LOUIS ROOTHAAN ötnnenlnnö. Gemengde Berigteo. AD VERTEN TI EN. a t# a a Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. te UTRECHT Jieeft ontvangen een NIEUW MODEL VLEUGELPIANO uit de fabriek van C. BECHSTEIN TE HEER: r moordaanslag op prins Michael is openbaar gemaakt. Veertien beschuldigden, waaronder de leden der familie Radovanovich, ziin ter dood reroordeeld. Simon en Sventosar Medauo»ich, prins Karageorgenitsch en zijn secretaris Tujkovieh, zijn gecon- ile.nneerd tot twintigjarige tuchthuisstraf, Philip Siankovich tot twiqtigj.irigen dwangarbeid, Jeromich tot vijfjarige gevange nisstraf. De voltrekking der doodvonnissen is bepaald op tnor- geu ochtend teu *1 ure. 2ö Julij. Veertieu veroordeeUleu zijn heden ochtend bui- teu de stad aan den oever van den Donau in tegenwoordigheid van eene groote volksmenigte en van eene talrijke militaire magt doodgeschoten. Kiamil-Pacha is uit Konstantinopel alhier aangekomen met het besluit van den sultan, waarbij de troonsbestijging van vorst Milan wordt bekrachtigd. Giurgewo, 25 Julij, Lenige benden Bulgaren, die den Donau zijn overgetrokken, hebben zich in Wallachije verza meld; zij zijn van wapenen en ammunitie voorzien door de panslavislisclie comités van Bucharest en andere plaatsen. 400 Bulgaren, die aan den spoorweg nabij Giurgewo ar beidden, zijn te Rustsjoek teruggekomen, alwaar den 21° eenige gevechten hebben plaats gehad. Van beide kanten vau den Donau worden onophoudelijk signalen gewisseld, zonder dat men ze begrijpt. Lit alles blijkt, dat men sedert langen tijd de tegenwoordige gebeurtenissen heeft voorbereid, zonder dat hierop de aandacht der rumenische autoriteit werd gevestigd. GOUDA, 29 Julij. z. M. heeft a. benoemd tot 2» luitenant bij het leger in Oost-Indie, bij het wapen der infanterie, G. P. van der Garden. In de zitting der eerste kamer van zaturdag jl. is de wijziging der concessie van de amsterdamsche kanaalmaatschap pij aangenomen met 29 stemmen tegen I stem. Hoewel in het verslag de bezwaren zeer breed waren uitgemeten, zoo was toch de uitslag boven verwachting gunstig voor het ontwerp. Het bleek uit de gevoerde discussien dat men, op enkele uit sonderingen na, zich geheel wilde plaatsen op het standpunt der verleende concessie bij de wet van 1863 en dat dus andere plannen alsverbreeding vau het n. hoii. kan. of een open i zeegat, builen beschouwing moesten blijven. De vergadering is, na de aanneming, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Blijkens een telegram vau Zijner Majesteits gezant te Brus sel is het niet zeker, dat de ziektegevallen die zich ouder het rundvee op eene boerderij nabij Antwerpen hebben voorgedaan, en waarvaD melding is gemaakt in de Staats-courant van den 258ten dezer, gevallen van runderpest zijn geweest. Hen heeft alleen voorzigtigLeidshai ve gemeend dezelfde maatregelen als vroeger te moeten nemen. Sedert meer dan S dagen heeft zich geen enkel nieuw geval voorgedaan. Bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1S68 werd onlangs, zoo als men weet, door sommige leden der tweede kamer aangedrongen op eene regeling van de zaak der leges, door de ambtenaren aan de departementen van algemeen be stuur enz. wordende genoten. Naar men uit 's Hage meldt, wordt die zaak thans door de regering voorbereid zij houdt zich althans bezig met het opmaken van staten, die aan de tweede kamer de verlangde inlichtingen over dit onderwerp zullen kunnen geren. Men vcueemt dat het plan bestfiat niet alleen de on gehuwde, maar ook de gehuwde miliciens der ligting van 1864 en 1»65 tegen den 15iien augustus e. k. in werkelijke dienst op te roepen voor het houden van wapenoefeningen in de le gerplaats b.j Miitingen en voor andere najaarsoefeningen. Bij het re ge ment grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie (met inbegrip der depóts) zullen worden opgeroepen al de miliciens-verlolgangers der ligting van 1S64 en verder, alleen voer zooveel de bataillons betreft, welke aan bet kamp moeten deelnemen, zoo noodig, nog zooveel manschappen der ligiing van 1S65, als vereisebt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte van 375 presente man schappen te brengen; zullende daartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofganger» dier ligting, welke ir. der tijd niet tot zameo- atelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. Voorts zulleu bij de 3 regimenten vesting artillerie, het corps ponton niers en het batailloc mineurs en sappeurs in werkelijke dienst worden opgeroepen al de miliciens der ligtingen van 1S64 en 1865, voor zooverre zij, vau beide ligtingen, niet tot zamen- stelling van het blij vent! gedeelte hebben gestrekt, Wij vernemen dat het anatomisch museum van dr. Hart- ïopf, ie Parijs, dat ook hier ter stede bij gelegenheid der aanstaand* kermis ter bezigiigiog ral gesteld werden, aiiezins de aandacht verdient. Het is buitengemeen rijk aan zeldzame exemplaren uit het dierenrijk eu beveelt zich aan door d$ wetenschappelijke rangschikking der voorwerpen. Vooral de afdeeling „trichineuziekte* moet bijzonder merkwaardig ziju, waarbij de vorderingen, welke die ziekte in het dierlijk lig— chaam maakt, 2 a 3000 maal vergroot worden voorgesteld. Wij meeuden gehoor te mogen geven aan het verzoek om de aandacht van het publiek reeds voorloopig op dit merkwaardig kabinet te vestigen, daar het zeker onder de degelijkste bij zonderheden der kermis kan geteld worden. De Prov. Friesche Ct. dringt aan op afschaffing der be lastingen i°. op het geslagt, 2°. op het dagbladzegel, 3°. op de vrouwelijke dienstboden beneden de 20 jaren, 4°. op het zout en 5°. op de zeep. Het verlies, da» de schatkist daardoor lijdeu zou, hetwelk de redactie globaal op 7 millioen stelt, weuscht zij terug te viuden door de grondbelasting met 7]/o te verhoogen, ten gevolge van eene naauwgezette herziening van het kadaster. De kerkelijke Ct. meldt in haar kort overzigt der hande lingen vau de synode der nederl. hervormde kerk het volgende. Was naar het haar gegeven mandaat door de synodale com missie met ijver gearbeid aan hetgeen tot de verlangde voitooi- jmg der scheiding van kerk en staat gevorderd wordt, de sy node zag zich dien ten gevolge geroepen tot het uitsj reken van hetgeen zij door die scheiding verstaat, en onder de aan dacht der regering te brengen wat de vrijheid en zelfstandig heid der kerk van staatswege belemmert, Opheffing werd be geerd vau onderscheidene koninklijke besluiten en ministerieele aanschrijvingen, eu de synode besloot, met dit verlangen zich tot üe regering te wenden. Waren er bepalingen, inzonder heid de classicale kosten betreffende, die door liet kerkbestuur in vcreenigmg met de regering behooren weggenomen of ge wijzigd Le worden, de syucde was van oordeel, dat bier gewacht moest worden totdat de zaak der regeling van het beheer der kerkelijke goederen zou volbragt ziju. Eindelijk nam de ver gadering aanstonds de revisie van de kerkelijke reglementen ter hand, om daaruit te doen wegvallen wat nog de noodc- looze lusscheiikonist van den staat vereischt en zonder mede werking vau de regering kou veranderd worden. A.ingaaude de opheffing der bestaande betrekking tusschen de fioreeupiig- tigen en de hervormde gemeenten in Friesland, waarop door enkele kerkelijke vergaderingen aangedrongen weid, nam men het besluit om het testiua lente toe te passen, in het vertrou wen dat de regering ten bekwamen tijd bereid zal zijn aan de betrokken gemeenten de gewenschte zelfstandigheid te verzekeren. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard van 27 julij: Naar wy vernemen, ontsiond laatstleden vrijdag brand in de woning van A. Mast P/.., in de gemeente Langerak. Naar meu zegt, zou i.ie brand ziju omstaan door een vonk vuur, die de wind do de openstaande «leur in het hooi joeg. Door de spoedige werking van de spuit dier gemeente was het smeulende vuur bijna onmiddellijk gebiuscht. Het huisje was verzekerd. De inboedel echter niet. l)rie expeditien zullen nagenoeg te gelijker tijd naar de noordpool worden gerigt. Eenige weken geleden heeft men uit Bergen in Noorwegen, het vertrek van den duitschen geleerde Peierman» en zijne reisgenooten naar het noorden ver nomen. Thans wordt uit Gothenburg het vertrek eener zweed- sche exptdnie naar dezelfde bestemming gemeld. Deze bestaat uit den hoogleeraar Nordensjold en negen andere zweedsche geleerden, die deu Sn Julij, aan boord der koninklijke stoom boot Sophia, genoemde stad verlaten Voorts weet men, dat de fransche zeekapitein Lambert de ijverigste pogingen aan wendt tot het uitrusten eener fransche expeditie, die insgelijks tea doel heeft, tot de Noordpool door te dringen, doch niet langs Spitsbergen, maar door de Behringstraat. Men schrijft uit Sommelsdyk Door de aanhoudende droogte is er voor de beesten geen gras meer; er zijn enkele landbouwers, die hun vee op de itallen hebben, terwijl anderen dagelijks naar de weide moeteu om voor de koeijeu aldaar water te brengen. Wateringen: Ten aanzien der alom heerschende voortdu rende droogte valt ook uit dezen omtrek niets nieuws mede te dee- len. Men is alom druk bezig, om de tarw e en gerst te maayen en in te halen, en gisteren heeft men gezien, dat men zelfs reeds be gonnen was met het maaijen van de haver. De tuinlieden in het W'esiland zijn door de aanhoudende droogte verhinderd de tweede vrucht uit te pooten, waardoor zij groote schade lyden. De appel-, peren- en pruimenboomen, en niet minder de druiven, beloven daarentegen veel. Oude TongeHet inzamelen van den oogst is hier in vollen gang; gerst, rogge en erwten zijn nagenoeg binnen, en de eerste nieuwe tarwe is bier aan de beurs verkocht; de kwaliteit is uitmuntend, en de kwantiteit redelijk. Aardappe len en andere vruchten verlangen zeer naar regen, en er is veel gebrek aan drinkwater. Het gebruik der straatsteenen tot oprigtiug van barrika- ffes heeft deze geruimen tijd meest gewone wijze van bestra ting in discrediet gebragt en vooral te Parijs heeft ze plaats moeten maken voor asphalt. Elders ook, zoo als te Petersburg, waar het hout overvloedig is, heeft men dit gebruikt. Aan beiden zijn echter bezwaren verbonden en in soliditeit zullen ze zeker onderdoen voor de nieuwe soort plaveisel, <1 ie onlangs in sommige groote steden van Engeland is ingevoerd. Groo te blokken graniet van 6 op 4 duim werden naast eikander gelegd en de tusschenruimten aangevuld met ruwe kiezel, waarover een zeer heet vloeibaar cement van gas-asphalt ge goten wordt. De vloeibare asphalt loopt tusschen de blokken tot op hel plaveisel tot eene massa, die op deze wijze on doordringbaar is voor water van boven of beneden, waardoor de regen terstond wegloopt. Daarenboven blijft de aardlaag beneden het graniet altijd droog, zoodat zich geen modder tusschen de blokken kan vormen eu men evenmin bij droog weder last heelt van stof. POLITIE. Aau het bureau van politie is in bewaring een alhier ge vonden gouden ring met steen. Kegt hebbende op denzei ve kan die terug bekomen bij den heer commissaris van politie. De bakkersgezellen te Berlijn willen niet meer 's uachts werken en ook booger loon ontvangen. In Rusland is beyoleo strenger toe te zien op het voorschrift om de kinderen uit gemengde huw elijken in de grieksche kerk te doopen en op te leiden. Te Triest blijft het nog woelig eu onrustig. Door de droogte komen talrijke heide- en boschbranden voor, zoowel in het binnen- als buitenland Te Londen ziju 100,000 naaisters die 60 cru»en daags vtrdteneu, een groot aantal andere vrouwen kan naauwelijks de helft verdienen. Officiële bengten getuigen in vele oostenrijksche gewesteu van een goeden oogst in Neder-Oostenrijk en Hongarije van een uitmuntenden oogst. De vertegenwoordigers te W'ashiagton gebruiken in een jaar voor ineer dan 6000 gulden enveloppes ten getale van 4,741,963 stuks lu het Malneker district begiuuen de Czechen eene stelselmatige belastingvveigeiing De veepest is uitge broken in de russische gouvernementen Petersburg, Wladiuiir, Novvgoiod en Pekow ook in Lijtiand. Van alle kauten stroomen de schutters naar het derde duitsche schuttersfeest te Weeuen. \oor de negen eerste nu miners van Rochefort's lanterne is aan zegelgeld betaald 48,975 fr. 50 c. De huwelijken ueuieu af te Parijs en de faillissementen toe. Ook in Egypte is de ruuderpest uitgebroken Op OverÜakkee betaalt raeu 10 a 12 centeu voor een emmer water. Te New-York is de hitte zoo groot dat 24 julij 40 personen door zonnesteek overleden zijn. Te Grissee op Java hcerscht eene ziekte onder de karbouwen. Op eene boerderij bij Autwcrpeu is de veepest ontdekt, het vee is afge maakt en dc toegaug afgesloteu. In Venezuela is eene revolutie uit gebarsten. Meu beweert dat Rusland vrede gesloten heeft met den emir van Bokhara. De gele koorts neemt af te Lima Te Nunspeet is eene oppervlakte van zes bunders denntnbosch door brand vernield. Voor het paleis van volksvlijt te Amsterdam is nog eens 150,000 gulden ingeschreven. Te Sainte Marie iu Luxemburg zijn meer dan 40 huizen afgebrand. Te Portsmouth zijn vrijdag by proeven met buskruid twee menschen gedood. Zaturdag zijn te 's Heereuberg 22 huizen en 2 schuren verbrand, 40 meestal min gegoede huisgeziuuen zijn van woning beroofd Te Ycuetie hebben groote ongeregeldheden plaats gehad. Onder Wassenaar bij Westduinen is maandag heidebrand ontdekt. On der Harderwijk zijn 20ü buuders dennenbosch verbrand. Dingsdag, 28 Julij. Tegenwoordig de heéren van Bergen Uzendoorn, voorzitter, de Grave, Yiruly, Prince, Braggaar, Westeibaau, lteutingei, Reray, Bucbner, Droog- leever, Kist, van btraaten en Peeters. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Door den voorzitter wordt medegedeild dat VV. Tauw zich weder heeft schuldig gemaakt aan misbruik van sterken drauk en daarom volgens ver leende magtiging, door B. en W. ontslagen is uit zijne betrekking als boomsluiter; voor notificatie. Alsnu wordt voorgesteld de betrekking op te dragen aan den. ambte naar op wachtgeld Kruisheer daar de twee audere ambtenaren op wacht geld daartoe niet geschikt zijn. De bh Reutinger en Peeters vragen inlichtingen, die door den voor zitter gegeven worden. Op voorstel vau deu hr. van.Ütroatfn a\ bewa zyn vroeger traktement ais ambtenaar der directe belastingen voluit aangeboden worden en wordt hiertoe besloten. De voorzitter deelt mede, dat voor het bedrag van den verkochten grond aan de stearine kaarsenfabriek, is aangekocht cn ingeschreven f 31UÜ 4pCt. ned. schuld; notificatie. Voorts dat de boeken en de kas van deu ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden en in kas was 33,486.685notific. Zijn ingekomen eene dispositie van gedep staten houdende goedkenring eener wijziging der begrooiiuguotif. Je» eene missive van B. eu W., inzendende de rekening over 1867- gesteld in hauden der commissie ad hoe De hr. Luyten komt ter vergadering en wordt in den vereischten vorm beeedtgd eene missive van het r. x. parochiaal armbestuur, bezwaren inbrengende betreffende de bedeeling vau de wed Dongelmans. Na eenige discussieu is op voorstel van den hr. Kist besloten te ant woorden, dat de ruad met competent is iu deze zaak te handelen een adres van den hr. G. J. de Joug, vrageDde verlenging van haar van een gedeelte der stadsgrachtter visie eene missive van raej van Eyk te Kampen, dat zij de betrekking rad hulponderwyzeresse alhier aanneemt; uotif. een adres van J H Kiel, verzoekende ziju ontslag als lijkdrager. Dit ontslag wordt verleend. De hr. Buchner stelt naar aanleiding daarvan eenige bedenkingen voor om toch vooral gezonde eu kracht' meuschcu tot deze betrekking te bc- noemeu, de voorzitter stemt hierin» in eeue missive van B. eu Wdie ook iu overleg met de commissie van fabricage voorstellen om voor deu winter het huis aan het reiuwijksche verlaat tot teu bidiag van 16U0 te repareren en te verbeteren wordt algeineeu goedgekeurd. Aan de orde is üet adres van de bewoners der turfmarkt, houdende bczwareu tegen het vervangen der brug, tegenover de vronwensteeg, door een trappenbrug eu het in verbaud daarmede door den heer \irulv gedaan voorstel, o.ii die brug af to breken Verschillende sprekers ondersteunen het voorstel van den heer iruly, om de brug vooreerst af te breken en de ondervinding te lateu besliestn ot die gemist kan worden, dat eiudelijk by stemming met 9 tegen 5 stemmen wordt aaugeuoinen en de heer Prince verzoekt daartegen aanteeke-niug. Ecu voorstel van hceren curatore.. «Ier latijnsche school: a. tot verhoo- giug der som voor 1866, bescni'p »0t aankoop van prijzen 0. tot wijziging van art. 17 de 0r die school. De som van 20 voor pnjzt t jaar verhoogd op 50 en zullen curatoren uitgenuod.gd «ordt-b uis jaarlijks naar behoefte aan te vragen. Art. 17 wordt gewyziga en zal geltzeu worden voor september: julij. Een voorstel van burgemeester en wethouders, tot regeling van de trac- temeuteu der bezoldigde oiücitreu, ouder-officiereu eu tainboeis bij de dienstdoeude schutterij dezer gemeente. Volgeus de by de wei veranderde en uitgebreide inrigting der schutterij moeien de tractemeuteu gewijzigd worden, en worden die, na eenige dis cussieu vastgesteld op voorstel van t en W. als void; auditeur 60, luiteuaut kwartiermeester 75, officii van gezondheid 36, secretaris van den schuttirsraud 24, adjudant onderofficier ƒ60, korporaal tamboer 48 eu todage 30, aan eiken tamboer f 52 bode' I 18. Een voorstel tot goedkeuring der rekening var. den kassier bij de bank van leening over bet dienstjaar 1867. Deze rekeumg is opgeuouien eu in orde bevonden (tot een bedrag van 7930.35) en wordt die algemeen goedgekeurd. Een verzoek vau den heer R R Lit. om ontslag als leeraar aan de gemeente burger-avondschool, en woidt dit op advies der commissie van rnidd. onderwijs eervol verleend. Is ingekomen een adres van zijn opvolger aan de hoogere burgerschool om hem ook aau de avondschool op te volgen Ter visie. Een verzoek van deu heer G. L Jansen, om ontslag als hulponderwijzer aan de openbare burgerschool voor jongens, eu wordt dit eervol v.ik. ud. Een verzoek van J. E. van Dongen Bolding om ontslag als sluisknecht, en wordt dit eervol verleend en de benoeming bepaald in eene volgende vergadering. Zijn ingekomen eenige adressen om in aanmerking te komen als alai9- kntcht. Ter visie. Eindelijk wordt magtiging verleend ter uitvoering zonder resumtie. Daarna eindigt de vergadering. GOUDA. Geboren 25 Julij. Johanna Maria, ouders C'. Verkleij en K. Hoek. - 26. Willem Adrianus, ouders L den Edel en C. C. van der W indeu. Pieter, ouders C. J van der Loüw en G. J. Boot. bimon, ouders N. Mes en M. Schorel. Overleden: 24 July J. J. Visser, 14 w. 26. W. de Jager wed. C. Diepeveen. 54 j. tg Berlijn. Tevens voorhanden eene uitmuntende collectie PIANINO'S, in ver scheidenheid van model en prijs. ANATOMISCH, GEOLOGISCH en NATUURHISTORISCH van Dr. HABTKOPFF van Parijs, zal van af heden alle drgeu te bezigtigen zijn. Standplaats Groote Markt over het j Herthui9. een zuiver, zeer zindelijk bewoond en van alle gemakken voorzien BOVENHUIS op een der bette standen van Gcwla.j Adres onder bel nommer dezer adver tentie aan bet Buren» dezer Courant (17)

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2