BtnnenUnö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Varia. Frankfort, a i Aug. Eergisteren was het standbeeld van Gothe en de s; ad-allee alhier, als zijnde de geboortedag van den duitseheii dichtervorst, den grootsten zoon der voormalige vrije rijksstad Frankfort, meer dan gewoonlijk met de fraaiste bloemkransen en guirlandes versierd. Voor het huis, waarin Göthe is geboren, thans eigendom van de wetenschappelijke ver vereen ïging ^Freies Deutaches Hochstift" wapperde eene groote zvarirood goulm vlag. In den stads schouwburg werd ter eere van den dag het drama van Gothe.- „Gütz von Beriichin- gen" opgevoerd en de Egmont ouverture van Beethoven ten gehoore gebragt. zijueii bissciiup-ze'i I iu bezit te uemen, zonder dat zijne be noeming door hel Uaiiaaiifehe gouvernement goedgekeurd was, zou voigens berigten uit Home iu hechtenis genotner. zijn, in dien hij niet in tijds gewaarschuwd was en naar het pauselijk gebieu had kunnen terugkeeren. Het uit Florence afgezonden telegram, den last tot zijne gevangenneming bevattende, was te laat aangekomen, daar de regtstreeksche telegraallijn door over- stroom Ar beschadigd teas. Berlijn, 31 Aug. Er zal hier weldra eene conferentie te zamea kumeti van gevolmagtigden van den noord-duitscheu bond en der zuid-duttsche staten, waarop het met Italië te sluiten postverdrag zal behandeld worden. -Zeer onverwacht wordt het publiek alhier overvallen door bet nertgt, dat de heer von Suvigny, de vroegere bondsgezant, weder in actieve dienst zal treden en zich met de leiding van he: ministerie zal belasten. Het wordt ons medegedeeld door een blad, dat soms zeer goed ouderrigt is, en daar lezen wij j het maar efnvoudig weg als een feil, zonder de minste ophel- j dering er bij. De officialise organen zwijgen er over, terwijl 1 ij anders met hunne mededeeiiugeu spoedig genoeg bij de han.l zijn. Xaar men zegt, heeft tie heer von Savigny vroeger zeer sterk er op gerekend, dat hij bondskanselier zou worden en zich alleen lert.ggetrokken op de verklaring van v. Bismarck, dat hij zelf, namelijk von Bismarck, de eenige was, die deze be- trekking kon vervullen. Men voegt er bij, dat von Bismarck zich ilestikis ook alles behalve vleijeiid omtrent von Savigny uitliet. Daarmede is evenwel niet gezegd, dat de weder-oplre- ding van laatstgenoemde in actieve dienst en zelfs zijne aan vaarding van het voorzit'erschap b.j het Druisisclte ministerie eene ik vau vijnmiigen aard zou zijn tegenover v. Bismarck. Zoo deze toch den last z_:.er werkzaamheden wil verminderen, zal hij wei lie-.er err, minder gewigtig gedeelte zijner bezighe den laten varen tu aizoo de behandeling der speciaal pruisische aangelegenheden aan een ander overlaten. Bij de ontwikkeling van den uoord-dnitscben bond en bet geheele organismes der gezamentlijke daartoe behoorende staten moet trouv. eus het prui sische ministerie wei langzamerhand in beteekeuis verminderen, terwijl daarentegen het bondsmintsterie eene z.ooveel te uitge breider beteekeuis zal verkrijgen. WeeneB, 20 Aug. De Neue Presse verneemt, dat de mi- L>>:er van justitie a.tn bet opperlands-gerigt een mandaat heeft ge/onden, ora de iioodme acteu van de geestelijke huwelijks- registers, wanneer de overgave daarvan geweigerd wordt, langs den ue~ der geregtelijke executie te verkrijgen. De minister van binueni. zaken heeft eene circulaire gezonden aan de gou verneurs der onderscheidene gewesten, betreffende de nieuwe politieke organisatie des rijks. De minister wijst met nadruk op de noodzakelijkheid, om de ambtenaren, welke de aan de grondwet vijandige partijen in de hand werken, uit de dienst te omslaan. Zoowei in den moravischen als in den boheemschen landdag zullen de onderteekenaars der declaratie worden opge- rcepeu om in den landdag te verschijnen, en eerst wanneer ?ij, sel.k te voorzien is, binnen een termijn van acht dagen hieraan niet voldotn, zal het mandaat der czechische afgevaar digden worden beschouwd als vervallen. Lissabon, 29 Ang. Uit Rio-Janeiro zijn beriglen ont vangen, loopeude tot S dezer. De vesting Humaita is den 27° julij, ten gevolge van gebrek aan levensmiddelen, door de Paraguvanen verlaten en onmiddellijk door de geallieerden bezet. Het paraguyaansch garnizoen, ste. 4000 man, is onder het vuur van het braziliaansch eskader met eene wanhopige ver dediging de rivier gepasseerd. De geallieerden hebben 250 tukken geschut benevens eene enorme hoeveelheid ammunitie uit gemaakt en de drie kettingen verbroken, waarmede de passage versperd was. GOUDA, 2 September. Ontvangen voor de pastorie van Groesbeek bij de pre dikanten der hervormde gemeente alhier, van M. f 2.50, van X. 10.—, van Q. 10.— Bij koninklijk besluit van 29 aug. 11. is bepaald, dat <]e tegenwoordige vergaderiug van de staten-generaal zal worden gesloten op zaturdag den 19n september 1868, des namiddag, ten twee ure, en dut de minister van binnenlandsche zakea wordt gemagtigd om iu vereenigde zitting der beide kamen de vergadering in 's konings naam te sluiten. De minister vin binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot opleiding voor telegrafist bij de dienst van den rijkstelegraaf, ua vergelijkend onderzoek, ongeveer 20 leerlingen zullen worden toegelaten, ora te Amsterdam onder, rigt te ontvangen. Het vergelijkend onderzoek, waartoe de belanghebbende* nader worden opgeroepen, zal plaats hebben te 's Gravenhag* en aanvangen op den 30° november 186S. Nadere bijzonder heden vermeldt de Staats-Ct. van 31 aug. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis vau de belanghebbenden, dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijke^ onderzoek, omstreeks 20 klerken zullen worden in dienst ge steld. Hunne bezoldiging beloopt minstens 300 gl. en kan to; 800 gl. klimmen. Voor het vergelijkend onderzoek om als klerk te worden be noemd, moet men zich uiterlijk den 26c september 1868 b het departement van binnenl. zaken hebben aangemeld. R voorwaarden zijn vermeld in de Staats-Ct. van 31 aug. Het tiende ned. taal en letterkundig congres heeftzonda» avond een aanvang genomen. In de zaal der teeken-akademi- aan den Boschkant zijn de congresleden pleglig out van gen door het gemeentebestuur, waarbij de eerewijn werd uitgereikt. Dt burgemeester van 'sGravenhage nam het eerst het woord oi de congresleden in de koninklijke residentie welkom te heelen. Na hem trad, daartoe uitgenoodigd door de nederlandsche re- geriug, prof. de Vries op, ora het congres te begroeten en de verzekering te geven, dat de regering met belangstelling dt werkzaamheiden van het congres gadesloeg, in de overtuigin» dat deze bevorderlijk zouden zijn aan de ned. taal- en letter kunde en tevens aan de bevestiging van de nederlandsche ua- tionaliteit in het zuiden en iu het noorden. Namens de vlaamsche broeders werden deze toespraken beantwoord door den heer Delcroix. oorts werd nog den congresleden, namens de belgische regering, het welkom toegeroepen door den heer de Maere Liranander, die er met nadruk op wees, hoe evenmin bij de zuidelijke als bij de noordelijke broeders gezindheden werden aangetroffen, als die waarvan hier in de laatste dazen geruchieü waren uitgestrooid, die ook tot in Belgie doorge-B drongen waren. De bevestiging der zedelijke eenheid tussche: pj de Noord- en Zuid-Nederlanders, zeide hij, ziedaar het dot. van de congressen, ook van dit congres. Na deze plegtige ontvangst begaven de congresleden zin naar de sociëteit der vereeniging, alwaar zij den avond door- bragten. Dr. Jonckbloet, voorzitter der regelings-eommiss*.', en de heer Heeremans voerden aldaar nog het woord. Maandag heeft het congres zijne eerste zitting gehoudet. welke door een groot aantal leden en belangstellenden is bijge woond. De heer dr. Jonckbloet opende de zitting met et-e rede, waarin voornamelijk wijlen de heeren dr. te Winkel e: mr. J. van Lennep werden herdacht. Vervolgens is het bo- reau geconstitueerd en zamengesteld uit de heeren Jonckbloe; voorzitter, en Frans de Cort, Jan van Boers, S. J. van de; Bergh en Th. van Westrheene, secretarissen. Eene motie ra orde van jbr. M. Salvador om, zonder het beginsel van toe lating van vrouwen te beslissen, de dames, die van vroegere congressen leden zijn geweest, ook op dit congres toe te laten, is door den voorzitter, den heer Jonckbloet, bestreden, cp grond, dat eene motie van orde zich alleen kan uitstrekken toï regeling vau werkzaamheden, maar nooit een diep ingrijpen! voorstel mag zijn. Voorts is ingetrokken het politieke roor- stel om het congres eene maatschappelijke strekking te geven. Daarna is lang gesproken over het voorstel van het vorige jaar, om de benaming taal- en letterkundig congres te ver anderen in taai-congres. Vier voorstellen werden gedaanaan genomen is het voorstel van dr. Beets om de zaken te laten, zooals zij zijn. Na de pauze trad als spreker op prof. H. Moltzcr, die door verschillende voorbeelden betoogde, dat de woorden der taal in den loop der tijden verandering van be- teekenis ondergaan. Ds. J. J. L. ten Kate droeg twee dicht stukken voor. Dr. de Jager sprak over de kwestie van [bfit al of iiiet behoud van oe verbuiging der naamvallen, terwijl prof. lieeremans, uit Gent, sprak over de letterkundige betrek king tU oJ,on Noord en Zuid in de zestiende eeuw. H. de k r.i en Z. K. H. prins Frederik hebben een gedeelte van de ziillóg bijgewoond. a Des avonds had in dtn schouwburg het nationale concert g plaats, waarop o. a. met veel bijval werd uitgevoerd de cantate Heiligerleemuziek van R. Pol, op woorden van mr. J- Banck. Dit concert werd vereerd met de tegenwoordigheid van H. M. de koningin en van HH. KK. HH. prins Frederik prins Alexander. Na den afloop van het concert werd aan den heer Banck eene serenade met fakkellicht gebragt. In de zitting van gisteren deelde de voor/.itter mede, dat H. M. de koningin hem uitgenoodigd had haren dank aan het congres te betuigen voor de wijze, waarop zij maandag was ontvangen. Vervolgens bragt de heer Vuvlsteke rapport uit namens de commissie, belast met een onderzoek van de midde len ter verbetering van het onderwijs der ned. taal iu de vlaam sche provinciën, en daarna de heer Max Roose3, namens de commissie, benoemd om onderzoek te doeu naar de middelen, toen aangeduid, ter opbeuring van het tooneel in Noord- en Zuid-Holland. Daarna heeft de heer van Vloten in eene snijdende redevoe ring de vraag beantwoord „Wat moet er worden vau het ned. woordenboek De spreker werd herhaaldelijk tot de orde ge roepen. De heer van Vloten beweerde, dat eerst over 64 jaren het woordenboek zou voltooid zijn, terwijl beloofd was dat het over 24 jaren zou zijn voltooid. De voorzitter heeft de opmerking gemaakt, dat 2 jaren ge leden op het congres - te Rotterdam, het woordenboek van het congres is losgemaakt. Prof. Vreede heeft den heer van Vloten wederlegd en zijne medewerking aan het woordenboek belangeloos toegezegd, ter wijl hij hoopte dat dit voorbeeld navolging mogt vinden. Ds. Beets heeft in eene geestige improvisatie betoogd, dat op de vraag „wat er van het woordenboek kan worden" alleen kan geantwoord worden: „een woordenboek". Prof. de Vries heeft de spoedige verschijning der zevende aflevering aangekondigd en de spoedige voortzetting van het woordenboek verzekerd. Aan het Weekblad voor het hooger onderwijs ontleenen wij het volgende berigt: „Men meent te weten, dat in het ontwerp-Foek aan de aka- demiscbe graden geene maatschappelijke bevoegdheden verbonden zullen zijn. Het doctoraat zou voor alle studenten worden wat bet thans in de godgeleerde faculteit is: de ridderslag op het gebied der wetenschap. Voorts zou het aan de akademische senaten worden overgelaten, te bepalen, in welke vakken of groepen van vakken een doctc at verkrijgbaar zal zijn, en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. „Onze berigtgever voegt er de verzekering bij, dat het ontwerp-Fock nog ver van voltooid is." Uit 's Hage wordt aan de Arnh. Courant gemeld: dat met l jauuarij 1869 eene groote vereenvoudiging bij de admi nistratie zal worden ingevoerd, met dien verstande, dat weder zeer vele ontvangkantoren met andere zullen worden veree- nigd. De „internationale ligue tot bevordering van den vrede en de vrijheid", die ten vorigen jare te Geneve was bijeen gekomen, zal dit jaar hare vergaderingen houden te Bern, en wel van 22 tot 26 September. Op het programma der beraad slagingen komen de volgende punten voor: 1°. Vergelijking, met betrekking tot den vrede en ds vrij heid, der staande legers en van het stelsel van nationale militie in verschillende landen van Europa; mogelijkheid van eene europesche ontwapening en praktische middelen om daar toe te geraken. 2°. Er is een on verbreekbare band tusschen de sociale en de staatkundige kwestien de oplossing der eerste zoowel als dt laatste kwestien moet haar aanzijn verschuldigd zijn aan dezelfde beginselen van regtveardigheid en vrijheid. 3°. In welk opzigt is de scheiding van kerk en staat noo- dig tot vestiging van den vrede en de vrijheid 4°. Wat heeft men te verstaan onder federalisme Op welke wijze is het van stonde aan mogelijk eene organisatie van de vereenigde staten van Europa, het hoofddoel van het streven der ligue, voor te bereiden Het bureau behoudt zich voor, om over elke dezer kwestien een gedrukt verslag aan te bieden, dat een conclusie bevat, welke bij het einde der verschillende discussien aan de verga dering zal worden onderworpen. Eene bijzondere bepaling in het reglement laat toe dat de vrouwen, evenzeer als de mannen, deelnemen aan de beraad slaging en stemming. Zij worden zelfs uitgenoodigd om aan gelegenheden, die haar meer in het bijzonder raken, ter discussie voor te stelleu. Men melut ons uit den Alblasserwaard, dd. 1 Sept. Sedert gisteren is men met den pink van den zaailing hen nep algemeeu bezig. Ook dit gewas is uitmuntend, en de uitzonderingen zijn weinig. Men verzekert ook, dat de op brengst van zaad rnim zal zijn, en, wanneer nu de prijs van het hennepzaad niet te laag is, kan de landbouwende stand daardoor eenigzins gebaat worden tegenover de ongunstige re sultaten vau de melkerijen. Tot heden echter hoorden wij van geen aanbiedingen of markt van hennepzaad. Binnen veertien dagen zullen velen met het dorscheu üe handen vol hebbeü, aangezien de hennep bijna overal tegelijk tot rijpheid kemt, in weerwil men, in den regel, de akkers, zoo mogelijk, ee nige dagen na elkander zaait. Eene internationale kleermakers-vereeniging te New-York heeft hare hulde gebragt aan den president Johusoc, die zijne vroegere kamaraden zeer heusch heeft outvaugen Den 20 Aug is de vaste brug over den Rijn te Mannheim geopend. De koning van Saksen zon ook al naar zijn emeritaat verlangen. Twee duizend voorstanders van Zaalberg hebben te 's Hage eene meetiDg gehouden eu besloten een adres in te dienen bij de bjnode. Aan het statnn te Manchester is ten kist met hor logies ter waarde van 24,(MO weggeraakt. - De veeziekte, over wier aard de opirien verdeeld zijn, baart in de vereen, staten veel zorg en bekommering. De Lantaaru-Rochefort heeft thans te zijnen laste 29 maanden gevangenisstraf »>n 20,000 ftv boete behalve de kosten. In de diergaarde te Rotterdam is de groote olifant overleden Garibaldi heeft zijn ontslag genomeu als afgevaardigde. Voor eene mssische spoorwegleeuiug waren in plaats van de gevraagde 15 duizend een dag voor de sluiting reeds 100 dnizend actiën ingeschreven Het London-Hospi- taal verkeert in grooten nood, daar het gewone aantal patiënten binnen weinige jaren van 400 tot 4000 gestegen is. De steenbouwers te Nantes hebben den arbeid gestaakt. De veepest is uitgebroken in de provincie Udine van het koningrijk Italië. In Rusland is verlof verleend aan alle soldaten, die een zekeren tijd gediend hebben. Te Yisea in Por tugal is de nestor der doctoren overleden in den ouderdom van 110 jaren. Men is te Londen begonuen met de werkzaamheden voor het leggen van den franschen atlantischen kabel. Te New-York is er ten slotte van eene groote meeting ecu gevecht geleverd, waarbij twee negers omkwamen eu velen gekwetst werden. liet tarief der telegrammen naar Amerika is weder aanzienlijk verlaagd. Te Breslau is dezer dagen een volkshuishoudkundig congres gehoudeu. De belgische kroonprins verergert. Het groote dorp Rohrsdorf is 27 augop een hais na, verbrand Te Cagliari is de gouvernements-mijnbnskraidfabriek met eeuige personen in de lucht gevlogen. De president balnate plundert de gegoede ingezetenen door schromelijke quotisatien. In China wordt overvloed van goud gevonden. Mijnheer de Redacteur Met bevreemding heb ik vernomen, dat twee sluisknechten een adres aan den Edel Achtb. raad hebben ingediend, waarin zij hcogere bezoldiging verzoeken, op grond van duurte der levensmiddelen en vermeerderde werkzaamhedenwat het eerste punt betreft, dit is waar, maar dan zoo dit ook voor alle ambtenaren op uien grond dienen toegepast te worden en aan leiding geven, dat een groot aantal adressen successivelijk te dien eindt mogteu ingewacht wordenbet tweede punt, ver meerderde werkzaamheden, wordt door mij betwijfeld bet is mij bekend, dat de scheepvaart vermeerden, maar die vermeer derde werkzaamheden zullen zich wel het allermeest bij de buiten-schuttingen bepalen, en ik veronderstel, dat de bezoldi ging ruim genoeg is voor de ie doene werkzaamheden, als mee nagaat, dat de lijst der sollicitanten, waaruit op 7 augustus jl. een sluiskaecht gekozen is, ruim genoeg was om in die be hoefte te voorzien. S. Met welgevallen zal voorzeker door ieder regtgeaard inwo ner dezer stad vernomen zijn, dat in het afgeloopen jaar de rekening der stad met het aanzienlijk batig saldo van raim 40,000 sloot. Geeue kleinigheid voorzekermaar dit welge vallen zal bij menigeen misschien wel eenigzins verminderd zijn bij de gedachte, hoe zoo iets bij eene goede administratie mogelijk is. Waarvoor dient toch wel een begrooting, als zooveel geld, door de burgerij opgebragt, kan overblijven? Kan een gemeente, waar zooveel geld overschiet, onder de hulpbe hoevende gemeenten gerekend worden Voor velen zal zoo iets onbegrijpelijk zijn, en de begrooting voor het volgende jaar ingediend, zoude misschien eenig licht in de duisternis kunnen verschaffen. Misschien worden wij nu wel verheugd door de afschaffing der gemaalbelasting, waardoor onze stad niet langer als bet arme Gouda buiten af zal bekend zijn. Een gedeelte onzer krijgsmagt is iu het kamp te Miiligen bijeen, om zich onder aanvoering van onzen kroonprins, in het edele krijgsmansspel te oefenen en zich op verschillende wijzen te vermoeijen en te vermaken. Dit moge nu een aardige afwisseling zijn en zeer noodzake lijk om den militairen geest aan te kweeken, te betreuren is het, dat door die kamp-geschiedenis zoo velen uit bun bezig heden geroepen zijn, om na een afwezigheid van vijf weken terug te keeren en dan misschien den winter zonder werk er zonder verdiensten in te gaan.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2