Zondag, 13 September. 1868. i Deth lagpillen. [TRACT f V') van JOH. M eft bij boven- V andere ziekten resultaten op- geheel nieuwe wedijvert het V met de fijnste tafeldrank ge- 2 etlust in hooge X spijsvertering. >i'da bij J. C. ie Woerden h ►EN BERG. Kennisgeving. buitenland. Overzlgt. tl9 674. Uitgave van A. BRINKMAN. UISD art. SL! --- Q. king vindt tai BRINKMAN t Lange TiendewegD. n°. 60. den KLEIWEG, i van den Heer Hoogstraat, jon, Spuistraat, is. S- Haarlemtnerstr. korte Hoofdsterg. en Numau. en Zoon, apothe- 255. Vegte. en Steenweg over 572. »rwerff. SPILLEN, bereid ‘pt, zijn door mij 'itend verkrijgbaar L. SCHENK op Dete Courant verschijnt des Donderdags eu Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avuuds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco p. post 2,2 5. Advertenticn van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. ite, en sint» on- kte Slijm- en iljet, voorzien met J. SCHBEUDEK, ekening zich ook aarmede het doosje daar wel attent op en voor het ge- 1, dat men traebt (22 sinds vele jaren tegen de slijm rkend gebruikt werking spïjs- rorderen, by- il en zeer zacht tegen 32,/s cent van het gebruik, De prijs der Advertentiên van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. er dan 2000 y ten van borst- 6 levertijden, ■rseel hulp- X teldheden y lag. A BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Gouda brengen ter kennis v»n alle patentpligtige ingezetenen, dat de PATENTEN voor t dienstjaar 1868/69 in gereedheid en op de Secretirie dezer Gemeente voor hen verkrijgbaar zijn, wan neer zij zich daartoe persoonlijk aanmelden, van en met Maan dag den 14“ September 1868 tot en met Zaturdag den 26“ September daaraanvolgende, des voormiddags van 10 tot 12 ure, (de Zondag uitgezonderd)zuiiende, overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de binnen dien tijd door de be langhebbenden niet afgehaalde Patenten, door den Deurwrarder der direcie belastingen, aan hunne huizen, tegen betaling van tien centen worden uitgereikt; terwijl de nalatigen vervallen in eene boete van vijftien gulden, bijaldien zij, aangevraagd wordende, hun Patent of een afschrift van hetzelve niet kun nen vertoonen. Goüda, den 11° September 1868. De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. onmenschelijken haat en van zoo lasterzieke boosheid, dat zij te schandelijk zijn om herhaald te worden. Wy moeten ous echter wachten voor zelfverheffing, want zijn onze vormen beschaafder, de onverdraagzaamheid is erg genoeg en wij hadden de openbare oorlogsverklaring der bisschoppen tegen ons schoolwezen niet noodig om vinnigen strijd te voor zien over gewetensbelangen. Het goede in dat treurig verschijn sel ligt voorzeker in het woord«beter een openbare vijand dan een valsche vriend*. De aanleiding van dit leed vinden wij in Groen en de groei en bloei, waarvan wij de schoone vruchten beginnen te zien, in de halfslachtige liberaalconser- vatieve rigting, die ons zoo bijzonder eigen is. Het onzijdig nationaal schoolwezen is een dierbaar kleinood bet is onze schoonste instelling, het sieraad van den neder- landscheu naam in Europa. Het is de grondslag van onzen waarachtigen vooruitgang; zij, die gedoemd ziju tot stilstand, kunnen het niet liefhebben, en het zou er in waarheid treurig uitzien, indien de natuur niet boven de leer ging. Een con servatief huldigt inderdaad den stilstand. Gelukkig dat de meesten inconsequent zijn. Zij, die hun beginsel ongekrenkt vasthouden, moeten vreemdelingen worden in de vooruitstre vende maatschappij, zij sluiten zich zelven uit, en mogten zij, een tijdlang belemmeren, de verlichte minderheid drijft altijd weder boven, als zij door schade of schande geleerd tot nieuwe inspanning ontwaakt om te overwinnen in den goeden strijd tegen vooroordeel en bijgeloof voor licht en vrijheid. Londen, 9 Sept. Het publiek alhier is thans aau ecu groot ongerief blootgesteld. De cabs of huurrijtuigen zijn door de eigenaars aan de dienst onttrokken, ten einde |de direccien van onderscheidene spoorwegen, die slechts aan een beperkt aantal dier rijtuigen den toegang tot de station- verleeuen, te dwingei. op dien maatregel terug te komen en de stations voor alle rijtuigen open te stellen. Men houdt reeds vergaderingen, ten einde middelen op te sporen om aan dien, voor deze hoofd stad onhoudbaren toestand een einde te maken. Als een bewijs van de nog gebrekkige werking der te legrafische dienst op Indie, heeft de heer Reuter alhier bekend gemaakt, dat zijn agent op Ceylon den iOa der vorige m tand, onmiddellijk bij aankomst der australische mail, van daar eeuige telegrafische depeches naar het bureau te Londen ter overseining afgegeven en daarvoor ruim 87 betaald heeft, zonder dat er daarvan tot nog toe één te Londen is ontvangen. Blijkens de jongste berigten uit de vereenigde staten ver keerde de blanke bevolking in onderscheiden oorden van het zuiden steeds in angst door de overmoedige en dreigende hou ding der negers, hoewel namens den president de bijstand der eedgenootschappelijke troepen was toegezegd voor het geval, dat dc behoefte daaraan tot instandhouding van den openbaren vrede naar de weltelijke voorschriften zou blijken. Een gedeelte van den reuzenarbeid aan den bouw der pacific spoorbaan bestaat daarin, dat over eene lengte van circa 40 mijlen in de Sierra Nevada-bergeu een dak van balken wordt getimmerd, ten einde daardoor te beletten, dat de weg onder sneeuwmassa’s wordt begraven. Deze balken zijn uit zware boomen vervaardigd, opdat zij den last der daarep vallende sneeuw kunnen dragen. Dag en nacht zijn 30 stoomzagerijen werkzaam, om het beuoodigde hout te leveren eu 2000 arbei ders voeren het naar en uit de molens. Aau weerskauteu van den spoorweg verdwijnen de bosschen, om tot de overdekking (800,000 voet per mijl) aangewend te worden. 10 Sept. De Times zegt in zyn city-artikel, dat de goud aanvoer der week 88,000 bedraagt. De goud-uitvocr van New-York beliep 5wo,000 deze som werd gisteren verzon den. Op deze mededeeiing was men geenzins voorbereid. Dit geld dient vermoedelijk tot betaling aan Rusland voor het door Amerika aangekochte grondgebiedhet grootste gedeelte zal echter wel voor de bank van Engeland bestemd zyu. GOUDA, 12 September. Men is thans overal bezig met militaire oefeningen. De vrede blijft bewaard. Men kan zich niet vergasten op de heer lijkheid van den oorlog, nu vertoont en fingeert men de navolging. Is dat kamperen noodzakelijk, dan is het in elk geval eene treurige noodzakelijkheid. De oorlog is de afgrijsei ij kste, menseb - onteerendste smaad hoe is het dau mogelijk, dat redelijke men- schen, die rampzaligheid als een kermisvermaak naloopen. Waarom houdt men dan ook geen bang-repetitien, waar de beul zich oefent in zijne ook zoo rampzalige kunst. In Zwitserland houdt eene constituerende vergadering zich te Zurich bezig met het herzien der kantonnale grondwet, zij heeft de afschaffing der doodstraf reeds aangenomen. Het ge rucht, dat ook hier te lande zulk een ontwerp wordt gereed gemaakt, is tegengesproken. Waarop wachten wij om uit te spreken, wat leeft in de overtuiging van elk verlicht mensch. Het leven van den mensch is onschendbaar voor zijne mede- menschen. De afschaffing der doodslraf is de ware oorlogs verklaring aan den oorlog. Als de wet ons leert, dat het leven van den mensch heilig is en onaantastbaar, dan zal het zedelijk gevoel ontwaken tot onafwijsbare gevolgtrekkingen. De oorlog bestaat slechts nog door de kracht der gewoonte, hij is in tegenspraak met het geweten der beschaafde wereld, en als allen, die den oorlog verfoeijen, tot vol bewustzijn kwamen, dan was het oorlogvoeren eene onmogelijkheid. Maar wij be zitten een onduidelijk gevoel, een onzeker besef, zonder geëman cipeerd te zijn tot de volle zekerhc:d onzer kracht, en de bar- baarschheid in onze maatschappij belet ons te komen tot de huldiging van het licht, dat in het gemoed opgaat. Om tot de afschaffing van den oorlog te komen, behoeven wij eene geheele maatschappelijke hervorming, die wel met wisse schreden nadert, maar wier komen eerst mogelijk is na bitteren, baugen strijd tegen de beginselen des gewelds. Wat het zegt, veroordeelde en versletene eeuwenheugende misbruiken af te schaffen, begint zich weder te vertoonen in Engeland, nu dat gedrochtelijke onregt der iersche staatskerk is aangetast; de onregtvaardigste en schandelijkste onderdruk king vindt tai van voorstanders onder het edelste volk, en de verachtelijkste fanatiek en oproermaker telt onder de aanzien- lijkste standen voorstanders en bevorderaars. Wat nu weder te Manchester met dien snooden Murphy is gebeurd, gaat waarlijk ons begrip te boven. Zijne uitdrukkingen getuigen van zoo

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1