ötnnentauö. Gemengde Berigten. Ingezonden. n,t wo-ist Je.'fr verVie/mg ligt vooral hierin, dat de -er Gre'v een republikein is vau den ouden stempel eo dat Mi het geweest is, die in 1543 de motte van orde voorstelde, waarin -evraagd werd, dal I.ouis Napoleon zich met zou kuunen kandidaat stellen voor het presidentschap van de repu bliek Men kan dus oordeeieii met hoeveel spijt en toorn meu ten hove het berigt der verkiezing van den heer Grevy zal hebben vernomen. Volgens berigten van paraguyaansche zijde, hebben de geallieerden op 16 juüj eene verkenning gedaan naar de zijde van Humaitana een gevecht van 3 uren waren zij verp tg r_f Van de kanarische eilanden is berigt ontvangen, dat de generaal I)nlce ernsug ziekf Itgt. he( ocd boud tusschen den czaar en den koning van Prutsen geheel aan politieken aard is geweest en dat door hen ven alhanue- traktaat is of binnen kort zal worden gesloten Indien dit zoo is, bewijst het, dat men in Pruisen niet geheel S"u3tee" steld is door de woorden van keizer Napoleon te Proves. Het artikel, dat het Journal des Débats bevat over de vrede lievende neiging van Pruisen, wordt hier beschouwd als de strekkin17 te hebben om te doen uitkomen, dat Pruisen niet tereed fs tot een oorlog met Frankrijk en dat het daarom thans een geschikt oogenblik zou ziju om bet aan te «allen. De fransche regering laat iutusschen geene gelegenheid voorbijgaan, om haar verlangen Daar hel behoud van deu vrede uit te drukken. Zoo spreekt de kleine Moniteur inziju wekeli ksch over/igt van de wapeningen van Zwitserland en de fabrikaadje aldaar van model-geweren, alleen om de gele genheid te hebben te zeggen, dat Zwitserland ofschoon zoo vredelievend mogelijk, zijne wapemug «"betert en zich op elke gebeurtenis voorbereidt. Hei regenugsblad vergeet dat het lol van Europa niet in de handen ligt van de helvetische republiek, en het van haar niet afhangt, om den oorlog e beletten. Ware dit zoo, dan zou Zwitserland niet noodi0 hebben zich te wapenen. Men verzekert dat de keizer gisteren in den minister raad bepaaldelijk heeft verklaard, dat de algemeene verkiezin gen niet zullen worden vervroegd en dus eerst in het_ vol gend jaar zullen plaats hebben. Evenwel blijkt uit het lesume der rapporten van de prefecten, dat de meerderheid dezer hooge ambtenaren zich verklaard heeft voor de ontbinding van de kamer. Doch de min. Pinard, die deze rapporten in den mt- ni-terraad heeft gebragt, heeft zich tegen de ontbinding verklaard. 21 Au». De Moniteur bevat de beuoemtug van den markies de Banneville tot ambassadeur te Rome In zijn plaats wordt te Bern tot gezant benoemd de graaf de Comminges Guitand, thans gezant te Brussel, welke vervangen zal women door den heer de Laguéronnière. De besluiten tot deze e- noemingen dateren van 13 augustus. Berliin 20 Ten gevolge van financiële bezwaren heeft de minister van financiën besloten geen gevolg te geven aan de resolutie van het huis der afgevaardigden waarbij de revering werd niigeuoodigd om bij de indiening der begroo- tin-7 van 1569 een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing der belastingen op het gemaal en het geslagt en hare vervanging door eene geclassificeerde belasting op het inkomen. Evenzoo hebbeu financiële en politieke overwegingen den minister be let toe te treden tol eene andere resolutie van het huis der afgevaardigden, om het dagbladzegel met den 1" januarij lSb9 op te heffen. De staking der conferentie tot eene overeenkomst aan gaande de Rijnscheepvaart wordt alhier zeer betreurd, vooral omdat men aldaar in goed onderrigte kringen vau ge voelen is, dat zij nog vooreerst niet zullen hervat worden. Weenen, 19 Aug. De Presse zegt, dat het ministerie van buiieulaudsche zaken, uit aanmerking van deu dreigenden staat van zaken in het oosten van Europa en in overleg met het bestuur der Cis- en der Trans-Leithaansche landsverdedi ging den doorvoer van wapens en ammunitie naar Servie, Rum'enie en Bosnië beeft beperkt, zullende bij groote leverau- tien van ammunitie naar die landen geen geleibilletten wor den afgegeven dan na verkregen toestemming der regering. GOUDA, 22 Augustus. Voor de aanbesteding aan het Reeuwijksche Verlaat wa ren ingekomen 11 inschrijvingsbilletten; de minste inschrijver is de heer J. Mi lder alhier, voor 1616. Blijkens een te Rotterdam ontvangen particulier telegram, heeft de Privy Council te Londen een bevel uitgevaardigd, inhoudende dat alle schapeu bij den invoer, te beginnen he den (zaturdag), zullen onderworpen zijn aan eene quarantaine- gedurende veertien dagen. De tooneelvoorstellingen, waarin de heer Victor Drieasens met mejufvrouw Beersmans optrad, hebben voorzeker zoo goe den indruk achtergelaten, dat het veien aangenaam zal zijn te vernemen, dat er uitzigt bestaat op het geven van nog eene voorstelling door dat vlaam^che tooneelgezelschop, onder di- reetie van den heer Elov Lemaire en C°. tegen den 3" of 9n sept. e. k. Op latere voorstellingen valt niet te rekenen, daar het gezelschap voor het wintersaisoen een engagement heeft aan gegaan te Antwerpen. Moge het dan hier niet ontbreken aan ge noegzame belangstelling en ons publiek blijk geven van goeden smaak en waardering van echt talent. Het voornemen zou zijn nu een oorspronkelijk vlaamsch stuk te geven „de Koopman van Antwerpen" door E. Rosseel, een stuk dat overal met den groot- sten bijval is ontvaDgeu. De lijsten van inteekeniug zullen spoedig worden aangeboden en elk die prijs stelt op waar kunstgenot, zal gaarne medewerken tot het welgeiukkeu dezer vernieuwde poging. Deu 20n dezer is tot secretaris der gemeente Hellevoet- sluis benoemd de heer A. de Wilde, klerk ter secretarie te Ou dewater. Wij vernemen van goeder hand uit Waddiuxveen, dat de veearts Overbosch van hier in de voorleden week geroepen is bij eene zieke koe van den landbouwer Rutte in het noordein de dier gemeente, die hem voorkwam allerwaarschijnlijkst te lijden aan de veetyphus. Tot meerdere zekerheid werd ook de heer J. B. Snellen geraadpleegd, die ook de aanwezigheid der kenteekenen van de ziekte constateerde, zoodat na kennisge ving aan en raadpleging van hooger bestuur de koe met eene andere, die inmiddels was ziek geworden, is afgemaakt en de woning bewaakt wordt door een detachement van het garni zoen alhier. Men verwacht, dat ook de afraaking van het overige vee dier landhoeve zal bevolen worden. Men leest in de haagsche kronijk van de Gron Ct. Groote spanning in onze ambtenaarswereldGij weet, dat er sprake is vau eene reorganisatie onder het personeel aan sommige departementen van algemeen bestuur, waarbij „bin- nenlar.dsche zakeu" reeds met eene kleine mutatie, die aan sommige geëmployeerden het ambtelijk ieven heeft gekost, is voorgegaan. Een van mijne vrienden, een landsambtenaar in rus.e, heeft uit den Staats-Almanak eene interessante statistiek opgemaakt van de ambtenaren bij de departementen van alge meen bestuur. Daaruit blijkt, dat Nederland van uit den Ha»; «rere^eerd en geadmiuistrateerd wordt door niet minder dan 398"ambtenaren, behalve de zeven ministers en een onnoeme lijk aantal klerken. Onder deze 39* ambtenaren telt men 9 secretarissen-generaal, 38 referendarissen, 3d hoofd-commiezen, 103 commiezen, 154 adjunct-commiezen, 58 andere burgerlijke en militaire ambtenaren, meerendeels van hoogen rang. Men vergete nu vooral niet, dat die ongeveer 400 ambtenaren slechts het kader van het heirleger uitmaken. De klerken, de eigenlijke peune-fuseliers, vormen nog een corps apart. Men beweert dat het ministerie plan heeft om den heer Mijer uit Indie terug te roepen en in dieus plaats als goov.- generaal te doen benoemen den heer Loudon, commissaris des konings in Zuid-Holland. -- De N. Midd. Ct. verneemt uit zekere bron, dat de heer de Waal, min. van koloniën voornamelijk oin redenen van gezondheid, tegen 1 september aanstaande zijn ontslag verlangt. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat er bij de regering ernstig sprake om de kweekelingen van de militaire geneeskundige school te Utrecht naar Amsterdam over te plaatsen en voor het houden der collegien aan de stedelijke geneeskundige school te Utrecht van rijkswege aan het gemeen tebestuur een bijdrage van 12000 in het jaar toe te kennen. Ofschoon curatoren dier inrigting zich bereid hebben verklaard voor lokalen en andere door de regering gevorderde zaken zorg te dragen, schijnt intnsschen nog geen vast besluit te zijn genomen. Waarschijnlijk zal het plan tegenstand vinden van de zijde van hen, die oordeelen dat, waar de regering zelve voor de academiën is en voor geneeskundig onderwijs zorg draagt, het niet te pas komt die kweekelingen naar een met dat academisch onderwijs «ococrrerende bijzondere inrig ting te zenden. De opmerking wordt gemaakt dat door dezen maatregel op de wet van het hooger onderwijs wordt gepre* judicieerd, vermits het, bij a?.nneming daarvan, misschien me- wenschelijk zal voorkomen aan drie hoogescholen gelegenheid voor geneeskundig onderwijs te geven. Wat daarvan zijn moge. het voor en tegen der zaak verdient rijpe overweging. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten M® de voorloopige concessionarissen tot het leggen eener duin waterleiding geen finale gunning te verleenen, daar het hQQ niet is gelukt op den voet der voorloopig met hen gesloten overeenkomst het noodige kapitaal ter uitvoering der werken en voor de exploitatie bijeen te brengen, terwijl de door ben gevraagde renteguarantie door de gemeente over een k&ptwa van 1,400,000 ad 4% te bezwarend wordt geacht. Tbani zuilen de plannen eu begrootingen in gereedheid worden gebragt om zulk eene waterleiding door de gemeente zelve te doen aanleggen, blijvende het inmiddels aan gegadigden overgelaten meer aannemelijke plannen in te dienen. Op woensdag 9 sept. zal door de maatschappij "Tot nut van den Javaan" eene algemeene vergadering worden gehou den in de zaal der maatschappij „Tot nut van 't Algemeen," te Arnhem. In deze vergadering zal 1°. overwogen worden het verslag van de werkzaamheden des hoofdbestuurs, dat aan de leden wordt toegezonden; 2°. verantwoording worden ge daan van de gehouden administratie over 1867/68; 3°. de be grooting van inkomsten en uitgaven over 1868/69 worden voorgedragen; 4°. zal door benoeming van drie gewone leden van het hoofdbestuur worden voorzien in de vacaturen, ont staande door het aftreden der heeren J. P. de Kevzer, D. A. Thieme en dr. J. Selleger; 5°. zal beraadslaagd en besloten worden omtrent de volgende voorstellen a. de algemeene vergadering spreke haar gevoelen uit over de wijze, waarop uitvoering kan gegeven worden aan art. 2 van het reglement, en bepaaldelijk aan de laatste al. van dat art.; b. de alge meene vergadering wijze de meest gepaste middelen aan, welke kunnen strekken tot uitbreiding der maatschappij; c. de algemeene vergadering beslisse, of, ingeval eene bekwame re dactie kan worden gevonden, voor rekening der maatschappij een weekblad zal worden uitgegeven. Na afloop der vergade ring zal een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden. Het verslag omtrent de verwachtingen van deu oogst in de provincie Zuid-Holland luidt als volgt: Tarwe. Siond algemeen zeer goed te velde: men verwacht dan ook een uitmuntend beschot van best graan. Rogge. Ook omtrent dit gewas luiden de berigten bijna algemeen gunstig, en kan men daarvan eene ruime opbrengst van wigtig graan te gemoet zien. Gerst. Alhoewel dit gewas niet zoo voortreffelijk als de beide voorgaande gewassen zal uitvallen, geeft bet toch uit zigt op een redelijk beschot. In het 1-iud van Yoorne en Putten rekent men schier allerwege, wat de wintergerst aan gaat, op eene ruime opbrengst. Haver. Had veel te lijden door de aanhoudende droogte. De uitkomsten zullen slechts middelmatig kunnen genoemd worden. Meeklap. De berigten omtrent dit gewas loopen uiteen. Uit het land van Yoorne wordt gemeld, dat de verwach ting daarvan niet groot is. Op het eiland Goedereede en Overfiakkee verwacht men daarvan gunstige uitkomsten. Vlas. Vrij algemeen kan dit gewas als mislukt worden beschouwd. Slechts uit een enkele streek gewaagde men van een redelijk gewas. Koolzaad. Dit gewas belooft een middelmatige opbrengst. Heunip. In de Vijf Heereplanden staat dit gewas tamelijk, in den Alhiasserwaard zeer goed te velde, en had men hoop op eene buitengewone opbrengst. Aardappelen. Uit geen enkele streek werd tot dusver iets vernomen van de gewone ziekte, zoodat men goeden dunk heeft zoowel van opbrengst als van kwaliteit. De vrees bestaat ech ter dat zij ten gevolge der langdurige droogte klein van stuk zullen blijven. Erwten en boonen. Omtrent, de erwten luiden de berigten vrij algemeen gunstig. Van de boonen heeft men geen groote verwachting. De droogte was oorzaak dat de boonen kort van stroo bleven en weinig gepeuld zijn. Boomvruchten. Vrij algemeen zijn de boomgaarden ruim van appelen voorzien. Peren zullen schaars zijn. Hooi- en weilanden. In het voorjaar liet het grasgewas niets te wenschen over. De langdurige droogte in den zomer heeft echter toen zeer nadeelig gewerkt, zoodat de weilanden in de meeste streken een dor aanzien hebben. De hooilanden gaven een ruimen oogst. Het zal uit bovenstaande blijken, dat de verwachtingen van den oogst in meer dan een opzigt gunstig mogen worden genoemd. Men berigt uit Scheveningen De toevloed alhier houdt niet op. Naauwelijks zijn er vertrekken door de logés verla ten of nog denzelfden dag ziet men ze door nieuwe ingeno men. Het aantal baden, zoo in open zee al3 binnen, bereikt sedert de opening tot en met beden bet cijfer van tusschen de 35 en 40 duizend. Uit Meeuwen wordt geschreven De graanoogst is hier zoo goed als afgeloopen. De wintergranen zijn uitmuntend, doch de zomergranen en aardappeleu laten nog al wat te wen schen over. Het fruit blijft over 't geheel ook klein van stuk. Over het vlas, dat al geroot wordt, roemen de vlasboeren. De weilanden beginnen door den laatst gevallen regen wat op te groenen. Aan de groote hitte, die er heerscht, wordt toege schreven, dat hier vele menschen roet pijnlijke diarrhée en galziekte te kampen hebben, zoodat over 't geheel naar meer regen verlangd wordt. Van Kampen meldt men De prijzen der aardappelen zijn hier sterk dalende. Terwijl maandag op de korenmarkt, des morgens ten negen ure de minste prijzen een gulden het gebruikelijke schepel waren, liepen zij tegen elf ure op 65 en 60 centen af. \ele boeren namen derhalve hunne aardappelen weer mede naar huis. Uit Geestereu wordt gemeld: Buitengewoon is de hoe veelheid appels en pruimen, welke de boomen hier in deze streek opleveren. Van daar dat geheele manden pruimen voer 30 a 40 cents verkocht worden, zodat men 'er 80 a 100 stuks voor 1 cent ontvangt. Appelen worden a 10 en peren a 15 cents het spint verkocht. Onder de oogen der rameensche regering wordt op nieuw een inval in Bulgarije over den Douau gereed gemaakt. De prnisische regering voornemens eeue decimale muntwet in te dienen. Op Domingo is eene revolutie uitgebroken; men ziet de vlugt te gemoet vai. deu president Baez. In Spanje bedanken vele kapiteins-generaal der provinciën. De vooruitzigten op den oogst in Britsch—Iudie zijn gunstiger. In Japan heeft men den taikoen weder willen herstellen. In China zijn nieuwe goudvelden ontdekt. Rome wordt voortdurend belangrijk versterkt - Prins Karei van Ruraenie is het regeren reeds volkomen zat. In Engeland klaagt men bitter over den indischer teleg.aaf. In de stad Budweis zijn 50 huizen en eenige opeubare gebouwen verbrand. In Bhootan zijn nieuwe rustverstoringen voorgekomen. - Pnm heeft Vichy verlaten en keert terug naar Londen. De nieuwe postverdragen met Zweden en Zwitsrland komen met 1 september in werking. Weder heeft donderdag een verschrikkelijk spoorwegongeluk piaats gehad door het stooten van een pasagierstrein van de Chester Holyheadlijn op een goe derentrein met petroleum, die door den schok in brand geraakte. Er zijn vele personen gedood en gekwetst. De graaf van Cbambord zal den graaf van Parijs aannemen als zoon. Chateau-Laffitte is voor ruim 4 millioen fr het eigendom geworden van baron James Rothschild. De pruisische fabrieken maken vlijtig naaldgeweren om de nieuwe wapening van den noordduitscheu bond te voltooijen. Denemarken is ongezind het decimale stelsel aan te nemen. Te Marseille heeft men bij eene revue geroepen; „Leve de vrede, weg met den oorlog." De negers te Richmond hebben eene conservatieve meeting overvallen, twee negers zijn gesneuveld. Het berigt der outdekking van uitgestrekte goudmijnen in het binnenland aan de kaap de goede hoop wordt bevestigd, Prui sen heeft aan Denemarken de rest uitbetaald der som, verschuldigd volgens het vredestractaat. Mijnheer de Red l*ur Genoodzaakt iets mede te deelen ten op/.igte van het motief, dat tot het besluit over mijn voorstel leidde, mag ik de pen niet nederieggen zonder een enkel woord te schrijven over het besluit zelf. Was bij mij de strekking van het voorstel het eerste mo ment, wij deden gezaroentlijk dit voorstel niet dan om iets goeds voor de ingezetenen daar te stellen. Onze hoop was, na duidelijke en welwillende uiteenzetting van hetzelve, dat een onbevangen oordeel het zou aannemen. Men heeft het evenwel met algemeene stemmen verworpen. De motieven waren zeer verschillend Slechts een raadslid hield het onbepaalde wantrouwen tot zijn motief. Verder kwa- me'i in aanmerking: 1°. Hei intreden van menschen, die in een ziekenbos waren (ik heb verklaard, in plaats vau dit als een misbruik te beschouwen, dat ik mij hiervoor zal beijveren, wanneer menscheiijkheid dit van mij vraagt)2°. onregelma tigheid in het beheer van het gasthuis, dat het bij epideraien ..el eens overvuld kon worden 3°. dat het ga'thuis een ar- men-inrigting was en dientengevolge alleen stadsdoctoren in aanmerking kwamen en eindelijk 4°., dat het voorstel ontijdig was. Wederleggen kon men het echter niet, dat ons voorstel iu het gegeven geval, het opnemen van een zieke meer gemak kelijk maakt, de zaak vereenvoudigt er. het opnemen zelf be spoedigt. En ook dat de 2e al. eene reeds bestaande bepaling van heeren regenten regelmatiger maakt en *oor de toekomst bestendigt,. Men heeft echter om borengeuoemde redenen alge meen het voorstel verworpen. Vreemd is het, dat het bevorderen der opname, door het meer gemakkelijk maken daarvan, zoo weinig ingang bij den raad heeft gevonden daar nog steeds een gedeelte van dat ziekenhuis tot het houden van logement voor kostkoopers kan ter beschikking blijven. Het is niet in mijne gedachte geweest voor zulk een besluit mijn ontslag te nemen als lid van den raad. Ik heb dit aileen gedaan en zou dit op nieuw gedaan hebben wegens kreuking van mijn privaat leven, zoo als dit in het vorig besluit lag opgesloten. Hiermede neem ik afscheid van deze zaak en zal na deze inlichtingen van naamloos schrijven verder geen nota nemen. Ik heb erz. Dr. LUIJTEN.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2