i I Zondag, 16 Augustus. 1° 666. 1S6S. fJuitenliinö. gpillen. Overzigt. DENTIE. !L! na»r Haarlemmerstr. .1 Port-an-Prince aangebragt, toepende BRINKMAN Hoogstraat. )n, Spuistraat. van eene lands schutterij korte Hoofdsteeg, n Numan. shrift van den ko- universiteits pro- i Bonn bereide *Ck sche nbons scht te verkrijgen ;er J. H. BOEKS iwater bij T. J. Schoonhoven bij t. Zoon, apothe- 855. egte. t met genoegen gezien. ,ad de vacante netrek- wenscben opgedragen d gestelden ambtenaar een maand waarnemer lieden het belang der it dit denkbeeld alle loopt in tusschen, dat zal aannemen het uit- na niet kan schreven, 3 een zeer goede hand zelfs dat by slaatjes ehrijft, omdat hij daar- Wat den verren at is een luttel bezwaar» i meer in de nabyheid oveaiershuis te inden ?n Steenweg over 72. rwerff. PILLEN, bereid pt, zijn door my tiend verkrijgbaar u. SCHENK op Deze Conrant verschijnt des Donderdags er. Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per driemaanden is ƒ2,franco p. post 2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 lire, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. inds vele jaren jeu de Slijm lend gebruikt verking Spijs- irderen, bij en zeer zacht geu 32’/, cent au het gebruik, bte, en sints ob- kte Slijm- en iljet, voorzien met J. SCHREUDER, ekening zich ook iarmede het doosje daar wel attent op en voor het ge- dat men tracht (21 GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengew on letters worden berekend plaatsruimte. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. - Weder is een der dwaasheden van het vroegere ministerie te niet gedaan, de nuttelooze, in onzen toestand niet meer passende ministerien van eerdienst zijn weder opgeheven. De herstelling was een ellendige misgreep, een treurige terugtred. Zij verhaastte den dood van het zoo spoedig uitgediende mi nisterie. Het is velen echter niet genoeg, die meer bepaalde schei ding van staat en kerk wenschen. Maar waarom zouden wij zoo ongeduldig zijn, het wras volstrekt noodig, dien onzin weg te nemen en de zaak terug te brengen tot den reeds verkregen standnu ga men rustig voort om de bestaande bezw-aren op te ruimen en te naderen tot het doel, de volkomen gelijke vrij heid van alle kerkgenootschappen, de geheele afschaffing der inmenging van den staat, die geheel vreemd is aan den geest onzer instellingen. GOUDA, 15 Augustus. Bij gemis van gebeurtenissen rrfoeten de bladen zeih wel bezig houden met herkaauwende bespiegelingen. Daarom wordt er nog steeds geredeneerd over de nota van v. Usedom, in ju- nij 1866 ingediend en door Lamarmora openbaar gemaakt om het ministerie Menabrea te bemoeijelijken en Pruisen te ver wijderen van Italië. Pruisen negeert die nota en de mijn wil niet springen, hoeveel moeite de fransche bladen zich geven om het kruid vuur te doen vatten. Het italiaansch ministerie zat daarenboven verlegen met de tabakswet, die tot een kabinetskwestie werd verheven en een vrij dreigend aanzien verkreeg, doch dit gevaar is afgewend, het ministerie zegevierde met eene meerderheid van bijna vijftig stemmen, de president Lanza, die de wet hevig bestreedt, leide na het aannemen zijn voor zitterschap neder. von Beust, tegenwoordig bij het laatste schuttersmaal, heeft wijze woorden van matiging gesproken, hij gaat rustig voort in zijne herschepping van Oostenrijk, te Pesth behaalde hij eene nieuwe overwinning door de aanneming der fel bestreden wet op de weerbaarheid. De nieuwere denkbeelden, die zoo laat doordrongen tot Oostenrijk, verspreiden zich thans te snel ler en de vredesbetuigingen van v. Beust zijn zeker de op- regtste, die ergens geuit worden, daar zijne grootsche pogin gen slechts in vrede gedijen kunnen Het ontbreekt overigens nog altijd niet aan vredewoerden, maiir het blijft ontbreken aan vrededaden. Menabrea sprak dezer dagen treffend „men spreekt te veel van den vrede, beter wrare het er vin te zwijgen." Dat gelooft Napoleon niet, het is hem behoefte van den vrede te spreken, omdat hij weet, dat het vredekeizei rijk zoo gevaarlijk wordt geacht voor den vrede van Europa; hij heeft te Troijes in Champagne op nieuw verzekerd, dat thans niets den vrede van Europa be dreigd; maar die zekerheid rust adeen daarop, dat de achter laders wel gereed zijn, maar dat de troepen nog tijd behoeven om zich te oefenen in de behandeling dier werktuigen voor den keizerlijken vrede. von Bismarck zamelt krachten om weldra zijne taak weder op vatten; hij is volstrekt noodig, om den Zuidduitschers het pad te wijzen en niet te laten afdwalen. De Engelschen zien in Spanje het opkomen van een sterm, Frankrijk veinst gerust heid, die het niet kan bezitten Spanje mag niet liberaal wer den, maar moet lijdzaam de schromelijke onderdrukking verduren. In Engeland begint eene agitatie, die lang zal aanhouden en de gemoederen reeds hevig verbittert. Uit Ierland verneemt men weder van oproerige tooneelen. In Amerika is de bekwaamste en hevigste vijand van pre sident Johnson overleden, maar hij heeft zich zoo impopulair gemaakt, dat de dood van Thaddeus Stevens hem niets baten kan. Grant is de aangewezen opvolger voor de republikeinsche partij, en de democraten cene *ntrerea zich op Seymour. London, 12 Aug. De Times bespreekt de rede, door keizer Napoleon te Troijes gehouden. De officiële en halfoffi- ciele bladen van Parijs prijzen het, dat op het oogenblik de vrede niet wordt bedreigd en stellen het voor, alsof de keizer aan Europa eene genade heeft willen bewijzen. Daarentegen ziet de Times in het antwoord, door den keizer gegeven, slechts datgene, wat het blad mogt verwachten van een verantwoor delijken heerscher eener groote natie. De verkiezingsstrijd wordt overal met groote geestdrift gestreden en vele merkwaardige redevoeringen worden gehouden. Onder deze mag de redevoerng van den heer Forster gerekend worden wegens de duidelijkheid en de ernst zy..-r woorden. Wij liberalen gelooven, zeide hij, dat indien Gladstone’s maatregel aangaande de iersche kerk niet spoedig ten uitvoer wordt gc- bragt, het onmogelijk is de unie tusschen Engeland en Ierland in stand te houden zonder een groote burgeroorlog. Was het de moeite waard eene gehate kerk met bajonetten in stand te houden, om tot zulk eene uitkomst te geraken 13 Aug. Er is een oproer uitgebroken in het graaf schap Monaghan in Ierland. De oproerigen zijn door de po- 1**:2 uiteen gejaagd. Er zijn militairen gerequirevrd. De op gewondenheid is groot. Er zijn herigten van tot 24 julij, waarin gemeld wordt, dat het leger der opstande lingen xerslagen en teruggetrokken was naar het binnenland. SSlmve heeft aan boord van het amerikaansche oorlogschip, dat hier tot bescherming der Amerikanen geposteerd was, een bezoek gebragt. Parijs, 12 Augustus. Het loopt zeer in het oog, dat de Opinion Nationale, in weerwil dat haar de door den keizer te Troyes gesproken vredelievende woorden bekend waren, steeds de stellige verzekering geeft, dat de wind gedurende de laatste dagen sterk uit den oorlogsboek waait, zonder aai het blad den aard opgeeft der botsing, welke het ducht, of de mogend heden weet aan te wijzen, tusschen welke die botsing, naar hare meening, zou moeten voorvallen. De door den keizer zoo ge heel onverwachts te Troyes afgelegde verzekering Leeft, hetzij ten gevolge van deze en meer dergelijke oorlogzuchtige ge ruchten, die in de laatste dagen in omloop zijn geweest, hetzij omdat men de wapeningen en toerustingen met alle vredelie vende verzekeringen in strijd blijft achten, niet die gunstige uitwerking op de dagbladpers uitgeoefend, welke men daarvan had kunnen verwachten. Uit Madrid wordt het volgende gemeldDe minister binnenl. zaken heeft aan de gouverneurs der provinciën in circulaire aanbevolen steun bij de burgerweer, de platte- j en de geestelijkheid te zoeken, hun daarbij te kennen gevende, dat de regering weinig vertrouwen stelt in uet leger. Er zijn steeds verontrustende geruchten in omloop de regering neemt groote voorzorgsmaatregelen tegen oproerige bewegingen. Aan de beurs wordt door de vrees voor storin gen der openbare orde groote neerslagtigheid veroorzaakt; ook de gesteldheid der spaansche schatkist wordt bedenkelijk geacht, daar de regering bij de bank van Spanje tegen hoogen interest geld heeft moeten opnemen, om de jaarwedden der ambtenaren ie kunnen betalen. Uit Mexico wordt, onder dagteekening van 10 julij, bet volgende geschreven van eene zijde, welke niet ongunstig voor de regering van Juarez gestemd is. In de openbare aangele genheden van het gemeenebest is een stilstand gekomen, de kabinetscrisis is nog op dezelfde hoogte, dat is te zeggen er zijn nog geene ministers van financiën en buitenl. zaken be noemd. De opstandelingen bcloonen zich niet bijzonder onder nemend, terwijl zij van nabij gade geslagen en bedreigd wor den door den generaal Alatorre in den staat Puebla en door den generaal Escobedo in de landstreek Guerrero. nit hM oogpunt der openbare ?ust is de staat van zaken sedert eejr.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1