ötnnenlanD. Gemengde «engten. Ingezonden. Varia- van VN all is het iutusachen vrij zuinig: aanleggen, om met zijn inkomen behoorlijk zijne waardigheid op te houden. IS Augustus. De meeting, gisteren in het Crystal-palace gehouden, tegen de afschaffing van de staatskerk in Ierland, werd door 4000 mensehen bijgewoond. De hertog van Port land heef' 4000 gegeven om te besteden tot ondersteuning v n de agitat e ten behoeve der protestanten in Ierland. Parijs, 15 Augustus. De Mouiteur deelt het rapport van een heer Magne mede, betreffende de leening. Daarin wordt geconstateerd, dat er is ingeschreven door 781,292 personen voor ö60 millioen rente, gelijk staande met een kapitaal van ongeveer 15 milliards, of nagenoeg 34 maai het verlangd be drag. De niet herleidbare inschrijvingen te Parijs en in de departementen bedragen eene som van 3,14 L,170 frs. rente. De gestorte som tot waarborg, tijdens de inschrijvingen, over schrijdt het cijfer van 600 millioen. De uitslag van d* leeniug heeft allen verbaasd, die de kleine geheimen van deze en dergelijke operatien niet kennen, 't Ligt echter voor de hand dat de minister natuurlijk al het mogelijke heeft gedaan ora een hoog inschrijvingscijfer te er langen om te kunnen zeggen ziet, het crediet van den staat is niet in het minst geschokt. Hierin schuilt de geheele op lossing. De groote revue heeft plaats gehad, zonder dat er iets bijzonders voorviel, 't Lenige wat men er dus van zeggeu kan, is, dat zij in sommige opzigten een vermakelijk en alle- zins leerzaam schouwspel heeft opgeleverd. Men kan zich nu met eigen oogen overtuigen, waar een groot deel van onze millioenen blijven. Eu dat is eene dankzegging waard. Het blad la Tribune gaat voort mei de curieuse en leer zame lijst van de buitensporige bezoldigingen, welke de toewij ding aau he kei. crrijk hun, die zich daarmee verdienstelijk maken, opbrengt. Al te maal halen zij het hemelhooge totaalcijfer door opeenstapeling van 't een op het ander. Bij voorbeeld: 49 sena toren deelen minstens 5,127,000 fr. met eikaar, dat geeft ge middeld voor elk 104,630 fr. zonder het verval, als huisvesting, br.iuu. licht, paarden-four rage, verlaagd tarief op de spoorwegen enz. In den senaat zitten drie prefecten, waarvan een, de heer Haussman in die waardigheid niet minder trekt dan 180,000 frs. en de twee anderen, de heeren Chevreau, prefect van de Rhone, en de heer Leroy, prefect van de Seine Inferieure, min stens 80,000 frs. verdienen. De graaf Bouet-Willaumez heeft 47,000 frs., de heer Xisurd 43,500. De beer de Nieuwerkerke, opper-intendant van fraaije kunsten, wordt met 40,000 frs. be taaldbaron Dupm heeft 44,500, Michel-Chevalier, de econo mist, 43,000 frs. enz Het nieuws uit Spanje is hoe langer hoe onrustbarender. Alles iaat het gouvernement in de steek, zelfs de neo-katho- lieken, die nu naar de carlistische partij overhellen; zoo de koningin niet een progressistisch ministerie roept, gelooft men, dat er een groote opstand zal komen, hel begin van het einde, dat reeds zoo lang voorzien is en gewacht wordt. De fransche bladen worden bijna alle aan de grenzen tegengehouden, zelfs de literarische bladen. 16 Aug. Het feest van gisteren heeft zich door geen enkel incident gekenmerkt, dat waard is vermeld te worden. De keizer woonde het niet bij; hij had den vorigen avond na afloop der revue, Parijs verlaten. Ter zake van die revue verneemt men, dat buitengewone maatregelen waren geuomen, dat sommige bat;iillons der nationale garde in het oog ge houden werden door politie-ngenten, en dat batterijen artille rie van al da'ger.e voorzien waren wat noodig bad kunnen zijn, iodicn er iets gebeurd ware. Al die maat regt en ziju to taal overbodig geweest; de nationale gardes hebben zich zeer rustig gedragen; zij hebben zells niet durven roepen „Leve de vrede!' De keizer heeft in zijne dagorder verklaard, dat hij voldaan was over de nationale garde en dat hij rekende op hare vaderlandsliefde, dat wil zeggen, op hare gehechtheid aan de dynastie. De manifestatien, die men verwachtte, dat plaats zoude heb ben ter gunste van den heer Rochefort, hebben zich bepaald tot een inarsch, uugevoerd door een zestigtal studenten, die aan de punt hunner wandelstokken lantaarns droegen. Er hebben ouder hen weder eenige arrestatien plaats gehad. De heer Ro chefort bevindt zich hier ter stede. Kij is uit Belgie terugge keerd, om zich iu appèl te begeven van lu «egen hem uilge sproken vonnis. Men zegt, dat de heer Jules Favre hem verdedigen zal. Het politieke nieuws is hier zeer scbaarsch. Men spreekt biet veel over het onderhoud, dat tusschen den keizer van Rus land tfn den koning van Pruisen zal plaats hebben. Sommigen gelooven, dat dit onderhoud een uitsluitend politiek doel heeft en brengen er de oude geruchten van een bondgenootschap tusscbeu Pruisen en Rusland mede in verband. Het feit zelf, dat "twee souvereinen elkander niet kunnen bezoeken, /onder dat Europa zich verontrust, bewijst hoe gespannen de staat kundige toestand van ons werelddeel is. De Mouiteur de la Plotte verkondigd eene nieuwe soon van oorlogvoeren. De uitvinder, een pruisisch scheikundige, neemt een stoffen zak, vult die met veratrienhars, het gewel digste nieskruid dat er bekend is, en door middel van eene kleine lading buskruid werpt hij dat ouder de vijandelijke gele deren. Onderweg springt de zak, overal zijn bedrieg!ijken in houd verspreidende, en allen die er den reuk van in den neus krijgen, beginnen te niezen, te niezen een half uur achtereen. Daarua hebben de Chassepots, de Dreyses en de schrootspou- wers voor goed gedaan. Onder de ontploffing van het vera trienhars zal de officier in plaats van zijne sabel ziju zakdoek moeten trekken en de generaal, die zijne soldaten moed zou willen inspreken, zal hun naauwelijks kunnen zeggen „Go.! zegenc u dewijl hij dan zelf zal moeten niezen. 18 Aug. In het tweede district van de Jura, is de kandidaat der oppositie, de lieer Grevy, verkozen met 22428 steramen. De heer Huot verkreeg 10290 stemmen. De uitslag der stemming in twee onbeduidende gemeenten is nog onbekend. Brussel, 17 Aug. De Mouiteur bevat een bulletin om trent den toestand van den kroonprins, die sedert eenige da gen verergerd was, doch sedert donderdag weder minder on rustbarend is. 18 Augustus. Het hof van assises van Henegouwen heeft, al de beschuldigden van deelneming aan ongeregeldheden van Chatilineau vrijgesproken. De Moniteur meldt, dat de toestand van den kroonprins stationnair is, en dat hij een rustigen nacht heeft doorgebragt. Berlijn, 15 Aug. Omtrent de onderhandelingen, welke tusschen de zuid-duitsche regeringen aanhangig zijn, om eene met hare behoeften overeenkomende aaneensluiting harer krijgs- magte» tot stand te brengen, zegt de Prov. Corr.„Het prui- sische gouvernement heeft aan die onderhandelingen, welke voornamelijk door het beijersche kabinet op het getouw gezet zijn en geleid worden, geen deel genomen, en laat het natuur lijk aan de zuid-duitsche staten over, voor het verbeteren van hun defensie-stelsel de vereischte maatregelen vast te stellen. Toch schat Pruisen het streven van Zuid-Duitschland naar mi litaire versterking op zijne volle waarde, en moet het levendig wenschen, dat weldra eene schikking ge<roffen worde, welke aan het defensie-wezen der zuid-duitsche staten en daardoor aan de weerbaarheid van geheel Duitschland tot voordeel strekt." Weenen, 15 Aug. De/er dagen heeft de keizer bevolen, dat voortaan bij de legerkorpsen, welke in de hongaar^che kroonlanden worden opgerigt, /oo veel mogelijk enkel officie ren zullen worden ingedeeld, die in de genoemde landen ge boren zijn. Dit besluit heeft uit den aard der zaak, in Hon garije groote vreugde verwekt. Zoowel de regeringsgezinde dagbladeu als de organen der oppositie verzekeren daarin het bewijs te zien, dat de keizer vertrouwen stelt in het hongaar- sche volk, en op die wijze op een gedeeite van de gemeen- schappelTke krijgsmagt den stempel heeft willen drukken van „hongaarsch leger." De circulaire, welke Euad Pacha aan de groote mogend heden he-ift gerigt, naar aanleiding van den inval van gewa pende benden iu Rumenie, heeft, naar men zegt, aan het fran sche kabinet aanleiding gegeven tot het doen van mededeelin- gen aan de mogendheden die de integriteit van Turkije mede hebben gewaarborgd. Daarin wordt voorgesteld de denkbeel den kenbaar te maken betreffende de middelen, welke moeten worden gebezigd om het gebied van Turkije in het vervolg te beveiligen voor zoodanige pogingen tot opstand. GOUDA, 19 Augustus. Heden waren ter kaasmarkt aangeveerd 140 partijen, die tot den prijs van 24 28,50 vlug werden verkocht. Door Z. M. is benoemd tot definitief minister van bui- tenlandsche zaken mr. T. M. Roest van Limburg, minister ad interim. De min. van binnen), zaken heeft medegedeeld, dut vol gens een berigt van den comm. des koniugs in Limburg, zich in verscheidene gemeenten van dat gewest een betrekkelijk aan zienlijk aantal gevallen van miltvuur onder het rundvee, dc schapen en de varkens hebben voorgedaan. Daar het mogelijk is dat die ziekte, welke niet alleen voor het vee, maar ook voor de personen, die er mede omgaan of die hun vleesch eten zeer gevaarlijk kan worden, heeft de comm. des koning3 in de provincie Zuid-Holland, op verlangen van den minister, de aandacht van de gemeentebesturen op deze belaugrijke aan gelegenheid gevestigd, met verzoek, om, ingeval die ziekte zich iu hunne gemeente mogt voordoen, de art. 459, 460, en 461 van den ('ode Penal, met de meest mogelijke gestreng heid toe te passen en ora verder zoodanige maatregelen te nemen f's strekken kunnen om de verdere verbreiding der ziekte «j weren. Wij lezen in het Weekblad voor het hooger onderwijs: Men meldt ons, dat het ontwerp-Fock de bestaande hooge- scbolen alle drie laat bestaan. Men vermoedt evenwel, dat van het behoud der drie hoogescholen geene portefeuille kwestie zal ge maakt worden door een min., in wiens aard het ligt aan écne goede hoogeschool de voorkeur te geven boven drie middelmatigen. Bij wijziging van art. 2 van het koninklijk besluit van den '27a April 1844, is bepaald, dat eene toelage van 600 in stede van f 400 's jaars zal worden verstrekt aan de jonge lingen, die voortaan als kweekelingen bij 's rijks kw eekschool voor militaire geneeskundigen worden geplaatst, om opgeleid te worden tot officieren van gezondheid bij de zeernagt. Men verneemt, dat de min. van binnenl. zaken en van fin. voornemens zijn, tegen het einde dezer maand het eiland Walcheren en het voormalige 4e district van Zeeland te be zoeken, ten einde zich in loco te doen voorlichten omtrent de afdamming van het Sloe en de behoefte aan een uitwaterings kanaal door bet westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. Men schrijft ons uit den Alblasservvaard, dd. 18 Aug.: De voor eenige dagen gevallen regen heeft de wei- en hooi landen een beter aanzien gegeven. Op nieuw begint bet gra9 uit te spruiten en hoopt men daardoor verbetering van de melkerijeu. Jammer is het, dat sommige soorten van aardap pelen door het bekomen vocht gaan doorgroeijen. Zelfs ziet men deze vrucht hier en daar voor de tweede maal in bloei staan. Ook spreekt men van eenige gevallen van de bekende ziekte in den knol te hebben opgemerkt. De verbazende hitte heeft gisteren velen genoodzaakt, op het midden van den dag het veld te verlaten. Gelukkig koelde een flinke wind tegen den avond de lucht eenigzins af. De thermometer teekeude des middags om 2 uur 89° Fahrenheid in de schaduw. Daar in sommige gemeeuten van Groningen de besmet telijke pokziekte bij de schapen is ontdekt, zijn daartegen maatregelen ter beteugeling genomen en wordt de meeste voor- zigtigheid door gedeputeerde staten dier provincie aanbevolen, ten einde niet slechts verdere verspreiding der ziekte, maar ook stremming van den handel in vee op Engelai d te voor komen, d e zulke ver uitziende gevolgen voor ejnen belang rijken tak van den handel zoude na zich slepen. Onlangs is gemeld, dat door de arr.-regtbi uk fè Rotter dam, in raadkamer vergaderd, naar den proc.-generaal bij het prov. geregtshof in Zuid-Holland verwezen waren de personen van W. v. E., A. G. en (J. L. F., ter zake van het uitgeven van valsche zuid-amerikaanschs couféderés en mexicaansche (lappen) effecten. Thans verneemt men, dat het prov. geregts hof van Zuid-Holland, in raadkamer vergaderd, geene termen heeft gevonden, die personen te dier zake naar de openbare teregtzitting te verwijzen en hunne onmiddellijke invrijheid stelling heeft bevolen, tenzij zij uit anderen hoofde in hechtenis moeten worden gehouden. Het keizerrijk is dc leening. Te Londeu is men begonnen volgens de nieuwe wet binnen 's kamers te hangen. Te Groningen zijn bij bet opkomen der militiens ongeregeldheden voorgevallen. lu Pruisen begint men gebrek te lijden aan schoolonderwijzers. In de stad Welisch zijn 800 gebouwen, waaronder 4 kerken en het raadhuis door brand vernield. In Brazilië is een nienvv conservatief ministerie benoemd, dat den volgenden dag door de kamer werd genegeerd, en nu de kamer ontbonden heeft. Te Scutari hebben Turken en Christenen bloedige twisten. In den omtrek van Caspe in Arragon hebben zich oproerige beudeu gevormd. Bij de prijsuitdeeling in de geneeskundige school te Parijs is het afroepen van een leerling Empereur genaamd, genoeg geweest hem zoo te doen uitjouwen, dat de zaal ontruimd is. Te Youghal in Ierland is het huis van een geestelijke met geweerschoten aangevallen. De bende is afgetrokken. De pantserschepen Warrior en de Royal Oak hebben elkander vrijdag nacht aangevaren en groote schade bekomen. Men zegt dat Spanje ter afleiding van het binnenland oorlog wil maken naar buiten. Te Vera Cruz is eeu oproer uitgebroken en de gele koorts. De veeziekte breidt zich uit iu de westelijke staten van de unie. Mijnheer de Redacteur! Het naamloos schrijven over het nederleggen van mijn man daat als lid van den raad en mijn daaropvolgend voorstel, niet zelden met hatelijke insinuatien doormengd, werd steeds door mij onbeantwoord gelaten. Dit kon ik toen, omdat bij open bare behandeling van mijn voorstel, hoe verkeerd de zaak in dat senrijven ook was voorgesteld, alles in hel ware daglicht 2ou geplaatst worden. Thans echter, nu de behandeling daarvan is afgeioopen, mag ik niet meer berusten in een beweren van A. B. C, in het i vorig nummer „dat ik voor een gedeelte in de behandeling „der zaak van mijn vroeger besluit ben afgeweken." Dit i3 geheel onjuist, in niets ben ik afgeweken van de conditionele aanneming der betrekking, aan de kiezers medegedeeld 31 mei 68. In mijn brief aan den raad, 29 dec. 67, legde ik het lid maatschap van den raad neder wegens het beleedigend motief dat tot het besluit aanleiding gegeven had. Bij het aanvaar den van het mij op nieuw opgedragen mandaat, verklaarde ik mijn voorstel te zullen herhalen, en wanneer de raad zijn be sluit handhaafde, zoodat aan enkele geneeskundigen het regt oiu een zieke in het gasthuis te doen opnemen, niet werd toe gekend „omdat het leiden zou tot misbruiken, en het dien ten gevolge in hunne handen niet is vertrouwddan zou wederom door mij het mandaat worden nedergelegd. Het nederleggen van het mandaat is alzoo geheel afhanke lijk van bet motief, dat den raad tot bet besluit leidt. Indien men uit deze woorden hieraan nog twijfelen kon, zoude het hierop volgende in gezegd schiijven genoeg ophelderen: „Men „kan toch van mij niet vergen, dat ik zitting zal blijven ne- „men in eene vergadering, die een voor mij zoo onteerend „besluit neemt." De raad heeft de grootheid gehad in de behandeling van mijn voorstel deze beleediging weg te nemen. Hierdoor verviel het nederleggen van mijn mandaat en kan ik weder met eere onder mijne medeleden zitting nemen. Hiertoe strekte mijn voorstel, hiertoe was het noodzake lijk, en moest ik de mededeeling van mijn voornemen doen bij het aanvaarden der betrekking, ora geen vreemd figuur te maken, wanneer bij een tegenovergestelde uitkomst door mij na de tweede zitting het lidmaatschap van den raad werd nedergelegd. Ten opzigte van het besluit zelf^ dat voor mij niets beleedi- gends heeft, wanneer het, zoo als nu, op verschillende motieven genomen is hierop is door mij nooit de minste pressie uitge oefend, en heb ik zelfs openlijk in den raad verklaard, dat de uitkomst daarvan niets zou afdoen tot het nemen van mijn ontslag als lid van den raad. Die pressie mag slechts door eene zaak worden uitgeoefend, deze is Het regt van petitie. Dr. Luijten. Het russisehe spoorwegnet is ruim 1000 duitsche mijlen lang, waarvan ongeveer 600 in exploitatie zijn. Sinds 1862 heeft de regering omstreeks 225 millioen aan de spoorwegen ten koste gelegd. Al het geld wordt dan toch in Rusland niet door het edele krijgersspel verslonden. Gelukkig is de groote kwestie, die Gouda's burgerij in twee vijandelijke legers dreigde te verdeelen, beslist. I)e raad.eon- sequent in alles, heeft liberale voorstellen van een conservatief iid verworpen en liet aristocratisch gezag gehandhaafd tegen over die afschuwelijke democratische beginselen. Waar zoude het heen, als de zieken zonder eenige moeiie in het stedelijk ziekenhuis konden worden opgenomen, daarvoor is het zieken huis niet; de raad heeft wel gelijk gehad, en bij de periodieke aftreding in een volgend jaar zal wel blijken, wij twijfelen daar volstrekt niet aan, dat de goudsche burgerij volkomen homo geen is met zijn edel achtbaren gemeenteraad. Een zaak is echter niet duidelijk. Vroeger zag dr. Luijten in deze zaak een bewijs van mistrouwen tegen alle niet stede lijke geneesheeren en dus ook personeel tegen hem, en daarom nam hij ziju ontslag. Met de groote trom wordt den volke bekend gemaaktdat het stuk op nieuw ten tooneele zal gevoerd worden, als de hoofd-acteur daartoe in staat gesteld wordt; en het volk, naar iets nieuws verlangende, om het eentoouige leven wat af te wisselen, stelt den hoofd-acteur in de gelegen heid. Het voorstel wordt gedaan, de gemeenteraad b'.jft con sequent, en de lieer Luijten berust in het vnuis; nu is in het bpsluit geen schijn van mistrouwen, mia-chien is het nn w el een compliment voor de niet stedelijke geneesheeren, au hans dr. Luijten vindt nu geen bezwaar, lid van den edel achtbaren gemeenteraad te blijven. Misschien dat dr. Luijten wel 7.00 goed zal willen zijn om de kiezers, die hem hun vertrouwen geschonken hebben, in te lichten waarin hei verschil tusschen vroeger en nu bestaat. Het keizerrijk is en blijft vooralsnog de vrede. De keizer lijke mond heeft gesproken en g°beel Europa heeft met dank bare vreugde de woorden van vrede aangehoord; nu is het oorlogsgevaar geweken en het geschokte vertrouwen herleeft, maar voor hoelang? dit is de vraag. Arm Europa, dat ge heel afhangt van de luimen van ?en man, wiens wil voor allen een wet schijnt. Zoude een oorlog bijna niet te verkie zen zijn boven den tegenwoordige» toestand van een zoog«- naamden ge wapen den vrede, die de beste krachten der volken uitput en tot een wissen ondergang voert. De verhitte afmat-

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2