I» Zondag, 18 October. NT 684. 1868. I d' IJssel. Buitenland. melanus ZATER. )ogen water is een dodingen der we- kracht om alle oo- en welke door den re omstandigheden akking, afmatting, loedroode en drui- nachts toekleven, ende en stekende jannen zien of le- oogspieren of ade* ijls tranen, vooral relke bij een sterke niet goed kunnen ndere ooggebreken water hersteld en oogen tegen die in stand, zoodat rdom geen bril tal is voorloopig ver* Cts. per flacon bij Gouda. Overzigt, GOUDA, 17 October. k Uitgave van A. BRINKMAN. Berlijn. !NTS. GOUDSCHE COURANT If EN en Wed. A. C. Zeepen u if Lange TiendewegD. n°. 60. verzekert, kalf de marine zal eene g en Dingedag ’smor- ;e w erkdagen’s mor- morgens 6!/3 uur. p gelijke dagen ’sna- ag *s nam. 2 uren. ourkaarten. Hoe droeve gevolgen toch uit de fransche revolutie van 1789 geboren werden, hoe ook Frankrijk door geweld is onderdrukt, duizendvoudig zijn de onvervreemdbare zegeningen van|jvrij- heid, ontwikkeling en vooruitgang, door die omwenteling aan Frankrijk en aan de menschbeid verzekerd. Legden. igenstr. Rotterdam. euveuhaven ouds. weg -Schluter, denstraat l C°. Utrecht. ts in ons rijk. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van bet zegel is 80 Cent, .oor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25. Advertentien van 16 regels tot des middags ten 12 ure, grootere moeten vóór 10 ure ingezonden zijn. tf. A. BRINKMAN. iverd van alle on spikkels enz. enz.) eel en zoo wit als bij het toilet. Ock jnder aanbeveling. en vernielende anarchie. Zij hebben zekere ervarin- zich en de omkeering zal stellig ernstige gevolgen Maar de loop der geschiedenis is tot heden nooit anders geweest, en de onderdrukking duurt tot dat de alge- meene onwil het einde aanbrengt. Algemeen is dan de over tuiging, dat het anders moet worden die eensgezindheid ver breekt het juk, maar de regeling van den nieuwen toestand moet het verschil der opinien doen uitkomen. De republiek ligt voor de hand, maar zij staat in een kwaden reukde con stitutionele monarchie, de uitvinding van den nieuvveren tijd, heeft nog altijd vele vrienden en schijnt den besten overgang te vormen. In Spanje heeft men sedert 1812 herhaald daar mede getobt, maar er weinig baat bij gevonden. Het schijnt toch wat al te dwaas om zonder noodzaak van dwingende in terventie Europa rond te zoeken, om een prinsje te vinden, dat zich zou willen verwaardigen om Spanje te regeren, en hoe gering is de grond om te verwachten, dat zij zoo goed zouden slagen als de Belgen met Leopold. Waarom zonden zij geen landgenoot kiezen Prim zou toch in elk geval bekwamer en geschikter zijn dan de beste vreemdeling. Een ding is zeker, koningrijk of republiek, de geheel nieuwe, volstrekt ongewone staat van zaken zal oppositie, verzet, verwarring veroorzaken het goede kan niet zegevieren zonder strijd, maar de dwinge landij vernietigt een volk, de strijd der revolutie herschept een volk het nu al te gemakkelijk verkregen resultaat zal nog veel opoffering kosten, voor dat het tot eenige vastheid komt, maar hoe ook de poging mogi mislukken, er blijven gevolgen bestaan, die door geen geweld vernietigd worden. omwenteling wekt in hooge mate de algemeene De Bourbons, die de halve wereld regeerden, i terug tot den kring der gewone menschen, zij ein- eene niet betreurde koningin, en hebben meer slechte vorsten dan goede opgeleverd wie weet hoe roem waarde bur gers nog eens uit het talrijk kroost te voorschijn komen. Spanje is dol van vreugde over de verlossing, en de libe ralen in geheel de wereld begroeten met blij gejuich de ge- makKelijke zegepraal. De vrijheden worden den Spanjaarden thans met zoo milde hand Loegekend, dat het moeijelijk valt te gelooven, dat zij den overvloed der ongewone kost zonder koorts zullen verdragen. De legitimisten voorspellen vreeselijke gevolgen gen voor hebben. en Pomtde Londen, 14 Oct. Volgens berigten uit Haiti is het daar nog altijd onrustig. Salnave heeft verlof gegeven om, de ste den, die in de magt der opstandelingen zijn, te plunderen, bij heek tevens magtiging gegeven om Jacmel te omsingelen en gedreigd de stad in brand te zuilen steken en te plunderen, tenzij dat men zich onmiddellijk overgeeft. Men onderstelt, dat de gouvernements-troepen weldra een aanval zullen doen op de plaatsen, die nog in het bezit der opstandelingen zijn. Men berigt uit New-York van hedenBij de verkie zing van 24 leden voor het congres in Pensylvanie zijn IS republikeinen benoemd. In 19 districten van Ohio hebben de republikeinen te zamen 13 leden gewonnen. De democraten van het 10de district in dien staat hebben Ashley verworpen, die bekeud is als den eersten stap gedaan te hebben om den president Johnson in staat van beschuldiging te stellen. Val- landigham, kandidaat der democratische partij in het derde district van Ohio, heeft de nederlaag geleden tegenover den republikein Schenck. De heer Bingham is ook weder verko zen. In Indiana beuooren 8 van de 11 benoemden tot de republikeinsche partij. De verkiezingen zijn kalm afgeloopen, slechts in Pennsylvanie zijn eenige ongeregeldheden voorge vallen. In Nebraska hebben de republikeinen de zegepraal be haald; de gouverneur is tot lid van het congres verkozen. In Blackburn is een optogt, welke ter eere der liberale candidaten werd gehouden, door het gemeen aangevallen. De opgewondenheid was buitengewoou groot. Het voornaamste doel van den aanval was eene banier, door de liberalen ge dragen en welke eene geschiedkundige waarde had, omdat zij in 1830 had gediend bij de verkiezing van den heer Hunt, bij de nederlaag van den tegenwoordigen lord Derby. Niemand werd gedood, maar verscheiden personen werden gewond, ter wijl de banier met goed gevolg werd verdedigd. De ministeriele Morning Herald voegt zich bij de mi nisteriele dagbladen van Parijs om te verklaren, dat de mogend heden niet zullen gedoogen, dat aan den Donau door Rumeuie onlusten en beroerten worden aangestookt, die gevaarlijk voor het turksche rijk zouden zijn. De Standaard, insgelijks een orgaan van de ministeriele partij, laakt Pruisens handelwijze in de zaak van Noord-Sleeswijk. De heer Gladstone heeft woensdag te Liverpool in eene rede aan de kiezers betoogd dat de reformbill eene herziening noodig heeft, met het oog op de regtvaardigheid jegens Ier land en de noodige voorzigtigheid, daar men ten aanzien van het amerikaansch fenianisme niet onverschillig behoort te zijn. Parijs, 15 Oct. Het Memorial Diplomatique dat eerlang 30,000 soldaten van het fransche leger een jarig verlof zullen verkrijgen. Ook op dc dergelijke reductie worden toegepast. De Patrie bevestigt dat het leger eene vermindering zal ondergaan en zegt dat thans slechts 354,000 man onder de wapenen zullen zijn. Het blad meent dat de maatregelen van het departement van oorlog volkomen strooken met de poli tiek van het gouvernement. BrilSSel, 15 Oct. De Moniteur meldt, dat de doctoren van den prins gisteren een consult hebben gehouden. Volgens het eenparig gevoelen der zeven doctoren is de toestand, of schoon die nog zeer ernstig is, echter verbeterd sedert het consult van 23 september. Berlijn, 15 October. Men houdt bet voor zeker, dat de landdag den 4° november zal bijeenkomen, indien het althans mogelijk is, dat de provinciale landdagen voor dien tijd hunne werkzaamheden ten einde brengen. Bij het naderen der verkiezingen in Engeland ontbreekt het niet aan woelige tooneelen en hevige vechtpartijen daartegen valt bij de algemeene agitatie weinig te doen. De hoofden der partijen strijden niet met mindere hevigheid in de dag bladen. Blijkbaar kampt Disraeli tegen den stroom op, en wint Gladstone het ver in ronde en opene verdediging zijner eenvoudige liberale beginselen. Toch zal de strijd hevig zijn, omdat de conservatieve partijen, bij al de magt, die zij in han den hebben, speculeren op de vooroordeelen der mindere be volking, die in Engeland wel meer ontwikkeld is dan elders, maar toch nog op sommige punten vast blijft houden aan oude dwalingen. Frankrijk is bijzonder rustig, en voor de aardigheid wil men daar een aantal soldaten met verlof naar huis zenden, zeker om den schijn aan te nemen van volkomene gerustheid. Die geen vreemdeling is in de geschiedenis der laatste tachtig jaren, weet wat hij te denken heeft van dat onderworpen en dood rustige fransche volk, waar nagenoeg geen oppositie schijnt te bestaan hij weet dat het vuur smeult onder de asch, en dat hoe langer de uitbarsting wordt bedwongen, die daarom juist te heviger zal zijn. Oostenrijk kan tot geen rust komenmet de Hongaren is men tot schikking gekomen door enorme concessien, maar nu wordt het ernst met Bohemen, en als dit gedeelte der monar chie door willekeurig geweld moet bedwongen worden, dan blijft die kanker knagen en zal zij het welzijn beletten van het geheel. De spaansche belangstelling, keeren nu digen in ran het hoofd, ver-

Goudsche Courant | 1868 | | pagina 1