Binnenland. Gemengde Berigten. Varia. Burgerlijke Stand. Icu! .Ier minister* wordt omschreven om tijdelijke wettelijke lep.ilii.ffcn buiten effect te stelleu. Daarenboven komt in ge- j tnr. I d.tffblad voor een ministerieel besluit, door het gansebe min - ene onderteekend, waarbij op grond van het aangehaalde ke rr jk besluit, exceptionele bepaliugen worden voorgeschre ven ten opzig'e van Praag eu zijne voorsteden. De stadhouder van Bohemen, de heer v. Kehersperg, is op pen- oen gesteld en vervangen door den luitenant veld- 1 m. rs halk v. Killer. Pra&g, 12 Oct. Gisteren namiddag was er een groote volksoploop te ïmieow, welke slechts door tusscbenkomst d^r militairen is kunnen uiteengejaagd worden, nadat verscheiden personen ge-voud warec. Des avonds was de rust^ her steld. Heden heeft de militaire gouverneur, generaal v. Köiler, eene proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking wordt vermaand om rust en orde te bewaren. Daarin wordt gezegd, dat de gouverneur het als zijne taak beschouwde om de wet telijke erde te herstellen en dat hij overtredingen daarvan des noods met de gewapende raagt zal te keer gaan, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat na herstel van de lust in de gemoe deren, men den weff der oproerigheden zal verlaten en eene redelijke schikking tusschen de partijen op den constitutioneieu wezoeken en ook vinden zal. Pesth, 12 Oct. Eergisteren heeft te Semlin de confron- ta ;e van prins Karagecrgewitch met zijne medebeschuldigden plaats gehad. Daaruit moet de volledige schuld van den prins aan den moord van prins Michael gebleken zijn. Morgen zal bij waarschijnlijk naar Pesth teruggebr3gt worden. Florence," 12 Oct. De dagbladen deelen mede dat bet tot »a. der inschrijvingen voor de tabaksleening 592 millioen be- rir fft en dat de vermindering is vastgesteld op 20pCt. Madrid, October. De secretaris van Gonzales Bravo is door het volk op straat ernstig gekwetst, ueneraa! Prim heeft de bonding van het volk zeer gelaakt. Hij heeft bevolen.dat men de grieven zgu vergeten, en dat men zich eerder voor er- gelijke tooueelen behoorde te hoeden, in plaats vau het bloed in de straten te doen vlo 4jen. 10 0-t. De junta heeft de gisteren uitgevaardigde ver klaring, omtrent de regten der natie, gecompleteerd, door den wensch te kennen te geven, dat de doodstraf zou worden af geschaft dat de individuele vrijheid zou worden geproclameerd en dat het domicilie onschendbaar zou zijn. De junta beeft, ten einde in de behoeften van de arbeidende klasse te voorzien, eene leening uitgeschreven van 10 millioen realen, gewaarborgd door gemeente-obligatien. Deze som zal worden gedelgd door verkoop van gemeente-terreinen. Twintig kapitalisten van Ma drid hebben gistereu ieder voor 50,000 realen ingeschreven. Alle provinciën hebben het nieuwe gouvernement erkend. Vele leden van den staatsraad hebben hun ontslag ingediend. De regering heeft krachtdadige maatregelen genomen om alle revolutionaire bnitenspor.gheden in de provinciën te voorko men of te straffen. Er heerscht hier de meest gewen-ehte rust. 11 Oct. De junta heeft den maire van Madrid gemag- tigd om openbare werken te doen aanleggen, welke verbete ringen in het leven roepen en der bevolking nuttig zijn. De mschrijv ogen der gemeente-leening hebben het bedrag vin 50Ü.OUÜ frs. bereikt. -José Maria Orense, markies van Albaïda, heeft de vol gende repubiueinsche proclamatie aan de Cataloniers gerigt „Weg met de koningen want allen spannen in meer of minder mate zamen tegen de vrijheid. „Noch de Franschman Moutpensier, noch de Portugees don Fernando, noch een der duitsche vorstjes, waarmede de mod deraars ons /.ouden willen begiftigen! „In I «lie had Victor Emanuel zijne kroon verworven door den s*rijd eu aiie verdrukten beschermd; toch is hij geëindigd met de ondankbare van Aspromonte te ziju. Een koning met democratische beginseien zou ou» leiden tot eene wederopvoe- r.ng van het fransche kiuchtspei van 1S3U1S4S. „Spas.je kan slechts eene bondgenootschappelijke republiek Zijn. Catalonie vooral met zijne oude handvesten, met zijn ar .chtig karakter, zi^ne liefde voor den arbeid en zijne neiging om zijn eigen leven te leven, bezit alles wat bet uoodig heeft om zich zeif te regeren gelijk de beste der amer. stalen. „Maken wij van de vrijheid van drukpers, van spreken, van vergaderen gebruik om luide den definiticven val van de koningin van Spanje te verkondigen en de toepassing der bondgenootschappelijke beginselen in vereeniging met allen, wanneer het geldt de verdediging van ons grondgebied. „T-aten wij goede Spanjaarden en goede katholieken zijndie twee zaken sluiten elkander niet uit; zij vullen elkander aan. „Als wij een koning kregen, zou hij slecht ontvangen wor den door de republikeinen, de Carlisten, de aanhangers van Isabella, door bijna allen, en niemand zonde hem met geest drift ontvangen. ,Geea vorst, die achting heeft voor zichzelven, zon eene kroon willen aannemen, die hij niet veroverd heeft en waar tegen hel eenstemmig gevoel van alle Spanjaarden zich met kracht zou verzetten. „Weg met de koningen!" Gerona, 3 October 68. Orense is heden avond alhier aangekomen. Hij zal eene groote democratische vereeniging bijwonen en het voorstel deen, dat slechts de republikeinsche regeringsv.. m de demo cratische beginselen kan voldoen. 12 Go. Er is hier gisteren een democratische bijeen komst gehouden, die zeer rustig afgeloopen is. De redevoe ringen waren gematigd en werden met kalmte aangehoord. Er heerschte de volmaakste orde. De bijeenkomst heeft eenstem. mig aangenomen een verklaring, dat de democratie de rege ring moest ondersteunen, zoolang zij getrouw blijft aan de beginselen der revolutie, Het vergevorderde uur belette de bijeenkomst te stemui°u over een voorstel van den heer Orense. Een tweede bijeenkomst zal eerstdaags gehouden worden. Prira heelt een brief geschreven aan de Gaulois, waarin hij aan dat blad zijn dank betuigt voor de sympathie, die het voor de revolutie aan üen dag heeft gelegd. Verder geeft hij zijne verwondering te kennen over het ongeduld van een g deelte der fransche drukpers, hetwelk van oordeel is, dat SrAuje niet spoedig genoeg aan het werk gaat. Prim zegt, d-.t acht dagen genoeg geweest zijn, om eene drie eeuwen oud dynastie omver te we.pen en een ander gouvernement te '^stigen. Wij zuilen thans niet dralen om den nieuwen staat .an zaken met de constituerende cortes te grondvesten op de grondslageu van het programma dal gij kent. Alsdau zullen wij er iu geslaagd zijn het ideaal in de staatkunde voor Spanje bereikt te hebben, namelijk de ware constitutionele monarchie, gebaseerd op grond- slagen zoo liberaal als met dezen .egeriugsvorm slechts over een te brengen is. De minister van oorlog heeft een besluit genomen, waar bij aan de korporaals en officieren van het geheele leger tot aan den rang van luitenant-kolonel, een hoogere rang toege kend en aan de soldaten vermindering van diensttijd verze- kerd wordt. 13 Oct. in een brief van Espartero aan Serrano gerigt, wordt gezegd, dat hij en zijne vrienden het gouvernement on dersteunen om het beginsel der nationale souvereiniteit te doen zegepr.éeu. Bij decreet van den minister van justitie is de sociëteit der jesuiten gesupprimeerd in het spaausche schiereiland en de eilanden, die daartoe behooren, is haar gelast de collegien en verdere instellingen binnen 3 dagen te sluiten, en bepaald, dat hare mobilaire eu vaste goederen het eigendom der natie zijn. De Gaceta bevat een brief van Espariero, waarin deze Serrano gelukwenscht eu de hoop uitspreekt van het beginsel der volkssouvereiniteit te zullen zien zegevieren. Hij biedt hem zijn stem aan. Hetzelfde blad bevat een brief van Kios Rosas, waarin de hoop wordt uitgesproken, dal de vrijheid blijvend gegrondvest zal worden op den grondslag vau den monarchaleu regeringsvorm. Kopenhagen, 12 Oct. De fiactiën van den rijksdag hebben een ontwerp van antwoord op de troonrede in gereed heid gebragt, waarin gesproken wordt over de heugelijke eeos- gezindheid tusschen koning en volk, over de onderhandelingen betreffende Noord-Sleeswijk, over het wenschelijke vau bezui nigingen in het bestuur eu over de hooge beteekenis, welke de verloving van den kroonprins voor geheel Scandinavië heeft. GOUDA14 October. Naar men verneemt, zal op diugsdag a. s. het gewoon jaarlijksch prijes;chieten voor de leden der weerbaarheids-veree niging plaats hebben. In de maandag gehouden zitting van de tweede kamer zijn ingekomen een wets-ontwerp betreffende de maten, gewig- ten en weegwerktuigen, en twee wets-outwerpen tot wijziging van de hoofdstukken II en VII B der staatsbegrooting voor 1S67. Omtrent een tweetal ontwerpen werd door de coromis- sien van rapporteurs het eindverslag uitgebragt en voorts Kennis gegeven van de beuoemiug van rapporteurs voor on derscheiden wetsontwerpen. Een der vroegere gevangenen van wijlen konir.g Theodoras van Abyssinie, dr. Blanc, geneesheer bij de engelsche missie in dat rijk, is, vergezeld van een jongen Abyssinier, bij zijn zwa ger ds. Trip van Zoutelande, te Hattera, aangekomen. Hartroe rend is het verhaal zijner langdurige en harde gevangenschap Hij zal eerstdaags te 's Hage over zijn wedervaren inAbyssmm eene conférence houden in de fransche taal. Volgers het door den minister van koloniën aan de kamer3 ingezonden verslag, dat op eene andere wijze dan vroeger is ingerigt, maken de jongste berigten van Java gewag van een schier overal voorspoe ligen rijstoogst, het voorname element der tevredenheid van den inlander. Ook de suikerfabricatie scheen den planter een goed loon te beloven. Minder vruch ten deed de koffiiplant vervrachten, ten gevolge van tie voor deze cultuur nadeelige weersgesteldheid in 1867. Over den gezondheidstoestand des volks luiden de tijdingen in 't alge meen gunstig. Politieke voorvallen onder den inlander op Java vond men in de officiële mededeelingen niet vermeld. De europesche maatschappij op Java, zoo industriële als ambtelijke, ziet steeds reikhalzend uit naar eene beslissing van hetgeen men „het koloniaal vraagstuk" pleegt te noemen. Het kan niet ontkend worden dat de. langdurige onzekerheid ora- rent het bedoelde onderwerp, dat in zoo veler dagelijksch le ven grijpt, staatkundig beschouwd, ongunstig werkt. En die werking verspreidt zich over menigeen der inlandsche hoogere ambtenaren. De onrustbarende geruchten echter, nu en dan h.er te lande uitgestrooid ouer toenemende onveiligheid op Java, in het bijzonder voor Europeanen, worden door de in gewonnen officiële berigten geenszins bevestigd. De minister brengt verscheiden berigten bij, iu dien zin ook ua een inge steld naauukeurig onderzoek verkregen. Naar de kust van Guinea is versterking gezonden, o. a. 250 aehterlaadgeweren, vergezeld van personeel met de behandeling dier wapenen bekend. Hierdoor wordt aan de bezetting teil groot overwigt verzekerd. Men schrijft uit Bemmel Men is hier thans druk met den aardappelenoogst bezig, de kwaliteit van de meesten laat niets te wenschen over, is integendeel voortreffelijk, van som migen is zij door het zoogenaamde doorwassen minder goed. De prijzen bedragen pl. m. 2 het mud. Over het alge meen mag gezegd werden dat het hier voor den landbouwer een uitmuutend jaar was. Tarwe, rogge en koolzaad leverden een buitengewoon ruim beschot op; boekweit was minder goed, de tabak, hoewel niet bijzonder, leverde een beter product op dan hij de laatste vier jaren gedaan hadhet vroege hooi was zeldzaam goed, het late integendeel, ten gevolge der droogte, geheel mislukt, erwten en boonen zijn er bijna niet, de beetwortelen, die men hier meer begint te verbouwen, ble ven beneden het middelmatige, appelen zijn er in overvloed, peren daarentegen weinig, de prijzen der appelen verschillen van 1.25 tot 1.50. Sterk wordt hier thans naar regen verlangd, daar men door de droogte niet in staat is met het zaaijen van het winterkoren voort te gaau. Te Madrid is een permanente democratische club opgerigt. De duitsche noordpool-expeditie is zaturdag middag behouden op de Wezer teruggekeerd. Pruisen /.al eenige oorlogschepen zenden uaar de spaansche kust om de belangen te beschermen der duitsche onderdanen. Jn Bulgarije wordt eene militie georganiseerd tot bescherming der gienzen. In de kolen mijnen bij Charleroi is het werk weder gestaakt. De turkscbe zameu- zwering was vooral het werk van vreemdelingen, Engelscheu, Grieken en Russen. Met de versterkingen van hiel wordt geregeld voortgegaan, het zal nog vier jareD du^en en 4 millioen gu'.dcn kosten. Het gar nizoen te Praag wordt versterkt. In Sevilla, de stad der auto-da-fe's is de eerste steen geleed van eene protestanlsche kerk. Te Madrid ontvangen 40,000 werklieden dagelijks elk 2 francs subsidie. De wer vingen voor bet pauselijk leger duren nog altijd voort te Parijs. Er hebben op nieuw uitbarstingen plaats van den Vesuvius. Zaturdag is dc geboortedag van koningin Isabella te Havana als naar gewoonte gevierd. De herstelling van den transatlantischeu telegraafkabel is maandag middag voltooid. De opbrengst van bet badhuis te Scheveningen gedu rende deze-i zomer bedraagt ruim 150,000. Het uieuwe tag. parle ment zal dit jaar niet bijeenkomen Te Londen, in het noorden der stad, heeft men een nieuw park aangelegd van zolk een aanmerkelijke grootte, dat men berekend heeft, dat geheel Berlijn er zoude kunnen staan. Groote grasperken moeten dienen tot volksspelen. Ook zal daar een groot aquarium worden aangelegd, om het nuttige met het aangename te vereenigen. Midden in het nieuwe park verheft zich een nieuw kristallen paleis, niet minder grootsch dan het reeds bestaande te Sydenham, en dat dezelfde bestemming heeft kunst, industrie en vermaak. Een terrein voor volksspelen waar vindt men dat bij onze steden waar is daarvan een schijn bij onze stad Maar het is keiaasook niet noodig, want waar zijn de oude volksspelen der Hollanders gebleven Ons volk bezit geen volksspelen meer, en de wecrbaarbeids-exercitieu zullen daarvoor een scbr&ie vergoeding zijn. Waar vindt men nog kolf- of kaatsbanen De nederlandsche deftigheid heeft alles verdreven wi! men nog volksspelen zien, dan moet men de grenzen overmisschien dat men in Noord-Brabant nog een overblijfsel vindt in de daar bestaande handboog-schutterijen en muziekgezelschappen met de daaraan verbonden gezellige vereenigingen. Ons volk houdt eens in het jaar kermis en daarmede is het uit. Op Java is men toch een ondaukbaar volkje. De ond-gasten hebben wel gelijk. Nu heeft de vorige minister hun een uitstekend schrijver als redacteur vau een der nieuwsbladen willen bezorgen, en daartoe geen gelden, altijd uit de schat kist, ontzien, om het dien schrijver zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en in plaats van die groote liefde met vurige dankbaarheid te erkennen, weigeren zij het blad te lezen. Bo vendien maken zij nu een beweging, die zelfs hier te lande weerklank vindt. Eu wat steekt er dan toch wel voor kwaad iu, dat de minister aan een dagbladschrijver een mooi som metje geld cadeeu geeft Ondankbaar volkje, daar op Java! Volgens officiële berigfen is gedurende 1866 door de geza- mentlijke instellingen van weldadigheid hier te lande uitgegeven ongeveer 9'/2 millioen. Ruim 3 millioen werd verstrekt door collecten en andere vrijwillige bijdragen, en ruim 2 miliioeo werd aan subsidie gegeven. Hier nu nog bijgevoegd de som- ineu, door particuliere liefdadigheid verstrekt en waarvan het bedrag natuurlijk geheel onbekend is, en zich zelfs uiet laat gissen, dan krijgt men een hoogst aanzienlijk bedrag, dat «rel bewijst dat de nederlandsche liefdadigheid noff niet verdwenen is. Maar hoe worden die sommen besteed, dit is een andere vraag, en daarover zoude zeker veel te zeggen zijn. Jefferson Davis, gedurende drie jaar president der geconfe dereerde staten is, na een bezoek in Engeland gebragt te heb ben, als vertegenwoordiger van een engelsch handelshuis naar Richmond teruggekeerd. Dat is amenkaansch. Isabella, ex-koningiu van Spinje, verlaat haar land, nadat zij ju wee le n en gelden in veiligheid heeft gebragt, en gaat gast vrijheid vragen bij een naburig vorst, om verder haar leven door te brengen met het smeden van zatnenspanningen en het verteren van het medegenomen geld, omdat zij tot niets anders in staai is. Dat is europeescb. De spaansche omwenteling is vlug in zijn werk gegar.n. Wel moet een regering gehaat zijn, die zoo weinig vrienden heeft. Het is nu te hopen, dat de mannen, die aan het hoofd dier beweging zijn, m staat zullen bevonden worden haar meester te blijven. Nu is het niet meer met manifesten ei» circulaires te doen. Nu moeten de handelingen getuigen van waarachtige vaderlandsliefde. Is het volk niet te bedorven door een veel jarige onderdrukking der wereldlijke en geestelijke magt, dan kan Spanje nog een schoone toekomst hebben, al gaan ook de laatste koloniën verloren. Spanje en Oostenrijk bedanken langer onder het juk der geestelijkheid te zuchten. Zij eischen vrijheid, ook in het gods dienstige. Oostenrijk gaat bedaard voort op den weg der vrij heid. Een der leuzen der spaansche revolutie is vrijheid van godsdienst voor allen. En hier, in het land der vrijheid bij uitnemendheid, zoude meu ons een geestelijk juk willen opleg gen Hier zoude een kleine partij heerschappij willen voeren en de gewetensvrijheid aan banden leggen Eerst wanneer onze geschiedenis vergelen is, eerst wanneer cle iraditien van het voorgeslacht niet meer gekend worden, zoude zulk een doel te bereiken zijnnu kan men de woelingen van het kleine hoopje nog met minachtend schoader-ophalen beantwoorden. Hunne pogingen zullen afstuiten op den gezonden zin en de liefde voor de vrijheid van het nederlandsche volk. GOUDA. Geboren 9 Oct. Jacobus Jan, ouders A van der Sluijs en B M van Es. Arie Cornells, ouders J Ouweneel en A. de llcom. Daniel, ouders J. van der Vis en a. 3- Staman -— Co melis, ouden J. Vermeu len en M. van Rijsdam. Sosanna, ouders D Bakker en S. éc Jong. 12 Jacob Jan, onders J. Mulder en M. Maasland. Overleden 9 Oct. P. Barneveld, 9 d. 10 M. H. Smit, 82 j H. Waltz, 10 m. 12. J. J. houwenburg, 8 j. 7 m. C. van Eik, 5 j.

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 2