Gemengde Berigten. Varia. AD VERTEN TI EN. Burgerlijke Stand. runderpest, en rijn rij levens opmerkzaam gemaakt op de ge volgen bijaldien nu door hen geen waakzaamheid betracht wordt, Men meldt uit 's Hage Z. SI. de koning heeft aan den heer E. de Waal, minister van koloniën, een verlof van vier weken verleend tot herstel van zijne gezondheid. De minister van binueulandsche zaken heeft bekend ge- maakt, ua«. de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tol het geven van school- en van huisonderwijs voorde tweedemaal .n het loopende jaar zullen morden gehou den op woensdag den October (voor Zeeland den 28n Octo ber, voor Drenthe den 6° Oci.ber) aanstaande en volgende dagen. Uit het tweede verslag van de maatschappij //Tot nut van den Javaan blijkt, dat het getal der afdeeüngen in het laatste jaar met nfgen is toegenomen, terwijl het getal leden, van 850 in Augustus 1867, tot ruim 1400 geklommen is. In het weekblad voor het hooger onderwijs Jeest men Kaar men ons verzekert, zal in het wetsontwerp op het hoo ger onderwijs, dat door den heer F'»ck wordt ontworpen, de instelling worden voorgedragen van eenige rijksgymnasien, waarvan de kosten voor een gedeelte zullen komen ten laste van de gemeenten in welke >ij gevestigd zullen zijn. ])e X. Utr. Courant verneemt, dat de kweekelingeu aan de school voor militaire geneeskundigen te Utrecht reeds aan- schrjving hebben bekomen, ol. zich op den la oct. a. s. ter beschikking ie stellen van den eerst-aanv.ezenden officier van gezondheid te Amsterdam, met opgaaf van huuEe woonplaats daar ter stede. Alleen die kweekeliugen van het laatste stu diejaar, welke in dec. a. s. staats-examen moeten afleggen, bleven tot d.en tyd te Utrecht hunne studiën voortzetten. Men leest ïu de Leydsche Courant van heden Ter verbetering van een in ons vorig nomraer voorkomend berigt meldt men ons uil IVaddinxveen het voigende De uitgebroken ziekte onder het vee van den landbouwer Rune werd door den vee-arts O verbosch uit Gouda tei stond als runderpest erkend. Eene cummissie uit gedep. staten her waarts gekomen, heeft op advies van den voormaligen districls- comrni—.iris Snellen, de afmaking der aangetaste en verdachte runderen gelast, waaraan gevoig is gegeven. De hier in den aanvang getooude weifeling en besluiteloosheid had over dit gewest, ja over gausch Nederland de schromeiijkste gevolgen kunnen brengen, zoo niet de flinke, krachtige houding van den commissaris des konings, barou Rengers, daarin had voorzien. De i.oeve is door militairen afge/et en alle toegang verboden. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard, dd. 25 Aug. Gistereu werden op de bekende paardenmarKt te Lexmoud, zeer veel paarden eii veulens aan de lijn gebragt. Schijnbaar was de markt gedrukt, daar slechts in de beste soorien flinken handel was door Iransche en pruisische kooplieden. Goede oude werkpaarden werden veel voor binneulandsche rekening genomen. In de tusschensoorten was weinig omzet. Yermoede- lijk heeft het ongunstige weder grooten invloed gehad op de tuestrooraing van menschen, die in veel minder aantal dan ge woonlijk waren opgekomen. Men schrijft uit: Het eiland Yoorue: De granen zijn hier thans geheel bin nengehaald eu over het algemeen uitmuntend van kwaliteit en kwantiteit. Ook de aardappelen zuilen een goed beschot op!e- vereu, ofschoon sommige over doorwas beginneu te klagen; van ziekte is volstrekt niets ie bespeuren. Weiisehelijk ware t mis schien, dat in 't volgende jaar zorg werd gedragen, alleen vau gezonde aardappelen te doen steken en de hier of daar aange tasten streng te weren. Het vlas is bijna geheel tegengevallen en zoo gunstig het voor den landman is afgeloopen, zoo cn- gUDStig ziet het er met den arbeider uit. De veldarbeid zal namelijk vroeg afgeloopen zijn, en voor den winter zal er zeer weinig werk wezen. Hoorn De uitvoer van peren en appelen, die dit jaar wel eene maand vroeger geschiedt dun in gewone jaren, is grooser dan men gedacht heeft. Honderde manden ziet men dagelijks hier aanbrengen en verschepeD. De prijzen zijn, in aanmerking van de menigte die er zijn, nog al hoog. Zelfs de fijne late soort appelen ziet men reeds aanvoeren; deze zijn dus al te vroeg rijp, en men vreest, dat zij niet lang zullen kuDr.en duren. Meppet, dd 22 Aug.: Ten gevolge van den veelvuldig gevallen regen, waardoor het waterpeil alleen op gisteren en in den afgeloopen nacht, bij vreeseiijke onweders, met pl. m. 1 voet is verhoogd, is de geregelde communicatie voor scheep vaart, oombooien, trek- en veerschuiten, op de onderscheidene kanalen in de/e eu de naburige provincie Overijssel, hervat. Zwolle, dd. 24 Aug.: Bij de algemeeu erkende behoefte aan regen en het groot belang dat de a \atschappij bij het «ral len daarvan heeft, achten wij overwaardig te vermelden, dat na het onweder van vrijdag namiddag den geheelen dag en daar op voigende nacht hier en twee a drie uren in den omtrek veel regen gevallen is. Zaturdag m°t den middag begon het andermaal le regenen, dat bijna zonder ophouden tot gisteren avond zes uur aanhield, waarna het helder is geworden, zooals bij het verzendeu «lezer, ongeveer 9 uur nog het geval is. De drukte die onder de landlieden heerscht, met het zaaijen, ver- pooten en beplanteu, is onbegrijpelijk. Wanneer het drooge weder nu vooreerst mag blijven aanhouden, krijgen wij een najaar zooals bij menschen geheugen niet bestond. Uit Batavia zijn berigten ontvangen van 11 Julij Wij ontleene» aan het Alg. Overzigt van het Dat. Hdbl. Er is een besluit verschenen, dat de heerediensten der be volking cp Banka regelt en op nieuw bewijst, dat heden aan eene regering naar vaste beginselen niet meer gedacht, doch dat de leer van v. Zuylen gevclgd wordt, niet om vast te stellen wetten aan beginselen te toetsen, maar de beginselen te wijzigen naar omstandigheden. De bevolking van Banka moet volgens dat besluit 's lands goederen en gelden, 's lands ambtenaren en postpaketten vervoeren (dragen) en wegen en bruggen onderhouden. Het laatste is bij eene zoo dun ge zaaide bevolking reeds onmogelijk; tot het eerste zijn zij in andere gedeelten van Nederi. Iudie niet verpiigt. orden zij voor die diensten ten minste betaald: Naar hel schijnt niet, want het is eene regeling volgens art. 57, en het besluit ge waagt van geen betaling; 't zal daarom noodig zijn, dat ie mand in de kamer genoeg belang stelle in ae inboorlingen van Banka, om den minister daarover te interpelleren. liet Alg. Overzigt van den Java-Bode bevat o. ra. het volgende De nieuwe regeling van het laser onderwijs in Ne deri. Indie, afgekoudigd in de Javasche Courant, wordt ge heel en al beheerscht door het beginsel der scheiding van kerk en staat. Wel treft raeu in het programma voor het examen der hoofd-onderwijzers en der hoofd-onderwijzeressen het voor schrift aan, dat zij duidelijke begrippen moeten hebben vau de wijze, waarop het schooloude»wij3, onder het aanleeren van ge paste en nuttige kundigheden, dienstbaar kan worden gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kin deren en aan hunne opleiding tot alie christelijke en maat schappelijke deugden (eene formule, welke van zeer nabij her innert aan de in Nederland vigerende onderwijswet van 1857); doch het reglement van orde, tucht en beheer maakt noch van de maatschappelijke, noch inzonderheid van christelijke deug den eenige melding. Art. 3 van dat organiek reglement luidt: „Het ouderwijs wordt dienstbaar gemaakt, zoowel aau de zede lijke als aan de verstandelijke ontwikkeling en vorming der leerlingen. Hunne ligchamelijke ontwikkeling mag daarbij niet uit hel oog verloren worden.Daarenboven leest men in art. 19 van het hoofdieglement, dat de onderwijzer zich te ont houden heeft vau iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden; dat het geven van onderwijs in de godsdienst overgelaten wordt aan de kerkgenootschappen, en dat de schoollocalen daarvocr buiten de schooluren beschik baar kunnen worden gesteld; terwijl uit art. 3 blijkt, dat niet alleen de openbare, maar ook de bijzondere scholen, ingeval zij door het gouvernement gesubsidieerd worden, toegankelijk ziju voor alle kindereu. zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Voor ditmaal zij het genoeg, het feit geconstateerd te heb ben, dat, wordt de nieuwe verordening behoorlijk nageleefd, de volksschool in Nederi. Indie naar waarheid en in den goe den zin des woords godsdienstloos zijn zal. Dit is eene ge- lukweusching waard. Geen grooter ramp toch voor nieuwe verordeningen, dan wanneer men van haar getuigen moet, dat zij tot de klasse der anachronismen behooren. Wij beslissen met, of eeue zoo volstrekte emancipatie der volksschool als door het reglement van 7 julij wordt voorgestaan evenzeer voldoen zal aan hen, die voor zich zeiven en voor huDne kinderen prijs stellen op specifiek-kerkelijk onderwijs, als zij de wenschen bevredigen moet dergeuen, die de scheiding van kerk en staat, ook op het gebied van het lager onderwijs en bij voorkeur op dat gebied, met de meeste consequentie toegepast wenschen te zien. Wij beweren alleen, dat het gouvernement in Nederi. Indie zedelijk genoodzaakt is, het godsdienstloos karakter der volksschool tot ieJeren prijs te handhaven Over de vele nuttige bepalingen, welke in het nieuwe reglement wor den aangetroflen en daaronder tellen wij in de eerste plaats de splitsing van Nederi. Iudie in drie ir.spectit-atde" lingen met te Batavia, te Samarang en te Soerabaya geves tigde inspecteurs, alsook de regeling der klassen en bezoldi gingen van de onderwijzers spreken wij bij eecne volgende gelegenheid. Tevens leelen wij dan de bezwaren mede, welke ouder bet lezen en overwegen van sommige bepalingen by oos opgerezen zijn. Uitwendig bloeit Batavia zeer. De oostmoesson is jaar genadiger dan anders vaak het geval is; de overvloedigs regenbuijen reinigen van tijd tot tijd het grijs bestoven groen, en uit eeoen mond prijzen de nieuw aangekomen het gezegend oord hunner vrijwillige of onvrijwillige ballingschap. De za ken daarentegen gaan bij voortduring^slccht'handelen scheep vaart blijven kwijnen; ieder klaagt. Blijkbaar doet het in Europa heerschende wantrouuen ook hier nog altijd zijne te rugwerking gevoelen, en er zal veel moeten gebeuren alvorens bet openbaar krediet zich h?rstelt. - Het Kaapsche Volksblad van 18 Julij meldt o. a. het voigende: Het door den heer Solomon op nieuw ingediende wetsontwerp, volgens hetwelk, behoudens reeds verkregen reg— ten, alle ondersteuning van staatswege aan kerkgenootschappen wordt afgeschaft, welk ontwerp ten vangen jare, na een hevi- gen strijd, alle phasen in liet lager uis met succes heeft doorloopen, maar door het hoogerhuis w.rd verworpen, is nu weder na ernstige discussie» de tweede Ang gepasseerd en heeft veel kans om andermaal den raad te worden voorgelegd. De regering heeft ditmaal in den parlementairen strijd eene overwinning behaald, die weinigen haar hadden toegedacht en die meest allen heeft bevreemd. Haar lievelings-ontvverp, de schepping van gouvernements inuntpapier als wettig betaal middel, is met 25 tegen 18 stemmen tot de tweede lezing toegelaten. Dat is nog wel geene aanneming, maar toch een belangrijke stap in die rigting. Te Washington heeft men een in de hollandsche taal gedrukt boek van het jaar 1772 gevonden, waarvan de bladen uit de meest verschillende soorten van papier zijn vervaardigd. Men vindt er onder papier gefabriceerd uit wespennesten, hout zaagsel, brandnetels-, wijnranken, hennep, moerbezienbladen, a- loëbladen, distels, stroo, houtskool, wol, gras, hout van po pulieren, wilgeu, berkenboomen en beukenboomen, kastanje- boombladen en tulpen. De bladen zijn niet alleen zeer blank, maar uet boek bewijst, dat men voor honderd jaren papier wist te maken zonder gebruik van lompen. Met geuoegen kunnen wij mededeelen, dat het beroemde gezelschap van zangers uit Lauguedoc, voornemens is om zich ook hier te doen hooren. Sedert eenige weken lazen wij in de dagbladen v°n de concerten door deze zangers in Arasterdam, 's Hage en elders in ons land gegeveu en wal men ons van daar mededeelde bewees, dat hunne kunstreis door ons land, een ware zegetogt is. Bevoegde beoordeelaars stemmen in met den lof, overal door een verrukt publiek hun toegezwaaid en beves tigen de getuigenissen, die reeds in andere landen omtrent hen gegeven waren. Nog onlangs werd het gezelschap door prins Frederik der Nederlanden uitgenoodigd, om zich op zijn bui tenverblijf te doen hooren en oogstten zij den ruimsten bijval der vorstelijke personen in. Zeldzaam gebeurt het, dat een gezelschap van zoo groeien naam, de kleinere provincie-steden bezoekt en wij tw ijfelen dus niet, of deze aankondiging zal velen welkom wezen. Zij die het geluk hacideu de concerten der Societe Chorale de Chanteurs Languedociens bij te wonen, verze keren, dat men niet minder door i.et gevoelvolle, dan door het kunstrijke wordt weggesleept, terwijl het eigenaardige van sommige hunner liederen en het nationaal kostuum, waarin deze wordeu voorgedragen, eene juiste voorstelling geven van het volksgezang in de ver van ons verwijderde oorden. De luister der zon van von Bismarck begint te tanen. De fransche bladen hebben een fenian uitgedacht, naar Lucern gereisd, om Victoria te molesteren. Langs de pruisisch—poolsche grenzen wordt cordon getrok ken tegen de vee typhus. Te Pesth hebben eenige overspannen knapen een complot beraamd tegen Deak. Zaturdag ziju te Parijs in beslag geno men 30,000 exemplaren van het nummer der Lanterne, dat nog uitge geven moest worden. \njdag avond had te Jasszereny eene aardbeving plaats, waarvau de schokken ook gevoeld zijn te Pesth. De russische uitvoerhandel naar Europa is in de laatste elf jaren verdubbeld. In Demak (Java) sterken veel inlanders Te Athene verwacht men eerlang den val van het roiuisterie. Tu Hanover zijn de veen- en boschbranden aan de orde van den dag. in Frankrijk is de jagt op de dagbladen gaopend. Bij Liverpool zijn dezer dagen eenige schepen vergaan. Zondag i3 graai von Bismarck bij Varzin van ziju paard gestort. Te Petersburg zijp aanzienlijke hennip- en vlaspakhuizeu verbrand. Dc komeet van Encke is zigtbaar te Washington. D heer Rochefort is weder naar Brussel gereisd. Jefferson Davis zal koopman worden te New-Orleans. De koning.n van Spanje denkt pensioen aan te vragen. In den vorigeu winter hebben in Frankrijk 800,000 volwas sen personen van de avondscholen gebruik gemaakt. 39,000 ouderwijzers gaven op 33,000 avondscholen ouderrigt in lezen, schrijven eu rekenen. Aan vrijwillige giften, om de kosten van dit onderwijs goed te maken werden in 4 maanden ruim 1 millioen gulden ontvangen. Waartoe toch vrijwillige giften om het onderwijs te schragen? Is de schatkist zoo door mijn heer Chassepot uitgeput, dat de minister van onderwijs een lofzang moet zingen op het ontvangen millioen? En toen hoe- veel geld wordt niet bespaard aan onderofficieren-instructeurs als de recruten ten minste eenig onderwijs hebben ontvangen. Kom zus zeide een kleine aardige jongen tot zijne oudste zuster, die als huishoudster lungeerde, kom zns laat ons nu ook eens in de mootje kamer kouten. ij zullen zeker geen kwaad doen, maar u zooveel helpen, als wij kunnen om de kamer op te ruimen. Keen mannetje, antwoordde de zuster, ga maar met het andere volkje builen .pelen, ik kan je in die mooije kamer nier vertrouwen, gij zoudt de buel breken daar moet gij uitblijven, en dit zeggende, draaide zij de deur een voudig op slot. De kleine man wist niet beter te doen, dan het op een schreijen te zetten, en de vader, wiens lieveling hij was, te hulp te roepen tegen zusterlijke willekeur en on verdiende beleediging. De vader door drukte verhinderd, of misschien onverschillig geworden door dit voortdurende ge kibbel, stuurde het mannetje weder n r de huisvoogdes, om op nieuw de zoo begeerde toelating te verzoeken, maar ja wel, het hielp weinig. De zuster hield de deur gesloten, er was niets aan te doen. Om evenwel weder door geen schreijen ge hinderd te worden, werd het ventje gepaaid met de vertelling dat de de deur gesloten moest blijven, omdat anders de bulle b=k in de kamer zoude kemen en alles wegnemen. Hiermede nam de lieve jongen genoegen en speelde zoet naast den stoel van zijne zuster. Hoeveel menschen wonen er toch wel in Europa? Als men het politieke nieuws leest schijnt dat getal niet groot te zijn en zich tot eenige vorsten en hun naaste omgeving te bepalen, want daarover wordt toch uitsluitend gehandeld. De vorsten gaan uit, ontmoeten elkander, vermijden elkander eu terstond wordeu dagen achtereen alle courantenlezers vergast op de ver moedelijke gevolgen van die zoo hoogst gewigtige gebeurtenis sen. Allerlei gissingen worden geopperd en lekt bij toeval uit of zij elkander eens of tweemaal de hand gedrukt nebbeD, dan wordt weken achtereen nagepluisd wat daarop v/el zal vol gen. Zijn de dagbladen de schuld van dit verschijnsel of moet men die zoekeu in den toestand van het beschaafde Europa1 Hoelang zullen de volken zich uog laten gebruiken om lee ningen vol te schrijven of tot kanonspijs te dienenwanneer zullen zij eindelijk eens tot het besef hunner regten komen - Het nederlandsch onderw ijzers-genootschap telde op I janu- arij 2099 leden, waarvan 1337 abonnenteu op het maandblad, 5 IS contribuerende leden, 7 leden van verdienste, 184 hono raire lede;,, 185 voorstanders en 113 algenteeue leden. Gedu rende dit geuootsehapsjaar zijn 5 afdeeliugen te niet gegaan, maar nieuwe werden opgerigt, waaronder twee afdeeüngen vau onderwijzeressen, een te Amsterdam met 19 en een te 's Gravenhage met 7 leden. Giborem 20 Augustus. Margrietha Vt'ilhelmina, ouders J. Volkert en P. L. Huisman. 22. Willem Cornells, ouders J Kromhout en J. Bon neur 23 Alida Berta. ouders G. de Mooij en C. Schellenborg Cornelis, ouders C. van Wijngaarden en H vau der torm, Willem, ouders W'. Stikker en C. E. Ypelaar. 23. Jan, ouders G. van Winger den en G. Mappendvl. 25. Gijsbertus Cornelis, ouders D. E. fsser en J. vaa Dijk. Overleden: 21 Augustus. J. T. Zau'berg, 56 j. 23. H Bruii<=ten= 76 j. 10 in. J Voorspoedig bevallen van een Zoon C. E. STIKKER—Ypelaab. Gouda, 2- Aug. 1868. De dank onderget eekenden voor de blijken betuigen -an be- Bevallen van eene Dochter C. DE MOOIJ— ScHUILENBURG. Gouda, 23 Aug. 1868. langstelling, bij hun huwelijk ondervonden. H. J. KRANENBURG. W. KRANENBURGBuskes. Gouda, 26 Aug. 1868. De ondergeteekende bericht, dat door hem en een' Hulponderwijzer lessen gege ven worden in de PBANSCHE T A. A E, maandag en donderdag, 's av. van 68 uren. Gouda, A. van dee SLUIS, 26 Aug. 1868. Bxjz. QtuJencijzer.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2