid ondervinden in de mid delen om hen, die er aan zoude willen deelnemen, op te roe pen, daar de politie vergunning tot aanplakking van de bijeen- roeping weigert. Men zegt thans, dat de heer Horn, de ijve rige bevorderaar van het regt van vereeniging, eene bijeen- roeping zal laten aanplakken, ten einde de vraag of de poli tie het regt heeft om de aanplakking te weigeren, door de regtbank te doen uitmaken. Er heeft zich eene commissie gevormd met den heer Drouyn de Lhuys aar. het hoofd, om het leggen van een on- derzeeschen kabel tot telegrafische verbinding van Frankrijk en de vereenigde staten te bevorderen. Het aantal schouwburgen, die op dit oogenblik te Pa rijs of nieuw gebouwd óf verbouwd worden, is zeer groot. 21 Julij. Prins Napoleon ontving bij het passeren van Syra eene deputatie van Candioten, die op den bijstand van Frankrijk aandrong; de prins antwoordde zeer gereserveerd. BrUSööl, 19 Julij. Brussel viert feest en zal gedurende de geheele week feest vieren. De kermis, die sedert jaren kwij nende was, is thans weder in vollen gang, dank zy het initia tief eener commissie, gepatroniseerd door het gemeentebestuur. De kosten van het feest worden gedekt door eene tombola, waarvan de billetten 10 centimes kosten. Er zijn omstreeks een millioen geplaatst, terwijl de ter verloting bestemde voor werpen niets kosten, aangezien zij door particulieren ten ge schenke zijn gegeven. Er zijn er wel eenigen van waarde onder, maar de meesten zijn van niet de minste beteekenis. Het laatste nommer, dat getrokken wordt, wint een billet van 1000 francs. De feesten, door het prachtigste weder begun stigd, werden geopend door een optogt, waaraan zes leeuwen deelnamen, behoorende tot een amerikaanseben circus. Men berekent, dat het aantal vreemdelingen, thans in Brussel zich bevindende, meer dan 100,000 bedraagt. Londen, 17 Julij. In het hoogerhuis heeft heden avond lord Malmesbury in antwoord aan lord Denbigh medegedeeld, dat officiële nadere berigten, betreffende het blokkeren der mexicaansche haven Mazatlan, ontbreken. Indien de engelsche kapitein gedaan heeft wat van hem gezegd wordt, is zijn ge drag onwettig geweest, maar kan misschien nog geregtvaardigd worden door de omstandigheden, waaronder het geschied is. Er zijn bevelen gezonden om de blokkade op te heffen. 19 Julij. Heden namiddag is door de reform-league de aangekondigde meeting ter demonstratie tegen de verwerping van Gladstone’s wet tot opheffing der staatskerk in Ierland door het hoogerhuis, in Hyde-park gehouden. De gestelde be sluiten zijn aangenomen, doch het aantal deelnemers was niet buitengewoon groot en de politieke beteekenis der meeting evenmin. 20 Julij. Uit New-York wordt van 11 dezer gemeld: Bij de laatste stemming in de democratische conventie, o- ver het stellen van een kandidaat voor het presidentschap der unie, heeft de heer Seymour al de stemmen der democratische partij verkregenzijne kandidatuur wordt met geestdrift begroet. De senaat heeft de bill aangenomen, waarbij de zuide lijke staten, die nog niet vertegenwoordigd zijn in het congres, uitgesloten worden van deelneming aan de verkiezing van den president. De Daily Telegraph acht het zeer dwaas, dat men in En geland aan den kleinen zoon van Theodorus koninklijke eer bewijst, hem door de vrijwilligers doet opwachten enz. Lord Napier vreesde, dat het kind vermoord zou worden door een der vele pretendenten op den troon, indien het in Abyssinie bleef, en dus werd de knaap uit genade medegenomen. Maar eene menschlievende daad brengt niet de belagchelijke verplig- ting mede, dat men hem als een prins uit den almanak van Gotha behandelt. Het koningschap is eene bewonderenswaar- dige instelling iu Engeland; maar het zoogenaamde koningschap aan de kust of in de binnenlanden van Afrika, waar bijna on- gekleede koningen met bloote voeten rondwandelen, omringd door vijf of zes zwarte koninginnen, die zich gezamentlijk met Z. M. te buiten gaan aan slechte whiskey of cognac, dit is geen koningschap, maar een parodie en men deed derhalve wijzer I het jonge negerprinsje naar school te zenden en de koninklijke L'eerbewijzingen achterwege te laten. 21 Julij. Op nieuw is in het lagerhuis een langdurig debat gehouden over de wet op den invoer van vreemd vee in bonden. Er werd veel oppositie gemaakt en de behandeling 4der wet kwam niet veel verder. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/ 2,franco p. post 2,25. Advertentiën van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda, gelet op de bepalingen van artikel 30 der verordening van politie, brengen ter algemeene kennis, dat bij deze door hen vergun ning wordt verleend om de straten te schrobben, (behalve waar die in de laatste twee maanden zijn vernieuwd of hersteld) op Vrijdag en Zaturdag den 24n en 25n Julij aanstaande tot des voormiddsgs 12 ure. Verder herinneren zij aan de eigenaars of bruikers van ge bouwen en erven hunne verpligting om de straten, riolen en goten, vóór, achter eu ter zijde van die gebouwen en erven eenmaal ’s weeks te doen reinigen en verder schoonhouden, op de nakoming waarvan door de politie streng zal worden toe gezien. waarvan de oden omsiuit. dan zal de tijd aan het het de tan- j tot voeding gevolgen die f i.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1