BtnncnlnniK Gemengde Berigten. 2lï>tiertcntten. Sf FABRIEK en MAGAZIJN W. EC- V/LTST" SAEEC, Gepoetste Kagchels zijn ook iu huur te bekomen. Burgerlijke Stand. en rsa - - Bevallen van een Zoon, TONIA vak RIJN van ALK.EMADEvan A- Koninklijk geoctroojjeerdefijn verlakte, gepolijste PEPERSTRAAT, GOUDA; Verlakte Kolen- en Turfbakken, Haardstellen en gepoetste Kagchels in verschillende soorten, geslepen gegoten Kagchels, Pournuizen met circulatie, Brandwaa.~borgkasten, enz. vuoiai- \.d Win>n\ i,man" door het wo«r«l „persoon" tu de wet te vervangen, de beer Disraeli niet mee gestemd heeft. Dat echter het huis die opvattiug niet wa? toegedaan, blikt wederom hieruit, dat zij die voor het roorstel van den heêr Mill stemden, eene kleine minderheid waren. Dat zijn echter opmerkingen, waar de regter niets mede te maken heeft. De kwestie is een kwestie zuiver van wetsuitlegging en zoo ais zij nu staat „Ï3 de opvatting volgens welke de wet de vrou wen niet uitsluit van het stemregt, dunkt mij, zeer goed vatbaar voor verdediging." Parilis, - *3 Sept. De Parrie interpreteert in vredelievenden zin de reilt*, djor den koning var. Pruisen *e Kiel gehouden; zij zegt, dat de openbare meening geenerlei oorlogzuchtige ge volgtrekking naken zal uit de zinspeling van koning Wilhelm op den oorlog in de hertogdom "pp en Komt ten siotfe tot de conclusie, dat men in Duitschland ue vredelievende beloften en koning Wilhelm zal toejuichen, gelijk men zich in Frankrijk gelukwenscht over de zorgvuldigheid, waarmede de keizer bij het veriaten van het kamp van Chalons vermeden heeft een voorwendsel te verschaffen voor vijaudelijke uitleggingen. De heer de Moiinari levert, in het Journal des Débats, de volgende beschouw ingen, naar aanleiding van de gevoerde onderbande ingen betrekkelijk de herziening van de rijn-scheep- vaart-acte. „Nederland heeft er evenveel belang bij als Duitseh- iaud om, uoor alle mogelijke middelen, zijne betrekkingen met liet tolverbond te vergemakkelijken en met dat doel heeft het, iu de laatste jaren, bij zijn net van bevaarbare stroomen en kanalen een nel van spoorwegen gevoegd, die niet alleen de haven van Rotterdam, maar ook het meest westelijk gelegen punt van Vlissingen in regtstreeksche gemeenschap met Duitsch- liiid moeten brengen. Maar het wil meester blijven over de politie c_p zijne wateren, evenzeer als over die op zijne spoor wegen. Dit veria'.gen is zuu redelijk, dat de andere oever stalenij hou..en ons daarvan overtuigder met op/uilen aai.tirugi i ais een regt te verkrijgen waarborgen, die het ne der land se'-e gouvernement in zijn belang hun moet schenken." 17 Sept. Uit li 10 Janeiro wordt berigt, dat de hr. Sar- miertri, lo^komstig president der argentijnsche ïepubliek, aldaar aangekomen en door den keizer ontvangen is. Brazilië heeft voMcenir.g gegeven aan den eisch der vereenigde staten, door ver. jf te verieenen aan ue stoomboot asso, om de Parana op te varen. Het Journal des Debats bevat andermaal een artikel, gete kend door den secretaris der redactie, dat over de kansen van vrede en ooricg handelt. liet erkent, dat de tegenwoordige tcesrand van Europa van dien aard is, dat hij geacht kan werden een overgang te vormen tot een andereu toestand; dat er elementen zijn, die voor den oorlog pleiten, en het ziet ook een groot kwaad in bet drijven van zekere partijen, in de omgeving des fransehen keizers, tot den oorlog; met dit al bestaat er geen wezen tUke grond voor'den oorlog, zelfs geen voorwendsel. IntuES?hen is er meer noodig om bet vertrouwen in het behoud des vredes te doen herleven dan de woorden; de fnnsche regering moet tot daden overgaanhare handeling meet reg'streek3, eenvoudig en onophoudelijk terugwerken op har»- vertrouwelingen, op hare tolken en organen, en dus ook op hen, die tot bet leger bthoorecd, de eerste grondbeginselen der discipline schenden. Zulk een programma acht het artikel volstrekt niet onmogelijk. X'e rede, door den kening van Pruisen te Kiel uitge sproken, bewijst, dat daar ginds, even als bier, de toestand van 4iien aard is, dat de souvereineu zich geheel op dezelfde wijze en in even tweeslachtige bewoordingen uitdrukken. In de woorden van den koning van Pruisen vindt men dezelfde tegen- stri.dige gezigtsponten, waarop men stuit in de taal, die de kei/er of zij, die in last heboen voor h°ro te spreken, voeren. Konu g W ilhelm spreekt van den oorlog, om er eene bijna ly rist' e lofspraak op te houden, en een oogenblik liter verklaart hij voorstander te zijn van den vrede, juist als keizer Napoleon of zijne ministers, wanneer zij het woord voeren. Aan gene zijde van den Rijn, even als hier, is het de theorie van den ge- wapenden vrede, die bloeit. W ij gelooven dan ook niet, dat de woorden van den koDing van Pruisen, die zich met de hand op bet gevest, van zijn degen poseert, om te vei klaren dat hij den vrede w il, bijzon Ier geschikt zullen zijn om de gemoederen gerust te stellen. In allen gevalle is die rede weder eene naïeve geloofsbelijdenis van het persoonlijk gezag weiken waarborg heeft de stabiliteit van den vrede, zoolang de individuele wil van een enkele zich in de plaats stelt van de regering des volks door bet volk P Wat d" beteekenis betreft de* zoogenaamde ontwapening in Pruisen, L"jkt thans, dat men dien maatregel hier goed be oordeeld heeft, want bet proisische gouvernement heeft onlangs een besluit genomen, dat volstrekt niet rijmt met de vredelie vende intentien, waarmede het parade maakt. Men heeft na melijk c 2 dieiMttijrf van de kavallerie van 3 op 4 ianr eebragt. De lieer vou llismarck drijft dus fijn spel. Ongetwijfeld zal men hem hier met gelijke munt betalen en het is waarschijn lijk, dat men aan het ministerie van oorlog op de middelen bedacht is om mede eenige concessie te doen, die den schijn heeft van ontwapening. Ons gouvernement, dat in materie van binnenlandsche politiek (drukpers, regt van vereeniging) zoo goed met de eene hand weet terug te nemen wat het met de andere hand geeft, zal waarschijnlijk wei niet verlegen zijn om eenig expedient te vinden. Berlijn, 16 Sept. De Prov. Corr. komt terug op de la tere oproeping der recruten, en de beteekenis van dezen maat regel, en zegt, dat daarin slechts een ondubbelzinnig bewijs gezien kan worden van het vertrouwen des koDings en der re gering op het behoud van den vrede. Anders zon de opper- betelbebbe- van het bondsleger niet de kiijgskundige vorming van de jonge manschap, uitmakende bijna 1/3 van het leger op den voet van vrede, met drie maanden uitstellen. De ko ning heeft daarmee metterdaad de overtuiging gevolgd, welke hij nog pas te Kiel in woorden uitgedrukt heeft, dat hij na melijk in geheel Europa geen aanleiding ziet voor het versto ren van den vrede. Graaf von Bismarck is gelukkig beter geworden, docb blijft tot verder herstel zijner krachten nog eeuigen tijd zich onthouden van deelneming aan de staatszaken. De gewezen keurvorst van Ilessen heeft door den hof raad Pernici een politiek gedenkschrift doen uitwerken en aan de europesche hoven verzonden, alsmede aan de staatslieden van naam en andere politieke en staatsregtelijke autoriteiten. De titel luidt,/Gedenkschrift van Zijne Koninklijke Hoog heid den keurvorst Frederik Wilhelm I van Hessen, betref fende de ontbinding van den duitschen bond en de overweldi ging van Let keurvorstendom door de kroon van Pruispii in het jaar I860." Het bevat een protest tegen de usurpatie Het gerucht dat voor rekening van den noord-duitschea bond aanzienlijke aaukoopen van paarden zouden worden ge daan, wordt tegengesproken. Dit gerucht wordt gezegd te he- hooren tot die, welke in omloop gebragt worden om de openbare meening aan een op handen zijuden oorlog te doen gelooven. -17 Sept. Een telegram aan de Breslauer Zeitung uit Warschau berigt, dat gisteren op alle inrigtingen voor mid delbaar en booger onderwijs, onverschillig van welke eoDfessie de leerlingen mogten Jjn, ook protestantsch of joodsch, de ge wone gebeden voor het eerst in de kerkelijk-russische taal zijn moeten gedaan worden. Weenen, 16 Sept. Graaf Goluchowski heeft in de laatste dagen de meest bepaalde bevelen ontvangen, om den galicisehen landdag te ontbinden bij het eerste besluit dat tegen de grond wet vijandig is. Daarop zuilen onmiddellijk regtstreeksche ver- kiezing°n plaats hebben voor leden van den rijksraad, eene ge beurtenis, welke de Polen het ireest vree-en, en ten aanzien van welke zij zich de wenschelij*e gematigdheid zullen opleg gen. Daarentegen is de mogelijkheid eener ontbinding van den tyroler landdag waarschijnlijker, daar de stedehouder Lasser met het oog hierop reeds instructien beeft outvaugen, voor het geval dat de ultramontanen te Inspruck het wetsontwerp op het schooltoezigt mogten verwerpen. Bucharest, 15 Sept. De Etoile d'Orient wil stellig we ten, dat de porte besloten is tot bezetting van Rumenie en tot bijeentrekking van troepen en transportmiddelen aan den Donau, onder voorwendsel van Bulgarije gerust te stellen. GOUDA, 19 September. Dc Staatscourant bevat het programma voor de opening van de vergadering der staten-generaal te 's Gravenhage op maandag aanst. Deze plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Directeuren der ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid hebben zich gewend tot de staten der provinciën met verzoek om strengere toepassing van de wetsbepalingen omtrent de visscherij, tot wering van de strooperijen op de rivieren en binnenwateren, waarbij het vooral te doen is om de schubben der kleine vischjes, waaruit in Frankrijk kuostparels worden bereid. Bij de dingsdag te Rotterdam plaats gehad hebbende ver kiezing voo" een lid der provinciale staten zijn ingekomen 97- billetten, van onwaarde 9, volstrekte meerderheid 48-ge kozen is de heer jhr. uir. D. R. Gevers Devnoot, met 60* 6temmen. De heer D. L. Wolfson verkreeg 346 ec de beer N. J. Hoffmann 10 stemmen. Te Amsterdam wordt eene vereenig'ng opgerigt wrarran, volgens de ontworpen statuten, het doel is een gezet en naauw- keurig onderzoek te bevorderen van de gebreken der bestaande Dederiandscbe kieswet en de meest gepaste middelen op te spo ren tot hare verbetering. De vereenigiug zal ook trachten el- den» de oprigting van dergelijke vereenigingen te bevorderen. Zij draagt geen bepaald politieke of kerkelijke kleur. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard dd. 17 Sept: Van verschillende zijden komen herigten in over de op brengst van het hennip/aad. Volgens sommigen is die op brengst zeer goed, volgens anderen bevredigend, terwijl eenig°n die als gering opgeven. Dit laatste is evenwel een gevolg van de zucht om het eerst met den henuipbouw gereed te zijn. De eeü jaagt, om zoo te zegden, den ander. Men begint, even als met het hooijen, telkens al vroeger met het plukken van den hennip en velen begonnen daarmede dit jaar, toen de plant nog wel veertien dagen moest doorgroeijen. Diei.tengevolge bleef veel zaad onvolkomen en wordt dit bij het schoonmaken uit- geraalen, alzoo de kwantiteit minder. Ook hier deüke men aan het spreekwoord „die zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht." De uitgegroeide hennip levert eene groote hoe veelheid zaad, dat zwaar en rijk aan olie is. Voor zooverre men daarover thans kan oordeelen is dit gewas onder de zeer goede te rangschikken. Men schrijft uit Katwijk aan Zee, dd. 15 dezer: Van de 41 schuilen, welke alhier dit jaar ter steur- en pe- kelbaringvisscherij zijn uitgegaan,, zijn van 25 aug. tot 14 sept. reeds 11 schuiten aangekomen, met 423,250 stuks pe- kelhariug van zeer goede kwaliteit, verkocht voor pl. m. 4400. Slechts eene schuit blijft de vangst van verschen visch uitoefenen. De meeste landbouwers hebben eene bevredigende uit komst door de rooijing van een ruim beschot aardappelen, waarvoor van 2.80 tot f 3,50 per mud wordt besteed. Piershil, dd. 16 dezer: Terwijl nu de oog9t is binnen gehaald eD het vlas in dc schuren geborgen is, hebben de landbouwers een begin doen maken met het rooijen der aard appelen. De uitkomst varieert van 70 tot 260 mud per bun der, zoodat dit gewas al° middelmatig mag beschouwd worden. De prijzen zijn zeer uiteeoloopend. Apeldoorn Wij vernt -.eu dat het spoorweg-comité eerst daags weder zal te zamen komeu, ter zake van deu spoorweg MaarsbergeoAlmelo via Barneveid, Apeldoorn en Deventer. De opneming van dat traject moet reeds hebben plaats gehad, en de kosten op 3 millioen gulden begroot ziju. Het getal moordenaars staat in Engeland tot de bevolking als 1 tot 675,000 in Nederland als 1 tot 163,000 in den N. Daitschen bond als 1 tot 100,000 in Oostenrijk als 1 tot 77,000; in Spanje als 1 tot 4000 en in den kerkelijken staat als 1 cot 750. Te Fontainebleau /al een paviljoen Napoleon III aangebouwd worden. Te Praag mogen geen dag bladen roet de sneltreinen ve zonden worden, zij moeten vooraf gekeurd worden. In britsch Indie verwacht men weder een opstand. Te Ilampion in \irginie heelt een gevecht plaatsgehad tusschcii tic blanken en de negers. Te Montreal in Canada is eene bijeenkomst van fenians verboden. Het fransche bezettingsleger te Civita-Yecchia wordt versterkt. In de forten rondom Parijs worden ontzaggelijke hoeveelheden bus kruid opgeslagen. Een herderlijk schrijveD van den bisschop Rudiger is te Liuz in beslag genomen. De vrij met se* .ars bonden conares te Havre en beraadslagen over den oorlog, die de broeder chap der menschen opheft. Op de peruaansche kost >.ijn door de aardbeving 14 schepen vergaan, meest engelsche, etnige amerikaausche en een pruisisch schip. Het pauselijk leger telt 1200 koortslijders. Het regent adressen van kerkeraden en ook van vereenigingen van leden der hervormde gemeenten om dr. Zaalberg te veroordeelen. Te bonden laat men een ballon ZOOG voet hoog op aan een kabelde inhoud van den ballon die 336 duizend gulden gekost heeft, bedraagt 350 duizeud kubieke Voetenmen kan voor 12 gulden een reisje naar boven mede maken. Op de verklaring van Napoleon, dat hij niets zon zeggen, wordeu duizend aanmerkingen ge maakt, zoo dat hij geheel zal moeten zwijgen om den wil der oppermag- tige dagbladen. De oogst in West-Indie is grooter dan gewoonlijk. De porte wil Rumeuie bezetteu om Bulgarije in bedwang te houdeu. De koning van Pruisen is zoo bijziende dat hij te Kiel gezegd heeft, in geheel Europa geen aanleiding te zien tot verstoring van den vrede. Graaf von Bismarck wordt beter voor de variatie. De insorrectionele beweging is in Mexico op een punt na bedwongen. Te Antwerpen is j in het begin der week een schip met petroleum geladen verbrand. Graaf von Bismarek zal Euge'and gaan bezoeken om geheel genezen te woiden van pruisische politiek. De zoologische tuin te Londen beeft 12 duizend gulden betaald voor een afrikaauschea neushoorn met 2 hoorns uit Opper-Nubie aangebragt. ln Audalusie heeft zich weder eene gewa pende bende vertoond. Het engelsche parlement is verdaagd tot 2ó November. De couventie in Massachusetts heeft den democraat Quincy Adams benoemd tot gouverneur. De opstandelingen in Venezuela zegen- vieren op president Falcon en hebben Puerto Cabello genomen. Te Londen is eene nieuwe hopbeurs geopend, een sieraad der stad, die voor ruim 7 tonnen gouds is gebouwd, terwijl de aankoop van het terrein bijna gelijke som kostte. Te Ofen is brand ontstaan in een perroleum- reservoir, dat 6000 centenaars inhield, aan blusscheu was niet te denken, drie menschen zijn omgekomen. Duizend werklieden zijn te gilijker tijd ontslagen in de rijksd kken te Woolwich en in bet arsenaal. De woelingen der revolutionair' nartij i.ekken weder bezorgdheid te Rome. De cholera is uitgebroken II a va ja, de dagelijksche sterfgevallen auu deze ziekte bedragen 100. GOUDA. Geboren 14 Sept. Gerarda Wilhelmina, ouders A. Blok en 31. En denburg. 15. Johannes, ouders C. J. Heet man en H. van der Kemp. Petrus, ouders P. Prinsenberg en J. A. Heerkens. 16. Leendert, ouders A. Bakker en L. Vergeer. Evert, ouders E. Sanders en A. Sua- terse. Cornelis, ouders T. Sanders eu B. Noorlander. 17. Johannes Bamis, ouders L. J Donker en A. W. öotterop. Overleden 15 Sept. C. Streng, huisvr. van H. Burger, 37 j. F. Michael is, 2 j. M. Dortland, 11 vv. 16. S. van Eijk, wed. Vlak, 79 j. H W. Willerasz, 9 d. 17- J. 31. van Straten, 9 w. 18. E F. vau Rijswijk, 15 j. 11 m C. A. van Werkhooven, huisvr. van W. Soost, 70 j. Gehuwd: 16 Sept. van Ylaardingeu en A. C Hijdelaar. F. J. de Jong eu J. M. van der Valk. J. H. Kooien en P. M. van der Spelt. Ondertrouwd LEENDERT EXALTO JOHANNA HELENA de JONG. ';j| Mooedbecht, 17 Sept. 1868. Algemeene kennisgeving MEIJDEN VAN DUIJSI. London, 15 September 1168. Benige kennisgeving. Hed ,n overleed, tot diepe droef heid van mij, mijLe vier kinderen en ver dere betrekkingen, mijne hartelijk geliefde Echtgenoot JOHANNA KORTENOEVER, op den leeftijd van ze? en veertig en na eene gelukkige echtvereeu'ging van zes en twintig jaren. G. STRAVEB. Gouda, 18 September 1868. Benige kennixgeriag. VAN de DIE NIET GEPOETST BEHOEVEN TE WORDEN, VAN voor de deugdzaamheid van bet lak wordt geguarandeerd. Alsmede

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2