I I 868. Zondag, II October. UP 682. öuttenlanö. t schappij Middel. Overzigt. itter. 3 perso- drijf. sen, die eiken i worden. 4 A EIT VAN I.INEN enz. n hebben de eer te Heer J. C. G. DU. :n benoemd als hun- r den verkoop der angevoerd, zeer geu- Kaapsche Wij- e Port en Bor- dles in kistjes van fleschjes. PRIJS- elijks bij genoemden nstraat Gouda ver- Uitgave van A. BRINKMAN. Madrid7 Oct. Prim is heden namiddag alhier gearri veerd. Het is ónmogelijk de zeldzame geestdrift der bevolking bij zijne komst begrijpelijk te maken. Nimmer heeft men hier iets dergelijks gezien. De geheeie stad was op de been. Van alle kanten, ook van het leger en de vloot, waren deputatien gekomen en zij vergezelden Prim bij zijn intogt. Vier uren waren niet toereikende om de stad door te trekken. De vrije circulatie is onmogelijk geworden. Verscheidene mannen en vrouwen kwamen voor het hotel van Prim en bij de Puerta del Sol in het gedrang om. Fransche, italiaansche en zwitser- sche deputatien, alsmede een muziekkorps begeleidden den stoet, Londen, 7 Oct. De Times tracht aan te toonen, dat er eene beslissing moet genomen worden aangaande eene veran dering der britsche politiek van onthouding eener inmenging in de aangelegenheden aan de noordwestelijke greuzen van Indie. Achter de rebellen van de Hazara-hooglanden staan de Affgha- nen en achter deze de Russen. Het is derhalve de vraag of de troepen niet naar de grenzen van Afghanistan behooren op te rukken, daar toch 20,000 man der britsch-indische troepen tot dien gezamentlijken marsch bereid zijn. Parijs, 7 Oct. De Monlteur deelt in een bulletin mede, dat de regerings-junta te Madrid bij volksstemming is gecon stitueerd. Serrano en Prim zijn benoemd tot honoraire voor zitters. Aguirre is effectief president. V’ce-prcsidenten zijn Vega Armyo en Ribero. Berlijn, 7 Oct. naar 7 Gouda. Prim heeft gisteren ven het balcon I I. Haarlem. RGEN DUTILH, Leiden. Lange TiendewegD. n°. 60. Zeven kuizen. Woerden. Schoonhoven. Alp hen. Boskoop. rd am, Weste wagenstr. A BRINKMAN Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco ppost 2,2 5 Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. j gegaan,’waarin ber- ri vieren van dranken i de heillooze plaag echter alles zonder king; geen Medicijn klotste tegen de rota ;een middel is voor dat hare kwaal en n tak uitroeide, thans g bereide WATTEN welke reeds zoovele ïlijke werking hebben beproeft te vergeefs kt gevatte koude uit dadelijk ontvangen, Jgens naar evenredig- st spoedig of lang- adigheid gebruik te voor niemand een het veelvuldig debiet tegen den geringe» Dent te kunnen blij- wijziging en aanmerkelijke inkrimping van onze militaire in stellingen. Als wij hierin niet wijzer women, dan is onze val onvermijdelijk. Tegen het geweld moeten wij bezwijken, door onze wapening vestigen wij het oog op ons en worden onwillig medegesleept in de naderende europesche verwikke lingen. Zachtmoedige houding en schrander beleid zijn onze beste wapenen bij inwendige eendragt. Maar bovenal ontbreekt ons bet laatste. De stoute oorlogsverklaring der bisschoppen ehoorde de tegenpartij te vereenigen, maar zij wil liever te gronde gaan in onderlingen twist en het bondgenootschap van ultra- montanen en orthodoxen bedreigt ernstig de verdeelde hoop van flaauwe liberalen. et Hoofd-Depót bij A. s Delft, die tot bewijs oortgaat de biljetten I GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentien van één tet zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. GOUDA10 October. In Spanje gaat alles uitmuntend. Het is eene voorbeeldige omwenteling, eenstemmig, geregeld en zachtmoedig. Pnm is te Madrid en met Serrano aan bet hoofd des bewinds; de op stand was eene militaire, maar daarbij heeft zich het geheeie volk aangesloten, en de verwerping der dynastie is thans, in den Hgemeen toegejuichten regel van het algemeen stemregt, vol komen gewettigd. Over de nadere en meer regelmatige stem ming des volks bestaat geen den minsten twijfel. Maar de moeijelijkheid zal beginnen. Spanje is achterlijk in ontwikke ling uitgezogen door een schandelijk bestuur is de nijverheid in den treurigsten toestand en de handel vernietigd. Ziedaar wat langdurige tiranny in verbond met fanatismus vermagal de hulpbronnen van het rijkgezegend land zijn uitgedroogd en de noodigste voorziening zal kracht, tijd en volharding eischen. Wie zal de taak der restauratie aanvaarden De toekomst is duister. Het zal wel meer en meer blijken, dat het denkbeeld eener republiek niet zoo ver ligt, als men ons wel zou willen wijs maken maar niemand ontveinst zich, dat de uitroeping der republiek schrik in Europa en woelingen in Spanje zelf zou veroorzaken, en dat alleen de voortreffelijkheid van den gekozen president het eenigzins gelukken der proefneming zou kunnen waarborgen. Een eigentlijke pretendent is er nietvan den zoon der koningin, den prins van Asturie, is men teregt afkeerig, en de kleinzoon van den befaamden don Carlos telt weinige vrienden, omdat ook op hem de herinnering drukt der willekeur. Nu komt een tal van prinsen op de baan, zelfs de engelsche prins Alfred wordt genoemd. Doch wat kan men hopen van een jeugdig vreemdeling; is het ’egeren zoo ligte taak dat elk die op kan vatten; of is net vorstelijk bloed zoo krachtig, dat het voorziet in het gemis van kennis, ondervinding en deugd. Zulk een vorst dient zoo dikwerf voor stroomau om het eerzuchtig spel te bewimpelen der bo vendrijvende partij. De uitkomst zal in beide gevallen de zelfde zijn: woeling, strijd en langzame vooruitgang. Men vergete toch niet, dat de dagen voorbij zijn, waarin vreemd geweld een koning opdrong en hem met de wapenen hand haafde. Het veiligste mogt dan wel zijn, volksregering met een landgenoot aan het hoofd, en dit zou ook de meeste kans opleveren van waarachtigen vooruitgang, al mogt het dan zijn onder velerlei strijd, gedurige woeling en menigvuldige afwis seling. Het voornaamste is nu, ’tzij met of zonder koning, eene constitutie, die de regten des volks vaststelt. Hierop mag men hopen. De nieuwe instellingen behoeven tijd om wortel te schieten. Dit is twijfelachtiger, maar indien men niet begint, kan men het doel niet bereiken. In Turkije begint men zamenzweringen te beproeven, doch daar zal geene troonwisseling den zieke genezing aanbrengen; Rusland houdt onverwrikt het einddoel in het oog en Europa zal de catastrophe niet beletten, als het eens in ernstige bot sing is gewikkeld. Disraeli komt in Engeland zeer onhandig voor den dag met eene verdediging der staatskerk, die haar diep vernedert en alle partijen van hem verwijdert; alles schijnt daar de zege praal der liberalen aan te kondigen. Napoleon kan niet gerust zijn bij de omwenteling op vne grenzen, en het uitroepen der republiek kon in Frankrijk weerklank vinden. Hoe ongunstig de uitkomst ook was in 1848, men kon welligt menigeen vinden, die genegen was het mis lukte werk op te vatten, in de overtuiging dat de aanhouder wint. De vooruitzigten zijn niet gunstig voor ons land, onze financiën zijn wankelend geworden door de dwaasheden der specialiteiten en de overspanning van militaire dwaasheden. Van Bosse heeft zijne schranderheid niet verloochend en is voor het vol gend jaar leening eu verhooging van den druk der belasting ontgaan, maar wezentlijke verbetering is ónmogelijk zonder van Spanje even- aan de spaansche natie zelve, als zich zelf aanspraak maakt op de zelf- De regering van den om dezelfde opvatting is derhalve geen vrees, dat de spaansche verwikkelingen den algemeenen toestand in Europa zal verstoren. 8 Oct. Prim heeft gisteren van het balcon/in heFÜh* De Provincial Correspondenz meent dat de regering van den noord-duitschen bond ds zelfstandige be- slissing van het spaansche volk over hel lot van zeer behoort over te laten het duitsebe volk voor j* standigheid van diens eigen bestuur, noord-duitschen bond heeft allezins regt in deze zaak van alle andere kabinetten te verwachten Don Juan, de zoon van den in 1861 overleden Carlos, graaf van Montemolin, den vollen neef van koningin Isabella, heeft afstand gedaan van zijne regten op de kroon van Spanje, ter gunste van zijn zoon Carlos. De acte van afstand is ge dateerd Parijs 3 ociober 1868. De Patrie publiceert, ter gelegenheid van de troonrede te Kopenhagen, een lang artikel, waarin geconcludeerd wordt, dat Frankrijk zonder zich geraakt te gevoelen, het schouwspel kan aanzien van de neigingen van Pruisen tot verdere uitbrei ding, welke de friDsche politiek, als bet noodig is, ieder oogen- blik kan stuiten. Men weet, dat Frankrijk niet ongestraft Let verdrag van Praag zou laten schenden. 8 Oct. De Figaro bevat een particuliere dépêche uit Madrid waarbij verzekerd wordt, dat Prim de kandidatuur van prins Alfred van bevolking slecht opgenomen publicatie aanstaande zout en den tabak. Engeland ondersteunt, welke echter door de j is. Men verzekert, dat er eene is tot opheffing van de belasting op bet

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1