Oinncnlflttö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Burger'v^e Stand. vertrouwen op .Ie p.iriicnüere lmiatschitppijeu en creJiet-iurig- in Krankrijk bij bei publiek is geschokt door hetgeen regtsgedingon en parlementaire discussien dezer dagen aan het licht hebben gebragt. .Men verwacht dat het tnecrendeel der üÏPHwe leen in g door kleine kapitalisten voor geldbelegging zal worden genomen, en dat daarvan slechts weinig in handen zal komen van speculanten. Het geheele belang der buiieniandscbe pulitiek up dit oogenbl:k concentreert zich bijna geheel op Ktimeuie, ter zake van de bulgaarsche agitatie. Het schijnt, dat 1 uad-pache zich bezig huu't met het schrijven eener nota aan de vreemde,rao- gendhe len gerigt, waarin hij haar vraagt, aan het rumeuisebe gouvernement eene taal te willen doen hooren, die het nood- zake zijne vijandelijke manoeuvres tegen de Porte te staken. Bij de turksche regering zou geen twijfel meer bestaan omtrent de eorapliciteit der Rumeniers, als zijnde d? voornaamste aanvoer der der bende gevat en hebbende hij volledige bekentenissen afgelegd. Op die wijze zou de turksche regering in staat zijn eene ware acte van beschuldiging tegen de rumeensehe mi nisters op te maken, en ditmaal zullen dezen zich niet meer kunnen redden met de on waarheden en uitvlugten, waarin zij lot luertoe hunne toezingt gezocht hebben. Brussel 7 Aug. Even als de noord-duitsche bond, is onze regering voornemens meer gestrenge bepalingen af te kondigen, op'het vervoer van landverhuizers voornamelijk voor zooveel betreft de iurigting der vaartuigen naar de regelen der gezondheidsleer. Trouwens eene zoo even door het kabi net van Washington uitgegeven statistiek omtrent de laudver- 'u - e bewijst, dat zulk een maatregel niet overtollig zou zijn. "Daaruit blijk't toch dat de sterfte, voor zooveel stoomschepen bt..~. k-. -rootste was aan boord van uit Antwerpen ver trokken schenen. Zij beliep 0.SS6 ten honderd. Op de zeil schepen bedroeg de sterfte zelfs 2.565 ten honderd. Berlijn, 6 Aug. In het zuiden van Rusland begint de stint tier gewassen te verbeteren, ten gevolge van den welda- digen regen, die aldaar gevallen is. In de gouvernementen Simbirsk, Siratoff en Penza zal de oogst overvloedig zijn. Frankfort, c Aug. l)e graanprijzen hebben in de vorige week op de zuid-duitsche, hongaarsche en hetjersche markten W Her een" aanmerkelijke daling ondervonden. Alleen voor klaver;aad was de stemming williger, omdat men dit jaar ten gevolge der buitengewone hitte, een ongunstigen oogst van dit product verwacht. Weanen 6 Aug. Op het heden gehouden laats'e schut- tersbanket heeft de heer von Beust een toast uitgebragt, waarin hii verklaart een goed Oostenrijker geworden en een goed Duit- scher gebleven te zijn. Iiij wees op de noodzakelijkheid der handhaving van den' vrede. Zijne persoonlijke politiek is eene oostenrijksche, zich niet mengende in de duitsche aangelegen heden. Hij kent geen politiek, die wraak oefent. Teil slotte bragt bij een dronk uit op vrede en verzoening, de dragers vnn"den vooruitgang, de beschermers van eene gezonde vrijheid en de steunpilaren der orde. Pesth 5 Aug. Door het lagerhuis is het ontwerp van wet, betreffende de weerbaarheid, nadat de aigemeene beschou wingen 5 dagen hadden geduurd, met 235 tegeu 43 stemmen in beginsel aangenomen. GOUDA, 8 Augustus. T)onderda<j avond is de kermis besloten in de buiteimeie- teit „Ons Genoegen" met eene kinderpartij. Deze finale was eene reproductie in miniatuur, die de lieve jeugd prettige uren deed doorbrengen. Daar kon zij het vol genot smaken van een luidruchtig carroussel, daar waren poffers en wafels te koop, liedjeszangers, koekstalletjes en wat al niet meer; met een woord een kermis in het klein, ontdaan van al het ruwe en wilde wat die we! eens ontsierd. En toen de kleinen t' huis vrolrk waren ingeslapen, hebben de groote kinderen het spel tot m den rnorgeu voortgezet, naar hartelust zich vermakende ais aangename verpoozir.g in het overwarir.e weder, dat, hoe heerlijk ook, den mensch meer lokt toi uit- dan tot inspanning. "l)e kerkeraad der ned. herv. gemeente te 's Graven hage :s douderdaf avond vergaderd geweest om te beraadslagen aver de zaak. .an dr. S. C. Zaalberg. Men verzekert, dat door den kerkeraad nog geen definitief besluit is genomen, maar dit •oüegie in de volgende week daartoe weder zal vergaderen. Jen "voegt daarbij, dat voorwaardelijk zou besloten zijn, her- ienincr te vragen bij de volle synode van het eerste gedeelte an het vonnis der synodn* contract a Uit het verslag over hel jaar 1867, gedaan door gede- uteenle staten aan de staten der provincie Zuid-Holland, dat oensdag aan de leden der staten is toege ouden, blijkr, dat .e bevolking der provincie op 31 dec. 1867 beliep 681,3°i zielen, als- 329,205 van het mannelijk cu 352,056 van het vrouwelijk geslacht, vermeerderd sedert 31 dec. 1866 met 756U, als: 3812 van het mannelijk en 3748 van het vrouwelijk ge slacht. Van de geboreuen, ten getale van 27,391, waren 26,133 echt en 1258 onecht. Gestorven 20,465, als m«nocu 10,389 en 10,076. Van de gestorvenen waren 14,223 onge huwd eu 3886 gehuwd, weduwnaars 125 en weduwen 1531. Huwelijken zijn gesloten 6003, als jongmens en jonge doch ters 4480, jonguuuis en weduwen 251, weduwnaars en jouge dochters 302 en weduwnaars eu weduwen 457. Scheidingen van tafel en bed 5 en echtscheidingen 42. Ouder de overledenen behoorde 1 man boven de honderd jareu. j Het getal der lagere scholen beliep openbare 324, als ge woon lager onderwijs 270, meer uitgebreid lager onderwijs 54 gesubsidieerde bijzonderegewoon lager onderwijs 2, meer uitgebreid lager onderwijs 11, totaal 13; als gewoon lager onderwijs 74, nuer uitgebreid lager onderwijs 118. Het getal der onderwijzers en onderwijzeressen bij alle lagere scholen beliep 443, hulponderwijzers 819, kweekelingen (mannen) 596, hoofdonderwijzeressen 82, hulponderwijzeressen 189 eu kwee kelingen (vrouwen) 102. De kosten van het openbaar lager onderwijs beliepen 858,022.141/2- -Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad „Bij de verschillende departementen heeft men zich in den laatsten tijd druk bezig gehouden met het zamenstellen der on derscheidene hoofdstukken van de staatsbegrooting voor 1869. Men verzekert, dat bij eenige departementen eene reorganisatie onder het ambteuaars-persoueel zal plaats hebben, o. a. bij het ministerie van binnenlandsche zaken, waar eenige ambtenaren zullen worden gepensioneerd. „De begrooting van oonog zal waarschijnlijk eene aanmer- kelijke vermindering ondergaan. In de eerste plaats toch verneem ik, dat voor het volgende jaar geene kosten zullen worden uitgetrokken voor het betrekken van kampen, terwijl verder verzekerd wordt, dat spoedig een U-sluit zal verschij nen, houdende opheffing der verskillende tirailleur-compagnieu. De hierdoor te verkrijgen bezuiniging, G nog ai aanzienlijk.'' in eene vergadering van brandmeesters in de gemeente Stad-Almeio, gehouden na den jongsten brand in den nacht van 27 op 2b julij, is door allen de wenschelijkheid erkeud en derhalve besloten, om de aandacht van de hoofden of be stuurders van assurantie-maatschappijen nader te vestigen op het sluiten van verzekeringen door hunne agenten, eu wel hoofdzakelijk ten aauzien van inboedels, daar dikwijls blijkt, dat die tegen eene aanmerkelijk te hooge waarde in assurantie worden aangenomen, zonder dat daarbij de gevcigen, welke dergelijke assurantiën en .oor de maatschappij èn voor parli- culieisn kunnen hebben, ernstig overwogen worden. Veelal mag zulks voorzeker toeschrijven aan de steeds toenemende concurrentie, hier en daar misschien evenwel ook aan onge noegzame kennis van zaken. Men acht het daarom, voorai ook met het oog op ue laatste branden, hoogst wenschelijk, dat de bestuurders of hoofd-agenten van tijd tot tijd, en de agenten geregeld of herhaaldelijk zich overtuigen van het ge assureerde. D^or de commissie van beheer en toe/.igt over de droog- m king o - plassen in Schieland, beoosten Botterdam, werd beden aan het provinciaal gouvernement alhier aaubesteed het maken van eenige kunst- en aardewerken tot vollooijiug en bet onderhoud van het etablissement voor het bovenstoomgemaal „Prins Alexander", gelegen aan Sehielands hoogen zeedijk, even beoosten het kralingsohe veer, in de gemeente Kralingen, pro vincie Zuid-Holland. Er waren 16 bil letten ingekomen. Minste inschrijver was de heer A. Luijendijk, te Noord-lVaddinxveen, voor 29,700. Niettegenstaande alle aangewende pogingen, is het den concessionarissen voor de duinwaterleiding naar 's Graven hage, Delft en Lcyden niet mogen gelukken het vereischte kapitaal bijeen te krijsen ter uitvoering van het werk. Wij vernemen, dat zij zich thans tot het gemeentebestuur van Graver.hage hebben gewend, tot het bekomen eener rente-garantie van 4 pCt. over een kapitaal van 1,400,000. Zijn wij goed inge'icht, dan zouden burg. en wetb. der residentie zeer tegen dit plan gesterad zijn en den gemeenteraad willen voorstellen de concessie in te trekken, en zoo mogelijk de duinwaterleiding voor reke ning der gemeente te maken. Men schrijft uit: Piershil Hebben wij ruime stof van blijdschap over de vroege en zwaar ingeoogste tarwe, rogge, gerst, en haver, niet minder hebben wij reden tot tevredenheid over het vlasgewas. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat van dit gewas hier weinig of nieis zou teregt komen, gelukkig is daarn door naukoop van bijna 30 bunders uit de Haarlemmermeer voor zien, zoodat met het oog op de mindering der graanprijzen en de goed te vMd staande aardappelen de arbeidende stand met minder bezorgdheid den naderenden winter te gemoet gaat. I' O 1 1 T 1 L. Aan het bureau va i politie is in bewaring een Horologie, binnen deze gemeente gevonden de daarop regthebbende kan zich ter terugbekoraing aanmelden bij den heer Commissaris vaB politie. Dingsdag zijn te Duinkerken de staatsinagazijnen o« de marinekade verbrand. Te Praag v\orden des nachts revolutionaire oproepingen aan geplakt. In Belgie wil men ook eene maatschappij ter exploitatie der spoorwegen oprigten, zeker uitgelokt door het verwonderlijk succes der onze. Bij een spiegelgevecht te Chatham is een over eeu gracht gesla gen brug bezweken, twintig man, die er door vielen, kwetsten zich onderling zeer gevaarlijk. Keizer Napoleon heeft 100U francs gegeven voor het monument van Iïichard Cobdtu te Cainden-Town. In de niaaud Julij zijn uit Liverpool vertrokken als landverhuizers 88,135 personen; op ruim 3000 na, allen naar de vereenigde staten. Koniugiu Olga is 2 Augus tas te Athene bevallen van een zoon. De geueraal Prim is te Parijs om naar Vicliy te gaan Jefferson Davis is met zijne familie te Li verpool aangekomen. De kabel tusscheu Malta en Alexandrie is gerepa reerd en de communicatie hersteld Te New-York sterven ten gevolge van de ondragelijke hitte zeer veel inensehen. In drie jareu tijds zijn in Zuid-Holland ten gevolge der runderpest oragt^^men en afgemaakt 65,102 runderen. Vrijdag, 7 Augustus. Tegenwoordig al de leden behalve de heer Westerbaan. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Door B. en W. is, iugevolge besluit der vorige vergadering, aan J. Kruisheer opgedragen de betrekking van boomsluiter, eu dat nu is inge komen een adres van genoemden Kruisheer, houdende dat hij gedurende 22 jaren de betrekkingen heelt waargenomen van gei leente-anibtenaar enz., die hem een burgerbestaan opleverden met zijn wtukelhandel, .welko laat ste hij heeft uitgebreid nadat hij op wachtgeld is gesteld, en nu den raad dank zegt voor de goede bedoeling, maar liever wenschen zou in plaats van het wachtgeld een pensioen te ontvangen van f 10U. De voorzitter stelt voor het adres ter visie ie leggen cu de beslissing uit te stellen tot eene volgende vergadering Hierover discussie eu voorstel van den hr. Droogloever om den tijde— lijken waarnemer Hooiineijer voor 3 maanden aan te llen, doch wordt op voorstel van den hr. Yiruly dit gesteld op eene maand en voorts het voorstel van den voorzitter aangenomen. Zijn ingekomen de begrootiugen over 1869 van verschillende instellingen van welda digheid, in har.uen gesteld eener commissie, waartoe benoemd worden de hb. PriDce, Braggaar en KLfc; een adres van C. de long om aangesteld te worden als sluisknecht; not. een adres van P. Rond, assistent-lijkdrager, verzoekende aangesteld te worden als lijkdrager not. ingekomen nog 4 adressen, hetzelfde verzoek indienende; not. eene missive van W. Mulder te Utrecht, verzoekende bij uitbreiding der schutterij begunstigd te worden met de leverantie der kleedingstuk- ken, of bij aanbesteding te mogen medediugeu. Naar aanleiding dezer missive en een vroeger raadsbesluit wordt door B. en W. voorgesteld den schuttersraad aan ia bevelen tot de aaubesle— ding over te gaan, vele ledeu ondersteunen dit denkbeeld en wordt al- gemeeu daaitoe besloten. Is ingekomen een prov. blad, houdende ministeriele aanschrijving, be treffende de keuring van het vee en de wering van ziek veede voor zitter stelt voor de drie jaar geleden vastgistt 1de verordening, om slechts langs eenen toegang het vee in de stad te laten, te doeu vervallen en de vroegere verordening te handhaven en dat de veearts verpligt is op de markt het vee te keuren en wordt dit vooistel aangenomen. Nu wordt gelezeu een voorst» 1 van den hr. dl Luijten (zie Goudsche Courant van zondag 2 aug.) ingekomen na de laatst vergadering, strek kende tot wijziging der veroideuing voor het bestuur over de beide gasthuizen. Daar niemand tegen de dadelijke behandeling is, wordt den voorsteller gelegenheid gegeven het nader toe lichten De hr. Luijten neemt het woord en verduidelijkt iu de eerste plaats de strekking van het voorstel, dat algemeen verkeerd begrepen wordt, daar hij geen ontslag heeft genomen of zal nemen doordat het voorstel vtvwcrpeu is of verworpen zal worden, maar alleen het motief, dat daar toe aauleiding gaf, de ware rede was en zal zijn, en gaat ten tweede over tot het betoog van de doelmatigheid van zijn voorstel. De voorzitter beantwoordt den spreker en wil alle bijzaken ter zi'ae laten. Hij meent dat de tegenwoordige wijze van handelen gecne be zwaren oplevrt, dat de aangevoerde voorbeelden ouder een ander regle ment zijn voorgekomen en dat de tegenwoordige bepalingen te kort in werking zijn om daarin nu reeds verandering te brengen, terwijl einde lijk de bepalingen hier veel minder beperkt zijn dan elders. De hr. Buchner acht hst onnoodig zijne vroeger aaangevoerde mo tieven te herhalen en te ontwikkelen, dat hij het voorstel volkomen goed begrepen heeft en hij dat nimmer zal goedkeuren. De hr. Reutinger beweert, dat te Rotterdam en te Schiedam grooter ruimte wordt verleend en dat ook hier daarvan geene misbruiken te vreezen zijn. De voorzitter wederlegt den heer Reutinger en zegt dat Schiedam ex ceptioneel is, waar ieder, die er in komt, betalen moet, en ten aanzien van Rotterdam leest hij voor art. 46 eener verordening, geheel in tegen spraak met den vorig eu spreker. Voorts citeert hij de bepalingen van een aantal voorname steden, die volstrekt niet ruimer zijn. De Leer Reutinger wensehte, daar de voorschriften hier toch ruim blijken te zijn, het regt ook loe te staan aan de drie overige geneesheeren De heer Drocglecver is er tegen en denkt dat het aanleiding zal geven tot misbruiken en outlasting van ..rticuliere ziekenfondsen, ten nadeelc der stads kas. De heer Prince ondersteunt het voorstel om vele voorkomende onregel matigheden, vraagt niet wat elders geschiedt, maar wenschte bij dadelijken nood .uil ci.ft.en burger Lei regt toegekend ie zien om te zorgen voor de spoed ïgate hulp. De heei Kist was niet tegenwoordig bi' de vroegere behandeling, maar de vei keerde uitwerking vreezende, zal tegen stemmen De heer Luijten beantwoordt de sprekers en licht nog eens ziin voor stel toe. I)e heer Droogleever is er geenszins voor misbruiken te handhaven, en bij zou het betreuren als een zelfstandig raadslid, als de heer Luijten, over dit verschil van mcening zich zou onttrekkeu aan deze vergadering. De heer I.uijten zegt, dat hij nu niet zal bedanken, omdat het voor hem grieven'.* motief is weggevallen. Nadat uog kortelijk het woord gevoerd hadden 3e bh. Reutinger, Droog leever, Prince, van 8traaten, Peeters, Luijten en de voorzitter, wordt het eertte gedeelte van he.' voorstel iu stemming gebragt eu verworpen met 11 tegen 3 stemmeu, eu het tweede gedeelte met 9 tegen 5 stemmen. Overgaande tot de beuocmiug van een sluisknecht wordt, na verschil lende stemmingen, met 10 tegen 4 stemmen, benoemd Bos; en tot lijken- diager, na vcr3ehilleude stemmingen, bij loting, P. Rund. Hierna eindigt de vergadering. Mijnheer de Redacteur Dtutr ik als kiezer voor den gemeenteraad misschien geroe pen zal worden om uitspraak te doen omtrent de aanhangige kwestie, in het ieteu gcruC|.en door liet op nieuw ingedirnde voorstel van den iir. Luijten, heb ik met belangstelling Ken nis genomen van het ingezonden stuk in uw- vorig nomtr- Het spijt mij echter, mijnheer de Redacteur, dat mii dit niet vrei wijzer gemaakt heeft. Of de hr. Luijten zijn voorstel mor of na het sluiten der vergadering doe", zal voor ons burgers toch wel hetzelfde zijn. Het kan 'wezen, dat een enkel raadslid, zoo egoïstisch denkt, dat hij zich voorbijgegaan acht, maar daarmede heeft de burgerij niet te maken. Ine is het om de zaak niet om den vorm te doeu. Eveneens is (Ie redenering over verordening of instructie, wat wij spijkers op laag water zoeken, noemen. En wat de fout betreft, in de tweede kamer heubeu ze onlangs geleuterd over een V en een I), ligt dat de goudsche gemeenteraad eens eene taalkundige les houdt over en en of. Ik voor mij begreep goed wat dr. Luijten wilde eu is zijne uitdrukking niet goed, dan kan door de verandering van en in of lies hersteld worden. Dit zijn dus allen kwestlen v .n, zender belang voor de burgerij. En nu de hoofdzaak: „De stedelijke geneesheeren en de regen ten kunnen verlof tot toelating geven. K in het gasthuis" nu nog ruimer opengesteld worden," vraagt Z. Die vraag zal ik maar niet ernstig opnemen, want iu de varia lees ik reeds van wijkmeesters enz. Maar ik wii alleen vragen, wie zouden beter geschikt zijn om over de al of niet toelating te oor.leelen, de lteeren regenten, die misschien goed op de haven bekend zijn of de geneesheeren, die door huu praktiik het best over de omstandigheden en den toestand der hulpbehoevenden kunnen oordeeleu? Het antwoord daarop is naar mijn inzien vrij dui (lelijk, zoodat ik door Z. nog volstiekt niet overtuigd beu van het ongerijmde van het schijnbaar egoïstisch voorstel van dr. Luijten. iVaut wat het laatste feit betreft, aaD die vertelling ontbreekt maar iets en dat is de naam van den ge- skundige Die was voor da burgcr'j wel zoo veel waard geweest ais tie drie uitroepteekens. tiet ts eeu tijd van openbaarheid en daarom behoeft men geen goe.'ie zaak le kecren uit vrees voor misbruiken. Z. moet den moed hebben den naam v?.n dien arts te openbaren, opdat de andere geneesheeren en V; feit niet aangezien worden. Met de meeste achting, P. Gouda, 6 Augustus. Tarwe en rogge lager, gerst, haver en boekw-pit onveranderd. T trwe Poolsehe per 2400 kilo f 410.— Roode Kleefsche Q90. Zeeuwsche per mud ƒ11.a 13.25. Rogge f 1. a 8.75. Gerst 6.— a 7.60. Haver 4.a 5.70. Boekweit Frauscbe per 21 OOkiio 180 a 200. Noordbr. 220 a 240. Op de veemarkt was bij gewonen aanvoer de handel traag, even als in schaper en iammeren daarentegen waren varkens en biggen voor den uitvoer raar Londen vlug te verkoopen. Kaas. Aangevoerd 60 p rujeii, prijs 21 if 25.50. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.a f 1.20. GOUDA. Gfborfs: 3 Angnstus. Johann, onders T. Karreuan en P. H Taat. 5. Theresia Maria Ida, ouders P. Vlasveld en M. C. van den Toorn. 6. Elizabeth, ouders N. van Vliet en M J. van den Berg O - krleoeJï 4 Augustus. H. Arensen, 69 j. Gturvi): 5 Augustus. N. van der Wouden en A. van Vliet. II. van Waas en H de t os. P. den Hertog en J. M. T. Klister. A. van Wijngaarden en van Vliet J. W. vau dtr Pool en A van Maaren. P. Zorg cn J. H. Hacken. J. Bezeruer en H. Meijer. J. "an Zutpbe-j en A- de Bruin. 6. M. W. Jseger ca C. E. C. A. E. Bremen.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2