II» 1S6S. Zondag, 6 September. 1° «7«. Öuitenlanb. öinnenlunb. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. 1’IJssel. srlijn. TS. zou het wenschelijk vinden, dat men de schuldigen gevange- nu hei hocfd, ver- Wed. A. C. en vormen epen voornamelijk in de wijze zich BRINKMAN GOUDSCHE COURANT. Lange TiendewegD. n°. 60. minister is geen ch ook zich aan volk, in slaap hetgeen in het nde, de schande non.de liberalen root leel der li- rmoude conser- eder verwachten zal Indie zich tory-kabinet op een en Dingidag ’smor_ werkdagen *s mor. aorgens 61/* uur* gelijke dagen ’s na- ’s avonds 5 uren. ir kaarten rd van alle on- kkels enz. enz.) en zoo wit als het toilet. Ook Ier aanbeveling. d en N. Oudijk. Johannes Chris- ''uders A. Blok en U: ïenaar en J. van .1. Kulik en N. Bochove en J. F. Deze Courant verschijnt de» Donderdags en Zondags.] In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per driemaanden is/2,franco p.post/2,25.1 Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 I ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. I London, 2 Sept. Men meldt uit New-YorkIn Ver mont heeft de republikeinsche partij bij de verkiezingen met eene meerderheid van 27,000 stemmen de overwinning behaald. Gedurende de laatste zes maanden zijn niet minder dan 666 winkeliers in Londen veroordeeld wegens het gebruiken van valscbe maten en gewigten. Het was voornamelijk in de behoeftige buurten, dat de meeste gevallen voorkwamen, daar de armen dit misbruik van hun vertrouwen niet zoo spoedig ontdekken en zelden gelegenheid en geld hebben om de schul digen geregtelijk te vervolgen. Deze misdaad wordt slechts roet eene kleine boete gestraft, terwijl de oneerlijke winkeliers als dieven behoorden bestraft te worden. De Daily Telegraph en Pomade n onafhankelijke igt, de opbrengst geveer de halve i of fabriekanten ■r volksvertegen- leer bij amende- r koffij naar bil- an bet batig slot De prijs der Advertentiën van één tot zee regels met inbegrip van het zegel ia 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 5 September. Zondag jl. heeft ten huize van den heer Buzard eene algemeene vergadering plaats gehad van leden der spaar-ver een iging van den ambachtsstand. Uit het verslag bleek dat, met inbegrip v’ii twee vaten petroleum, ruim 500.in kas wasde vereeniging bestaat uit 83 ledeiu^=— De leve rantie van beste ruhr kagchei-kolen voor de leden tegen den aanstaanden winter is met meerderheid van stemmen gegund aan S. Lafeber C°. voor 57 ct. bet mud, tegen contante be taling hierbij verbindt de vereeniging zich voor een bepaald aantal muddenook is men voornemens om op voordeelige wijze zich van aardappelen te voorzien. Wij wenschen dat zij goed mogen slagen, vooral daar dit vf’en zou kunnen uitlok ken medeleden van deze vereeniging te worden en tevens een prikkel zou zijn voor bestuurders en leden, om op den inge slagen weg voort te gaan. maar de voo/standers der staatskerk bereiden zich nisstraf deed ondergaan. De Scotsman bevat een artikel van den heer Horsman, waarin het bekende thema eener veranderde zamenstelling van het hoogerbuis wordt behandeld. In de eerste plaats verlangt hij, dat daarin geene bisschoppen meer zitting zullen hebben, als zijnde dit slechts een overblijfsel van den geest van ver ouderde instellingen. Wanneer een liberaal ministerie met zult een voorstel voor den dag kwam, zegt hij, dan zou dadelijk bet geroep opgaan de kerk is in gevaar Doch juist daarom verlangt hij dat daartoe het initiatief wordt genomen door een conservatief ministerie en hij houdt zich overtuigd, dat wan neer het tegenwoordige gouvernement dit slechts deed, zeker het vijf zesde gedeelte der parochiale geestelijkheid zulk een voorstel iou toejuicben, terwijl het zeker ook bij bet lagerhuis geen oppositie zou vinden. Vervolgens stelt hij voor, de be noeming van pairs voor levenslang, mits nipt naar goedvin den van een minister, doch beperkt tot de tegenwoordige le- venslange pairs en dezulken, die volgens de openbare opinie zich zoodanige benoeming wegens persoonlijke onderscheiding waardig maken. Het hoogerhuis zou over het geheel een meer bepaald karakter van werkelijke volksvertegenwoordiging moe ten hebben, opdat niet langer onder de 460 lords slechts een Hein aantal behoorlijk in staat zoude zijn om over de aange legenheden des lands zool lig te oordeelen, als in een lid van het hoogerhuis vereiscLv wordt. Parijs, 2 Sept. De commissie tot herziening der schade vergoeding aan de houders van de nieuwe mexicaansche schuld- jjfieven heeft haren arbeid voltooid. Elk regthebbende op schadevergoeding za! van heden af als eene eerste a cosapCe 30 pCt. ontvangen van het te zijner gunste geliquideerde kapitaal. Men verneemt, dat de heer Bratiano op het voorstel van Oostenrijk om eene enquete te houden omtrent de jongste ge beurtenissen in Bulgarije en Rumenie, heeft geantwoord, dat reeds door het rumeensche gouvernement een onderzoek was gehouden en dat de stukken betrekkelijk dit onderzoek tér be schikking waren van al de mogendheden. Dit is aarschijn- lijk niet het antwoord, dat het Weener kabinet verlangde Berlijn, 2 Sept. De oproeping der rekruten van dit jaar is 3 maanden uitgesteld. Hierin ligt een voldingend bewijs voor het volkomen vertrouwen der regering op het behoud van den vreedzamen toestand. Volgens berigten rit Polen vermeerderen dagelijks de klagten over de vervolging van het duitsche element in het koningrijk Polen. Onder anderen wordt als bewijs hiervoor aangevoerd, dat de hoogere duitsehe school te Warschau, door Duitschers opgerigt, thans ook gerussificeerd wordt. Behalve het godsdienstig onderwijs, zijn er nog twee takken van on derwijs, welke in het district behandeld worden; al het overige onderwijs moet in de russische taal gegeven wordende pool- sche taal is geheel uitgesloten. GOUDA, 5 September. De vredesbetuigingen ontkenen nieuwe kracht aan de woor den van den minister Magne, gesproken als voorzitter van den algetneenen raad van de Dordogne. Het is als ’t ware eene algemeene afspraak om elke bekommering weg te nemen, en toch blijft de onrust voortduren. De daad der ontwape ning zou meer afdoen dan alle bedenkelijke woorden. Maar dit ligt niet in den zin der vorsten, ieder zoekt bondgenooten en waartoe moeten die dienen. Misschien niet om den wel verzekerden vrede nog vaster te maken. Men verzekert uit Madrid dat alles rustig is. Waarom er niet bijgevoegd, dat elk tevreden is. De engelsche bladen blijven intusschen spreken van benden, die zich in het ge bergte vertoonen, van buskruid en ammunitie, die uit schuil hoeken worden voor den dag gehaald. Een fransch blad had ongepaste bedenkingen gemaakt over de groote geschiktheid der keizerin als regentes en ziedaar op eens allerlei geruchten over zwakhoofdigheid, abdicatie en wat al meer. Deze uit de lucht gegrepen praatjes bewijzen echter hoe prikkelbaar de algemeene geest is en hoe weinig er noo- dig zou zijn, om groote ongerustheid te wekken. Het ver volgen en veroordeelen der dagbladen gaat altyd voort; ueze onverstandige ijver doet veel kwaad en onderhoudt eene ge vaarlijke gisting. Men spreekt van grooie vereenvoudiging in het béstuur van den kerkdijken staat; zou het wel de moeite loonen om voor korte levensdagen zoo veel moeite te maken Garibaldi bedankt als afgevaardigde, hij wil de handen vrij hebben, weiligt om de rust te gaan bewaren in Spanje. Portugal keert terug tot rust, de betrekkingen met Spanje zijn allervriendschappelijkstzoo is het altijd in de diplomatie, het uitwendige de volkomen tegenstelling van het inwendige. Het schijnt nu inderdaad dat Brazilië eindelijk de overhand bekomt op ParaguayHumaita is verlaten en de Brazilianen zijn meester van de rivier. Het binnenland is vrij ontoegan kelijk en het is nog niet uitgemaakt of Paraguay zich zal moeten onderwerpen aan de braziliaansche eischen. De engelsche partijen oefenen zich in voorloopige schermut selingen de kansen staan goed voor de liberalen, maar het xl_l:t en de voorstanders der staatskerk bereiden zich hardnekkigen tegenstand. Rusland leent zonder ophouden onder allerlei vormenhet is zeker niet dom onder ai die vredepraatjes de kas te vullen, dat zijn gemakkelijk inkomende oorlogskosten, bij voorbaat geïnd om oorlog te voeren tegen de landen, waaruit hot geld gekomen is, of althans tegen de bedoelingen der overige mo gendheden den onnoozelen zieken man uit den tijd te helpen. Turkije begint bij al zijn armoede reeds op een batig slot te pogchen, dat daar wel nooit ergens dan op het papier zal gevonden worden. Overigens zou men bijna vergeten dat er eene oostersche kwestie bestaat, zoo rustig en zeker als de toe stand van Europa wel niet is, maar toch schijnt. E. Tak, 2 j. 4 m. Lans, huisvrouw van

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1