Binnenlonb. Ingezonden. Gemengde Berigten. IHbnertcntien. 267e Staats-Loterij. BURGERSCHOOL. Berlijn, i 2 Aug. Naar men hier verneemt, zullen de con- j ferentien tusschen de ministers van oorlog van Beijeren, Wur- temberg en Baden, betreffende het aannemen \an een stelsel van verdediging voor de zuid-duitsche staten, in verband met dat van den noord-duitschen bond, nog in den loop dezer n.a arid een aanvang nemen. Men verwacht, dat zij tot een bevredigenden uitslag zullen leiden. Onze regering heeft ge tracht el.»en twijfel weg te nemen nopens den aard der onder handelingen, welke geveerd zullen worden en welke uitsluitend ten doel hebben, zoo spoedig mogelijk, eene aansluiting tot stand te brengen aan de militaire organisatie van den noord- duitschen bond. Markt berigten. Burgerlijke Stand. ion tijd beter geworden, maar liet vooruitziet op de toekomst is en blijft somber; de prijs der levensmiddelen rijst van dag tot dag. I)e regering wenseht het terrein te effenen voor de wc ;eraanknooping der betrekkingen tusschen de republiek en Engeland; ongelukkig is dit bezwaarlijk geworden door de oneenigheden, welke te Mazatlan tusschen de raexicaansche overhellen en een engelsch oorlogschip zijn ontstaan. Maandag namiddag heeft in het quartier latin eene op- s:hudding plaats gehad. Bij gelegenheid der prijsuitdeeling j aan de leerlingen der gymnasia, heeft de jonge Cuvaignac, die een prijs had bekomen, dien niet uit de handen van den kei zerlijken prins willen ODtvangen. Deze weigering werd door de overige leerlingen leveudig toegejuicht. Men deed nog eene poging om hem naar de tribune te brengen, doch hij bood wederstand, en toen begreep men de zaak niet verder te moeten drijven. Buiten het gebouw werd de beweging door studenten voortgezet. Men verzekert, dat de politie een twintigtal stu denten heeft in hechtenis genomen, en ook reue bierbrouwerij heeft gesloten, waar men den kroonprins, toen hij voorbij reed, heeft uitgejouwd. 14 Aug. Ten drie uur heden middag is de keizer te paard ran de Tuiieriëu gereden met den keizerlijken prins en heeft hij het geiid der troepen, die in den Jardin des Tuileries en de Avenue des Champs Elysées langs gereden, onder de toejuichingen eener ontelbare menigte. Tien minuien te voren was de keizerin in haar rijtuig de troepen langs gereden. De revue is geëindigd; er heeft geen enkel incident plaats gehad. De keizer en de keizerin werden zeer toegejuicht. Lord Napier is heden ochtend aangekomen en heeft de revue bijgewoond. Hij zal morgen naar het kamp van Chfdoiis vertrekken. De Prov. Corr. prijst den heer von Bcust wegens zijne rede bij de sluiting van het schuttersfeest te "Weenen. Het blad is vooral met die rede ingenomen, omdat von Beust daarin de erkenning heeft uitgesproken, dat Oostenrijk geen duitsche staat meer is en ook geen beroep meer kan doen geiden om een leidenden invloed uit te oefenen op het lot van Duitschland. Pruisen, ;egt het blad, zal ook de binueu- landsche ontwikkeling van Oostenrijk niet storen, maar het zal gaarr.e met die mogendheid op een vriendschappelijke!! voet staan, wanneer Oostenrijks politiek daarbij getrouw blijft aan de gestelde grondbeginselen van vrede en verzoening. Uit Tiisit wordt gemeld, dat in den omtrek van rus- sisch Georgeuburg, bij het dorp Deine, een zeer uitgestrekt veer de prinses W.issiltsehikoff toebehoorende, in brand i1. geraakt. De vl.ikte door den brand aangetast, wordt op 2 vierkante duitsche mijlen begroot. Frankfort, 12 Aug. In sommige kringen twijfelt men cr aan, of de nieuwe Rnuscheepvaart-acte spoedig tot stand zal komen; het nieuwe ontwerp, door Pruisen ingediend, betref fende de nieuwe internationale Bijnscheepvaartswet tot in zee, vindt veel tegenstand, vooral van nederlandsche zijde. Weenen, 12 Aug. De officieuse Debatte zegt: „Onze betrek king met Pruisen schijnt niet van de beste te zijn. Sedert wij de vermaarde prui.-iscne nota van 1S66 kennen, weten wij, hoe ver Pruisens kwaadwilligheid jegens ons kan gaan. Sedert den Prager vrede worden wij door Pruisen altijd bejegend met eene koel heid, die elke toenadering afsnijdt. Onze verstandhouding met Frankrijk baart te Berlijn achterdocht. Dewijl Pruisen echter de voorkeur geeft aan R island, onzen ouden vijand, behooren wij met Frankrijk op goeden voet te blijven. Met Frankrijk ver- eeuigd, houden wij Pruisens hoogmoed en Iluslands heersch- zucht in toom." Pesth, *2 Aug. In de zitting van het hoogerhuis is de wet op de weerbaarheid met algemeene stemmen aangenomen. De zitting van het lagerhuis is verdaagd tot 16 sept. GOUDA, 15 Augustus. Z. M. heeft pensioen verleend van 200 aan J. Ver sluis, gewezen hulponderwijzer alhier. Bij koninklijk besl»:'. is aan eene commissie uit de sta ten van Utrecht en Zuid-Holland magtiging verleend tot het gemeenschappelijk onderzoeken van de voordragt tot wijziging van het reglement voor het waterschap van den hoogen boezem achter Haastrecht, alsmede om hare werkzaamheden na de sluiting der tegenwoordige vergadering der staten voort te zetten De min. van fin. heeft bij resolutie van 4 aug. 11. be- paalJ, dat het vacante deurwaarders-district Gouda, van af 1 i aug. 1868 zal bestaan uit de ontvangkantoren van 's rijks be lastingen te Gouda, Moordrecht en Zevenhuizen, bevattende de gemeenten Gouda, Broek, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d lJssel Gouderak, Haastrecht, Zevenhuizen, Noord-W.uUlinxveen, Zuid' Waddinxveen, Bleiswijk en Moercapelle. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen: 1°. drie wetsontwerpen tot bekrachtiging van deii onderbaud- schen verkoop van airooken grond eu sloo'en langs staatsspoor wegen, als: a. in de gemeente Dieren aan J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer; b. in de gemeente Laren en lochem aan C. J. A. b trou van Nagell van Ampsenc. in de gemeente Laren aan vrouwe E. T. S. L. Op ten Noort, douairière rnr. YY. L F. C. ridder van Rappard2°. een outwerp van wet tot ver hooging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen over 1867, en 3°. een ontwerp van wet tol wijziging van hoofdstuk II (Hooge coHegien enz.) der staatsbegroo;ing voor 1S67. Het is der regering gebleken.dat de op de staatsbegrooting voor 1867 toeg''aue som van 2ÜOO voor de decora tien, de kosten van het stempelen daaronder be grepen, niet toereikend is geweest, om daaruit in de zich voor- ged tan hebbende behoeften te voorzien, zoodat het begrootiugs- urtikel met 2643.60 is overschreden. Dit ontwerp strekt nu tot regularisatie van deze meerdere uitgave op het betrokken begrootings-artikel van het dienstjaar 1867. Men schrijft aan het Hdbl. uit Utrecht, dd. 12 Aug.: Reeds meermaieu was er sprake van oen rang van officier van gezondheid d :r 3^e klasse te doen vervallen, zoowel bij de marine als bij het leger, ten einde den militairen genees heer de noouige achting en invloed te verzekeren. Men verneemt thans met vrij veel zekerheid, dat hiertoe hij tie marine weldra zal worden overgegaan, en dat ce offi cieren van gezoudheid, in het vervolg te benoemen, alsdan terstond den rang van 2e klasse zullen verkrijgen. Dingsdag jl. is te Amsterdam in de doopsgeziude kerk de 83e algemeene vergadering geopend van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vertegenwoordigd waren 206 depar tementen. De voorzitter, de heer rar. A. E. J. Modderman, behandelde in zijne openingsrede de vraag: of ook niet de maatschappij haar bestaan kon zien in gevaar gebragt door de volkomene autonomie harcr departementen, het volslagen gebrek aan centralisatie enz., welke vraag door hem in ontken- nenden zin werd beantwoord. Daarna bragt de secretaris het verslag uit van het hoofdbestuur aangaande de staat der maat schappij en hare departementen en van zijne verrigtingen gedu rende het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek dat er zijn 13635 leden, waaronder 681 honoraire; het getal leden is se dert het vorige jaar met 1S5 verminderd. Drie departementen hebben hunne deelneming opgezegd. Daarentegen zijn 3 nieuwe departementen opgerigt. Het getal departementen is dus onver anderd gebleven, namelijk 297. De rekening van het afgeloo pen jaar sloot met een batig saldo van 51994. Bij de begrooting van 1868 is het quotum door tie departementen bij het dragen voor ieder lid vastgesteld op ƒ1,SO of 20 ets min der dan in het vorige jaar. Een legaat van 1000, door deD heer van Ingen aan de maatschappij vermaakt, is ontvangen. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de hh. Lomau eu Beeloo, zijn vervangen door de hh. Berkhout en Matthes. Aan het besluit der vergadering tot opleiding van jeugdige tooneelkun- stenaren was gevolg gegeven. De commissie had een plan ont worpen en daaraan is een begin van uitvoering gegeven vijf élèves, te Amsterdam woonachtig, hebben zich aangemeld en genieten reeds het onderwijs elders wonenden w erden riet uit gesloten, mits zij in de kosten van hun onderhoud voorzien. Eeüe geschiedenis van het cultuurstelsel, tot welks uitgaaf be sloten was, werd door twee bevoegde mannen geschreven, ^an den almanak zijn 16,000 exemplaren gedrukt. Aan een 4-tal departementen is voor schoolwezen ƒ3700 als subsidie verleend. Door de vergadering is besloten, ten fine van onderzoek, in handen van commissien te stellen de vragen Hoe behoort Let voorbereidend onderwijs in Nederland te zijn ingerigt Mat heeft men onder schoolbibliotheken te verstaan en wat kan er van de zijde der maatschappij gedaan worden om de oprigting en instandhouding daarvan inde hand te werken? Welke mid delen zouden moeten worden aangewend, ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen, dat het karakter van het ker misvermaak hier te land strijdig is met den goeden smaak, schadelijk voor de gezondheid en verderfelijk voor welvaart en zedelijkheid Bij de voortzetting der vergadering op woensdag is een voor stel strekkende tot een commissoriaal onderzoek naar de vraag of en door welke middelen de maatschappij zal kunnen werk zaam zijn tot bevordering van den algemeeueu vrede, verwor pen. Vervolgens kwamen in behandeling eenige voorstellen van het dep Ley den, o. a. strekkende oui voor het uitgeven van geschriften niet meer dan 10,000 jaarlijks uit te trekkeu, en otn het drukwerk der maatschappij te doen aanbesteden. Na uitvoerige beraadslagingen werden deze voorstellen met meerderheid van stemmen verworpen. Ook werd verworpen het voorstel van het dep. Rotterdam, om de jaarlijksche ver gadering in 1869 daar ter stede te houden, en ter bestrijding der kosten een crediet van 1300 te openen. Het honorarium van den heer mr. van Hees, secretaris der maatschappij, word, op voorstel van e°n aantal departementen, van 20Uü 'sjaars op 3000 gebragt. Eenige nog aan de orde zijude voorstel len werden tot de volgende algemeene vergadering verdaagd. De kerkeraad der nederduitsch-hervormde gemeente te 'sHage, heeft besloteu herziening te vragen van de uitspraak der synodus contractu, wat betreft haar eerste gedeelte, bij de volle synode. Dit eerste gedeelte geldt de vernietiging van het vonnis van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland van 13 mei jl., waarbij is uitspraak gedaan, dat de predikant dr. J. C. Zaalberg behoort ontslagen te worden. B;j deze aanvrage om herziening heeft dt kerkeraad het berigt gevoegd, dat hij tegenover het door de synodus contractu uilges pro keu oordeel, volhardt bij zijne bewering, dat het weder-optreden van dr. Zaalberg eene zedelijke onmogelijkheid is eu de gemeente aan bespotting en verguizing zou bloot stellen. N ig heeft de ker keraad bij de kennisgeving, dat hij herziening verlangt, mede gedeeld, dat hij, zoo de volle synode de uitspraak van de sy nodus contractu mogt handhaven, handelen zal zooals hij meent verschuldigd te. zijn aan zijn heilige roeping om alle verant woordelijkheid voor en allo medewerking aan het weder-optre- den van dr. Zaalberg van zich af werpen en te ontgaan. Bij Cararcas in Venezuela is een gevecht geleverd waarbij 2300 dooden en gewonden vielen, burgers van denzelfden staat. Tc Lissabon is ten groot gedeelte van het tolhuis niet veel braudewijn en katoen verbrand. In Polen is bet den Israëlieten verboden ora hunue kinderen te doen zogen door christemninnen. Maandag ziju te Londen 2 pakhuizen en 20 bui zen verbrand. Maandag avond en nacht heeft over een groot gedeelte van Friesland en Groningen een sterk onweder gewoed, dat op verschil lende plaatsen brand heeft veroorzaakt en vergezeld ging van zwaren regen. Te Scheveuingen beeft eene badeude dame, die stora geworden was, de spraak terug gekregen. Te Londen is weder eene lading vee van Tonniugen aangehouden, omdat er pnkkige schapen onder waren In de vereeuigde staten bepaalt men zich reeds tot de twee Candida ten (.«rant en Seymour. In Japan duren de woelingen voort In Ü.I-Clty (Pennsylvania) zijn den 31 Julij 200 huizen en magazijneu verbrand, ter waarde" van 150,000 dollars. In Canada branden ook uitgestrekte bos- schen aan de noordkust van het Boven-Meer af De hitte en rook zijn zoo sterk dat de scheepvaart op de St. Lawrence rivier bijna stil staat. Het gesprek tusschen Eugenie en ictoria is eene poëtische fictie, de dames hebben elkander niet gezien. Men verkoopt te Parijs zakdoeken met geborduurde lantaarns in Je hoekeu. De Engelschen hebben eenige cbinesche koopvaardijjonken in den grond geboord, mecnendc dat het zee- roovers waren. Mijnheer de Redacteur In antwoord op het ingezonden stuk, voorkomeude in uwe Courant van 13 dezer, heb ik de eer mede te deeien, dat, wat de afstemming van het voorstel des heeren Luijten c. s. betreft, die door velen met verbazing zou zijn vernomenrlit zeer onwaarschijnlijk voorkomt, want ieder, die een weinig gezond verstand bezit, mogt dit reeds van te voren vermoeden. Waarom zouden de meeste raadsleden na 24 december .867 van zienswijze veranderd zijn, vooral als zij het «tuk ui uwe Courant van 4 junij jongstl. in overweging hebben genomen, en nog te meer daar na de herbenoeming van den heer Luijten, conditiën door hem gesteld waren; dit is dan nu ook wel bewezendaar ZEd. met de twee heeren, die zijn voorstel ondersteunden, op 3 stemmen bleef. Vergis ik mij niet, dan was het door den heer L. zelf goed begrepen en is hij daardoor, tot mijn groot genoegen, voor een gedeelte van zijn vroeger besluit afgeweken. De hierop volgende zin snede: „Vrij algemeen was men van oordeel, enz." is door het bovengenoemde reeds gelogenstraft wat nu de berusting hierin bet re! t, eu het wachten tot den tijd der periodieke aftreding in 1869, begrijp ik niet, ja, geloof dat de hb. van Bergen IJzen- doorn, Remy, van Gennep, Kist en W esterbaan wel met glans ingekozen zullen worden, al hebben zij niet naar de zienswijze van X. Y. Z. gehandeld j ik zou echter te veei van uwe goed heid vergen, indien ik alles ging wederleggen, wat in bedoeld stuk opgegeven wordt, alleen wil ik mij nog een weinig be palen tot de twee bijgebragte voorbeelden de gevallen man, die op de hofstede „Siraatzigl" gebrag! is, beteekent zeer weinig; ieder burger in Bloemendaal weet zeker, dat er in Gouda een gasthuis is, waar zieken of gekwetsten verpleegd worden, en ot men dan met de instructien of ve ordeniugen bekend is of niet, daar zal op zoodanig tijdstip niet over gedacht worden, eu mogt de goudsche schrijver eene zoodan'ge irBtructie ver langen, dan zal hij zeker wel in de gelegenheid zijn die te kunnen bekomen wat het tweede geval betreft, die man klaagt over pijn, valt en wordt dadelijk als dood op een stoei gezet, geen 5 minuten was er leven in, een briefje om in het gast huis opgenomen te worden, is door den heer reeter9 dadelijk afgegeven dat met alles spoed is gemaakt, blijkt wel, want de twee dragers, die toch niet op soortgelijke gevallen in het gasthuis zitten te wachteu, waren na den val binnen s/4 uur met de wieg aanwezig om het lijk te vervoeren, en al was de man op de haven vóór het gasthuis zóó gevallen, was hem immers toch geen ander lot beschoren geweest. Ik hoop dus, dat de opgegeven feiten, bij nader inzien, geene aanleiding zullen geven om op het laatstelijk genomen besluit terug te komen. Gocda. 13 Aug. 1868. A. B. C. Gouda, 13 Aug. Bij weinig handel werden de meeste a.tikelen weder iets lager afgegeven, uitgezouderd haver, rogge eu boekweit, die vorige prijzen opbragten. Tarwe Poolschc per 2400 kilo 410.Roode Kleefschc ƒ380. Zeeuwsche per mud ƒ10.25 a 13.50. Rogge 7.40 a ƒ9.Ge»st 5.60 a 7.75. Haver ƒ4a 5.80. Boekweit Fransche per 290 kilo ISO a 200. Noordbr. 225 a 245. De aanvoer ter veemarkt was gering, de handel lusteloos. Vette schapen waren veel aangevoerd eu werden vlug verkocht, zoo was het ook met de aangevoerde varkens en b.ggen. Kaas. Aangevoerd 39 partijen, prijs 20 a 25. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a ƒ1.30. Aanstaanden woensdag, 19 dezer, zal de gewone groote kaasmarkt alhier gehouden worden. Geboren: 10 Augustas. Adriaua, ouders L. Verhoef en N. van Leeu wen. 11. Johannes, ouders C. van der Velden en M. Severijen Johannes Cornells, ouders H. Fjnk en H. Zuitwijk Gerardus Andnes, ouders II Spieringsboek en P. H. Weiland. 12. Jacolus, ouders Kranenburg en C. C. de Jong. 13. Adnanus Matthijs, ouders A. Ver— kaaik en P. J. Anders. 14. Jarobus Johannes, ouders H. C. Schuijt van Castricum en C. C. W. Schrijver. Overleden-, 11 Augustus. G. Lafeber, 76 j. - 12. J. Nieuwenhnij- zen, 4 m. E. Buitenhuis, 3 w. Gehuwd: 12 Augustus. J. van Klaveren cn M. J. van der Steen. T. Bons en A. M. Wagenaar. P. P. Kwant en E. Sine kens v-.O Ondertrouwd |j J. A. BRAND van- STRAATEN, |p van Gouda eD £fis C. VAN DER LEEUW. gag Dordrecht, 16 Aug. 186S. gjjg Kennisgeving aan FamilieVrien- gflg den en Bekenden. De ondergeteekend^n betuigen bij deze, ook namens hunne Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen, hunnen harte lijke» dank voor de vele bewijzen van deelneming, hun, bij gelegenheid van de feestelijke herinnering aan hun 50jarig huwelijk bewezen. J. ZWANENBURG. Gouda, M. ZWANENBURG— 15 Aug. 186S. de Korte. DE TREKKING der EERSTE KLASSE begint op MAANDAG 17 AU GUSTUS 1868. RIJKS HOOGERE De laatste inschiijving voor den cursus 186S1869 zal plaats hebben Donderdag 3 September e. k., des namiddags van 24 uren in het schoolgebouw aan den Tiendeweg. Het voorafgaand examen der nieuwe leerlingen wordt 4 en 5 Sep 's morgens te 10 uren ter/elfder plaats gehouden. De ondergeteekende verklaart zich intusschen bereid tot het geven van verdere inlichtingen. Gotida, De Directeur 17 Juli 1S68 Dr. JULIUS.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2