Binnenland. Ingezonden. Gemengde Berigten. Varia. HET VOORSTEL van den WelEd. Heer Dr. LU IJ TEN. 'pmning van zijn zeuuivgestel en hetwelk d.in out te weeg brengt dat bij nog een poos zooveel mogelijk rust zal moeten genieten. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij nog drie of vier weken op zijn landgoed verblijveu en daarna tot geheel her stel nog eenigen tijd op eene zeebadplaats doorbrengen. Voor rekening der duitsehe bondsmarine wordt te Swine- munde een ijzeren droogdok gelegd. Het ligt bij de directie martne niet in de bedoeling om de exploitatie van dat dok in e.gen beheer te nemen, maar om die in pacht te geven. Te (ben etude zijn de pachtcouditien reeds opgemaakt en worden daarop aanbiedingen ingewacht. Vorens geloofwaardige opgaven bevinden zich in Siberie noc lib t'ruisen, die tij lens den poolschen opstand van 1663 i met de wapens in de hand aangetroffen en gearresteerd waren. Op aanzoek der pruistsche regering zijn er nu IK ontslagen, terwijl voor de overigen, ten gevolge der laatste amnestie, vooruitzigt is geopend op hunne invrijheidstelling Alleen zullen daarvan eenigen wegens moord worden uitgezonderd. Eeu van de beriijtische correspjndenteu der Kóln. Zeitung schrijft, dat het zich schijnt te bevestigen, dat de heer von Beust. in de verwachting van demonstratien tegen Pruisen op het sehutte-sfeest te Ueenen, het noodig heeft geacht, reeds vooraf in eene dépêche aan den oostennjksche gezant te Berlijn alle verantwoordelijkheid deswege van de oostenrijksche rege ring af te werpen." De Berner Bund deelt zelfs den hoofdza- j keiijken inhoud van dat stuk mede. De genoemde correspon- j dent geeit het gevoelen te kennen, dat zulk een stap geliee' onnoodig was, omdat de pruisische regering toch het oosten- rrksehe gouvernement voor dergelijke demonstratie niet verant woordelijk zou stellen. Weenen, 2 Aug. In de heden alhier plaats gehad heb- nen te voik-verzameling. ter gelegenheid van den scherp«ehut- ler-we.lstr/ hebben de herren Frese en Mayer, uit Stuttgart en Trtbert uit llauan, het programma der duitsehe volkspartij ontwikkeld e. is trtia de volgende resolutie genomen: „de vergadering vervloekt Oostenrijks losscheuring Tan Duitschland zij protesteert tegen de oplossing der duitsehe kwestie door mi Idei van annexatieu en erkei.t dat slechts aan de volkspartij op democratischen grondslag, de beslissing over de duitsehe kwestie inoet overgelaten worden.'' Tot organisatie der volkspartij in Oostenrijk is eene com missie benoemd. Pesth, I Aug. In de zitting van het lage. huis heeft de deputatie tot een vergelijk met Croatie haar ontwerp ingediend, Zij verklaart zich tevens voorde opheffing der mi'itatre grenzen. Florence, I Aug. Bij de discussie over bet ontwerp tot beperking der circulatie vau papier tot op 700 miilioen heeft de kamer zich vereentgd met eeu voorstel van den lieer Dina, hetwelk ook werd aangenomen door den minister van financien, strekkende om de circulatie te beperken tot 7ÖU miilioen. Deze 1 'beperking zal binnen 6 maanden bewerkstelligd worden. Bucharest, 2 Aug. Volgens telegrafische berigten wit Kutschuck, beeft er tuss.-hen de Tarken en de insurget.:eu een o-evecht plaats gehad, hetweik drie nreu aanhield en waarin 39 der opstanue.ir.gen sneuvelden. De overigen zijn tusschen Kassmik en sch.lkah door de Turken iogesloten. Uit het hoofd kwartier bij tialatz wordt gemeld, dat van den roumanischen oever op eene turksche kanonneerboot is gevuurd. Te Ibraila zijn een aantal personen, op last der roumaniscbe autoriteit, gearresteerd GOUDA, 5 Augustus. Men verneemt dal thans tusschen de uederiandsche en belgische regeringen onderhandeld wordt over het sluiten eener overeenkomst, krachtens welke het aan de nederlandsche ge neeskundigen geoorloofd zal zijn hunne praktijk uit te oefenen iu de belgische steden en gemeenten, die niet ver van de gren zen liggen, en uederkeerig de belgi>che geneeskundigen lijders mogen behandeieu in zulke nedenandsche plaatsen. Deze over eenkomst zal van groot nut ziju voor de inwoners der kleine grensplaatsen, die soms gebrek hebben aan genee-kundige hulp. Sedert eenige dagen zijn te 's Hage geruchten in omloop nopens veranderingen, die in het personeel van de departemen ten van algemeen bestuur, waarschijnlijk met het begin van het volgende jaar, zullen plaats hebben. Zij staan in verband roet het opmakeu dpr staatsbegrooung voor 1868, waarmede het mi nisterie zieh thans bezig houdt. Men schrijft uit Oude Tonge van 31 July: AU een zeer zeldzaam geval, het welk hier in jaren met heeft plaats gehad, kan gemeld worden, dat helen ine^r dau één landbouwer reeds deu tarwe-oogst kevU buiseagehaaid Hendrik-Ido-AmbachtHet buitengewoon drooge en schoo- ne zomerweder heeft ook bier even als overal zijne natuurlijke gevolgen gehad. Werd van elders gemeld, dat het een buiten gewoon schouwspel was tarwe, rogge, gerst en zelfs ook boek weit te gelijk op het veld gemaaid te zien, hier heeft zich daarbij de nel vermeldenswaardige bijzonderheid voorgedaan, dat, terwijl andere jaren op St. Jacob (25 julij) het eene zeld zaamheid was eene lading vlas in de haven te zien, dit jaar op genoemden dag reeds een lüOtal ladingen waren gelost. De bedrijvigheid, die de aankomst van 't vlas in onze ge meente immer veroorzaakt, is als altijd zeer groot, terwijl over 't algemeen, vooral in aanmerking genomen 't klagen, dal men trouwens hier gewend is alle jaren te hooreu, het gewas eene bevredigende uitkomst heeft opgeleverd. De Betuwe: De oogst is in de Betuwe grootendeels ingezameld, en wel met zeer bevredigenden uitslag. Is het wintergewas overal elders van goede kwaliteit, zoo ook hier. Het koren is buitengewoon zwaar. Het zomergewas is veel minder; op sommige pi »atsen geelt hei niet meer dan de helft eener gemiddelde opbrengst. Het vlas is naar wensch. De aardappelen zijn wel niet slecht; toch kan men niet roemen, ook het beschot zal niet te groot zijn; de prijs is 3. De tabak heeft veel door de droogte geleden, staat echter nu vrij wel. Men koestert de verwachting, dat de prijs in het najaar tamelijk hoog zal zijn. De suikerwortels beloven niet te veel; mogt er spoedig regen komen, dan kunnen zij ten goede verinderen. De weilanden liggen kaal, door de aanhou dende droogte van alle gras beroofd; ten ij het weder weldra omslaat, zullen de dieren opgestald moeten worden. Ook is er gebrek «aan drinkwater. Overigens is de veestapel gezond, maar wegens cie lage prijzen in Engeland kwijnt de bui'en- landsehe handel. Mede wegens de droogte verkeeren de tuin vruchten in treurige» toestand. De boomvruchten daarentegen zijn hij uitstek goed, inzonderheid appels. Op de dezer dagen gehouden verkoopiugen zijn zeer hoose prijzen besteed, het mud aan deu boom 1.50 tot 2. Peeren zijn er weinig. Na de herkiezing van den heer Luijten als lid van den ge meenteraad, vinden wij eindelijk in tie Goudsche Courant van den 2n dezer de conditiën (in den vorm van een voorstel) waarop de heer L. zitting zal blijven nemenwij noemen dit conditiën, ten gevolge van het schrijven van den heer L. in dezelfde courant bij gelegenheid zijner verkiezing. Het nu openbaar gemaakt voor-tel werd door ZEI. den 28° Julij 11. na het sluiten der raadsvergadering aan den burgemeester overhandigd. Wij begrijpen niet waarom de heer L. dit deed na het kluiten der raadsvergadering, en niet tijdens de vergade ring zelve, dan waren de leden van den raad in de gelegen heid geweest om van ZEd's. voorstel kennis te nemen. Nu hebben de raad: den het kunnen le/en in de Goudsche Ct., hoogstwaarschijnlijk door den voorsteller zelf ingezonden. In boeverre deze vorm voegzaam is zullen wij in het midden laten art. 17 van het „Reglement van orde voor de verga deringen van der gemeenteraad te Gouda" gaf ZEJ. immers het reg. om het staande de vergadering te doen Meer bevreemding baart het ons echter, dat de beer L. in het begin van zijn voorstel eene instructie van nh. regenten der beide gasthuizen wil doen wijzigen, die N. B. niet bestaat. Schrijver dezes is door beleefde tnsschei.komst van een der bh. regenten iu de gelegenheid gewc-e*i om inzage te krijgen van al de in het archief berustende verordeningen en instructien, en daaruit bleek het, dat tie heer L. eene verordening heeft aa.'igezien voor eene instructie. Heere» regenten hebben geene instructie; hetgeen de heer L. bedoelt is de „Verordening voor het bestuur over de beide gasthuizen te Gouda," vastgesteld door den raad dezer gemeente den 31D aug. 1855. Deze verorde ring werd door den raad gewijzigd deu 21a aug. 1S59 en later den 24° dec. 1867 deze wijziging nu was de caucbemar van den heer L. ZEd. heeft hei voorstel natuurlijk gedaan met epn goed doel, namelijk om de opname in het gasthuis niet alleen ge makkelijk te maken maar ook te bespoedigenn°. 1 van ZEds. voorstei zal dit echter zeer vertragen door het voorzien moeien zijn van eene verklaring van een der genees-, heel- EN verloskundige*'* wij nemen liever aan dat het woord en een fout is van den zetter der courant en dat het of had moeten zijn, want in bet eerste geval zouden er drie verklaringen noodig zijn, eer de lijder kon worden opgenomen. at zegt nu dat gevreesde art. 7 der bovengen, verordening? //De lijders sub lelt. A B (hier of elders armlastig) worden niet opgenomen dau op verklaring van een der stads genees- heeren of van den stads heelmeester. Iu spoed vereischende gevallen kan de opneming geschieden op last van een der re genten of op verklaring van den heelmeester der gasthuizen of van den stads vroedmeester Van een der regenten kan het gasthuis nu nog ruimer opengesteld worden, als alle regenten tot opneming niet alleen geregtigd zijn, maar, even als de heer L. zelf zegt, dit begin sel tot rigtsnoer hebben aangeuomeu Welk nut, welke verbetering kan nu het voorstel van den heer L. te weeg brengen Wij zouden bijna geneigd zijn te gelooven, als wij den heer L. niet als een verstandig en bescheiden man beschouwden, dat de drijfveer vau ZEd's. voorstel een weinig egoïstisch is, om eigener autoriteit de op name in het gasthuis te kunnen bewerkstelligen met voorbijzage van andere autoriteiten. Waartoe dit kan leiden, moge blijken uit het volgende feit: eenige weken geleden werd door een geneesheer een zieke in het gasthuis gebragt, die in eene zieken-societeit of zoogenaamd ziekenfonds was; in het gasthuis gekomen, kwam de behande ling, voeding enz. voor rekening der gemeente of der burgerij, terwijl toch de doctor de wekelijksche contributie vau den pa tient als arts dier zieken-societeit genoot Wat na de verhouding van den heer L. tegenover den ge meenteraad betreft, dit zullen wij overlaten aan het oordeel van den lezer; wij meenen enkel deze opmerking te moeten maken, dat de raad geacht wordt een besluit te hebben genomen na rijp beraaddat in eene geordende vergadering de minderheid de opinie der meerderheid moet eerbiedigen en men niet moet dreigen met uit het vaandel te loopen en later conditiën te stellen, wier aanneming de waardigheid van den gemeenteraad zoude compromitteren. Z. De exkoning van Hanover heeft in Frankrijk het kasteel Beauregard gekocht. Te Liverpool is een der voornaamste huizen iu katoen gefail leerd met een passief van 18 a 20 ton gouds. Dr. Pierson wil voor lezingen houden te Heidelberg. Dr. Zaalberg berust in zijn synodaal vonnis. Te Buenos Ayres verwacht men dat Humaita genomen zal worden door de Brazilianen. Vrijdag avond ontstond in de groote concertzaal te Manchester, waarin zich 2000 personen bevonden, een loos alarm van brand. Dertig personen werden dood gedrongen. Men berigt nit Britsch-lndie van een opstand. De muskieten in Engeland nemen geweldig toe. De landbouwkundige school te Halle telt dezen zomer 166 leerlingen Dc berigten van deu zijde-oogst zijn ongunstig. Te Hoogeveen in Drenthe is de pokziekte uitgebroken onder de schapen. De krentenoogst in Griekenland wordt geschat op 65,000 ton. Te Ammerzoden bij Bommel zijn 7 huizen verbrand Uit Belgie, Frankrijk, Spanje, Rusland enz. verneemt men van hevige branden, die ten gevolge d«.r droogte zijn ontstaan of groote uitbreiding verkregen hebben. In Anatolie is de wijnoogst door hagelbuijen en regenvlagen bijna geheel mislukt. De kelners zijn op het schuttersfeest te Weenen in verzet gekomen. Te Parijs is een orleanistisch comité gevormd onder voorzit terschap van den heer de Broglie Het miltvuur is thans in Rusland zeer verspreid, ook menscheti worden daarvan de slagtoffers. Ten ge volge van het weder uitbreken der veepest in de Bukowina en Ntder- Oostenrijk heeft de beijersche regering deu invoer verboden van rundvee, schapen en geiten. Keizerin Charlotte van Mexico is te Geneve aan gekomen om daar eenigen tijd te vertoeven. Op den spoorweg Kop penhagenKlompenburg gebiuikt men wagens van twee verdiepingen. In Duitschland bestaan 2053 gymnastiekverenigingen met 200,000 leden. In de machinale weverij te Linden bij Hanover hebben 1200 arbeiders het vverl gestaakt. De antwerpsche feesten zijn rustig afgeloopen. De spaansche regering leent geld tegen meer dan 12 pet. Te Baltimore is door geweldige regens eene overstroomiug veroorzaakt, waardoor vele rueuscben zijn omgekomen en groote schade is aangerigt. De rot te rdatr.se he schoolkwestie is geëindigd. Na uitvoerige discussien was onlangs bepaald, dat de kinderen der door het burgerlijk armbestuur bedeelden de openbare school moesten bezoeken. Het vorige ministerie, hoe geroerd door de ge moedsbezwaren van zoovele duizenden, had zich met die kwestie niet bemoeid de tegenwoordige minister verklaarde terstond, dat hij die zaak onderzocht, en ten gevolge van dit onderhoek rigtte hij een schrijven aan den rotterdamschen gemeenteraad om die bepaling iu te trekken. De gemeenteraad heeft onmid dellijk gehoor gegeven aan dit verzoek en de bepaling inge trokken, zoodat nu het schoolgaan niet meer verpligtend is voor de kinderen der bedeelden. Was de vorige beslissing van den rott-rdamscher. gemeenteraad als het ware een protest tegen de schoolwet-agitatie, thans, nu blijkbaar bij de hooge regering een gezonde toepassing van de wet op het onderwijs op den voorgrond staat, is die bepaling minder noodig, en de gemeenteraad heeft wijs gehandeld aan de dringende verzoeken toe te geven. Het geld toch, dat door het burgerlijk armbe stuur wordt uitgedeeld, wordt door de gebeelc burgerij bijeen gebragt, en bij de uitdeeling dient men dan ook volkomen onpartijdig te werk te gaan en de uitdeeling niet te verbinden a in voorwaarden, waaraan door sommigen, wegens gemoedsbezwa ren, niet kan voldaan worden. Eeu andere vraag is het evenwel, of nu geen middenweg te vinden geweest ware, en onderwijs, waar ook ontTangen, tot verpligting gesteld was. Nu moet men vreezen, dat bij de kinderen vau vele bedeelden het schoolgaan veel te wenschen zal overlaten. Herhaaldelijk is in de laatste weken geschreven over een tol- en militair verbond tusschen Frankrijk, Belgie fen Neder land. Men begon reeds aan een nieuwe luxeraburgsche kwestie te denken, en oude en nieuwe kwestien werden onwillekeurig gecombineerd. De verklaring van den engelschen minister in het parlement heeft aan die geruchten onmiddellijk een einde gemaakt. Maar waartoe hebben wij toch wel een Staatscourant, als wij uit Londen berigten moeten ontvangen over zaken, die voor ons land van het hoogste gexvigt zijn. Waarom doet het ministerie zulke geruchten niet terstond tegenspreken? Het ministerie van buitenlandsche zaken is toch voor den minister geen gesloten huis, waar hij slechts figurant en anderen de acteurs zijn. Ods nieuwe raadslid, dr. Luijten, heeft zijn belofte gestand gedaan en terstond na zijn plaatsnemen in den raad een voor stel ingediend om alle gevestigde geneeskundigen het regt te geven, lijders in het gasthuis, (waarom toch geen ziekenhuis?) te doen opnemen. Wij verwachten van den gemeenteraad, dat dit voorstel nu met algemeene stemmen zal worden aangeno men, want tegen zulk een consequentie zullen de heereu van den raad wel niet bestand zijn. De heer Luijten houdt vast aan zijn beginsel, dit is blijkbaar, en daarvoor verdient hij aller achting, want dit toch kan van vele flauwe, halfslachtige liberalen niet gezegd worden. En wat nu de zaak zelf betreft, wordt het belang van den hulpbehoevende door de voorge stelde bepaling niet bevorderd, en wordt het niet meer dat. tijd om geheel met een verleden te breken, toen één stem de gasthuizen alraagtig bestuurde en alles aan dat magt.voord ge hoorzaamde? De ziekenhuizen zijn ten behoeve der zieken, daar voor brengt de burgerij het geld op, niet om één enkele in de ge legenheid te stellen hierover heerschappij te voeren. Is er iets tegen de wijziging aan te vot-rer, dan is het misschien cog het behoudende beginsel, dat doorschemert. Is het slechts een over- gaugs-bepaling, dau kan h°t er door; maar in het vervolg moet dat regt uitgestrekt worden tot alle wijkmeesters, deze toch kunnen en moeten bekend zijn met de behoeften der bewoners van hun wijk. Zal een der liberale leden van den raad, die een gemaalbelasting handhaaft, het voorstel van dr. Luijten in dien zin araenderen In october komt te Petersburg het ontplofbare kogel-congres bijeen. Hoe zouden de vredelievende soldaten-koningen van Europa toch wel op dat menschlieven Ie idéé gekorneu ziju Mij dunkt, ik hoor dien goeden menschlievenden keizer, onder een flesch „veuve Chquoi", met zijn minister Gortschakoff aldus redeneren „I)e toestand in Europa is onhoudbaar en of in het oosten, of aan den westkant van mijn uitgebreid, dierbaar Rus land moet de bom losbreken. Een groote oorlog is onvermij delijk. Nu heb ik met het oog daarop reeds opgemerkt, dat er niets onaangenamer, oorlogdoovender werkt op rien volks geest dan het zien van invalieden, mislukte prouucten uit de fabriek van lijkc i-fabrikatie. Daarom heb ik mij de vraag ge steld op welke wijze zullen wij hierin kunnen voorzien Er komen met iederen slag veel te veel gewonden dit ligt na tuurlijk aan de onvolmaaktheid, aan de ondoelmatigheid van het oorlogsmaterieel, en na.-tr ik meen, voornamelijk aan de ontplof bare kogels, die één man doodeu tegen dat zij er tien vermin ken, terwijl juist het omgekeerde waar moest wezen. Zotrdt gij nu niet goedvinden, mijnheer de minister, indien wij aan de verschillende gouvernementen van Europa voorstelden geen ontplofbare kogels meer in den oorlog te gebruiken, ook om dat al die invalieden het land eeu schat van geld kosten. Wij behoeven nu juist in onze diplomatieke nota niet te laten uit komen, dat wij dat voorstel doen uit eene soort van ekonomie, maar moeten natuurlijk menschlievendheid de Jioofdrol laten spelen. De tegenwoordige wereld wil dat. Naarmate zij meer radikaal werkende vernielings-werktuigen uitvindt, wordt ry menschlievender." Aan zulke motieven kunnen voorzeker Europa's solda.'en-ko» ningen geen weerstand bieden.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2