öinncnlaniri Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. O ver ij selsciie brieven. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Parijs, - - Aug. De Moniteur deelt de rede mede, die de maarschalk Vaillant gehouden heeft bij de opening van den algemeeiien raad te Dijon. In die rede, waarin gesproken wordt van den overvloedigen oogst, wordt gezegd deze overvloed is te meer op prijs te stellen, daar de opbrengst plaats heeft te midden* van de meest geruststellende omstandigheden. De keizer zeide nog onlangs „de vrede mag niet verstoord worden de vrede kan, naar alle waarschijnlijkheid te oordeelen, duurzaam zijn.'' Ja, mijne heeren, er is overvloed in vrede, maar in een v-ede, die aan de vaderlandsliefde geen offer kost. Ziedaar in een paar woorden de toestand vau ons land geschetst. Het Journal des Débats geeft eene levensreis van den heer aarmiento, den nieuwen president der argentijuschc repu bliek, en doet vooral uitkomen dat hij zijne loopbaan is be gonnen als ou lerwijzer en sedert steeds het volksonderwijs heeft beschouwd als he: ware middel tot verheffing eener natie. Het blad verwacht da.i ook veel goe Is van het bestuur van dien nieuwen president, en acht het op zich zelf reeJs een verblij dend verschijnsel, dat een vo'k aan de Plata-rjvier eenen vroegeren onderwijzer aan het hoofd der uitvoerende magt stelt en hem verkiest boven een generaal. De paus heeft in een^ breve, die openbaar is gemaakt, partij gekozen voor den aartsbisschop van Algiers, in diens strijd met den gouverneur-generaal van Algerie. Men verze kert, met betrekkiug tot deze zaak nog, dat de maarschalk Mac Mahon, ontstemd door den loop, dien zijn geschil met den aartsbisschop genomen heeft, besloten zou hebben zijn ont slag te vragen als gouverneur-generaal. Particuliere brieven uit Madrid bevestigen het gerucht der ontbinding van bet ministerie Gonzales Bravo en de vor ming van eeu nieuw kabinet, met den maarschalk Concha aan het hoofd. Dit ministerie zou, afthans n schijn, liberaler zijn dan het aftredende. Mogt het nieuwe kabinet er niet in slagtu, de gemoederen tol kalmte te stemmen, dan zou de koningin besloten hebben, afstand te doen van den troon ten behoeve van haren zoon, den pr«n3 van Asturie, naauweiijks 11 jaar oud, onder het regentschap van den hertog der Overwinning (Espar- te»-o». 2S Aug. De aanstaande komst van den broeder des exko:.ings van Napels te Parijs is het onderwerp van alle com mentaren. Sommig^r willen in het bezoek, dat de graaf en de grtvin van Gtrgenti te Fontainebleau zullen brengen, den voorbode zien eener politieke entente tusschen bet kabinet der Tuilerien en Frans II. Deze gevolgtrekking is wat al te on- ger ,mJ. Berlijn, 2S Aug. Het bevestigt zich meer en meer, dat fransche officieren van den generalen staf zich in Zuid-Duitsch- land bezig houden met het opnemen van positien. Zoo werd in Wittinghausen, n het Oberarat Hiii, in Wurtemberg een heer, die als schilder den omtrek opnam, ter verantwoording geroepen voor de overheid. Bij deze gelegenheid legde hij zijne pas over als fransch officier van den generalen staf, ender opmerking, dat hij zijn incognito had bewaard, om geen cp- zien te baren. Men heeft hem daarop bevel gegeven, om verder te reizen. De officier was voorzien van aanbevelingsbrieven aan de wurtembergsche grondeigenaars. Ook in Baden, te Unterwattinghausen, heeft men een dergelijk persoon waarge nomen. Te Berlrn hecht men volgens de Kreuz-Zeitung aan deze feiieu weinig gewigt. Weenen, 20 Aug. Er bestaat thans geen twijfel meer, dat bij de t»rbtiucrs-be*.vpging, welke in den hotsten tijd hier is ontdaan, vreemde handen in het spel zijn. Bijna alle agita toren zijn van pruisische afkomst en daarom meent de regering op die beweging streng toezigt te moeten houden. De Pestber Lloyd bevat eene correspondentie uit Praag, waarin gezinspeeld wordt op eene vereeniging van Bohemen met Hongarije. De redactie zeg: daaromtrent in eene noot: Moet dit beteekeuen, dat men ons wil brengen lot een staat van vijandschap jegens de Duitschers Dan maakt men de re kening niet juistzoolang de Duitschers van Oosteur.jk de handhaving der monarchie willen, zijn ec blijven zij onze Da- tuuriijke vrienden en bondgenoot De Debaite deelt eeo telegram mede uit Berlijn, volgens hetwelk van daar eene nota is afgezonden om den zin der be kerde depeche au den heer Uscdom te verzachten, welke nota alhier reeds aau de regering moet zijn ter hand gesteld. GOUDA, 2? Augastas. Wij vernemen dat maandag a. a. bij gunstig weder aihier manoeuvres zullen plaats hebben van het garnizoen in veree- niging met de schutterij. De heer de Waal heeft vóór zijn vertrek de indische be grooting in gereedheid gebragi, welke thans aaan tien raad vau state is ingezonden. Dat collegie houdt zich op dit oogenblik met het onderzoek van het ontwerp der indische |begrooting voor 1869 bezig. Men schrijft uit de residentie: /,Zoo als reeds door u gemeid is. heeft de hier ter stede vergaderd geweest zijnde suiker-conferentie 11. zaturdag hare werkzaamheden ten einde gebragt. Ben ik wel ingelicht dan zijn de onderscheideue afgevaardigden het eens geworden om trent eene uitlegging aan art. 13 van bet internationaal suiker- tractaat van 18 J4 te geven, tengevo'ge waarvan in afwachting der herziening van de fransche wetgeving op dit punt in 1869 voorloopig het invoerregt op den suiker in Frankrijk met bijna twee francs zal worden verminderd." Dingsdag is op zijn buitenverblijf bij Oosterbeek in CG jarigen leeltijd bezweken Neerlands voortreffelijke dichter en romanschrijver mr. Jalob van Lennip. Hij is ongetwijfeld de meest algemeen bekende en meest geliefte schrijver van dezen rijd, wiens werken door het geheele volk gelezen en hoog geschat worden. Uit Boskoop verneemt men het volgende: De kweekerijen hebben dezen zomer betrekkelijk weinig door droogte geleden, daar de lage veengronden lang vocht houden of, bij inlaten van water, spoedig vocht aannemen. Dit neemt niet weg dat regen altoos wenschelijk bleef. De aardbeziën hebben schoo- gebloeid en overvloed van vruchten gegeven, doch wegens d° hitte moest de pluk met overijling geschieden en was de verzending in vier weken afgeloopen, die andere jaren ongeveer zeven weken aan houdt. Omtrent alle andere vruchten is eene vroegtijdige rijpheid op te merken. Peren en appelen, van de laatste eene menigte, zijn niet groot van stuk en vele onzuiver: late, fijne soorten, die anders tot october kunnen hangen, worden nu reed» geplukt en men stelt voor dat die soorten niet lang zullen duren. De perziken, die vrij goed beladen zijn, hebben een minder aan genamer smaak, dan in een gemat igden zomer het geval is. Van de tentoonstelling der pomologische vereeniging, die gewoonlijk in September wordt gehouden, heeft men dan ook eene miuder gunstige verwachting. Omtrent die vroegrijpheid meldt men uit de Veenen, dat de snijboonsn en augurken wel een buitengewoon gewas hebben opgeleverd, maar het ook van zeer korten duur is geweest. De vruchten wier groei niet getemperd werd door eenig gematigd weder waren in weiuige dagen ontwikkeld en moesten onverwijld geplukt worden of gingen verloren. Van daar dat er zulke voorbeeldeiooze partijen te groot geworden augurken, van geene waarde voor den inmaak, van de hand werden gedaan. De rekening is hierdoor minder winstgevend gebleven. Te Rijnsburg is het treurig gesteld met de bloemkoolteelt, die anders bijna voor de geheele gemeente bestaan^'oplevert. Sommige tuinders spreken voor hun hoofd van ƒ8000 en meer schade, en een aantal arbeiders, door volkomen misgewas reeds nu schier buiten verdiensten, zien den winter niet zonder kom mer te gemoet. P O 1 I T I E. Er zijn onder bewaring van de politie twee haspels en een heipaal. Regthebbendeu daarop kunnen dezelve terug bekomen, door zich aan te melden bij der. heer commissaris van politie. Te Bucharest is men dood onschuldig aan alle bulgarijsche bewegingen. De panache politie zal alles vernietigen wat naar een lantaarn zweem. Te Dalfsen is door den regen het water in de Vecht ruim 2 voet gewassen De bisschoppen vau Triest, licz en Brann weigeren dc uitlevering der hawelijks-registers. Bij Mülheim aan de Boer is een kruidmagazijn met 30 centenaars kruid in de lncht gevlogen, zonder menschenleveus te kosten. Vod Bismarck is pijnlijk aan l»jf en ziel. In Steinfurt bij Nauheim in het groothertogdom Hessen, heeft een speur hond van Barnnm een reuzinnetje Elisabeth Falk van 61/^ jaar ontdekt, vier voet lang en 226 pond /waar. De vreemdelingen--lijst te Baden- Baden telt reeds 3S.4S6 personen, dagelijks komen er gewoonlijk 400 bij. Sedert IS63 heelt de fransche retrcriug bij de verkiezingen voor het wet gevend ligchaam 182,608 stemmen verloren eD is de oppositie £18,000 sters- iuen vooruitgegaan. Jellalabad in Afghanistan verkeert in een staat vau anarchie. De landdag van Moravie moest oumiddelijk verdaagd worden, wegens het ongenoegzaam aantal opgekomen leden. In Mexico neemt de opstand toe, vooral in Vera-Crnz De dorpspredikanten its Engeland beproeven door dienststakiog hun sobere bezoldiging verhoogd te zitn. Te Harze prov. Loik verwoesten wilde zwijnen den oogst. In July Jöj# te ^*ew-York 30,0GU landverhuizers, meest Duitschers aangekomen. D® pruisische regering zal aan de kamers de afrrivaffing der doodstraf voorstel len. De pastoor van Ober Ursel in moet 30 thlr. boete be talen omdat hij v Bismarck een spitsboef noemde. Tc Bucharest wordt een achtste regiment opgerigt, er is een transport pruisische naaldgeweren aangekomen. Men verwacht in Canada een Dieoweo aanval van feniacs- De galeiboeven ie Cartbsgena hebben bnune opzigters willen vermoor den, de militaire magt schoot er negen dood en kwetste velen. Salu:ive ^taat gereed op de viögt te gaan en z»jn keizerrijk op te geren. Uit Brazilië meldt men dat llumaita 2."» .lulij verlaten is door de Para- goayanen. Te Mariampol iu Rusland woedde gisteren sedert 2 dagen een brand, waardoor reeds 250 hu.zen zijn vernield. Rochefort is bij het tweede proces veroordeeld tut 13 maanden gevangenisstraf en 10,000 frs. boete. ln het lersche graafschap Wexford zenden de boeren, die verhuizen moeten, brandbrieven aan de landeigenaars. Woensdag, 26 Angusta9. Tegenwoordig de heeren van Bergen IJzeudoorn, voorzitter, de Grave, Prince, Braggaar, Westerbaan, Reray, Droogleever, van Gennep, Kist en Peeters. De heer van Straaten heeft kennis gegeven, dat hij door dringende familie-omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Zijn ingekomen eene dispositie van hh. gedeputeerde staten, in overweging gevende, om geen gevolg te geven aan het in de vorige vergadering genomen besluit, betreffende de keuring van het vee, wegens het in de naburige gemeente YVadd'nxveen voorgekomen geval van veetyphus. De heer Droogleever betreurt de noodzakelijkheid, maar op voorstel van i3.cn W. wordt hierin berust eene dispositie van ged. staten, kennis gevende, dat van wege den staat aan den hulpouderwijzt r J. Versluis is toegekend een pensioen van 200, waarin de gemeente een derde moet bijdragen, waartoe is besloten; eene missive van B. en YV., houdeude de begrooting en memorie van toelichting over 1869; deze stukken zullen rondgedeeld worden aan de leden en worden in banden gesteld van de hh. Remy, Westerbaan en Braggaar eene missive van de pl. schoolcommissie, om voor schoolbehoeften uit te trekken f 2000, gesteld in handen van de commissie van het budget; een adres van twee sluisknechten, die, om meerdere werkzaamheden hooger bezoldigiug verzoeken; in banden van dezelfde commissie; eene missive Nan den schuttersraad, inzendende de begrootiug over 1869, alsmede eene missive van denzelven, met verzoek om het verzoek van YV. Mulder, over de equipementstukken af te slaan, omdat daarin alhier op billijke wijze kan voorzien worden; ter visie; eene missive van regenten van het wees- en lelerooezeniershuis, inzen dende de begrooting over 1869, gesteld in harden van de heeren Prince Braggaar en Kist. Door het bedanken van den heer Lit aan de burger avondschool is eene vacature ontstaan, waarin men voorloopig wil voorzien op de vol gende wijze te benoemen den heer A. Roozeboom, op eene jaarwedde van 250, tot dat ZEd. xameu zal gedaan hebben voor mechanica en technologiein deze vakken zal tijdelijk ouderwijs gegeven worden, tegen eene vergoediug van f 100, door den heer Mars, die zich daartoe bereid heeft verklaard, en het traktement van den heer Kijk te vtrhoogen met l'JO, en 50 te bestemmen tot aankoop van beuoodigdheden voor het ouderwijs in de technologie. Deze voorstellen worden goedgekeurd en de benoeming be paald in de volgende vergadering. In overleg met den schoolopziener en den hoofdonderwijzer worden door B. en W. voorgedragen tot hulponderwijzer aan de burgerschool voor jongens de bh. G. holdtwijn te V\ageuiugen, A. Dibbits te Arnhem en A. van Ganswijk te Puiten; de benoeming zal geschieden in de vol gende vergadering een adres van J YV. M. Botterop, verzoekende in aanmerking te koinen voor de betrekking als boomsluiterter visie, eenige adressen van verschillende personen om iu aanmerking te komen als noodhulp-lijkdrager; ter visie; benoeming in dc volgende veigaderiug; een adres van B. v. d. Maas, verzoekende om zijne kippen in het plantsoen te mogen laten mtloopenhierop wordt, a.s strijdig met de verordeningen, afwijzend beschikt een adres van E. van der hleyn, verzoekende een gedeelte van den ongebruikten grond der zwemschool in gebruik te mogen nemen of te koopendit adres gaat vergezeld van een rapport vau den gemeente- bouw meester, die nog al eenige bezwaren opp-rt, en worden beiden ter visie gelegd een adres van J C. Bokhoven, verzoekende in eigendom een deel vau den groud eener gedempte zijl bij zijn pand gesteld in handen der com missie van fabricage een rapport van de commissie over de gemeente-rekening van 1867, ad viserende tot goedkeuring, waartoe wordt besloten en alzoo het batig saldo vastgesteld tot eeu bedrag van f 40696.95. De voorzitter rapporteert, dat de aanneming der verbouwing aan het reeuwijksche verlaat is gegund aan J Mulder voor f 1616; inform. Aan de orde is het adres van Kruisheer, om pensioen om aangevoerde redenen adviseren B en YV. afwijzend daarop te beschikken. De heer Peeters wenschte iu beginsel beslist te zien of het wachtgeld ophoadt, als de betrokkene eene aangeboden betrekking weigert aan te nemen. Aa korte aanwijzing der hieraan verbonden moetjelijkbeid, besluit de vergadering eenstemmig tot afwijzing. De genomen besluiten uit te voeren zonder lesumtie. Hierna eindigt de vergadering. Tweede Serie. II. Veie nog altijd p ten vast in de leer staande hervormden onzer prov. hoofdstad, zoo bitter beproefd door de struikelingeu van hun voorraaligen voorganger van Rijn, nog treurende over het vertrek van zijn opvolger naar Utrecht, de vrome kudde zoo geheel alleen zonder herder achterlatende, ten prooi aan alles wat afschuw verwekt en of dit nog niet genoeg was, dezer dagen zóó inwendig geschokt, zóó vreeselijk geagiteerd op het hooren van het genomen besluit der synodus conlracta, betreffende Zaalberg, waarbij al hunne ïllusieu eensklaps in rook vi;n verdwenen en zij de door hart en ziel snijdende waarheid hebben vernomen, dat mannen der synode, die tot nog toe voor hen altyd iels heiligs hadden, ook al zijn afge dwaald, ook al mee modderen en elk voor zich sprankjes aan brengen voor den brandstapel, waarop bun geloof, het geloof der dortsche vaderen, den marteldood zal sterven, hebben zich na weken scheidens zondag 9 aug. weer b'ijde kunnen vereenigen oin de intrede te vieren van hunnen nienwen leer- aar J. Vermeer, uit Vlissingen tot hen overgekomen. De Deventer gemeenteraad heeft in veler oogen weer een zonderling besluit genomen. De gascommissie, overtuigd van de groote winsten die de fabriek afwerpt, heeft bij den raad met aigeineeue stemmen aingedrongen, om den prijs van'tgas per kub. el van 12 op 10 cent te brengen. Dit voorstel kwam in den raad en na eenige weinig afdoende argumenten werd het verworpen. Een lid echter con.-tuteerde nog, dat hij de fabriek wel wilde overnemen, den prijs op 10 cent zou brengen, en dan nog wel kans zag om telken jare tien dui zend gulden te verdienen. Of het zonderlinge dezer handel wijze nu door het motief" komt, zooals bij u, waag ik niet te beslissen, maar dat men reeds spreekt over bet ontslag ne men der gascommissie, over het indienen van een verzoek bij dec raad door de b,,rgerij, om op dit besluit terug te komea en des noods om zich ouderling te vtrbinden geen gas maar petroleum te branden, is zeker. Wat dit alles uitwerkt zal later blijkeu. Onder de onlangs te Arnhem met goud bekroonden, beboe ren ook de heeren Cost Budde, oprigters eener nieuwe bier- fabriek te Deventer. De oprigting is nog kort, maar het bier, naar de stad Davo-Bier genaamd, moet aan alle vereisebten voldoen. Zoo het één gebrek heeft dan is het dit. dat het voor den minvermogende veel te duur is 0.15 per glas), doch dit neemt niet weg, dat geheel Deventer van den vroe gen morgen tot den laten avond Davo-Bier drinkt en hiervoor alle dranken, te meer nog andere bieren, laat staan. Men be hoeft uiaar een Deventer koffijhuis te bezoeken om zich hier van te overtuigen, of het feit in aanmerking te nemen, dat de fabriek tot nu toe slechts bij magte is geweest om alleen voor Deventer gebruik te brouwen, zoodat tot beden alle verzenmng naar buit-n van luttel beleekenis is. Tot de vrome weuschea zal het nog wel lang behooren om een bier te brouwen, dc.t het volk voor vier duiten het glas kan verkrijgen en het zelfde prikkelende, eigenaardige, smachtende, maar niet vei- pestende, bezit als het vocht, dat in Schiedam gestookt en heinde en verre bij volle teugen ingezwolgen wordt. Wanneer gij dezen brief ontvangt zal de Staat - nt ons de benoeming van den nieuwen commissaris des komugs in deze provincie wel medegedeeld hebbeu. *t Wordt nu ook haast tijd, aangezien de zaak reeds van jan. af hangende i Lang heeft men den vorigen min. van financiën er voor ge houden en ook wel een oogenblik dien van biuueni. zaken. Nu waait echter de wind geheel anders en schijnt Geertsema op den voorgrond te komen. Die keuze zou ongetwijfeld over 't algemeen toegejuicht worden, want dat deze provincie be hoefte, dringende bphoefte heeft aan een helderziend man, be hoeft voorzeker geen betoog, ten minsten voor hen die eenig- zins met de locale belangen bekend zijn. Eu dal hij niet van de oude zoetsappige kleur is, heeft voorzeker ook ziju voordeel, want de geest van zestien honderd zweeft nog maar te V3ak over Overijssel's wateren. A. Gouda, 27 Aug. Behalve gerst en boekweit, die vorige prijzen opbragten, werden alle artikelen lager afgegeven. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 390.Roode Kleefsche 385. Zeeuwsche per mud ƒ9.a 12.50. Rogge 7.50 a 8.75. Gerst 6.25 a 7.85. Haver 45.40. Boekweit Frausche per 2100 kilo 190 a 210. Noordbr. 240 a 260. Puike nieuwe bruine boooeo 13 a 13.50. De aanvoer ter veemarkt was als gewoooftjk met vluggen handel. Ook schapen, varkens en biggen wareD mede vlug te verkoopen. Kaas. Aangevoerd 50 partijen, prijs 22 a 26. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.10 «ƒ1.20. GOUDA. Geboren 26 Aug. Frcdrica Margretba, ouders A. Doornik en J. Ben nis. Nela, coders J. de Koning en H F Ziekman. Gerardos Jaco bus, onders A. de Mol en J. Zo:g. 28. Johannes Marino*, ooders J. Ziel eraan en S. J. Marks. OvtBLEDEN: 25 Aug. YV. Loknm, 31 j. T. Kerpcr, 10 w. 26. E. Brandt 4 ra. J. van Sonsbeek, 48 P. Scbonïcn 9 m H. van Ruijgen, 71 j

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2