Gemengde Berigten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. iT-wliii® vail rente, berekend tegen ten honderd per ,-,"k van het te vroeg betaald bedrag. Het departement ieiifcht vooreerst zich te bepalen tot eene proefneming getlu- er.de een jaar, waaruit kan biijken of de hulpbank ivordt op prijs gesteld. Sedert hare opening, den 13» junij d. j., laat het .ih aanzien, dat de inrigting ook in Gouda nuttig zal werken. Er schijnt dezer dagen sprake van te ziju om de kweek school voor militaire geneeskundigen v„u Utrecht uaar Am sterdam te verplaatsende opleiding vut; pharmaceuten voor militaire apothekers hier te lande en in de koloniën zou even wel daar ter stede blijven geschieden. In het Weekblad voor het nooger onderwijs leest men Xaar w j van wel onderrigte zijde vernemeD, wordt aan het mini» i t.e van biuneulandsche zaken ijverig gewerkt aan een nieuw outwerp van wet op het kooger ouderwijs. Men ver,ekert ons, dat in het ontv erp-Foek de verouderde faeuiteits-indeeling zal vervallen en dat de godsdienst-wetenschap met andere wetenschappen zal worden gelijk gesteld. Xaar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeen komst der inspecteurs van het lager onderwijs, heeft de minister van binnenl. zaken hij missive van 24 j ui ij 11., door tusscheu- komst van ged. staten, verzocht aan de gemeentebesturen eene aanbeveling te rtgteii, om 1®. daar, waar het bedrag der aait de h tofdouderwy/.ers toegekende toelagen een beletsel is, om geschikte kweekeltngeu te vinden, aan den raad voor te stellen dat bedrag te verhoogen 2°. hij gemis van geschikt mannelijk personeel, vrouwelijke kweekelingen aan te stellen; 3°. voor zooveel tot dusver"in hunne gemeente voor volwassenen, die vroeger ouderwijs hebben genoten, de gelegenheid outbieekt om gebruik te maken van het onderwijs, daarin te voorzien duor de oprigting »an scholen ett tevens, om bij den raad a! hun invloed^aan^ te wenden tot bevordering der oprigting van school-bibliotheken. l,i het Volksblad van Augustus 1S68 leest men o. a. „De lantr te voren aangekondigde goedkoope treinen heboeu den 29u Juli eenige duizende personen in het overheerlrk schoone bosch te Middachten vereenigcl. Het leest heeft als een stil landelijk volksfeest uitnemend voldaan, liet gaf den aanblik van eene vreedzame, eendrachtige en godsdienstige volksmenigte, vereenigcl bij betamelijk genot van het natuur schoon. Men zag er personen van allerlei geloof vereenigd: Joden en Itoomschen, orthodoxe en moderne protestanten, men ontwaarde niet de minste wanorde. Iu het bosch zag men overal kleine partijtjes op den grond de proviand nuttigen, ie men in trommels had medegebragt, en nu en dan klotik het godsdienstig gezang en de muziek statig omhoog onder de boschgewelven, terwijl men rondom een landelijken preek stoel enkelen aandachtig zag hooreu naar een godsdienstige toespraak, die echter voor de groote menigte onverstaanbaar bleet. Voegt men hierbij de welwillende ontvangst van de Vrouw van Middacbien, de Gravin Bentinck Waldeck, dan 7al zeker bij menigeen de wensch zijn opgerezen, dat zulk een feest nog dikwijls aan vele duizenden een overheerlijk genot van een zoraerschen dag iu de vrije natuur zal mogen scheuken. Als godsdienstig zeudingfeest van de afgescheidene zendin gen in Nederland was het zoogenaamde zeudingfeest eene fiaau- we en oubeduidende handeling.7' Hierop volgt eene nadere ontwikkeling dezer laatste stelling, besloten door eene aanbeveling van het oude algemeene ne- derlaudscbe zendelinggenootschap. Het bovenstaande plaatsen wij gaarne op beleefd verzoek. Overigens Killen ivij ons niet de zaak niet verder inlaten. Het nxrtdi om tot ketterij geduiddat wij die menschen bedevaart gangers noemden en refereerdenJat het dien dag geregend heeft, bat de goudsche vrienden droog blevendoet ons genoegen en wij houden vol dat de qualijicatie volkomen juist is, als wij letten op het uitgedrukte doel der zamenkomst. Wij gevoelen weinig lust oia qevo'g te geven aan de invitatie ter bijwoning in een volgend aarWij gingen liever mede naar Kevelaardan met de vrien den van scheiden en verdeden. Het ligt geheel buiten onzen weg de (fest, die zich daarin openbaart, is de onze nietCohen Stuart en f Huet wensche/t wij met a7s leidslieden Men meent te IJ.ige met zekerheid te weten, dat het der regering gelukt is een definitieve» min. \an buitenl. zaken te vin- i wiens b«noerning binnen korr zou worden publiek gemaakt. - Men meidi uit de residentie aan de Arnh. Cour. Naar aanleiding van he' berigt, in sommige dagbladen voor komende, omtrent eene op handen zijnde reorganisatie van het personeel Lij het departement van biunenl. zaken, kan men mede leeleu, dat ook bij het departement van koloniën eene niet onbelangrijke vermindering van het personeel zal plaats grijpen. Een elftal ambtenuren (het departement telt er een vijftigtal) meest bejaarden, zullen op pensioen gesteld worden, terwijl geme andere in de plaats zullen tre len en er ook van geene verbooging van tractemen;en voor de andere ambtenaren sprake zal zon. Bij kon. besluit van 29 julij zijn opgeheven de beide departementen voor eeredienst en hersteld de bijzondere afdee- liugeu, welke met 1 september zullen behooren die voor' her vormde en andere, behalve r. k., eerediensten, bij hei depar tement van financien, en die voor r. k. eeredienst bij het departement van justitie. Van gewoonlijk goed onderrigte zijde wil men weten, dat de zesde afdeeling van het ministerie van binnenl. zaken, nij. verheid en telegrafie, spoedig zal worden gesplitst. Het tele- graafwezen zou dan onder beheer komen van een directeur-ge. neraal, tot welke betrekking zou worden aangewezen de heer W. C. A. Staring, referendaris der thans vereenigoe afdeeiingeu die voor de afdeeling nijverheid zou worden vervangen door I den commies J. H. A. Kuijper, die reeds is enoemü als re- ferendaris. Bij kon. besluit heeft Z. M., met ingang van l oct. a. s., behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend aaa \Y. G. de Bas, als hoofdcommies bij het dep. van binnenl. zaken; eervol ontslag verleend aan W*. Cool, als hoofdcommies; aan J. C. van Thiel, A. Schieke, P. van Sluijs de Quack en J. Manesse, als commies, en aan A. Gooijaars, P. J. Schied- ges en J. W. K. Roger, als adjunct-commies, allen bij het dep. van binnenl. zaken, en bij het dep. vin binnenl. zaken bevor derd tot referendaris J. H. A. Kuyper, thans commies; tot commies J. li. van Cranenburgh, thans adj.-commiestot ad junct-commiezen 11. W olff, C. J. van der Hoorn en J. Vermeer, thans 1ste klerken; lot bode G. Stavast, thans vasten knecht; benoemd tot adj.-commies bij het dep. van binnenl. zaken E. G. F. H. Smit Kleine. Men schrijft ons uit den lblasserwaard dd. 11 aug. Behalve dat de aanhoudende droogte aan den veehouder groote schade berokkent, daar vele boeren niet meer dan één derde zuivel per dag maken van hetgeen in den regel verkregeu wordt, zoo komt nu ook de ziekte onder de varkens in som mige gemeenten op schrikbarende wijze te heerschea. Er schijnt weinig tegen die ziekte te doen te zijn, daar men soms de varkens, des avonds oogenschijulijk volkomen gezond, des mor gens dood liggen vindt. Zoo vond een boer, voor eenige dagen, zijne drie reeds vrij zware varkens, des morgens allen blijkbaar reeds voor eenige uren gestorven. De Goessche Courant zegt in een vertoog over de in- dische kwestie o. a. „Het komt ons voor, dat er meer schijn van misleiding bestaat, wanneer men ons, zelfs met brieven van Javanen wil opdringen, dat het cultuurstelsel een zegen is voor den Javaan, 't Is mogelijk, dat er op Java ziju, die zoo denken, maar liet laat zich bezwaarlijk aannemen, dat eene bevolking, die krach tens het regt van den sterksteu, aan eene vreemde natie on derworpen en cijusbaar isdie in handenarbeid wordt voort- gezweept, om de schatkist harer overheerschers te vullen di<- tot lagen prijs de vruchten van dien arbeid moet afstaan, om daarvoor het voorregt iu te ruilen, dat zij steeds meer opbren gen moet, van zulk eene bevolking, zeggen wij, laat het zich niet denken, dat zij algemeen oordeeien zou de slooping van het steisel zou eene ramp voor ons wezen." „Zoo dikwijls hier te lande zich eene stem verheft, die Indie iu het genot van vrijen arbeid stellen wil, wordt daarover eeE heftig vonnis geveld en wel van dezen inhoud: de liberalen zoeken voor zich de voordeelen, die de schatkist genoot, zij willen iu hunne particuliere beurs overbrengen, wat eigendom is van het geheele volk. Men lette daarbij op twee vrij tastbare onjuistheden. Vooreerst is het eene dwaling, om van algemeen eigendom te spreken. Eigenlijk moest men zich schamen om het woord te gebruiken. Of zal men zich beroemen opeen eigendom,dat op zulke wijze verkregen en behouden werd Maar daarover weiden wij niet meer uit. Voor velen is het onnoodig, voor anderen on vruchtbaar. Liever vragen wij of het niet eene kolossale dwaasheid is, om het volk wijs te ma ken, dat ieder die voor vrijen arbeid op Java strijdt, daarmede eigen voordeel bedoelen zou. Dat men zoo iets onderstelt van inwoners van Java, di« geacht w orden daar in de gelegenheid te zijn, om zich te be- voordeelen, wij viuden het onedel, maar de gedachte laat zicb plaatsen; doch datzelfde te zoeken bij hen, die hier te lande de zaken van Indie bespreken, die, velen althans, geene de min ste betrekking in Indie hebben, dat is het werk van blinde partijmannen, die altijd kwaad denken, omdatwij be hoeven het niet te zeggen. Dat noemen wij misleiding van de grofste soort, wanneer men anderen op die wijze verdacht maakt en daarop zijne theorien bouwt. Toch heeft het schier dagelijks plaats en daarom on derwerpen wij aan ieder denkend mensch de vraagof het denkbaar is, dat al de bestrjders van het cultuurstelsel da^ wcDSchen afgeschaft te zien, om daardoor geldelijke voordeelen 1e behalen Meent men met ons, dat daarvan geene sprake kan zijn, uien weet dan boe te oordeeien over dat herhaald geschreeuw, dat slechts zij, die zich zeiven bedoelen, de vrijheid voor Java willen." Men schrijft uit Zwolle, dd. 7 Aug.: De tropische hitteen vreeselijke droogte, waarin wij sedert zoo vele weken verkeeren, is sedert gisteren eenig'/.ins getemperd door °nkele kleine regenbuijen, maar ge.- durig schiet de wind weder uit, veegt de grijze wolken van de lucht en geeft ons op nieuw den helderen blaauwen hemel te zien. Gelukkig hebben wij onder deze gemeente nog niet over gebrek aan drinkwater te klagen. De tuinbouw, alhier zeer belangrijk, staat geheel stilde gronden, die voor de najaars- en wiiiterprouucten al bezaaid en bepoot moesten zijn, blijven braak liggen. Maar laat ons or.der het klagen het prijzen toch niet vergeten Wat de natuur ons van de eene zijde onthoudt, schenkt zij ons v- 3 andere zijde weder met kwistige hand. Van 'die vele rijk ven noemen wij slechts de rogge, die bijna bij menschen^edeugen niet zoo voortreffelijk en zwaar in gewigt ais nu is ingezameld. Bazel in het kanton Waad land, in de gemeente Chessel, is eene groote uitgestrektheid land, dat over eene diepte van versche dene voeten brandt. De bodem is daar turfachtig en is, door de langdurige hitte geheel uitgedroogd, plotseling, zon der bekende oorzaak, op verschillende punten in brand geraakt. De ontwikkelde hitte maakte het onmogelijk de piaats te nade ren. Men heeft groote uitgravingen gemaakt om den brand te stuiten. Doch daar de laag der brandbare stof diep is, blijft het vuur voortwoeden binnen de afgesloten ruimte. Fen zwaar onweder, van maandag op dmgsdag nacht verleden week ge vallen, beeft wel veel geholpen, maar den brand niet gebluscht. Daartoe, schrijft men, zou het vier eu twintig uren achtereen moeten regenen. De werkloonco voor het binnenhalen van den oogst zijn in Engeland zeer verhoogd. In Cochinchina is een fransche post te Ragchia over vallen door 1000 Aunarniten; van de 25 man i° slechts één ontkomen. Te Jemappes heeft ecue ga zont ploffing plaats gehad iu eeue kolenmijn, waar 390 personen werkzaam waren: er zijn 47 lijken opgehaald, van 4 gekwetsten zijn 2 overleden. De overigsn ontkwamen ongedeerd Maz- zini heeft weder een uitvoerigen brief geschreven aan de Italianen. De candiotische opstandelingen vragen hulp van de koningin van Engeland. De gezondheidstoestand van den belgischen kroonprins geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Het benefiet van de markiezin de Caux Patti heeft ruim 14 duizend gulden opgebragt De arrnstrong-kanoiuien zijn te Berlijn veel beter bevonden dan de Krupp-kanonuen Te Konstan- tinopcl is door de regering een officieel blad opgerigt in den smaak van den franschen Moniteur. Men begint ia Italië te denken aan de ver betering van het onderwijs. In de stad Vollenhoven zijn 30 huizen afgebrand. Te Soerabaya is de cholera eenigzins toegenomen. De veeziekte houdt aan op de westkust vau Sumatra. Rochefort, de redac teur van de Lanterne heeft het raadzaam geacht te wijken naar Brussel. Salnave heeft zich zeiven keizer gemaakt van Ilayti, de Cocos geslagen en de ge van-enen gefusilleerd. Prins Karageorgevich is te Pesth gevau- gen genomen en zijne goederen te Belgrado in beslag genomen. In een kiesdistrict der rijnprovincie is een socialistisch sigarenmaker tot lid. van den rijksdag gekozen tegen den oudersecretaris van staat Müller. De afstemming van liet voorstel der lieeren A. Luijten c. F., tot wijziging van het reglement op de gasthuizen, is door velen met verbazing vernomen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat onze gemeenteraad thans zou itebben toegegeven aan den duidelijk verklaarden wensch der ingezetenen, toen zij den heer Luijten met aanzienlijke meerderheid weder inkozen, niettegenstaande een candidaat tegenover hem stond, die door de omstandigheden als var. zelve tot raadslid scheen aangewe zen. Nu echter het voorstel is behandeld en verworpen, voegt het ons hierin te berusten en te wachten lot de tijd der peri odieke aftreding van een gedeelte der raadsleden zal zijn aan gebroken. Wenschelijker ware het echter, dat onze gemeente raad allengs werd overtuigd van het allezins noodzakelijke der voorgestelde wijzigingen daardoor kon goedvinden, op het ge nomen besluit terug te komen. Wij achten zoo iets zelfs zeer waarschijnlijk. Volgens hel in deze courant gegeven verslag, is de voorgestelde wijziging bestreden, omdat het bedoelde reglement nog zoo jeugdig was: het is dus zeer ligt mogelijk, dat na verloop dezer eerste .jeugd, men anders over de zaak' gaat denken. Door een ander lid is beweerd, dat z.ich no» geen geval had voorgedaan, waaruit de noodzakelijkheid was gebleken, om de opneming in h-t gasthuis zonder de inge voerde formaliteiten te doen plaats hebben. Dat lid heeft zeker niet gezien, hoe op zaturdag dezer een paard, gespannee roor een boerenwagen, nabij het spoorwegstation cp den hol ging en den voerman door het verlies van een wiel afwierp. De man was hier onbekend, werd als dood opgenomen en op de hofstede ffStraatzigtw gebragt, waar hij geroeg menschen rondom zich had, ofschoon de meesten niet wisten wat te doen ik wist het ook niet, omdat de ware inrigting der gasthuizen en de daarop bestaande verordeningen of reglementen of in stinct ten, helaas! een gesloten boek voor ons Gouwenaren is. Wat echter gepasseerden zondagavond in de Vinkebunrt alhier gebeurd is, zal om het droevig einde reeds meerdere bekend- beid bezittqn. Daar wtrd een man zoodanig door pijn in den buik aangetast, dat hij bij den persoon, waar hij eene bood schap deed, in elkander zakte. Toen moest eerst geloopen wor den naar de bevoegde authoriteit om een briefje van opneming in het gasthuis; dooh toen dit was afgegeven en de wieg kwam om den man af te halen,was deze jeeds een lijk. W ij hopen, dat deze sterk sprekende feiten onzen gemeente raad aanleiding zullen mogen geven om op het genomen be sluit terug te komen, en daarmede niet te tang te wachten, met het oog op de mogelijkheid, dat dergelijke gevallen zich herhalen. Gocda, 11 Aug. 1S6S. x. Z. KANTONGEKEGT ïe GOUDA. Bij vonnissen van 15 Julij 1368 zijn 1°. J. 1'. 2°. P. B., ieder wegens het zwemmen te Gouda op eene andere openbare plaats, dan waar dit door borg, en weth. is toegestaan, veroordeeld tot eene geldboete van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf. o°. D. 11., wegens gelijke overtreding, twee maal begaan, veroordeeld tot 2 geldboeten, elk van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstraf voor eike geldboete. 4°. M. de G. wegens 1°. het niet voorzien van muilband van een hond, die in de gemeente Broek een voertuig trok, 2°. het als voerman of geleider van een met een hond bespan nen voertuig, ntet bestendig olijven cp of bij dat voertuig, in staat °m het te voeren en Ie geleiden, en 3°. bet belemmeren van den vrijen doortogt over een rijbaan van een weg in de provincie Zuid-Holland, veroordeeld tot 3 geldboeten, eene van I, eene van 1.50 en eene van 3, of 1 dag subsid, ge vangenisstraf voor elke boete. 5". M. v. G., wed. G. E., wegens het zonder vrijstelling van den burgemeester aanwezig hebben van bezoekers in hare tapperij te Gouda in de maand junij, na middernaent en van 's morgens 5 ure, zonder die bezoekers vóór middernacht te hebben aangezegd om te vertrekken of althans van hunne wei gering, om daaraan te voldoen, dadelijk kennis aan het bureau van politie te hebber, gegeven, en zulks bij herhaling, veroor deeld tot eene geldboete van 20, of 3 dagen subsidiaire ge vangenisstraf. 6°. N. v. d. V. L. v. G. L. de B. en S. P. v. L., we gens het in vereeniging maken van nachtelijke bewegingen tot verstoring van de rust der inwoners, ieder veroordeeld tot eene geldboete van 5.50, of ieder 1 dag subsid. gevangenisstraf. 7°. R. den H., wegens het zonder noodzaak berijden van een met klinker bestraat voetpad te Gouda, met een handwa gen, niet belader, met glas of aardewerk, veroorjeeld tot eene geldboete van 1, of 1 dag subsid. gevangenisstr.if. 8°. O. L., wegens het opbokken vau een varken te Gouda, zonder schriftelijke vergunning van burgemeester eu wethouders, veroordeeld tot eene geldboete van 10, of 1 dag subsidiaire gevangenisstraf. 9°. G. k., huisvrouw van M. L., wegens het schrobben van de straat te Gouda, zonder vergunning van burgemeester en wethouders, op eene plaats waar geen markt gehouden wordt, veroordeeld tot eene geldboete van 1, of één dag subsidiaire gevangenisstraf. Bovendien allen in de kosten van den processe, de- noods invorderbaar bij lijfsdwang. GOUDA. Geboren: 8 Augustus. Christina, ouders H. J. Begeer en J. de Vries. 9. FeMmigje, ouders E. Schaap eu N. Korten. Daniel, ouders S. Braik- man en C. J Heijsler. Agnes Alida, ouders T. C. van Xanten en W. C Baars. 10. G^ertruida, ouders J. van Dantzig en X. de Vries. Alida, ouders L. Broere en W. Mulder. Martha, ouders G. Schaap en A. van Tol. Oyebleden: 7 Augustus. G. J. Engelse, 61 j. J. 45. Hoogerrorst, S3 j. 8. 13. F. Iraholz, 3 j. 6 ra. E. Herman de Great, 10 d. 9. J. van Maarten KapoeD, 72 j.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2