Öinnenlonö. Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. leden dier commissie hel eens zijn geworden omtrent de ge volgtrekkingen, af te leiden uit de door hen ingewonnen ua- rigien, en dat het rapport door hen allen is onderteekend. Daaruit is, volgens het genoemde blai, op te maken dat het rapport gunstig vuor hervorming der iersche staatskerk, maar tegen hare vernietiging is. De Morning Herald behelst een hoofdartikel over den oorlog tusschen Paraguay en Brazilië, uit welk9 strekking op te maken is, dat het engelsche gouvernement daarin niet wil tusschen beide komen, maar evenwel Brazilië en diens bond- genooten in het gelijk s'elt. - 24 Julij. Lord Malmesbury heeft in antwoord van lord Shaftesburv in het hoogerhuis bekend gemaakt, dat eene alge- roeene militaire commissie te Petersburg vergaderen zal, be'ref- fende de afschaffing van ontplofbare projectielen. Hij zegt, dat dit voorstel tien c/aar zeer tot eer strekt. In het lagerhuis is de behandeling van de wet op den invoer en het onmiddellijk slagten van vreerad vee te Londen niet in behandeling kunnen genomen worden, omdat het huis geteld en onvolialiig gebleken is. Parijs, 22 Julij. In liet bulletin van den Moniteur wordt, terwijl van de beraadslagingen in de kamers van verschillende landen gesproken wordt, het volgende gezegd: Nergens wordt eene irriterende discussie gevoerd over de buitenlandsche staat kunde. De openbare opinie ondersteunt over.d de regeringen in hare vreedzame taak, die bet doel is barer onderlinge pogingen. - De Etendard zegt, dat hetgeen door de dagbladen gemeld is omtrent pour-parlers tusschen Frankrijk, Lelgie en Neder land over eene tolvereenigii.g, onjuist is. Prankrijk voert vol strekt geene onderhandeling over zoo iets. Terwijl wij dit berigten, zegt het blad verder, willen wij in geeueu decle de gedachte gispen, die in bovengenoemd berigt ligt opgesloten, en die, verwezentlijkt wordende, noodzakelijk goede resultaten 7011 te weeg brengen. 23 Julij. Het wetgevend ligchanm beeft maandag de beraadslagingen ten einde gebragt over de begrooting vau uit gaven voor 1 b69. Met eene groot', meerderheid is het budget voor openbare werken, dat voor het huis des keizers en de daarmede verbonden afdeeling „schoone kuristeu" aangenomen de kamer heeft voorts een aanvang gemaakt met de discussie over de begrooting der middelen, en de eerste artikelen daar van goedgekeurd Men verwacht steeds, dat de afgevaardigden vrijdag of zaturdag zullen uiteengaan. Heden of morgen zal de" aad van state over de door het wetgevend ligchaam in de begrooting van uitgaven gebragte amendementen beraadslagen* Men twijfelt niet of die raad zal zich met de gemaakte ver anderingen vereenigen. lie Moniteur geeft nopens de vooruitzigten aangaande den oo«r*t in Frankrijk en een gedeelte van Europa, het volgende berigt Volgens de jongste berigten, zoowel uit Frankrijk als uit het buitenland ontvangen, kan men thans de zekerheid koesteren van een goedeu oogst. In het zuiden des lands is de c,og*t afgeloopeu de daaromtrent gekoesterde vrees is on gegrond gebleken de uitkomst is beier dan men had durven hopen. In het departement du Var, waar men in sommige streken den oogst mislukt waande, zal hij integendeel over vloedig zijn. Iii de omstreken van Toulouse wordt, bij over heerlijk weder, de laatste hand aan den oogst gelegd. Te Angeis is men overal bezig met het suijden van het graan. De oog9t 7al een goed beschot opleverpn de kwaliteit laat wel iets te wenscben over. Te Montlhéry is de roest in de granen de oogst is voldoende. De jongste tijdingen uit Normandie geven de beste verwachtingen <>p sommige punten is de oogst er zeer overvloedig. F.ven gunstige berigten ontvangt men van onze oostelijke grenzen. In Hongarije is men druk bezig met het binnenhalen van den oogst, die zeer overvloedig en van schoone kwaliteit is. In de landbouwende dorpen komen handen te kort. In dit zeer vruchtbare land heeft men nog granen van den vorigen oogst in voorraad, zoodat, bij den ruimen oogst in dit j*ar, de prijzen ook dalende zijn. In geheel Duitschland zal overvloed van granen zijn. In Belgie zal men binnen kort met het snijden van het koom een aanvang maken de oogst is er buitengemeen schoon, zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft. De tijdingen uit Londen en Liverpool ODenen de schoonste vooruitzigten. In de zuidelijke streken van Groot-Brittannie zal men eerlang met het si.ijden een aanvang makeu. Haver en garst hebben groote behoefte aan regen. Uit Madrid wordt geschreren, dat in die 9tad rust heerschte, dat geene tegenkanting tegen de regering werd be speurd, maar dat heimelijk vele blaauwboekjes en blaadjes, vol bittere uitvallen tegen de koningin en het hof werden verspreid en van hand tot hand gingen. Berlijn, 22 Julij. De beijersche regering heeft bevel ge- gtvtn, om de «ebooitjjJen tot ds voormiddaguren te beperken, wanneer de thermometer 22» reaumur in de schaduw aanwyst. Deze maatregel zal streng worden gehandhaafd ter bevorde- ting van de gezondheid der schoolgaande kinderen. In een particulieren brief uit Polen komt het volgende voor Hoe de Bussen met kracht te werk gaan, om al het poolsche met woriel en tak uit te roeijen en door russiseh te vervange.1 blijkt uit het feit, dat alle overheden aan de parti culieren op hunne adressen alleen in de russisehe taal ant woorden, dat zelfs de poolsche bank met het publiek alleen in de russisehe taal verkeert, dat de politie alle passen slechts in de russisehe taal opmaakt eu dat de uithangborden en de hunrbordjes aan de hui/en russisehe opschriften moeten dragen. Weeneil, 22 Julij. l)e Neue Freie Presse van heden meldt, dat tie minister van financiën ten ontuerp-voorstel gereed heeft betreffende de belastingen voor lSb9, om het evenwigt tusschen de inkomsten en uitgaven te herstellen zonder verhoogiug vau belastingen of eene nieuwe leening te sluiten. 23 Julij. Dezer dagen heeft eene deputatie van eene hier gevestigde democratische vereeniging den minister Ur. Giskra een protest overhandigd tc_en tic jongste pauselijke allocutie en bij die gelegenheid dei: wensch te kennen gege ven, dat tie regering muge voortgaan op tien door haar inge slagen weg en hare leus steeds moge zijn; gelijk regt voor allen. De° minister gaf de verzekering, dat het tegenwoordige kabinet steeds zou waken voor tie gestrenge en eerlijke ten uit voer legging van de grondwettige instellingen, maar bij ont veinsde tevens niet, dat de opiicffing van het concordaat hare bedenkelijke zijde had, althans tot vele moeijel ijk heden kon aanleiding geven. De minister gaf echter de verzekering, dat de regering mei kracht tegen Rome zoude optreden. Gelijk men weet, is op 17 dezer te Praag een herderlijke brief uitgevaardigd door tien aartsbisschop, waarin wordt voor geschreven hoe de geioovigen zich behuoren to gel ra:/en ten npzigte vail tie nieuwe wetten tot regeling der betrekkingen tusschen kerk en staat. In dat stuk, mede door d? antlere bissehoppeu van Bt.hemen onderteekeud, worden de bedoelde wetten strijdig verklaard niet bet concordaat, met tie regten der kerk en met liet belang tier burgermaatschappij. De Ntue Freie I Presse merkt bij deze gelegenheid op, dat de nieuwe wetten, j rakende tie betrekkingen tusschen kerk en staat, nog nergens in de oostenrijksche monarchie tegenkanting bij de bevolking i hebben ontmoet, hoewel zij door de geestelijkheid openthjk en nadrukkelijk wordeu afgekeurd. Florence, 22 Julij. IV Correspondence Italienne deelt de nota van Pruisen van 19 junij Iböti aan tien generaal Da Marmora mede, die gisteren floor hem in de kamer is voor- 1 gelezen, en waarin tloor Pruisen het volledig operatteplan voor het ilaliaansche leger in den oorlog is voorgesteld. De dag bladen gispen den gebiedenden toon in deze nota. 23 Julij. De Opiuione meldt, dat er heden een nieuwe tabaksconventie geteekeud is. De dagbladen blijven in zeer uiteenloopenden zin de nota van Pruisen^ welke Lamarmora in de kamer gelezen heeft, be- spreken. Bucharest, 23 Julij. De verkiezingen voor den senaat zijn in het eerste kiescollegie gunstig voor de regering uitge vallen. De regering kan, ook bij herkiezing van de hoofden der oppositie op een bepaalde meerderheid in tien senaat rekenen. GOUDA, 25 Julij. Aan de ijverige bemoeijingen van den hr. van Kooten alhier, als correspondent der maai schappij //Tot nut van den Javaan" is het gelukt een genoegzaam aantal voorstanders de zer goede zaak hijeen te brengen. Daar zich twintig personen bereid verklaard hadden tot deelneming is Donderdag jl. eene vergadering belegd, waarin de afdeeling is geconstitueerd en een voorloopi? bestuur benoemd bestaande uitde hh. P. vau Hinloopen Labberton, voorz., J. M. van Kooten, secret, en F. C. van Zeylen, penningmeester. Z. M. heeft aan mr. J. L. A. de Grave, roet ingang van 16 sept. 1868, eervol ontslag verleend als plaats\erv. kantonr., en benoemd als zoodanig met ingang van dien tijd H. F. "Voorduin, notaris alhier. In de volgende week zal ook de heer Basch in het lo kaal „Nat en Vermaak" eeD viertal voorstellingen geven, waar o. a. een fontein te zien is gelijk die vroeger in het Crosso theater vertoond werd, maar weder, gelijk men uit Utrecht schrijft, op een andere wijze aangebragt. Daar ziet men het beeld, dat er midden in staat, van uit den grond oprijzen, dat eeu verrassend effect maakt. Vooraf echter houdt de hr. Base® zijn publiek bezig met een aantal nieuwe goocheltoeren, waar van wij o. a. alleen de kanarien-verplaatsing willen noemen. Op een gegeven teeken ziet men drie kanaries uit eeu glazen bakje verdwijnen en in een daar boven hangende kooi overge. bra«*tdeze zinsbegoocheling maakt, even als zoo menige an dere, veel opgang. Het meest trekt echter de aandacht de zoogenaamde geestverschijningen, welke onverbeterlijk mogen heeten, en zeker hier nog nimmer zoo goed zijn vertoond. In de zitting der eerste kamer van doiiilerdag wenschte de heer Cremers inlichtingen van den minister van biutieul. zaken, omtrent de onder geheimhouding overgelegde stukken, betreffende het noordzeekanaal, over welk ontwerp het verslag van de commissie van rapporteurs gereed was. De kamer ging du9 over in comité. Na den afloop daarvan werd op voorstel van den voorzitter de openbare beraadslaging over dat ontwerp bepaald op heden ten 11 ure. De commissaris des konings heeft aan heeren burg. en weth. der gemeenten in de provincie Zuid-Holland, on.lersiaande circulaire, dd. 23 julij 11., gerigt: De aanhoudende droogte en het daardoorj ontstaande gebrek aan drinkwater dreigt op vele plaatsen nadeelig op de volks gezondheid te zullen werken, zoo als, voigeiis mededeeiing van den heer minister van binnenlandsche zaken inderdaad reeds hier en daar liet geval is. Op verlangen van Zijne Exc., heb ik de eer UEd. te ver zoeken om, zoo in uwe gemeente gebrek aan zuiver drinkwater raogt zijn, maatregelen te beramen, om door aanvoer van buiten daariu te voorrien en bet voor behoeftigen kosteloos verkrijg baar te steilen. Uit Rotterdam wordt aan de Arnh. Courant uit eene ze kere brou medegedeeld, dat de heer J. D. Fransen v. d. Putte het plan heeft opgevat om, bij het einde van dit jaar, naar Oost-Indie te vertrekken. Zijne afwezigheid, alleen toe te schrij ven aan familie-aai.gelegen heden, zal slechts kort, en welligt niet langer dan zes maanden duren. De kwestie over art. 31 der rotterdamsclie verordening op liet burgerlijk armbestuur, volgens hetwelk de kinderen van bedeelden verpligt zijn school te gaan op de openbare arm scholen, is geëindigd, met de wijziging door den geraeeuteraad van dat artikel in de/.er voege „Als hoofdbeginsel wordt gesteld, dat liet schoolgaan der kin deren uit huisgezinnen, die eenigen onderstand genieten, door raad en aansporing tot geregeld schoolbezoek op de openbare armenscholen en bewaarscholen voor armen, zooveel mogelijk zal worden bevorderd, zonder dat echter die beraoeijenis mag worden uitgestrekt tot die bedeelden, die hunne kinderen op bijz. scholen geplaatst hebben of bij voorkeur wenseheu te plaatsen." Men schrijft uit ArkelAangaande den stand van den landbouw in deze streken kan het volgende medegedeeld worden. Druk is men hier reeds bezig met het maaijen der tarwe. De rogge is al binnengehaald. Over het algemeen is het winterkoren goed. De zomervruchten hebben echter veel door de droogte geleden en lijden bij voortduring nog daardoor. Veel hooi is er in deze streken gewonnen van eene zeer goede kwaliteit. Brakel De oogst der aardappelen, het hoofdprodukt van verbouw in deze streken, levert niet die gunstige resultaten op, welke men er in de lente van had te gemoet gezien. Door de aanhoudende en felle droogte verdorren ze, voor ze uitgewassen zijn, blijven klein van stuk en leveren nog niet half zoo veel uit als in 't vorige jaar. Vandaar dat, bij uitmuntende kwali teit, de prijzen stijf blijven. Men verkoopt ze op 't oogenblik voor 2.45 tot J 2.75 per mud. De vroege aardappelen zullen slechts een hal ven oogst opbrengen, terwijl het met de latere soorten, zoo er niet spoedig regen komt, welligt nog erger zal wezen. Men heeft thans het zonderlinge verschijnsel, «lat het slechtste, dat is laag en kwellig land, het vruchtbaarste is. Met het grasgewas op de hooge uiterwaarden nl. rie zoogenaamde tweede snede is het niet beter gesteld dan met de aardappelen. Beekbergen Het maaijen en binnenhalen der rogge is hier, op enkele uitzonderingen na, reeds afgeloopen. De rogge is zeer goed de meeste landbouwers verklaren, dat zij een derde meer hebben dan woorleden jaar. Met de boekweit en het wei land is het treurig gesteld wegeus de aanhoudende droogte. De vroege aardappelen zijn buitengewoon klein, terwijl de meeste tuinvruchten totaal verdroogd zijn. Nun speetIn de afgeloopeu week werden in deze streken de jaarlijksche tiendverpachtingen gehouden. Door elkander ge nomen, hebben zij J 7 per vim opgebragt. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hiertoe ook de boekweit behoort, die door de aanhoudende droogte zeer lijdt, dan blijkt, dat de pach ters er ditmaal geen zijde bij zullen spinnen. De rogge is veel beter dan het vorige jaar en grootendeels reeds gemaaid de vroege aardappelen zjju goed van smaak, doch klein van stuk, en op de hooge streken is het loof letterlijk verschroeid; het gewonnen hooi was overvloedig en uitmuntender komt echter nog weinig gras voor de tweede snee of het etgroen; uitgeno men de peeren, beloven alle vruchtboomen een overvlocdigen oogst. De bosch-beziën, die menigen behoeftige een stuk broods verschaffen, zijn dit jaar geheel verdroogd. lissingen De behoefte aan drinkwater wordt hier raet eiken dag grooter. Naar ik verneem, wordt er van wege het gemeentebestuur eene poging gedaan om water te laten halen van het kanaal van Neuzen, boven Sluiskil, doch door gebrek aan beschikbaar vaatwerk en waterschepen kan dit slechts op kleine schaal geschieden. Het is te weuschen, dat het kanaal water goed bruikbaar zal bevonden worden. Apeldoorn Begon men in andere jaren om dezen tijd de rogge te snijden, thans i9 zij reed9 voor het grootste ge deelte binnengekomen, en kwaliteit en kwantiteit laten weinig te wenscheo over, zoodat de droogte op dat echt veluw6che gewas van geen nadeeligen invloed geweest is. De boekwsit kwijnt voor het grootste gedeelteop lage landen belooft zij wel, op de hoogerc kan regen veel herstellen. De aardappe len zijn overal klein, maar van goede kwaliteit, De weiden lijden zeer door de droogte, en daardoor is de prijs van het hooi ook buitengewoon men kan rekenen het dubbele van gewone jaren. Reeds nu heeft dit invloed op de boterprijzen, die aanmerkelijk rijzen en voor dezen tijd van het jaar zeer hoog zijn. Peren zijn er niet, maar appelen beloven veel. Alles verlangt naar regen. De verwachting werd 11. Vrij dag deerlijk teleurgesteld, daar de bui zonder noeiuetswaardi- geti regen overdreef. Drinkwater is hier nog in voldoende hoeveelheid. OosterlandBehalve dat de aanhoudende droogte, even als elders ook hier, zeer gunstig voor het werk van den oogst, doch schadelijk voor de zomergewassen en het drinkwater schaarsch en slecht doet worden, werkt zij maar al te voordee- lig op de ontwikkeling van sommige soorten van insecten. Zoo vreet een fraai, glanzig, koperkleurig torretje (phratora ortelliuae L.) de opperiiuid van de bladeren van den treurwillig en geeft aan deze plant een droevig aanzien. Nog erger is dit het geval met de zoogenaamde elzen haan (Ageiastica alni, Liun.) wier maskers in ontzaggelijke menigte op de elzenbla deren worden aangetroffen eu dezen afvreten tot op de uerven na, zoodat alleen het geraamte der bladeren overblijft. Het eerste blad der elzen is alzoo geheel verloren gegaan, en ook van die welke later voor den dag zijn gekomen is reeds veel beschadigd. Het geheele ambtenaarspersoneel van bet postkantoor te Sevilla is ont slagen, oindat het weigerde de brieven te openen van de Montpeusiers. In Portugal is weder een nieuw ministerie zamengesteld. In de voorstedeu vau Parijs zijn weder des morgens oproerige plakkaten op de mnren gevouden, waarop gedrukt stond: Leve de republiek! Weg met den keizer! Woolwich wordt geplaagd door duizende muskieten met schepeu uit Bermuda overgebragt zij tieren welig door de groote hitte. De prmsische eerste luitenant von Baudcw heeft den zundnadel tot 15 schoten per minuut verbeterd. Victor Hugo heeft een geschied kundig drama voltooid, waaraan hij dertig jareu bezig was, getiteld Madame de Maiuteuon. Te RouaaD zijn donderdag door een feilen brand eenige magazijnen en het postkantoor vernield. De schade wordt op meer dan een laillioen begroot De fransche leening zal eerst m$t october opengesteld worden. De atlantische telegrammen worden «et september weder verlaagd tot ruun 40 gulden. Te behiedam zijn ge durende de tegenwoordige hitte de schooluren verkort eu gebragt des voormiddags van 9 11 eu des namiddags van 3 5 ure. Te Vin- tervik is eene dynarait-fabuek in de lncht gesprongen. Dit fabriek&at is dus teregt aaubevolca om de nitro-glycerine te vervangen. ln het museum te Brunswijk heett men de outdekking gedaan, dat onder een vroeger bestunr vele voorwerpen van waarde zijn zoek geraakt, o a. 90 schilderijen waaronder van Albert Durer, Paul Veronese, Murillo, van Dijck enzde collectie etsen van Rembrandt is bijna geheel verdwec *u. Generaal Prirn bevindt zich te Lissabon bij den hertog de Mootpen- sier. De pruisische luitenant die zijn hospes moedwillig doodgeschoten heeft is na 9 maanden vestingstiaf begenadigd. Emile Olivier zal te gen den winter een roinan uitgeven. Dordtenaar en orthodox zijn nog altijd synoniemen men koos Blussé als Dordtenaar en Bichon als ortho dox. Professor Yreede vlugt uit het prov. utr. genootschap voor mr. Fock. Te Rorasey is een standbeeld van lord Palmerston onthuld. De overste der honwds Heniczky is te Pesth cp een raadselachtige wijze vermoord. In de fransche opeubare scholen voor middelbaar onderwijs wordt de behandeling der krijgswapenen opgenomen als een vak van on derwijs. GOUDA. Geboeen 21 Jnlij. Cornelia Henbrika, ooders J. C. Schenk en H. Tirie. Cornelis, ouders D. de Jong en E. Kunst. Hendrik, onders H. Verboom en P. J. de Lange. Johannes, ouders J. Bezem en P. J. van Hofwegen, 22 Evert, ouders J. Buitenhuis en H. van den Edel. 23. Keetje, onders L. I. W'arendorf en R. Cats. 24. Maria Sytje^ ooders T. van Eijk en D. M. Boeksmp. Ovehleden: 21 Julij. C. Hersche, 22 w M. Revet, 15 at. 23. J. E La Lao, 18 j. Gehuwd i 22 Julij. J. L. A. Ponsioen en J. E. M van Luijk H J. Beusekamp en J. C Gabrij. A Koptein eo J C. Koot

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2