DOPING, en bij verhoo- >8, beide dagen Herbergier te Donderdag, 20 Augustus. 1868. IT667. öuitenlanö. IXG. v V 1 te koop: ANSWONING ïrs WEI-, HOOI* legen in de nabij- i gedeelte der Koop- l’/a’/o ’“jaars ab >p gevestigd blijven, ten kantore van den IT te Ouderkerk aan bij VONING i Stein, 'en betaling Uitgave van A. BRINKMAN. iden en aan- J1N, C voorzien rui me wit mar- langen, geplafo- marmeren vloer uNGELKAMER IUIS en PAAR- goed beplanten rijk in de kom IT te Ouderkerk ten rustus aanstaande, de landver- A. BRINKMAN GOUDSCHE COURANT. □zage liggen In de twee i op het einde Lange TiendewegD. n°. 60. van van emeente-Architeet Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Ia de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ton 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. Prui- de herto- Cambridge zegt meet-de prin*^\ oor den Inschrij- des namiddags tarie moeten zijn De prijs der Advertentien van één tot ze8 regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. en de schuldeischers regt van boei’el be- Nalatenschap van A VAN DEB BREE, JYT, dd. 7 Junij en, worden, inge- W„ opgeroepen oin p V K IJ D A G 4 des voormiddag* e van Notaris Mf. st afleggen der Re ding van het be- itenscbap gevoerd ndien geen verzet aetaling der schuld- rergegaan, voor zoo nalatenschap toerei- Mr. KIST, >8. Notaris. FRANCO Londen, 15 Ang. Van het gouvernement te Melbourne zijn depeches ontvangen, waaruit blijkt, dat de verwikkelingen aldaar hebben opgehouden te bestaan en dat de betalingen uit de openbare kas zijn hervat. Uit New-York wordt gemeld Bij order van generaal Meade is afgekondigd de herstelling van de suprematie der burgerlijke wet in Georgie, Alabama en Florida. De democratische partij heeft bij de verkiezingen in Kentuc ky de overwinning behaald met eene meerderheid van 60,000 st. De russische gezant heeft, namens den czaar, den presi dent Johnson zijne gelukwenschen aangeboden wegens de vrij spraak in de zaak der tegen hem ingebragte beschuldiging. De democraten in Virginie zouden protesteren tegen de geldigheid der verkiezing van eea president, naar aanleiding van de weigering om de gewezen insurgenten daaraan te doen deelnemen. Nu de oogst zoo goed als afgeloopen, is wordt het mo gelijk tennaastenbij den uitslag te berekenen. Het jaar 1868 is een der belangrijkste jaren, welke aan landbouwkundi gen bekend zijn. In de twee voordeeligste jaren dezer eeuw, 1822 en 1826, was op het einde van julij niet zooveel graan binnengehaald als thans het geval is. En de vtoegtijdigbeid van den oogst gaat gepaard met een even zeldzamen over vloed en goede hoedanigheid der tarwe. Alle omstandigheden hebben tot dit gewenscht gevolg medegewerktgeen wind heeft graan doen verloren gaangeen regen heeft het gewas beschadigd; het zaad heeft zich gelijkmatig kunnen ontwikke len, en niets heeft het volkomen rijp worden der aren belet. Op verscheidene aan elkander grenzende hoeven in Lincolns hire bragt de morgen land 48 schepels op. Volgens opgaaf van een der meest bevoegde beoordeelaars, leverde de morgen grond door geheel Engeland gemiddeld 34 schepels op en kan men verwachten, dat de tarweoogst van dit jaar dien van 1867 met ruim 4,671,000 quarters en dien van gewone jaren met nagenoeg 2,473,000 quarters zal overtreffen. De garat en de haveroogst staan echter dit jaar ongeveer 20pCt. bij het gemiddelde ten achter en de opbrengst der aardappelen, wier hoedanigheid uitmuntend is, zal niet meer dan tweederde ge deelten van het gemiddelde bedragen. De tarweoogst in Schotland weegt tegen dien in Engeland op. Voor den vet weider alleen is het jaar tot dus ver zeer schadelijk geweest; hij heeft zich genoodzaakt gezien schapen en hoornvee tegen lage prijzen te verkoopen. De regen, die in de laatste dagen is gevallen, heeft door het geheele land de hoop der veehouders doen herleven. Het gras heeft zijne groene kleur herkregen en de hoornen laten hunne bladeren nu niet meer zoo verdord en verdroogd hangen alsof het midden in den herfst ware. De vrees dat men het vee in oen winter met gedroogde bladeren zou moeten voeden, is dan ook zeer verminderd. Trouwens, men hoopte toch daarin te kunnen voorzien door italiaansch rijgras. Ook bestaat er vooruitzigt dat het raapzaad nog voldoende zal opschieten, om daarvan een laten oogst te verkrijger.. 17. De Times hoopt, dat aan de vijandschap tusschen Brazilië en Paraguay een eind zal komen ten gevolge van de benoeming van den nieuwen premier in Brazilië, die persoon lijk in Engeland bekend is en van wiens beginselen men voor den vrede veel goeds verwacht. In Ierland is een groote politiemagt zamengetrokken naar de graafschappen in het binnenland, om de oproerigheid te bedwingen, die ontstaan is ten gevolge van het ontslaan van sommige pachters door de grondeigenaars. De engelsche pers dringt aan op een zeer spoedige hervorming van pachting-wet in Ierland. De Spectator schrijft van de rede, door den heer von Beust tot slot van het schuttersfeest te Weenen gehouden, dat het daarin uitgesproken programma dat Oostenrijk de morele verovering van geheel Duitschland beoogt, hetzelfde is als de eerste politiek van Cavour in Italië en eigentlijk beteekent ri valiteit met Pruisen op ieder gebied, behalve op het slagveld, totdat de tijd gekomen zal zijn, dat de rivaliteit weder ook een militaire zal worden. Maar in allen gevai.e, schrijft het weekblad, wordt in dit programma voor het oogenblik behoud van den vrede beloofd, en dat is reeds veel gewonnen. Uit New-York berigt men van 6 dezer: Generaal Grant heeft aanbevolen om alle burgerlijke gevangenen, die volgens de militaire wetgeving zijn veroordeeld, in vrijheid te stellen. Hij heeft verdei verklaard dat de heer Reverdy Johnson in struction heeft om met Engeland te onderhandelen over een tractaat betreffende de naturalisatie-regten en over de kwestie betreffende de Alabama. Seymour heeft de kandidatuur aangenomen voor het pre sidentschap. Hij heeft het democratische programma goedge keurd. Hij laakt de pogingen van het congres, om aan ve’ staten het regt van stemming te onthouden. Hij is van ge voelen dat de republikeinen een aangesloten geheel moeten zijn, terwijl de president den wensch van de meerderheid moet ten uitvoer leggen en de regten der minderheid moet bescher men. Indien de democratische partij bij de verkiezingen de meerderheid behaalt, dan zal dit leiden tot vrede en voorspoed. Uit Ierland luiden de berigten voortdurend zeer weinig bevredigend. Een landeigenaar in Tipperary, die eenige pach ters wilde wegjagen, werd zwaar gewond en zijn rentmeester en drie politie-agenten werden gedood. Een vergadering van oranjemannen is in het noorden van Ierland gehouden, en de woorden aldaar gesproken toonen beter dan iets anders aan. hoe Ierland op het oogenblik verdeeld is in twee kampen, dat der protestanten en dat der r. katholieken. Een der sprekers zeide, dat als de staatskerk met langer bestond, het volk onder den voet zgu getreden worden door paapsche horden (popish hordes.) Het vieren van de gedenkdagen van overwinningen door Willem III op de r. katholieke leen behaald, werd door een ander verdedigd, die beweerde dat de oranjemannen gebonden waren door de voorschriften van de heilige schrift, om de ier- sche verjaardagen te vieren Een zeer belangrijk verslag aangaande de cholera-epide- mie van 1866 in Engeland, is door dr. Farr uit officiële bronnen, op staatskosten uitgegeven. In 1866 stierven 14,378 menschen ten gevolge van cholera, tegen 20,097 in 1854 en tegen 53,293 in de epidemie van 1849. Hoe oneindig veel minder slagtoffers de laatste epidemie geëischt heeft, blijkt uit de opgave, dat, de bevolking van Engeland in die jaren in aanmerking genomen, in 1849 op iedere 10,000 menschen dertig aan cholera stierven, in 1854 elf en in 1866 slechts zeven. De vermindering van het sterftecijfer schrijft dr. Farr niet toe aan de mindere kwaadaardigheid der ziekte, maar alleen aan de betere en meer uitgebreide toepassing van gezondheids maatregelen. De ziekte kan gewijzigd, zoo niet voorkomen worden, door wijze maatregelen, die bijna altijd in de magt van iedere gemeente staan. Hoogst belangrijk is het uit de statistieke opgaven te zien hoe naauw de verhouding is tus- schen de epidemie en de hoedanigheid van het drinkwater in de besmette districten. Er schijnt al weder sprake te zijn van eene verhooging der civiele lijst. Naar aanleiding daarvan wordt in sommige dagbladen de tegenwoordige staat dezer lijst medegedeeld. Daaruit blijkt, dat bij de aanvaarding van de regering der koningin een jaarlijks bedrag van 385,000 te harer beschik king is gesteld, zonder controle van het parlement, benevens eene som van 12,000 tot uitkeeren van jaargelden. De prins van Wallis geniet thans 40,000 ’s jaars, zijne gemalin 10,000, prins Alfred 15,090, de kroonprinses van sen 8000, prinses Louize, prinses Christiaan en gin van Cambridge ieder 6000, de hertog van 12,000, de hertogin van Mecklenburg-Strelitz 3000 «jip de prinses van Teek 5000. Naar men n voornemens op ;n een ure,

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1