ID OF DIENDE chter, <ooplng iSGS. Zondag, 30 Augustus. IT 670. voning :nig BOUW- nvaarden dade- Ionbons. Boden. Kennisgeving. Overzigt. Gouda oonp'uiats, een ENHUIZIN- iten winkelstand. Plaats, Kelder, et kleine kosten 'es. Adres franco db WILDE, oekbakkers. GD EEN colade den verkiezingstrijd zijn, indien hij BRINKMAN GOUDSCHE COURANT. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. der zoo Zwitser- er haast van een ontzettend spoor weg- woelige meetings. Burgemeester De Secretaris, DROOGLEEVER FORTU1JN. September i 11 uur, in bet AP" te Raaa- len Notaris J. aldaar. WESTHAVEN BLANGT SOENLIJKE oud, om dade- e. k. in dienst pakje. en HULPMID- EESCHHEID en verkrijgen bij de EU MINGEN te N den BEBG te SLING, van Brieven franco ersoon aan het De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. edgekeurde Gro ff Maatschappij ODEN gevraagd, i en opgave van HUIZINGA, Di- Dexe Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post/2,25 Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere mveten vóór 10 ure ingezonden zijn. Het schijnt waarlijk alsof de Oostenrijkers zich gemakkelijser voegen naar de nieuwere begrippen, zoo krachtig voorgestaan door von Beust, die stellig het volk op zijne hind heeftdit ’«I hem noodig zijn in den strijd, dien de geestelijkheid tegen hem aanvangt; zijne matiging doet hem sterk zijn. De landdagen zijn bijeen gekomen, de Ozechen zijn niet ver- akjes van 40 Cts. 10. franco aan het HOFF te AM- shing wordt gt- JST voor de 'even door het .GEZELSCHAP 1868, in het alhier, zal ge- g den ;29n Au- Londen, 26 Aug. Uit Britsch-Indie is een telegram ont vangen van de wetenschappelijke commissie, daar heen gezonden dour het gouvernement, om de geheele zonsverduistering van 18 augustus op te nemen en te pbotographeren. Het weder was ongelukkig zeer ongunstig, dewijl er regen viel gedurende de grootste verduistering van de zon. Dr. Janssen berigt aan den president van de Royal Astronomical Society, dat de buitenste kring van de zon van gasachtigen aard is, en dat nieuwe en onverwachte zaken opgemerkt wareu gedu rende deze zon eklips. Het onderzoek, hetwelk te Abergele gedaan wordt naar de oorzaak en den omvang der aldaar voorgevallen spoorweg ramp, doet zich hoe langer hoe meer als buitengewoon nood lottig kennen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk en den persoon, aan wien het te wijten is, zal moeijelijk zekerheid kunnen verkregen worden, dewijl zoo vele wagens verbrand zijn. Het onderzoek, van overheidswege door drie geneesheeren in gesteld, heeft tot de treurige slotsom geleid, dat van 33 per sonen overblijfselen zijn gevonden, echter in zulk een toestand, dat de geneesheeren van een tiental niet hebben kunnen bepa len of het overblijfselen van mannen of van vrouwen waren. Slechts zeer enkele zaken zijn gevonden, waardoor men welligt tot herkenning zal kunnen geraken, maar nooit zal dit onder zoek tot het ontdekken van het juiste aantal der slagtoffere en nog veel minder tot den naam van eik hunner kunnen leiden. De Standard zegt, dat het parlement den 9n november zal ontbonden worden. De verkiezingen voor het nieuwe par lement zullen op het einde van november plaats hebben, terwijl de opening in de tweede week van december zal geschieden. 27 Aug. Dingsdag morgen zijn te Abergele de 33 lijken of overblijfsels van lijken, afkomstig van het onlangs voorge vallen spoorweg-ongeluk, gezamentlijk begraven, in gelijke me talen doodkisten, waarop ieder overledene met het nommer uit het proces-verbaal is aangeduid. De plegtigheid was Zeer aanuoenlijk. De betrekkingen der overledenen hebben besloten, een gedenkteeken, waarop de oorzaak van het sterven, de be grafenis en hunne namen zullen vermeld worden, te plaatsen op het graf. De grafkuil moet 57 voet lang en 6 voet diep gemaakt worden. Op één na zijn de namen van de veronge lukten bij den spoorwegramp bekend. De geregtelijke opneming der lijken heeft eenigzins wanordelijk plaats gehad, ten gevolge van eene neiging tot buitengewone naauwgezetheid bij den coroner, en van te weinig bescheidenheid der talrijke belang hebbenden en belangstellenden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrcoting van de in komsten en uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1869 voor den tijd van veertien dagen, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, waartoe gelegenheid wordt ge- gevei. op alle werkdagen van des morgens ten tien tot des namiddags ten één ure, terwijl bovendien, tegen betaling van kosten, afschrift dier Begrooting kan worden verkregen. Gouda, den 26n /Augustus 1868. ea Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BERGEN IJZENDOORN. GOUDA, 29 Augustus. De geruststellende woorden duren evenzeer voort als de stilzwijgende bekommeringen. Al heeft de keizer op zijn naam dag gezwegen, de maarschalk Vaillant heeft gesproken bij de opening van den departementalen raad te Dijon (Cöte d’or) en breed opgegeven van de zekerheid des vredes. Het wordt te dikwerf bevestigd om er veel aan te gelooven, en telkens doet zich dan ook tegenspraak hooren, zeker om de goe gemeente tusscben hoop en vrees te houden. De fransche regering heeft overigens <one geduchte les ontvangen in het met overgroote meerderheid verkiezen van een opposant. Het ergste van allen it, dat die Grévy, de boezemvriend van Jules Favre, een re publikein is van het eerste water. Van alle verfoeiselen is een republikein het ondragelijkste, hij heeft het gezond verstand en de eenvoudige waarheid aan zijn zijde, zaken, die in onze tegenwoordige maatschappij luttel gelden en die noode bespro ken mogen worden. Er zijn nog twee nieuwe verkiezingen uitgeschreven en dus zal bet spoedig blijken of men ook elders dien breeden weg op wil. De ontbinding van het wetgevend ligchaam. die voor eenigen tijd zoo nabij scheen, is ter zijde gesteld, men zal voortsukkelen tot dat de nieuwe verkiezingen krachtens de wet moeten volgen. De gezant te Rome heeft uitgediend, de Sartiges is vervan gen zonder dat men de oorzaak vermoedt, de man is tot senator benoemd; van alle raadselen is het romeinsche niet het minst duistere. Laguéronnière gaat naar Brussel, hij is de man aardig bedachte alliantien met België, Nederland en land, die zoo dikwijls geloochend worden, dat men toch wel iets van zou gelooven. Waartoe anders altijd dat tegenspreken van het ongelooflijke. De fransche regering is weer sterk in het vervolgen der dag bladen. WTelk eene beweging over dien lantaarn van Roche fort. Zou men dan in Frankrijk nog eens moeten ondervinden, dat de vervolging het krachtigste middel is om de pers te verheffen tot eene onbedwingbare magt. Von Bismarck is gestruikeld met zijn paardhij schijnt er met eenige pijnlijke dagen af te zullen komen. Het zou erger zijn, indien hij van zijn politiek ros afvieldan werd Pruisen weldra overvleugeld, want in de omgeving des konings is nie mand in staat von Bismarck te begrijpen en nog veel minder zijn werk voort te zettenspoedig zou alles bedorven zijn. Ook is in Pruisen de tijd nog niet gekomen voor de liberale rigting. schenen te Praag, zij benijden Hongarije zijne zelfstandigheid en eisjhen nu voor zich het onmogelijk», zy wil'en het groot verschil niet erkennen en bereiden zich groote te eurstelling. Het spaansche bestuur neigt tot ontbinding en de anarchie staat voor de deur. Treurige toestand van een schoon rijk, dat door wanbestuur sedert lange jarcn geteisterd wordt. lu Brazilië put men zich uit cm het betrekkelijk kleine Pa raguay naar den keizerlijken wil te buigen. De laatste berigten melden van net afslaan van een aanval der Brazilianen. In Buenos-Ayres heeft men een ongewonen president geko zen, een schoolmeester voor een generaal. Zoo noemt meu Sarmiento, die, waar hij zich bevond, den vurigsten voorstander van volksverlichting zich betoonde en daarom den volkomen haat wegdraagt van alle duisterlingen. In Noord-Amerika is de agitatie van nog in de beginselen, en reeds verneemt men vaa de ruwe scheldwoorden, die men den kandidaten naar het hoofd werpt. Men is daar gewoon aan die uitspattingen en de eindelijke keuze b»- .„st in den regel meer voor de wijsheid dier burgers, dan daar het geval is, waar men verraderlijke insinuation voor ruwe scheldwoorden bezigt. Uit Engeland verneemt men onheil, talrijke schipbreuken en öuttcnlanö.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1