B erkooplng ÏSICALE, Donderdag, 10 September. 1S68. Nu 673. Buitenlanö. 4 recht. (V IJssel. erkooplng :ene iswoning aet eenig BOUW- te aanvaarden dade- Genoegen" ida. rgerwoning Binnenhui). i Uitgave van A. BRINKMAN. E: Parijs, 6 Sept. De France protesteert tegen eene corres pondentie in de Indépendance Beige, waarin gezegd wordt, dat het fransche gouvernement vooral steunt op het leger en <lat het leger de regering niet zal toestaan den oorlog tegen Pruisen uit te stellen. De France zegt, dat het leger de natie zelve is in hetgeen er meest nobel en edelmoedig is. In het binnenland de bewaakster der openbare orde en der wetten, kan de armee in het buitenland slechts de vertegenwoordigster zijn der nationale politiek. 4 ii A. BRINKMAN zijn te bekomen ten :aris W. J. FOR- ER te Gouda. ag en Dingdag ’smor- ge werkdagen ’s nior- s morgens ö^/j uur. jp gelijke dagen ’s na* ag *s avonds 5 uren. 'tourkaarten de aanstaande opening J van het lager onder» wijs, van 1723 junij gehouden, zijn verschillende onderwer- 16" SEPT EMBER rs ten elf ure, in Ir echt, van eeue swoning er uitmuntend waarbij vermoe- kunnen worden ge- gende in het oost- Ooslen rijks onder een oorlog tegen Lange TiendeteegD. n°. 60. 11 September ;s ten 11 nur, in het dschap" te Haat- tan den Notaris 1. IOFF, aldaar. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post 2,25. Advertentién van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten voor 10 ure ingezonden zijn. De prijs der Advertentiën van één tot ze» regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. rie, is hier overal als een ernstig rie, is hier overal als een ernstig en ontwijfelbaar vredesver- schijnsel opgenomen. Natuurlijk, dat er echter ook menschen zijn, die zooveel niet op hebben met dit vredesteeken. Er zijn personen die zoo scherpzinnig zijn, dat zij het gras hooren groeijen en dan ook juist in dien pacifieken maatregel nieuwe gevaren meenen te zien doeh dat zijn overdreven pessimisten. De pruisische regering gelooft niet aan eeu oorlog met Frank rijk, al moge dan ook het eeuwige oorlogsgesch reeuw in vele fransche bladen haar langzamerhand onaangenaam geworden zijn, en zij tegen znike zaken, als de veelvuldige icrreiu-studieu van fransche officieren, de oogen niet geheel kunnen sluiten. Overigens is de stemming in de regeringskringen in het geheel niet vijandig tegen Frankrijk. Men gelooft aan de vredelie vendheid van keizer Napoleon en slaat de moeijelijkheden van zijn toestand niet laag aau. Veeleer heerscht er een werkelijk onvriendelijke stemming tegen Oostenrijk, want men ziet hier zeer wel in, dat alleen de mogelijkheid van Oostenrijks onder steuning Frankrijk tot het ondernemen van Pruisen den moed zou kunnen geven. De N. Preuss. Zeitung heeft deze gedachte scherp uitgedrukt in een artikel, dat wel is waar in den vorm zeer beleefd is jegens den heer v. Beust, maar waarin toch tusschen de regels te lezen staat, dat hem, de schuld er van zou gegeven worden, als de fransche rege ring in de wankelende houding, welke zij tot nog toe bewaard heeft, mogt blijven volharden. In de eerste dagen van november verwacht men, dat de pruisische kamer bijeen zal komen. Omstreeks dien tijd zal naar meu hoopt, ook de bondskanselier wel in zoo verre her steld zijn, om zich weder geheel aan zijne bezigheden te kun nen wijden, ofschoon zijne aanwezigheid te Berlijn op dat oo- genblik zelfs niet dringend noodzakelijk is. Nu de landdag zoo laat bijeen is geroepen, is bet, wat men er ook tegen zegge, waarschijnlijk, dat de regering omvangrijke wetsontwer pen zal indienen. Aangezien de zitting slechts drie maanden kan duren, zal het evenwel moeijelijk zijn om bij de andere menigvuldige bezigheden zoodanige ontwerpen grondig te be discussiëren. Weenen, 6 Sept. In sommige czechische districten van Bohemen zijn gedrukte geschriften aangeplakt, waarin wordt aangespoord tot het weigeren der belasting en om te blijven voortgaan op den weg der oppositie wijders worden degenen, die belasting betalen, met straf bedreigd. G0UDSCHE COURANT. GOUDA, 9 September. Men verzekert, dat bij den minister van koloniën bet voornemen bestaat om nog vóór 1°. januarij 1869 de kwestie nopens de suikerregeling tot eene eindbeslissing te brengen. Naar men verneemt zijn de ontwerpen der staatsbe- grooting voor 1869 door de regering in gereedheid gebragt en zullen zij, spoedig na de opening van de vergadering der staten-geueraal, worden aangeboden. Men verzekert dat de minister van justitie aan een reg- terlijk ambtenaar de taak heeft opgedragen, een voorstel te ontwerpen tot afschaffing van de doodstraf, daar de regering een dergelijk ontwerp reeds spoedig na d der kamers wenscht in te dienen. In de vergadering der inspecteurs vj pen, het onderwijs betreffende, ter sprake gebragt. Omtrent het gebrek vergadering, dat aan was om daarin te voorzien. voorgesteld om, waar 1 verhooging der toelage EMBER 1868 E ZANGGEZEL- e van den Barilo- EIDER uit Bonn, Opening 7 ure. i worden met gevuld. l. Leden met hunne Cis. per Persoon. London, 6 Sept. De Cambrian heeft gisteren berigten aangeöragt van Naial 22 Julij, Kaapstad 4 Augustus en Madeira 30 Augustus. In die berigten wordt de rijkdom der ontdekte goudvelden ten volle bevestigd. Monsters van goudhoudend kwartz en van goudstof zijn ontvangener worden troepen goudgravers georganiseerd en bestellingen van werktuigen tot verbrijzeling van het kwartz zijn naar Engeland gezonden. De Transvaal verzekert, dat men voornemens is de grenzen tot over het gouddistrict uit te breiden en wel tot aan de Limpopo- rivier. Een pruisisch reiziger heeft gepoogd den president der republiek te bewegen om eene duitsche immigratie te bevorde ren en daartoe te trachten het protectoraat eener europesche vastelands mogendheid te verkrijgen. Het wetsontwerp, betreffende de uitgifte van papierengeld, is bij tweede lezing aangenomen. De spoedige ontbinding van het kaap-parlement is waarschijnlijk. De expeditie tot opsporing van dr. Livingstone is den 2den augustus van Tafelbaai vertrokken. 7 Sept. Zaturdag avond had te Manchester eene oran- gistische volksvergadering plaats. Murphy hield eene aanspraak. Troepen Ieren kwamen opzetten er had een scherp gevecht plaats met steenen en stokken; 6000 personen namen er aan deel, er werden velen gewond en onderscheiden personen zijn gearresteerd. Gisteren had eene herhaling plaats. In Servie is de toestand verbeterd. De regering heeft daar zeer krachtige en ernstige maatregelen genomen, om de grenzen te beveiligen tegen elke onderneming der vrijwilligers, die er zieh mogten willen organiseren, om een inval te doen op turksch grondgebied. Men was namelijk onderrigt gewor den, dat ondernemingen van dien aard waren ontworpenmaar Servie is volstrekt niet geneigd, om zich de medepligtige te maken van Rumenie in deze soort van intrigue-politiek. Het wil zijne goede betrekkingen met de suzereine mogendheid -onderhouden. 7 Sept. De Etendard zegt, dat de heer de Moustier en lord Stanley in hunne laatste bijeenkomst elkander de meest vredelievende verzekeringen hebben gegeven omtrent alle aan hangige kwestien. Hetzelfde blad logenstraft het berigt, dat de panselijke regering eene nota tot die van Frankrijk heeft gerigt betreffende de italiaansehe aangelegenheden. De France maakt gewag van een berigt in de Kreuz- zeitung, volgens hetwelk de keizer der Franschen elke provo cerende taal in de fransche gouvernementele drukpers afge keurd heeft, en voegt er bij dat zij alle reden heeft om te gel oo ven. dat dit berigt juist is. Berlijn, 6 Sept. In een herderlijken brief verlangt de bisschop van Limburg afscheiding der katholieke en protestant- sebe scholen en dringt hij bij de katholieken aan om bij de landsvergadering tegen het behoud der godsdienstlooze school te protesteren, terwijl hij de onderwijzers, die bij de landsver gadering voor het handhaven van het nassausische schooledict zouden stemmen, met verlies der bevoegdheid tot het geven I van godsdienstig onderwijs dreigt. De maatregel, welken de regering als annonce van hare vredelievendheid, en misschien ook, ja zelfs meer dan waar- schijnlijk volgens sommigen, in het belang voornamelijk van hare financiën heeft genomen, het uitstel namelijk met drie maanden van de oproeping der recruten voor de linie-infante- L’EGEN NOVEM- DA TE HUREN: Adres met om- an huurprijs franco het Bureau dezer aan geschikte kweekelingen erkende de haar nog geen afdoend middel bekend Evenwel werd den minister het gebrek bestond, tot aanmerkelijke w j aan te raden, daar men van dien maatregel somtijds goede vruchten gezien had. Ook het aan stellen van vrouwelijk personeel werd aanbevolen. Een ander punt van behandeling was het onderwys aan volwassenen, een,

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1