J. M. VAN MINDEN, Gemengde Berigten. Ingezonden. AD VERTEN TI EN. OPENBARE SCHOLEN. Marktberigten. Burgerlijke Stand. Tc Amsterdam i* maandag 11. eene vergadering gehouden van de aasterdam»vhe kanaal-maatschappij. De directie werd met algemeene stemmen gemagtigd tot het sluiten van eene leening van d'/s millioen a 4pC't., gewaarborgd door den staat, en eindelijk het" dividend over het maatschappelijk kapitaal ge durende den aanleg teruggebragt op 3*/jpCt. In de woensdag gehouden derde of laatste zitting van het taal- en letterkundig congres werd, nadat door den heer Keremans eenige rapporten waren uitgebragt, de plaats en tijd van het volgende congres ter sprake gebragt, waarbij het bu reau voorstelde het congres voortaan om de twee jaren te hou den. Na uitvoerige bespreking werd bepaald dat het volgende congres in 1S69 zal gehouden worden en, op voorstel van het bureau, met acclamatie de stad Leuven als plaats van zamen- komst aangewezen, \ervolgens werd overgegaan tot de be handeling der ingekomen voorstellen 1°. dat van de bh. Nijhoff, Sijthotf en Thieme, om eene commissie te benoemen voor de oprigting van een gedenkteeken op het graf van den heer mr. J. van Lennep. waartoe zij eene bijdrage van 300 als aan vankei ij ke bijdrage beschikbaar stelden; het zamenstel- len van die commissie werdt opgedragen aan de commissie be noemd tot uitvoering van de besluiten van dit tiende congres; 2°. de voorstel.en betre'rtude de toelating van vrouwen tot het lidmaaisch .p van het congres hieromtrent kwam men na veel discussie overeen die zaak in handen eener commissie te stellen, om daarover later rapport uit te brengen 3°. het voor stel van den heer Ising, om zich te wenden tot de regering, en te verzoeken dat de spelling van de beeren de ries en te Winkel als officieel worde aangenomen en ingevoerd; dit voor stel, waartegen zich vele leden verklaarden, werd later door den voorsteller zoodanig gewijzigd, dat alleen de wenscheiijk- henl werd uitgesproken dat tie regering in administratieve stuk ken de bedoeide spelling zal volgen en alzoo gewijzigd aan genomen. Na de pauze droeg de beer de Buil een gedicht voor, get. „de eeredienst van het schoone." Daarna sprak de heer Drab'oe van Hrtgeveld, over de studie der nederlandsche dichters in verband met opvoeding. De heer Mioulet kwam op tegen bet een en ander. Jat door den laatstgenoemden spreker in zijne rede aan het onderwijs was ten laste gelegd. De heer Lee- naerts, van Antwerpen, hield eene beknopte voordragt over de wenschelijtheiJ, dat er eene geschiedenis van Noord- en Zuid-Nederland vervaardigd worde. Prof. Ileremans sprak over vie middelen, aaugewend tot bevordering van de afschaf fing van het zegeiregt in Noord-Nederland. Door den heer Kirberger werd een voorstel toegelicht, door hem en den heer Thieme ingediend, strekkende dat het congres zou besluiten om zich met een adres aan de hooge regering te wenden, ten einJe in de begaande zegelwet zulke wijziging te erlangen dat nrtt. li en 19 en de geheeie vierde afd. van den tweeden titel u otueu afgeschaft. Hij d.ong er sterk op aan dat de afschaf- 6ug van het zegel zich tot alie gedrukte stukken zou ui'.strek- keu. Dit voorstel werd in zoo verre aangenomen dat alleen de wenschelijkheid werd uitgesproken van de afschaffing van alle bepalingen uit de zegelwet, die de drukpers belemmeren. Duor der. voorzitter werd daarop het tiende taal- en letter kundig congres gesloten. Te half zeven ure vereenigden de congresleden zich met hunne dames in de societeitstent in het bosch, die smaakvol gedeco reerd met de nederlandsche en belgische vlaggen, en tevens schit terend verlicht was. Het orchest, onder directie van den heer Siumpff vac Amsterdam, deed zich daar hooren, en mogt menig maal de algemeene goedkeuring wegdragen. Zoowel in de tent als in den omtrek bevond zich eene buitengewoon groote menigte, zoo van hier ais van elaers, waaronder de grootste levendig heid heerschte. De hollandsche en belgische volksliederen wer den met geestdrift begroet. Te haif elf ure werd in de maliebaan van wege het gemeen tebestuur een vuurwerk afgestoken, vervaardigd door den heer van Leeuwen uit Amsterdam. Aan welke oorzaak het is toe te schrijven weet meu niet, maar het vuurwerk is ten eenemale mislukt en heeft algemeene teleurstelling te weeg gebragt. Op het veld was eene tribune opgeslagen ten gebruike van de autoriteiten en de leden van het congres. Na den afioop van het vuurwerk kwamen vele congresleden in de Yereeniging weder bijeen om nog eens een genoegeiijk uur tot afscheid door te brengen. Verschillende dagbladen deelen thans het mandement mede betreffende het lager onderwijs, hetwelk onder dagteekening van 22 junij door de hooge geestelijkheid der r. k. bier te lande (de aartsbisschoppen van Utrecht en van 's Bosch en de bis schoppen van Haarlem, van Roermond en van Breda) is uit gevaardigd. In dat siuk wordt op den voorgrond gesteld, dat eene der zaken, die bet meest zouden kunnen toebrengen om eens jammerlijke ontaarding in godsdienst en zeden voor te bereiden zou z^jc hst gebrek van hei verwaarloo/eu van een degelijk katholiek onderwijs; daarom verklaren de prelaten de katholieke beginselen over dat gewigtige onderwerp aan de katholieken te willen voorhouden, ten einde hen op te wekken om een echt katholiek onderwijs, in zoo verre het bestaat, te benuttigen, in zoo verre het nog ontbreekt, te helpen tot stand brengen en bevorderen. Hoe de katholieke kerk over het ou derwijs denkt wordt zamen gevat in de woorden De kerk wil dat de jeugd in de w etenschappen onderwezen worde, maar zij eischt tevens dat dit onderwijs in alle opzigten katholiek en godsdienstig zij. Voorts worden de denkbeelden der katho lieke kerk cmtrent het onderwijs in een achttal punten nader uiteengezet en toegelicht. Zal eene school, alzoo wordt o. a. in die ontwikkeling gezegd, het vertrouwen der katholieken allezins waardig zijn en hunne goedkeuring wegdragen, dan is het niet voldoende, dat zij de katholieke godsdienst (gelijk bet heet) eerbiedige, dat is volstrekt ouaangeroerd late, maar zij moet de godsdienst zelve leeren kennen en beoefenen; en verder: wanneer men niet in de gelegenheid is om het noo- dige onderwijs te hebben on eene school, die de heilige kerk in allen deele goedkeurt, dan kan men zijne toeviugt nemen tot eene uiet-katholieke school; altoos echter op voorwaarde dat in die school niets onderwezen worde in strijd met de godsdienst en zedeleer. Men schrijft ons uit den Albiasserwaard, dd. 4 Sept.: Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat op verschillende plaatsen de wijngaarden, voor de tweede maal bloeijende, reeds op nieuw druiven, ter grootte van kleine erwten, vertoonen. Reeds sedert veertien dagen sneed men van som mige wijngaarden de keurigste trossen, en in zóó groote hoe veelheid, dat de vierkante el gemiddeld 6 pond, d. i. 3 ned. ponden opleverde. Men schrijft uit Schalkwijk: De handel in boomvruch ten levert tot nog toe in deze streken voor de pachters van boomgaarden geen zeer gunstig resultaat op. Veel is er eerst door de langdurige droogte afgevallen en klein gebleven en daarna door den sterken wind afgewaaid, terwijl de tegen woordige prijzen het verlies niet vergoeden, daar de beste zure appelen door engelsche kooplieden worden opgekocht a 1.50 per mud en de zoete voor 1 door Duitschers, meestal voor de stroop-fabrieken. Men leest in het Weekblad voor Israëlieten van 4 dezer Mijn/teer de Redacteur! Eenige jaren geleden is mijn vader te Gouda overleden, en na destijds ruimschoots betaald te hebben, omdat de overledene geen geimmatriculeerd lid der gemeente was, aldaar ter aarde besteld. Thans Gouda passerende, vervoegde ik mij bij het bestuur om het graf mijns vaders te mogen bezoeken, maar hoe groot was mijne verwondering toen van mij 1 werd ge- eischt. Na informatien bij een lid van den kerkeraad, vernam ik dat er in het reglement der gemeente geen artikel bestond hetgeen het kerkbestuur de vrijheid gaf tot deze vordering. Mij dus bij den president van het kerkbestuur over deze han delwijze beklagende, verklaarde die heer mij, dat in de laatste vergadering van bet bestuur dusdanig besluit was genomen, en op raiiu verzoek ter inzage van dit besluit, werd mij een smerig stukje papier vertoond, waarop wel is waar zoodanige bepaling geschreven stond, maar volstrekt geene handteekening te vinden was. Niettegenstaande dit alles moest ik, wilde ik mij niet afgewezen zien, goedschiks besluiten de gevorderde 1 toe te staan, waarna men het hek der begraafplaats ontsloot. Ziedaar, mijnbeer de Redacteur, eene willekeurige handelwijze, welke ik niet kan nalaten onder het oog uwer lezers te bren gen, ten einde ieder zich voor het kerkbestuur der israel. gemeente te Gouda kunne wachten. Hoogachtend UEd. dw. dienaar, Veeneudaal, 24 Aug. 1868. J. N. va.n ESSEN. De fanatieke opruijer Murphy is te Manchester gearresteerd. Men spreekt te Panj? over een verbond tnsschen Pruisen, Rusland en N. Ame rika. Lord Howard de Walden, eng. gezant in l>«lgie i> plusteling overleden. De franoebfc bladen hebben last om vredelievend te schrijven. Dings- dag jl. is de spoorweg LeeuwardenHeereveen geopend. De gouverneur der prov. Madrid vertelt dat de revolutie oumagtig is de rust te verstoren. In sommige gedeelten van Schotland heelt het reeds gesneeuwd en bleef de sneeuw uren lang liggen. De opstand in den *taat Vera Cruz wordt gevaarlijk voor Juarez. De fransche minister van oorlog koopt thans zonder aanboteding groote hoeveelheden oorlogsmateneel. Rusland leent na altijd door en Turkije geeft hoop op eene nieuwe leening. In Japan worden de ïnlandsche christenen bij hoopen ter dood gebragt. In China wil meu buitenlanders benoemen tot officiële posten. De clipper Ariel heeft de eerste thee van den nienweu oogst te Londen van Fno Cbow Foo m 95 dagen aangebragt. De pruisische munt slaat het geld voor baden. Te Rome zijn zes kanonnen en 134 kisten oorlogsmateriet' aangekomen als geschenk uit Bretagne en de Yendéc. Te Batavia zijn gevallen van cholera waargenomen. De veeziekte blijft voortwoeden op Sumatra. De latijusehe school te Harliugen is opgeheveu. Sal- nave houdt zich nog staande op llaiti. „yüiD ik veroütiersiej, uat ue uc/ulciigmg ruim genoeg 15 voor de te doene werkzaamheden, als meu nagaat, dat de lijst der sollicitanten, waaruit op 7 augustus jl. een sluiskneebt ge kozen is, ruim genoeg was om iu die behoefte te voorzien." Zoo eindigt een ingezonden stuk in het vorige Dommer dezer Courant, het adres van twee sluisknechten besprekende, die om verhooging v<tn bezoldiging vragen. Naar onze wijze van zien is deze redenering niet juist; wij weten wel dat vraag en aanbod de loonen voor den arbeid regelenmaar om nu daaruit de stelling te distilleren, dat de tegenwoordige lage bezoldigingen van kleine ambteunren, voor de te doene werk zaamheden ruim geuoeg zijn, dit noemen wij, het zij met alleu eerbied voor den onbekenden schrijver gezegd, eene onjuistheid. Wanneer kan men zeggen, dat de loonen ruica genoeg voor den arbeid zijn Wanneer zij voldoende zijn om in de behoefte van den werkman te voorzien als zij echter beneden dit peil dalen, zijn zij niet meer ruim genoeg, al waren er ook velen, die hun arbeid voor nog minder wildeu verkoopenmenigvul dig aanbod van arbeid ontstaat uit overvloed van werklieden, en zij, die laten arbeiden, profiteren daarvandoch wachten wij ons den kleinen ambtenaar of ambachtsman toe te voegen z,gij hebt u zelf er vcor aangeboden, uw beloouing is dus ruim genoegd, want dit zon zijn een satire op zijn toestand, eu wan neer hij niettegensti-nde zijn vlijt, gebrek lijdt, zich zeiven voelt verzwakken en zijne kinderen ziet verbleeken, zou hij ons -doeken, en dien vloek, wij zouden hem hebben verdiend Wanneer wij zes gulden betalen, omdat zeven niet worden gevorderd, zijn wij niet altijd zoo geheel onschuldig een moeije- lijk vol te houden concurrentie kan in deze eenige verschooning geven, maar waar die niet in rekening kan komen, moet de arbeid worden gewaardeerd naar de behoefte van den werkman en de prijzen der levensmiddelen nemen wij eeu anderen maat staf, b. v. dien van aanbod, gelijk dit thans vrij algemeen geschiedt en ook door S. wordt gehuldigd, dan maken wij misbruik van de omstandigheid, en met het oog op onze zede lijke verpligtuig, waarbij helaas! weinig cousult wordt genomen, aarzelen wij niet een zoodanige handelwijze den triviaien naam van afzetterij te geven. Ja lezer, erger u niet aan dat woord, en gij, die laat arbeiden, zeg niet„ik geef wat men vraagt, ik behoef toch het handels-artikel van anderen niet op waarde te brengen." Men vraagt meer, en zoo dikwijls gij aan uwe arbeiders uw te lage beloouing of liever aalmoes uitreikt, ligt die vraag hun op de lippen, dccb zij besterft daarop, want zij vreezen uw ongenoegen en uw liefdeloos: „als het je niet aanstaat, kan je vertrekken." Neen duizendmaal neen niet omdat de bezoldigingen van kleine ambtenaren, en de daggel den van ambachtslieden tegenwoordig ruim of voldoende slechts zijn, werken de ongelokkigen, maar omdat zij, hoe rampzalig ook, toch moeten leven en gij geen hooger iocn betalen reilt, en vjj u daartoe niet kunDen dwingen. Ziedaar de reden, waarom de mindere standen hun arbeid ver beneden de waarde verkoopen, en die rede vindt weder zijn grond in de liefdeloosheid en de baatzucht der roeergegoe den, die wel op hun familiebelang letten, huu kapitalen willen vermeerderen, maar den armen werkman vergeten en zijn toe stand niet eens de aandacht waardig keuren. En nu zal het wel overbodig zijn aan het slot van ons schrijven te verklaren, dat wij het wenschelijker zouden achten, dat de raad onzer gemeeute kon besluiten, de twee bedoelde sluisknechten niet alleen, maar in het algemeen alle kleine ambtenaren een verhooging van tractement toe te staan, want inderdaad, eu dit behoeft geen betoog, bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen moeten zij half gebrek lijden. 5 Sept. 1868. X. Gouda, 3 Sept. Bij weinig handel moesten alle artikelen lager worden afgegeven. Tarwe Poolsche per 2400 kilo 370.— Roode Rieefsche 365. Zeeuwsche per mud ƒ9.a 12.Rogge J 7. a ƒ8.75. Gerst 6.a 7.20. Haver 3.50 a 5.20. Boekweit Fransche per 2100 kilo ƒ190 a 200. Noordbr. 250 a 260. Bruine boonen 13 a Iü.50. De veemarkt met goeden aanvoer en vluggen handel; var en biggen mede vlug, schapen traag te verkoopen. Kaas. Aangevoerd 56 partijen, prijs 22 a 28. Goeboter 1.26 u 1.36. Wei boter 0.96 a 1.16. GOUDA. Geboren 31 Aug. Bcrnardus Lode* ijk, ouders G. *»n Veen en M. H. van Schaik. 1 September. Dirk, ouderg P. van Hensbergen en W Rond 2. Johanna Stephana, ouders H. Fne eu A. Versteeg Marianne Mina, ouders S. van Leer en J. Visser. Neeltje. ouders H. de Mooij cn S. Bot. 3. Jacobus, ouders J. Sluijter en A. van Ommen. 4. Ma ria, ouders B. Bcszelzeu en Bokhoven Ovlbi.edex: 1 September. J. de Brurjn, 33 j. L. A. Wiltcunbrg, 3 m. 3. N. van Vliet, 1 j. 3 m. Gehuwd2 September. >1. Warendorf en D. Samsom. G. van Vliet en K. Mes. •szaistD Getrouwd .J. VRANK B. van MINDEN Parijs;* 3 Sept. 1868. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. C. BIEZEN AAR Gouda, 4 Sept. 1868. van Catz. Heden is tot diepe droefheid van hare beide kinderen, in ruim negen en zestig jarigen leeftijd overleden ALDEGONDA LABBERTONweduwe van den weled. heer J. WILLAARS, in leven ontvanger der registratie te Middelburg. Gouda, J. WILLAARS Jzn. 4 September 1868. A. C. WILLAARS. Eenige en algemeene kennisgeving. TANDMEESTER, zal den 7n SEPTEMBER weder te spreken zijn. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE te Gouda, brengt ter algemeene kennis dat op Woensdag den 9d«n September 1868, s namiddags ten 5 ure, in de respec tieve schoollocalen iuschrij ving zal worden gehouden voor de kinderen, wier plaatsing wordt verlangd aan eene der openbare scholen binnen deze Gemeente, met inbegrip der openbare school voor jongens, waar, tegen een schoolgeld van een gulden 's raaands, mede onderwijs wordt gegeven iu de beginselen der Fransche Taal en der Wiskunde. De inschrijving voor de bestaande Burgerschool is beperkt tot die van meisjes, terwijl aan de Jongejufvrouwenschool geene leerlingen worden toegelaten, dan die haar negende jaar hebben bereikt en blijken geven genoegzaam te z\in bedreven in het mechanisch lezen, het schrijven en de vier hoofdregels der rekenkunde. Voor de overige scholen is de leeftijd bepaald op minstens zes jaren, met uit zondering van de aan de Stads-Armenschool verbonden Bewaarschool. Voor de Openbare Jongejufvrouwenschool en de Openbare Burgerscholen zal het voldoende zijn, wanneer door de belanghebbende ouders of voogden schriftelijk of mondeling de wenscb ter plaatsing bnnDer kinderen wordt te kennen gegeven. Van de zoodanigen, die hunne kinderen of pupillen wenschen te#zien opgenomen aan de Stads-Tusschenschool, wordt verlangd eene verklaring, afgegeven door heeren Wijkmeesters, dat zij in staat vao minvermogendheid verkeerenterwijl zij die hunne kinderen aan de Armenschool verlangen toegelaten te zien, worden uitgenoodigd iu hun belang bewijzen mede te brengen, dat zij bedeeling ontvan gen, in welk geval hunne plaatsing aan geene bedenking onderhevig is. Alle kinderen aan de openbare scholen opgenomen, moeten bij hunne komst ter schole, voorzien zijn van een bewys van wel afgeioopen vaccine of doorgestane kinderziekte. Namens de plaatselijke School-Commissie, Gouda, 5 September 18C8. J. B. PEETERS Jz., Secretaris.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2