Zondag, 9 Augustus. Buitenland. ts-Lotcrij. erkooping Overzigt. Kennisgeving. IS6S. il? 664. HEK', t d’ IJssel. -- Oproeping onder de Wapenen van Miliciens, Verlofgangers der ligtingen 1864 en 1865. GOUDSCHE COURANT BRINKMAN 01, groot 15 Roe- schikt tot oprigting zijn te bekomen ten itaris W. J. FOB- VER te Gouda. HUIZEN, liggende Fluweelen Singel te 01, strekkende vóór :hter aan de Wt-ie- EERSTE KLASSE «DAG 17 AU- J. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiend'. *g, D. n°. 60. De prijs der Advertentién van één tot zes regels met inbegrip van het zege] is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worde.- berekend naar plaatsruimte. dag en Dingsdag ’smor* rige werkdagen ’s nior- ’s morgens unr. op gelijke dagen ’so»' idag ’s avonds o ureu- fytour kaarten. i» A 19“ AUGUSTUS s ten elf ure, in het van een’ fraaijen lloemluin Hakkers en H. Ka al en C. Broer. 2. van Wieringen. jswijk. 2 Augustus. A. de J. Verbeij, 47 d. ie gevangenisstraf veroordeelde in eene gevangenis- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Scad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. en ERVEN te an de Spieringstraat aan den Raam 0 rocesse, des noods GOUDA, 8 Augustus. Om werkelijk aan den vrede te doen geiooven, zonde Napo leon moeten zeggenhet keizerijk is de oorlog. Dit zegt de stoutmoedige dagbladschrijver Rochefort niet te onregt. De leugenachtigheid der diplomatische verklaringen is overbekend en dan blijven de algemeene toerustingen wantrouwen inboeze men. Het gunstige oogenblik is nog niet gekomen voor den grooten geweldenaar, en Pruisen kan niet gerust zijn. De open baarmaking der pruisische nota betreffende het oorlogsplan tegen Oostenrijk, heeft veel van een fransche machinatie, vooral nu Cialdini aan wijst, dat men begonnen was gevolg te geven aan het wel bedachte pruisische plan, toen op eens van eene bekende zijde dat gestuit en eene andere rigting werd aangenomen. In- tusschen staat Frankrijk alleen en er zouden zeer bijzondere om standigheden moeten voorkomen indien een der groote mogend heden zich vergat om mede te werken tot de suprematie der maar al te overmoedige Franschen en de mindere staten zullen zich wel wachten, zonder nooddwang, dat drukkend overwigt op zich te laden. Wat men ook be were van onderhandsche be sprekingen over een verbond van Nederland met Frankrijk, het is ondenkbaar, dat ons volk uit afkeer of vrees voor Pruisen, zich eene onfeilbare afhankelijkheid u op den hals halen. Wij zijn buiten de kwestie, en ons eemg doel moet zijn, er buiten te blijven. Zonder speciaal verbond steunen wij het best op Engeland, dat wijzer dan vroeger, zich nu volstrekt onttrekken wil aan de heerschzuchtige bemoeijingen. Zelf gaat ilOnden, 6 Aug. In Surrey hebben de boerenarbeiders by bet oogsten veel last van muskieten. Deze dieren kunnen in dat gedeelte van Engeland niet uit Woolwich van de west- indische schepen afkomstig zijn. Men vermoedt dat hunne eitjes, welligt in guano, zijn overgebragt, met dien mest op de velden zijn neergelegd en thans door de groote zonnehitte zyn uitgebroeid. De telegrafische verbinding tusschen Engeland en Ame rika is, voor zooveel den kabel van I860 betreft, gestoord. De gemeenschap wordt echter langs den kabel van 1865 onderhouden. Men berigt uit New-York van 25 julij De senaat heeft de bepaling betreffende represailles, vroeger in het nat ura lisa- tie-ontwerp gebragt vervangen door een artikel, waarbij de president wordt gemagtigd, om de diplomatieke betrekkingen met de jegens die wet wederstrevende mogendheden te schorsen. Het congres heeft een ontwerp aangenomen, om aan Vir ginie, Mississippi en Texas ieder een provisioneel gouvernement toe te staan. De oogst levert hier te lande een gelukkig tegenbeeld op met de oogsten der twee voorgaande jaren. Het graan en het stroo zijn uitstekend, zoowel van hoeveelheid als van hoeda nigheid, en de tarwe is zoo geheel en al rijp geworden, dat vermenging met oude of vreemde tarwe geheel overbodig is. Volgens een telegram uit Konstantinopel, gedateerd i aug. 11., heeft de engelsche gezant een protocol geteekend, vol gens hetwelk Engelschen gemagtigd worden tot het verkrijgen van landbezit in Turkije. Frankrijk is de eerste mogendheid, die zulk een verdrag met de Porie sloot. Oostenrijk zal weldra volgen, maar Rusland, Italië en de vereenigde staten weigeren op dit punt de wenschen van de turksche regering in te willigen. De heer Gladstone heeft eere redevoering als kandidaat gehouden tot de kiezers van Sonth-Lancashire, en daarin een volbloed liberaal programma ontwikkeld. Parijs, 6 Augustus. De heer Rochefort is veroordeeld tot 50 francs boete wegens zijne aanvankelijke weigering om het communiqué op te nemen en tot vier maanden gevangenisstraf en 200 fres. boete wegens beleediging van verscheidene personen. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe leening uit stekend slagen, hoewel Je prijs van uitgifte hooeer ia gesteld De amerikaansche president zal wel weinig meer te vreezen hebben van nieuwe aanklagten, maar zijn veto’s blijven krach teloos en zijn invloed is verspeeld. Hoe is het mogelijk, dat hij nog voor den dag durft komen met bet voorstellen van belangrijke wijzigingen in de constitutie, zoo als het zesjarig presidentschap en de verkiezing der senatoren door het volk. West hij dan niet, dat hij heeft uitgediend en dat ook zijne beste voorstellen met weinig gunst zouden ontvangen worden. In Spanje is het rustig. Gelukkig land, waar men de rust door snood geweld bewaart, en welk eene oppervlakkige rust, boe lang zal zij duren. De koningin zelve is daarvoor bezorgd, want zij doet voorstellen aan den ouden Espartero. Prim is in Frankrijk en Cabrera reist door naar Spanje. Alles doet geinoven, dat het daar niet met woorden zal afgedaan worden, zof als te Weenen met de luidruchtige schutters het geval was. De Zuid-Dui’schers komen niet verder. Zij kunnen het niet eens worden, zij praten veel, denken scherp, maar zijn onhan dig in de praktijk. Pruisen wacht af en zal aan ’t eind de zaak wel in orde brengenvon Bismarck wordt beter en als hij de teugels opvat, zal er weder gang in het werk komen. Uil het ^uid-oosten verneemt men slechts onzekere geruchten, en Rusland houdt zich gereed als den Turk iets mogt overko men. Alles wacht op een onvoorzien feit, dat het sein moet geven tot eene nieuwe beweging. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda geeft bij deze kennis aan de miliciens verlofgangers der ligtingen 1864 en 1865, behoorende tot de gemeente Gouda, dat zij, ingevolge ontvangen aanschrijving, zijn opgeroepen om onder de wape nen te komen, te weten: van de ligting 1864, al de miliciens verlofgangers ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers en bij de regimenten infanterie, en zoo noodig van de ligting 1865, de miliciens verlofgangers der bataillons die aan het kamp moeten deelnemen, en die vereischt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte te houden, waartoe in de eerste plaats worden opgeroepen zij die in der tijd niet tot de zamenstel- ling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. Wijders: dat lot oefening, bij de 3 regimenten vesting artillerie en bij het korps pontonniers zijn opgeroepen al de miliciens der ligtingen 1864 en 1865, mede voor zoo ver zij, van beide ligtingen, iu der tijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte behoorden d" zij op den 13, 14 of 15 augustus aanstaande, op hunne bestemming moeten tegenwoordig zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen dat zij tot het ontvangen van verdere inlichtingen zich kunnen vervoegen ter Secretarie dezer gemeente, van des voor- middags 10 tot des namiddags 1 ure, en dat het niet ont vangen van een biljet hen niet ontheft van de opkomst, ver mits deze kennisgeving geschiedt opdat niemand onwetenheid zoude kunnen voorwenden. Gouda, den 5n Augustus 1868. De Burgemeester voornoemd, van BERGEN IJ ZEN DOG RN. edigende uitdruk- gd, op eene niet aatst in gedrukte n omloop gebragt e van 2.50 of komst niet te berekenen valt by de eerste proeve eener nieuwe kieswet, dan bij de vroegere galdleeningen van het k^jzérrijk. n thans in Frankrijk overvloed van kapitaal, hetwelk >|il ligt eu op eene veilige gelegenheid tot belegging wartt, terwjg he»

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1